Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem pri Upload-u

[es] :: Linux :: Problem pri Upload-u

[ Pregleda: 3786 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejance
Mikica Mikic
Kg

Član broj: 4329
Poruke: 1
*.ptt.yu



Profil

icon Problem pri Upload-u18.06.2002. u 18:48 - pre 266 meseci
Pozdrav!

Imam problem pri uploadu cgi scripti jer mi server zabranjuje da ih uploadujem u direktorijum cgi-bin na serveru. Administrator servera trenutno nije tu(moj prijatelj). Da li to ima veze sa nekim privilegijama(ili je on greskom skinuo privilegije)jer pre sam mogao da radim normalno.
Ako mozete da mi objasnite malo vise o tome(korisnicke grupe i privilegije)
Takodje me zanima(neko je to ranije pomenuo) da li moze da se klonira root account odnosno da na primer ja kao webmaster imam iste privilegije kao i root i kako to ?

unapred zahvalan

Dejan
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Problem pri Upload-u30.09.2002. u 01:11 - pre 262 meseci
U principu nije u redu da ti svoje cgi-ove držiš u opštem cgi direktorijumu, ali web administrator (odn. ili root ili vlasnik apache konfiguracionih fajlova - httpd.conf) može da ti dozvoli da u nekom svom direktorijumu izvršavaš cgi skripte ili da te ubaci u neku grupu www koja je vlasnik sistemskog cgi-bin direktorijuma (lupio sam ime grupe jer može da se zove kako god hoće).

Ideja privilegija je ovakva:
Svaki korisnik može da bude član više grupa (to ti je kao kod nas, dva srbina - tri partije ).
Svaki fajl ima svog vlasnika i svoju grupu.
Svaki fajl ima zasebne privilegije za čitanje, pisanje i izvršavanje za vlasnika, za grupu i za sve ostale. Samo vlasnik može da menja te privilegije.

E sad, root ti je posebna vrsta korisnika koji je takoreći implicitni vlasnik svih fajlova, tj. on može da radi šta hoće i kad hoće sa bilo kojim fajlom...

root account može da se klonira tako što u /etc/passwd upišeš da je tvoj user id 0, ali to baš i nema puno smisla jer onda ti postaješ root, samo što se loguješ sa nekim drugim imenom

Ali ti kao webmaster možeš da budeš vlasnik svih relevantnih fajlova vezanih za web (ili ako ne baš vlasnik, a ono barem u grupi u kojoj su i ti fajlovi sadržani).

Pogledaj malo neke tekstove o osnovama linux-a, ja sam imao negde neki početnički kurs za linux na srpskom, pa ako ga nađem, poslaću ga ovamo...

Pozdrav
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problem pri Upload-u

[ Pregleda: 3786 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.