Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Generisati niz od N brojeva za koji važe određeni uslovi

[es] :: Matematika :: Generisati niz od N brojeva za koji važe određeni uslovi

[ Pregleda: 3605 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zvrba
The Lord of Chaos

Član broj: 31716
Poruke: 105
*.ifi.uio.no.



Profil

icon Generisati niz od N brojeva za koji važe određeni uslovi05.04.2005. u 13:05 - pre 231 meseci
Vidim da ovdje ima odlicnih matematicara pa da postavim jedan matematicko-informaticki zadatak koji me je ostavio totalno zbunjenog. I kad sam vidio rjesenje nisam imao pojma kako radi. Zadatak slijedi:

==
Zadana su tri pozitivna broja N, P i Q. Treba generirati niz od N brojeva takav da je suma svakih P uzastopnih brojeva pozitivna i svakih Q uzastopnih brojeva negativna.
==

Dodatna objasnjenja (prema primjerima):
- ne postoji rjesenje za sve N, P i Q
- brojevi u nizu izgleda mogu biti bilo kakvi (realni), mada su rjesenja u primjerima za koje je postojalo rjesenje bila sa cijelim brojevima
- nemam primjer N,P,Q i rjesenja (ostavio sam doma papire i malo su mi daleko)

Da bude jasnije: treba generirati niz brojeva a_1, a_2, ..., a_n tako da vrijede sljedece nejednakosti:

a_1 + a_2 +... + a_p > 0
a_2 + a_3 + ... + a_{p+1} > 0
....
a_{n-p+1} + ... + a_{n} > 0

te

a_1 + a_2 + ... + a_q < 0
a_2 + a_3 + ... + a_{q+1} < 0
a_{n-q+1} + ... + a_{n} < 0

Zadatak je inace bio na nekoj informatickoj olimpijadi. Ja imam samo pascal source (ne kod sebe) i nemam pojma kaj radi. Ne trazim programski kod i rjesenje nego kako matematicki modelirati ovaj problem.

Hm, da budem skroz posten, postavio sam na newse (sci.math i rec.puzzles) prije par godina i mogu se naci odgovori u google arhivama. odgovorili su matematicari i izgleda prilicno komplicirano - ne nesto sto se moze rijesiti kao (jedan od!) zadataka na informatickom natjecanju.

ako netko ovdje smisli "intuitivno" rjesenje i algoritam za konstrukciju niza -- bit cu vjecno zahvalan :) ovaj problem me proganja vec vise od 6 godina.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Generisati niz od N brojeva za koji važe određeni uslovi25.04.2005. u 22:41 - pre 231 meseci
Najlakše bi nam bilo ako bi poslao taj Pascal source, pa bi dobio odgovor očas posla. Ovako me mrzi da se bakćem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sinalco
Aleksandar Ilic
Nis

Član broj: 37708
Poruke: 14
212.200.10.*



Profil

icon Re: Generisati niz od N brojeva za koji važe određeni uslovi26.04.2005. u 18:38 - pre 231 meseci
To je zadatak sa nekog CEOI, mislim oko 1994-1995...
Resenje mozes da nadjes na internetu, mislim da sam ga ja kucao pre par godina!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Generisati niz od N brojeva za koji važe određeni uslovi

[ Pregleda: 3605 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.