Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć u započinjanju privatnog biznisa

[es] :: Vodič za posao :: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 45422 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa06.05.2005. u 23:48 - pre 230 meseci
Hmm.. 120.000 dinara je apsolutno nedovoljno zapocinjanje bilo kakve proizvodnje.




Proizvodnja nije najbolja stvar (uglavnom)

Jednostavno, proizvodnjom mogu da se bave samo oni koji ili imaju jako puno para i kvalitetnu tehnologiju ili (ovo je jako znacajno) oni koji imaju vrlo, vrlo specifican proizvod koji sam malom akumulacijom ima veliku profitnu marginu. I u jednom i u drugom slucaju bez mnogo vise para nije moguce uci u prilicno zatvoren krug proizvodnja-trgovina.

Narocito se drzite daleko od proizvodnje robe sklone kalu, sezonske ili proizvodnje sa jako malom akumulacijom (gde moras prodati ogromnu kolicinu robe da ti profit u apsolutnim vrednostima bude prihvatljiv)

@auroram: ono sto tebi treba je takozvana nisa, parce trzista koje mozes da pronadjes/stvoris koje nije dovoljno pokriveno, ali koje barata sa prilicno specificnom robom.

I postoji jedna neverovatno vazna stvar koja se uglavnom zanemaruje: Biznis plan se pise za sebe, a ne za banku. To znaci da moras iskreno prema sebi ( a to je najteze) da izracunas da li to zaista mozes da izvedes sa pretpostavljenih 120 kilo dinara. Taj biznis plan moras da napises pre nego sto i pomislis da pocnes da radis, jer ti je on najbolji pokazatelj da li cela ideja ima smisla. Takodje, nikada, ali nikada nemoj da zaboravis sledece: Cilj nije da radis, vec da napravis profit.


Pakodje, jedna SWOT analiza nikada nije na odmet.. Za one koji ne znaju: SWOT znaci Strengt/opportunity/weakness/threat .. Jednostavno (ali iskreno) ispises sve jake strane, sanse, slabosti i opasnosti u tabelu i zatim ih izvazes. Biznis plan ti sluzi da te spreci da uletis u neki posao koji nije na zdravim nogama.

U svakom slucaju, obavezno procitati tekstove na www.startups.co.uk i www.ideacafe.com

(disclaimer: ovi sajtovi su namenjeni drugim zemljama, ALI ono je osnova vodjenje bilo kog uspesnog biznisa UVEk ista i mnogi saveti koji se tamo mogu naci su vrlo, vrlo korisni)
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa07.05.2005. u 11:25 - pre 230 meseci
Citat:
Do a SWOT analysis

A SWOT analysis is a simple yet powerful technique to objectively assess your abilities in a particular area or as a whole business. It focuses on identifying your Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats (SWOT). This then enables you to modify your plans in order to maximise the chances of success.

Get the full document at http://www.e-co.co.uk/shared/documents2/esp_620.doc
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa07.05.2005. u 20:58 - pre 230 meseci
@ McKracken : odlicno si to napisao .Slazem se sa tobom u potpunosti .
 
Odgovor na temu

AuroraM
Ljubica Bozic
Vrsac

Član broj: 57170
Poruke: 4
212.200.116.*



Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa08.05.2005. u 22:11 - pre 230 meseci
Sve koje su se ukljucili u diskusiju srdacno pozdravljam.

Da u najkracim crtama sto vise pojednostavim svoj problem.
Trenutno mi je jedino potreban pocetnicki ulog, posto smo oboje ostali bez posla, bez ikakve sanse da se bilo ko zaposli, muz bolestan, ja ocevom bolescu vezana za kucu, s dvoje dece u skoli.
Ne ocekujem veci prihod od jedne najminimalnije plate, recimo neka to bude izmedju 12.000-15.000 hiljada dinara.
Sto se tice samog plasmana za tu kolicinu uz pomoc koje bi ostvarila najminimalniju dobit potrebnu za trenutno osiguravanje najosnovnijioh potreba, to ne bi bio problem, posto se ta kolicina uvek moze prodati u samom okruzenju gde zivimo i gde bi i vrsili tu proizvodnju u tim malim razmerama, po sistemu iz jedne "ture" u drugu.
To nam je vec dvanaest godina bila dopunska delatnost, pored lokala. Medjutim prosle godine smo izgubili korak, upravo zbog moje greske, kako neko ovde lepo rece: Ne treba nam biti cilj da radimo vec da ostvarimo profit, nadala sam se boljim vremenima kako za poljoprivredu, tako i za stocarstvo.
Radeci tako, ocekujuci da ce za prodaju stocne hrane doci bolja vremena, istrosili smo sve rezerve, dosla je jedna operacija pa druga, i prekid sa tovom pilica, tako da smo se zaista izgubili, kao u magli.
Znaci jedini problem je kako doci do najminimalnijeg pocetnickog uloga, vec sam vam pominjala da nikakav kredit ne mozemo dobiti, jer nijedno od nas nije u radnom odnosu.
Vise ni sama ne znam gde da potrazim pomoc, posto sam sigurna da bi sa tim mogli egzistirati, pa cak i sa manjim ulogom. To je sad goruci problem, poceti ponovo.
Sto se tice posla sa cvecem, ispricala sam ono sto sam videla i cula, tu zaista nemam nikakvog iskustva.

Za samu izradu biznis plana, sto se tice mene same, to mi ne bi bilo potrebno, jer sam vam vec ispricala da znam otprilike koliko je to isplativo, ali me zanima kako bi ga trebala napraviti da bi mi se kredit odobrio?
Mogu samo da vam kazem da sam se na mnogo mesta obracala, i da je sve to bilo samo upucivanje od "vrata do vrata", i zaista sam vam zahvalna sto svojim sugestijama, i svim onim sto mislite da je vazno pokusavate da resite probleme koje verujem muce mnoge u sadasnjem trenutku.
Jos jednom, iskreni pozdravi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa08.05.2005. u 22:45 - pre 230 meseci
@AuroraM
Pazljivo sam procitao Vase razmisljajuci kako da Vam pomognem nekom idejom koje se mozda niste setili i sa svojim skromnim znanjem dosao sam do nekih koliko-toliko ostvarivih ideja. Sto se tice robe za prodavnicu stocne hrane, ako je ne mozete nabaviti onda nabavite neku mini mesaonu stocne hrane (valjda se uklapa u cenu), a sa proizvodjacima sirovina (poljoprivrednicima) uvek mozete ugovoriti kompenzaciju repromaterijala za gotov proizvod, ostace vam neki visak proizvoda, polovinu probajte da zamenite za druge gotove proizvode sa drugim preduzecima pa ono sto dobijete i drugu polovinu prodajite krajnjim kupcima. Verovatno cete morati da kupite neke vitamine i hemikalije koje se tu dodaju, probajte da to uzmete na odlozeno placanje uz menicu, a i mozete prvi put nabaviti za nekoliko dzakova ako nemate za vise, a kada njih prodate vec ce vam biti lakse da proizvedete sledecu malo vecu turu i ubrzo ce proizvodnja dostici neki normalan nivo. Dok se to ne desi, sigurno cete morati da okrenete po nekoliko desetina telefona da biste ostvarili bilo kakvu poslovnu saradnju, tako da ocekujte kao nesto najnormalnije da vas prvih 10 odbije a tek 11. prihvati saradnju.
Sto se tova pilica tice, investirajte u neki inkubator i vestacke kvocke, nabavite onoliko koliko mozete jaja, za 3 nedelje ako mozete prodajte sve jednodnevne pilice, to bi trebalo da vam bude dovoljno da popunite inkubator na pun kapacitet, onda opet ako mozete prodajte sve, a tov neka vam bude sigurnosna varijanta kada ne uspete da prodate jednodnevne. Objedinjavanjem ove dve delatnosti imali biste biznis koji donosi nekakvu zaradu, ima male troskove i velike sanse da se uvecava a prakticno nikakve da propadne.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa08.05.2005. u 23:42 - pre 230 meseci
Citat:
Za samu izradu biznis plana, sto se tice mene same, to mi ne bi bilo potrebno, jer sam vam vec ispricala da znam otprilike koliko je to isplativo, ali me zanima kako bi ga trebala napraviti da bi mi se kredit odobrio?


Biznis plan nije samo provera isplativosti vec i definisanje procedura poslovanja. Ovo sto si napisala je jedna od najcescih gresaka koju prave preduzetnici. Kada napises plan za sebe, pisanje verzije za banku ce ti biti trivijalno. Ulozi nekoliko sati da ga napises za sebe.. Ne mogu dovoljno da naglasim koilko je to bitno!

Jos jedan savet iz iskustva sa bankama, ono sto pise u njihovim brosurama je obicno su po korisnika kredita najgori uslovi. Da bi dobila bolje uslove, moras da ih trazis, svaki loan-officer ima mnogo vise ovlastenja nego sto izgleda na prvi pogled a na tebi je da im stavis do znanja da to znas

Sama prezentacija BP je posebna prica i o tome mozemo u nekoj drugoj temi, ali jedno je bitno, BP mora izgledati uredno, jasno i citko.

Evo kratke liste stvari na koje obrati paznju prilikom pisanja:

- Treba biti realan, ne kriti slabosti vec ih konstatovati i pokazati kako ces ih prevazici
- Biti citak i jasan
- Obavezno naglasiti stare kontakte i veze koje imas u poslu (nije bitno sta znas, vec koga znas)
- Napisi za sta zelis da potrosis novac od kredita (ovo je izuzetno znacajna stavka jer mozes doci do nekih brojki koje se ne poklapaju sa inicijalnom procenom.. )
- SWOT

I jedna kljucna stvar, nikako ne dozvoli sebi gresku da platis nekome da ti napise biznis plan. Niko ne moze da ti napise biznis plan bolje od tebe, a samo ces baciti pare i vreme.

Eh da .. Ako te u banci pitaju ko je pisao BP, obavezno im naglasi da niko drugi ne moze da napise biznis plan za posao koji ces ti voditi.

PS. Kredit se moze dobiti i ako niste u radnom odnosu. Bitno je traziti na pravi nacin. A sa BP-om koji pises za sebe, zacudices se kakvi se sve izvori finansiranja mogu pronaci. I ne treba bezati od partnera u poslu, pod uslovom da se sve unapred lepo definise (ope se sve vraca na biznis plan)

Budite proaktivni!
 
Odgovor na temu

Kofi
Beograd

Član broj: 59438
Poruke: 14
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa26.05.2005. u 15:57 - pre 230 meseci
Cini mi se da su saveti koje dajete dobri i nerealni u isto vreme.
Dobri su zato sto uvode u igru formu poslovnog ponasanje koje je racionalno.
Nerealni su zato sto se primenjuju u okruzenju cija se sustina drasticno razlikuje od sustine ekonomija u kojima se razvio savremeni sistem poslovanja.

Ukratko, ovo si drasticne razlike:

1.Naplata
2.Osiguranje
3.Kamate
4.Nelojalna konkurencija
5.Sporovi (sud)


Ima i drugih problema ali recimo da ih mozemo zanemariti jer i druge zemlje imaju problema pa se snalaze.
Medjutim ovo sto sam nabrojao je kod nas od presudnog znacaja.
Zanemaruje se ono sto u nasoj zemlji u bitnoj meri odredjuje uspesnost u poslu.

Mogucnost da se:

1. Odlozi placanje na neodredjeno vreme
2. Naplati osiguranje odmah
3. UVEK dobiju najpovoljniji uslovi za kreditiranje.
4. Preuzme ideja za biznis od konkurencije bez ikakve nadoknade.
5. Odlozi izvrsenje po sebe stetnih presuda do zastarevanja ili propasti tuzioca

Za one koji ne zele da zapocnu biznis vec samo da rade za platu dodao bih i mogucnost da se radnicima ne isplati plata IKAD.

Ne tvrdim da svako moze tako da se ponasa, ali tvrdim da veliki broj uspesnih firmi bas tako posluje. I obesmisljava svako zapocinjane biznisa za sve ostale.
Na isti nacin na koji su D&D poslovno uspesnije od Zdravka Colica.

Poznato mi je da i na zapadu postoji milion nelegalnih(nefer) nacina da se konkurentima zagorca zivot. Ono sto je bitno je da tamo imate kontrolne mehanizme koji izuzetno efikasno sprecavaju da se necijom bahatoscu zaustavi privredna delatnost.

Zna li neko kako da se u analizu uvedu ovi faktori ? I u kojoj meri?
Budimo realni...

Voleo bih da vidim ovde temu na kojoj bi ljudi opisivali nacine ne koje su pukli u poslu. Nesto kao "Disaster stories". Da se ne desi i drugima.


 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa26.05.2005. u 20:07 - pre 230 meseci
U 99% slucajeva propadaju oni koji nisu ispostovali osnovno pravilo da imaju BP i SWOT analizu. Takodje, 99% onih koji su propali nemaju "exit strategy".. Elem.. Njihove price i nisu zanimljive.

Ostalih 1% su uglavnom forzza major, tako da to moze biti zanimljivo sam o sa anegdotskog aspekta.

Sa druge strane, ne postoji potpuna popast u poslu ..
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa26.05.2005. u 23:34 - pre 230 meseci
Citat:
McKracken: ne postoji potpuna popast u poslu ..

Ako bi mogao ovo malo da pojasnis...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa26.05.2005. u 23:57 - pre 230 meseci
Sve dok si ziv, mozes da pocnes drugi posao. :)

Nkaradna je ideja da je propast ako ti jedan biznis ode pod led.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa27.05.2005. u 00:35 - pre 230 meseci
Pa dobro, sve je u tumacenju, ja bih rekao da ako covek ulozi neku sumu novca u neki posao i to mu sve propadne, onda je totalna propast za to ulaganje i taj posao...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa27.05.2005. u 22:52 - pre 230 meseci
Pa valjda stekneš nekakvo poznanstvo, danas ti nekome pomogneš, sutra će već neko pomoći tebi. Šanse se povećavaju, ukoliko je broj takvih ljidi veći, ali nije pravilo, često ti pomogne neko od koga ne očekuješ ništa. Izgubio si nešto para, ali si živ, ideš dalje, valjda si nešto naučio.
Meni se oduvek dopadala ideja da promenim delatnost posle 10-ak godina u jednoj branši, (nezavisno od bankrota), istina ovde je to malo teže nego u USA npr. ali zvuči skroz dobro.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa28.05.2005. u 01:58 - pre 230 meseci
Drbogi, upravo si pogodio u jedan strasno vazan princip svakog posla

It si not what you know, it is who you know.


(ne, ovo nema veze sa "vezama" i ostalim dobrim izgovorima koje defetisti koriste)



"Risk management" zvuci komplikovano, nepotrebo i skupo ali je u realnosti jako efikasan i moze puno da pomogne u svakom poslu (makar to bilo preprodavanje trulih krastavaca) Najlepse je sto zaista nije komplikovana stvar ako se malo progugla i ne izmislja topla voda.

Posto u ovoj temi pricamo sa ciljem da pomognemo jedni drugima (bar se nadam da je tako) .. evo jedan nice freebie

http://www.method123.com/free-download.php



PS. (osecam da ce na ovo stici komentari tipa "ma to je samo gubljenje vremena, nemam ja kad da se zamajavam sa tim glupostima".. Zamolio bih one koji ce to napisati, da se sete ovog posta "when shit hits the fan".)
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
212.200.107.*



+11 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa18.06.2005. u 09:10 - pre 229 meseci
Pa to se zove POMOC mada se u sustini ne razlikuje od klasicnog kredita. Oni traze da vi gradite objekat koji bi verovatno oni mogli da plene jednog dana ako zapnete sa placanjem. Pa to je gore nego banka, jos stvara utisak psiholoskog duga da su oni vama nesto pomogli. Ne krivim banke, stvarno vi kad dajete novac pa morate se osigurati, a usput treba nesto i zaraditi.

Otpocinjanje privatnog biznisa je slozen poduhvat. Ljudi se ljute kad vide koje uslove treba ispuniti, a da ih neko pita pitanje je da li bi i sami sebi pozajmili novac ! Npr. 120000 nije neka lova koja se ne moze naci. Svi mi imamo neki auto, parcence zemlje, prijatelje, rodjake... Pogotovo ako je ta ideja vec tako tako dobro da ce se brzo isplatiti.

Treba u biznisu imati dosta i srece. Ponekad vam je delatnost u grani koja stagnira, a poboljsanje nije na vidiku. I sta onda ? Da menjate strulu to je glupo. Svastari nikad nista ne postignu jer nikad nisu 100% predani i uvek ih neko nadmasi.

Video sam sta znace uspesni ljudi. Ne spadam u njih, ali znam da su to ljudi posebnog kova. Kod njih sve funkcionise i iznenadjenja tu ne postoje. Njima se ne moze desiti da ostanu bez posla e i sad bi oni da pokrecu nesto privatno. Znaci ni za drugog nisu mogli raditi, ali sada ce oni sami sve da vode. Pa to je suludo !
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
212.200.107.*



+11 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa18.06.2005. u 09:19 - pre 229 meseci
evo vam jedan primer.

Jedan moj rodjak, 25 godina, mlad majstor automehanicar. Predan je i ozbiljan, voli svoj posao. Radi i kuci prekovremeno. Pred njim je svetla buducnost. Medjutim on vidi radeci za gazdu kako gazda zivi zivotom kakav je i marks opisao: zahvaljujuci vlasnistvu nad sredstvima za rad prisvaja visak vrednosti. I njemu pada na pamet da radi sam za sebe.

Sad, radionica vi znate kosta dosta i on se raspituje kod mene i mojih prijatelja o kreditu i tu dolazi i njegov otac. Otac bi hteo da pomogne sinu i spreman je da da hipoteku na kucu. Na zalost ta kuca ne vredi bog zna sta. I sad oni su ljuti, prvo na mene jer misle da ih sputavam. Medjutim kad sam im ja doneo formular za kredit oni su bili jos ljuci na sistem, nepravdu itd...

Na kraju ja sam im preldozio da oni krenu polako i da se ne sire vise nego sto treba. Oni su bili strasno uvredjeni, medjtim sada evo 2 godine kasnije idu bas tako, jer nemaju druge. I dobro im ide fala Bogu.

Sve u svemu ovo je kapitalizam i eco taj sistem i jeste osmisljen tako. Da brani postojeci poredak i interese stvarno valdajuce klase. Mi soderi i sitna boza mozemo samo da mislimo kako i mi da udjemo u to drustvanjce.

Svi vi, sto mastate o sreci...



 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa05.07.2005. u 03:37 - pre 228 meseci
Donji delovi obuće

Organizacija proizvodnje donjeg dela obuće postupkom lepljenja, i to za 500 pari na dan, ima opravdanje u profitabilnosti ovog programa. Potrebna osnovna sredstva dostupna su za proizvodnju donjeg dela za 500 pari obuće u danu. Predviđen je rad u jednoj smeni. Program ne predviđa prodaju donjih delova obuće već proizvodnju gotove obuće u istom pogonu. Uvođenjem druge smene menjaju se faktori profitabilnosti. Kritični elementi programa su: tržišni odnos ponude i tražnje, dakle cena proizvoda, dizajn i funkcionalnost, kao i kanali nabavke. Ciklus proizvodnje je relativno kratak, pa se može postići zadivljujuće obrtanje kapitala.

Veličina prostora: 200 m2
Broj radnika: 14
Ulaganje kapitala: 195.000 evra
Period izvršenja: 4 do 6 meseci
Rok povratka kapitala: 1 godina i 2 meseca
Godišnja bruto dobit: 413.500 evra
Bruto dobit po 1 € investicija: 2,07 evra
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa06.07.2005. u 23:48 - pre 228 meseci
Izolacioni malter

Mešanjem ekspandiranog vermikulita, cementa, kaolina i posebnih dodataka dobija se malter pogodan za sve vrste termoizolacije, posebno u područjima vrlo visokih temperatura. Na veliko se koristi u metaloprerađivačkoj industriji, u industriji građevinskog materijala i industriji metala. Program se zasniva na pretpostavci da će se godišnje proizvoditi 1.000 t maltera. Lokacija zavisi od blizine kapaciteta za ekspandiranje vermikulita i/ili industrijskih zona s većom koncentracijom mogućih potrošača. Pravilan izbor makrolokacije i mikrolokacije, stalni plasman proizvoda velikim kupcima na domaćem, a posebno inostranom tržištu, uveliko povećavaju profitabilnost programa.

Veličina zemljišta i prostora: koncesija na 700 m2 zemljišta i izgradnja 500 m2 zatvo-renog prostora
Broj radnika: 6 (preduzetnik, adminis-trator, predradnik, 3 priučena radnika)
Ulaganje kapitala: 157.500 evra
Period izvršenja: od 8 do 10 meseci
Rok povratka kapitala: 1 godina i 4 meseca
Godišnja bruto dobit: 325.500 evra
 
Odgovor na temu

tihi_don
Tihojevic Bojan
Kladovo

Član broj: 60257
Poruke: 3
213.244.208.*



Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa12.07.2005. u 03:49 - pre 228 meseci
Moram priznati da ti malo zvidim...
Ja jedino sto imam je lokal koji se nalazi u samom centru grada...Naravno nije opremljen a usput konkurisao sam za kredit za koji mislim da je mrka kapa...

Kratak opis problema:
Majka na birou, tata bolestan a ja posle vojske bez posla...

Novac naravno ne mogu da dobijem ni iz koje banke zato sto trenutno ne radim nigde, a tamo gde sam radio nisam bio prijavljen (sto je sasvim normalna stvar u ovoj drzavi)...
Medjutim trebala bi da postoji sema preko Delta-banke da se dobije kredit na sledeci nacin:
-da otvoris firmu
-nakon toga da mesec dana bukvalno vegetiras
-i na osnovu uplate svih poreza i doprinosa sta vec ide uz to dobijes kredit do valjda 3000 evra sa godisnjom kamatom od 12% i uz depozit od 20%.

Pozdrav svima...



Tihojevic
 
Odgovor na temu

MC_

Član broj: 63352
Poruke: 82
*.mxs.adsl.euronet.nl.



Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa28.07.2005. u 08:17 - pre 228 meseci
u vezi poljoprivrede:

ako ne mozete da vise gajite pilice, aimate prazn objekat, mozete da probate u njemu da gajite pecurke. video sam takav slucaj ovde u NL. Vecina manjih proizvodjaca je u stvari propala zbog globalizacije su manja i srednja preduzeca uglavnom unistena, osim u sektoru usluga. mnogi poljoprivrednici pokusavaju da gaje pecurke ili cak da osnivaju mini hotele ili eko farme, neki su se iselili u kanadu, ali najveci broj je zavrsio kao roblje na pokretnim trakama (to se desilo jos pre 20 god).

Za neupucene, preporucujem knjigu
"kako je bog otisao iz Jorverda", oknjiga je o unistenju holandskog sela posle II s rata. i o tome kako su manji i srednji poljoprivrednici eliminisani od strane korporacija


>Biznis plan nije samo provera isplativosti vec i definisanje procedura poslovanja.
biznis plan potice iza anglosaksonskog poslovanja. neophodan je d abis ste dobili kredit. banke veruju biznis planovima, ipak iza svega krije se cista ideologija zasnovana na iskustvima onih koji su brzo stical za verem buma 90'i poslednje ekspanzije kapitala. sada, u Holandiji, kada se proizvodni sektor seli u Kinu i Indiju naikakav biznis plan vam ne moze pomoci.


takodje, mislim da ne treba verovati teoreticarima trzista kao ni japijevskim ideolozima


svrha rada je da se prezivi onakako kako svako za sebe definise prezivljavanje.

kod onihkoji mastaju d abudu glavni, radi se najcesce o nekoj kompenzaciji.


 
Odgovor na temu

MC_

Član broj: 63352
Poruke: 82
*.mxs.adsl.euronet.nl.



Profil

icon Re: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa28.07.2005. u 09:36 - pre 228 meseci
>Mi soderi i sitna boza mozemo samo da mislimo kako i mi da udjemo u to drustvanjce.

upravo tako,

kapitalizam je represivno drustvu ukome je represija zakonita, tj vladajuca kasa donosi zakone koji brene njihove interese. te zakone su duzni svi da sprovode.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Pomoć u započinjanju privatnog biznisa

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 45422 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.