Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)

[es] :: Linux :: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)

[ Pregleda: 3134 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 09:35 - pre 232 meseci
Ne bi bilo lose kad bi neko napisao tekst o ovoj live verziji,da ljudima objasni sta je zapravo to..

I druga stvar,da se daju neke smernice kako poceti izucavati Linux pocev od Knoppixa.

[Ovu poruku je menjao sadux dana 06.04.2005. u 10:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 09:37 - pre 232 meseci
Kratak sadržaj:

Želite li da istražite Linux, a da pritom ne upropastite svoj računar? Želite li da imate neke od najboljih hakerskih alata, sve na jednom CD-u za podizanje sistema? Onda je Knoppix Linux prava stvar za vas! A i cena mu je dobra, zato što je besplatan!

Uvod

Kako Linux postaje sve prihvaćeniji i korišćeniji, mnogi korisnici žele da ga isprobaju, ali da pritom zadrže Windows, instaliran i neoštećen, na svojim računarima kao rezervu. Dakle, postoji li način da se igrate sa Linuxom, a da ipak zadržite Windows netaknut i da ne oštetitie konfiguraciju operativnog sistema koji tenutno koristite? Distribucija Knoppix Linux je nastala pre nekoliko godina da bi se rešio taj problem. Novopečeni korisnici Linuxa mogu da koriste Knoppix da bi se igrali sa Linuxom, a da ne diraju svoje dragocene hard diskove. Hakerima će Knopix biti od velike koristi, zato što sadrži sjajne alate za bezbednosnu reviziju i preslikavanje/oporavak sistema. Knoppix je odlična Linux alatka i može biti od pomoći svim korisnicima, bez obzira na prethodno znanje i veštinu.
KNOPPIX je dostupan u nemačkoj i engleskoj verziji i možete ga skinuti besplatno. Kada skinete ISO sliku, samo je narežite pomoću vašeg omiljenog programa za narezivanje CD-a (kao što je Ahead Nero). Ako imate sporu vezu na Internetu, na gore navedenoj adresi možete da poručite gotov CD po ceni od oko 3 do 5 USD. U ovom članku ćemo predstaviti Knoppix Linux verziju 3.3, koja je izašla 9. februara 2004. godine.
Instalacija… vam nije potrebna!
Knoppix se ne instalira na uobičajen način, već se "u letu" pokreće sa CD-a. Većina korisnika računara je već imala neka iskustva sa instaliranjem operativnih sistema kao što su Windows i Linux. Te instalacije zahtevaju da izdvojite particije hard diska, formatirate ih, pa onda na njih stavite sistemske datoteke. Knoppix se neće učitavati na hard diskove vašeg kompjutera (ukoliko vi to ne želite). Da biste pokrenuli Knoppix, samo treba da ubacite CD u vaš računar i da sa njega podignete sistem.

Pojaviće se ekran za podizanje, a vi samo pritisnite taster ENTER da biste podigli Knoppix. Ako imate dosta RAM memorije (više od 512 MB), možete da ukucate KNOPPIX TORAM, čime ćete ceo CD smestiti u RAM. To će vam oduzeti nekoliko minuta, ali će se performanse značajno povećati. Kada se otvori neka aplikacija u Knoppixu, ona se, normalno, dekomprimuje, pa zatim učitava u memoriju. To traje neko vreme i može da stvori utisak da je Knoppix Linux spor. Ako koristite "knoppix toram" prekidač, Knoppix će raditi mnogo brže, zato što je aplikacija dekomprimovana u RAM memoriji.
Moguće je stvarno instalirati Knoppix na hard disk (što su mnogi ljudi i učinili). Uputstva za to možete da vidite ovde. Kad smo već kod toga, ako već želite da uložite toliki trud, mogli biste da instalirate i neku od "pravih" Linux distribucija, kao što su Red Hat Fedora ili Debian.
Ako medju čitaocima ima smorenih kompjuterskih eksperata, evo dobrog predloga kako da vam šef dobije srčku. Pronadjite server vaše kompanije i podignite Knoppix sa CD-a. Zatim pokažite šefu ekran i recite: "Hej šefe, ja odlučio da instaliram Linux na naš server. Je l' da strava izgleda?" Nećete naneti nikakva trajna oštećenja serveru, zato što Knoppix radi u okviru RAM memorije. Naravno, mi ne snosimo odgovornost za vaše postupke. Ja poričem bilo kakvu vezu sa tim.
Detektovanje hardvera
Knoppix je poznat po svojim sjajnim sposobnostima detekcije hardvera. Trebalo bi da može da detektuje većinu video i zvučnih kartica.
Mi smo ga testirali na tri računara: Shuttle 41G2 sa Geforce 4 ti4200, Micron PC sa Matrox Parhelia i Toshiba A35-S1592 Laptop. Sa detektovanjem videa i zvuka nije bilo nikakvih problema. Detektovanje USB uredjaja je bilo neujednačeno. Ova verzija Knoppixa nije uspela da detektuje moj SanDisk Cruzer 256MB USB Keychain, ali jeste verzija 3.2. Nije podržano ni uključivanje pod naponom (hotplugging - povezivanje uredjaja posle podizanja sistema) USB uredjaja, a to je nešto što korisnici Windowsa vole.
Knoppix je uspeo da prepozna sve mrežne kartice i izvuče DHCP IP (Dynamic Host Configuration Protocol Internet Protocol) adresu iz našeg usmerivača. Jedina manja greška dogodila se na računaru Shuttle 41G2; morao sam ručno da izdam naredbu mrežnoj kartici da izvuče DHCP adrese.
Neki ljudi žele da instaliraju Linux na svoje računare, ali nisu sigurni da li će njihov hardver biti podržan. Bila bi prava šteta proći kroz dugi proces instalacije neke od Linux distribucija, kao što su Red Hat ili Mandrake, da biste naknadno saznali da vaš novi, skupi hardver nije detektovan. Knoppix može da se koristi kao dobar test kompatibilnosti hardvera, pre nego što se krene sa pravom instalacijom. Ono što Knoppix detektuje, detektovaće i druge distribucije.

 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 09:39 - pre 232 meseci
Sad kad imamo Knoppix na disku,sta dalje?
Odakle poceti,na cemu prvo raditi i td...



p.s.mozda ovo moze i u top teme.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 10:49 - pre 232 meseci
Citat:
sadux: Ne bi bilo lose kad bi neko napisao tekst o ovoj live verziji,da ljudima objasni sta je zapravo to..

Hmm... A sta kazes na ovo: http://www.elitesecurity.org/poruka/201233
Citat:
Sad kad imamo Knoppix na disku,sta dalje?
Odakle poceti,na cemu prvo raditi i td...

Radi normalno, ono sto i inace radis na kompjuteru.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 10:54 - pre 232 meseci
e ok,ja se izvinjavam ako je vec bilo,moja greska...
ali od glave visak ne boli :)
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 11:36 - pre 232 meseci
Citat:
Ne bi bilo lose kad bi neko napisao tekst o ovoj live verziji,da ljudima objasni sta je zapravo to..

I druga stvar,da se daju neke smernice kako poceti izucavati Linux pocev od Knoppixa.


Samom instalacijom na hdd to vise nije live verzija tako da ne vidim zasto si njega odabrao za instalaciju na hard, posto to uopste nije nesto lakse od npr. instalacije Mandrake ili suse distribucija... tako da si pocetnu prednost koju daje live verzija izgubio.
 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 11:42 - pre 232 meseci
ali ne,ja nisam mislio da ga stavljam na HDD nego bas da ide kao live..
I tako neko vreme da radim,dok se malo ne uhodam,e kasnije mislim da instaliram neku od verzija i to samo nju bez wina..
Pa sam zato pitao - sta znaci dok se malo ne uhodas,znaci sta konkretno treba raditi,na sta stavljati akcenat,da posle kad instaliras pravu ne napravis neku glupost...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 11:52 - pre 232 meseci
Citat:
sadux: e ok,ja se izvinjavam ako je vec bilo,moja greska...
ali od glave visak ne boli

Nema problema, samo je malo ispalo da nigde nista nema o tome. Ti si svoj tekst mogao da nazoves "azuriranje uputstva o Knoppix-u" ili nesto tako
Citat:
Goran Mijailovic: posto to uopste nije nesto lakse od npr. instalacije Mandrake ili suse distribucija...

Kako, bre, Gorane nije lakse? Pa, 1 CD je laksi od 4 CD-a, npr.! Dobro, malo se salim, ali meni je Knoppix nekako prilicno kompletan, odmah ima stvari koje meni trebaju a i kod SUSE i kod Mandrake ih treba naknadno dodavati. Da li si probao Knoppix 3.8? Ja sam ga instalirao na hdd i ne izlazim iz njega, mada imam na hdd-u i funkcionalni Mepis i Vector ("sin" Slackware-a). Imam osecaj da je novi Knoppix veoma brz. Mozda gresim, djavo zna...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)06.04.2005. u 14:20 - pre 231 meseci
Vala ne znam kako je kod ovih novih distr. medjutim ranije je bilo samo cekiraj sta oces i menjaj diskove kad trazi, e sad ako je to tesko onda jbg mislim malo je smorno ali nije tesko.
 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)07.04.2005. u 14:31 - pre 231 meseci
Uskoro dobijam knoppix,pa imam jos jedno pitanje...

Jel mogu preko njega na net?A da je Live,ne na disku?
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)07.04.2005. u 15:07 - pre 231 meseci
Moze ako imas externi tj. hard modem:)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)07.04.2005. u 16:45 - pre 231 meseci
Moze i sa ADSL Ethernet modemom iz Live. Na ovom najnovijem, 3.8, je upotrebljen neki novi nacin, Union FS(?) gde se kao mogu instalirati programi i pod Live, pa je mozda moguce instalirati i drajvere za winmodeme, ali nisam probao i verovatno necu ni probati, samo skrecem paznju na tu eventualnost.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.ptt.yu.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)07.04.2005. u 19:04 - pre 231 meseci
ok to je za live... a ako ga bacis na disk?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)07.04.2005. u 19:21 - pre 231 meseci
Citat:
sadux: ok to je za live... a ako ga bacis na disk?

Cuj, za fiksno instalirani Knoppix vaze uobicajena pravila za instaliranje. Do sada je bio valjda neresljiv problem bilo sta instalirati u Live nacinu, to bi kao trebalo da promeni taj novi sistem, ali je jasno da se i to bazira na RAM-u i nakon reboota nestaje.

Za eksterne, seriske modeme ne treba nista instalirati, oni rade svuda i uvek
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

JovanT
Jovan Turanjanin
Niš

Član broj: 35633
Poruke: 473
213.244.208.*

Jabber: Zeus@elitesecurity.org
ICQ: 263033789
Sajt: www.turanjanin.net


+17 Profil

icon Re: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)08.04.2005. u 17:13 - pre 231 meseci
Ja sam uspeo da odradim "sirotinjsku instalaciju" Knoppix-a (potrebno je prekopirati folder KNOPPIX na hard i nakon što ubacite CD ukucajte knoppix bootfrom=/hda/oznaka_particije) i radi sasvim dobro ali me zanima procedura dodavanja novih programa. Probao sam da izmenim neke fajlove (httpd.conf za Apache) i odbio je da zapamti promene. Odbija i da piše na postojeće win particije (FAT32). Inače, verzija Knoppix-a je 3.4. Znate li rešenje ovih problema?
Nije znanje samo znati, već je znanje - znanje dati.

Piši ćirilicom! | Surfujte brže, sigurnije i lakše | Najveća niška online zajednica

 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pocetak rada na Linuxu - Knoppix (upustva)

[ Pregleda: 3134 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.