Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kppd bez SU? kako?

[es] :: Linux desktop okruženja :: kppd bez SU? kako?

[ Pregleda: 3549 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon kppd bez SU? kako?18.06.2002. u 18:08 - pre 266 meseci
Kako da namestim kppd da ne trazi superuser privilegije? Trebam da omogucim i drugima da se konektuju, a mislim da nije preporucljivo da im dam i root pswd...

Probao sam sa chown goran:users /usr/sbin/kppd i chown goran:users /usr/sbin/pppd ali to ne vredi. (dobijem kppd sa zasivljenim - onemogucenim dugmicima)

Šta da radim?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: kppd bez SU? kako?18.06.2002. u 18:40 - pre 266 meseci
Citat:
Go! X:
Kako da namestim kppd da ne trazi superuser privilegije? Trebam da omogucim i drugima da se konektuju, a mislim da nije preporucljivo da im dam i root pswd...

Probao sam sa chown goran:users /usr/sbin/kppd i chown goran:users /usr/sbin/pppd ali to ne vredi. (dobijem kppd sa zasivljenim - onemogucenim dugmicima)

Šta da radim?

Ajmo malo teorije za pocetak. Ti kada pokrenes svaki program ( proces) on se izvrava pod necijim identitetom. I obicno identitet procesa je isti sa identitetom osobe koja ga je pokrenula. Postoje tri vrste identifikacije za svaki proces, Real uid(to smo stvarno mi; uid je skracenica od user identification), Efektivni uid(to je uid pod kojim vlasnistvom zaista radi program) i Saved uid( Sacuvani uid). i kao sto sam rekao u vecini slucajeva realni i efektivni uid su u vecini slucajeva isti. E sada javio se problem tipa Ja zelim da pokrenem proces ali da vlasnik procesa ne bude vlasnik ko je fizicki pokrenuo proces vec da vlasnik procesa bude vlasnik datoteke. Tipican primer takvog programa je passwd, passwd treba da menja sadrzaj datoteke /etc/shadow gde se nalaze sve kriptovane shifre, i nije dozvoljeno da bilokoji korisnik sem roota ima pristup toj datoteci. Jer ako bi neki drugi korisnik mogao makar da cita datoteku mogao bi da preuzme kriptovanu sifru i metodom grube sile da provali shifru, zato je smisljen taj saved uid, kojim mi kazemo programu da se on izvrasava pod vlasnistvom, vlasnika datoteke.

Tako da u sustini ti trebas da vratis vlasnistvo roota nad programima /usr/bin/kppp i /usr/sbin/pppd i da podesis sacuvani uid, to se radi sa komandom chmod u+s <ime fajla> ili ako vise voli oktvane vrednosti kucao bi npr chmod 4755 <ime fajla>, i na taj nacin ce korisnici starotovati fajl kao da ga je root starotavao.

primeti da kada das komandu ls -l <ime fajla> da na mestu gde bi trebalo da stoji x za vlasnika datoteke stoji s sto znaci postoji setovan uid. Evo ti i jedan mali program sa kojim mozes da se igras sa setovanjem uid-a pa da vidis zapravo sta se tu i kako desava
Code:

#include <stdio.h>
#include <unistd.h>
#include <sys/types.h>

main(){
  printf("Realni UID= %d , Efektivni UID= %dn",getuid(),geteuid());
}


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: kppd bez SU? kako?19.06.2002. u 18:18 - pre 266 meseci
hvala
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: kppd bez SU? kako?19.06.2002. u 21:43 - pre 266 meseci
Imam problem:
chmod-ovao sam /usr/sbin/kppp , /usr/bin/kppp i /usr/sbin/pppd. Kada startujem pppd kao normal user dobijem:

[fimaks@localhost fimaks]$ kppp

(process:1734): Gtk-WARNING **: This process is currently running setuid or setgid.
This is not a supported use of GTK+. You must create a helper
program instead. For further details, see:

http://www.gtk.org/setuid.html

Refusing to initialize GTK+.

Inace mogu lako da ga pokrenem ukoliko sam root (su).
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: kppd bez SU? kako?21.06.2002. u 12:02 - pre 266 meseci
Citat:
Go! X:
Imam problem:
chmod-ovao sam /usr/sbin/kppp , /usr/bin/kppp i /usr/sbin/pppd. Kada startujem pppd kao normal user dobijem:

[fimaks@localhost fimaks]$ kppp

(process:1734): Gtk-WARNING **: This process is currently running setuid or setgid.
This is not a supported use of GTK+. You must create a helper
program instead. For further details, see:

http://www.gtk.org/setuid.html

Refusing to initialize GTK+.

Inace mogu lako da ga pokrenem ukoliko sam root (su).


E kako to sa Gnomeom ide nemam pojma :(((, jer evo mogij prava nad programaom

-rwsr-xr-x 1 root root 491736 Mar 7 17:58 /usr/bin/kppp

gde se lepo vidi da je setovan uid, ne znam, probaj da skines setuid sa kppp-a, ali pppd ne diraj.

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: kppd bez SU? kako?21.06.2002. u 14:40 - pre 265 meseci
Ma sve je OK. Caka je u tome sto kada se u K meniju klikne na kppp on zove /usr/bin/kppp koga izgleda moze pokrenuti jedino root, a ne i ostali korisnici, iako je chmod ok. Inace kada sam pokrenuo /usr/sbin/kppp sve je bilo ok.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: kppd bez SU? kako?13.07.2002. u 18:32 - pre 265 meseci
A da to ne narusava bezbednost sistema, jer zasto onda to nije po defaultu tako podeseno?
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: kppd bez SU? kako?

[ Pregleda: 3549 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.