Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

freelance kao nachin za zaradu

[es] :: Vodič za posao :: freelance kao nachin za zaradu

[ Pregleda: 12754 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Anarki

Član broj: 31007
Poruke: 116
*.vdial.verat.net.

Jabber: rile@jabber.org


Profil

icon freelance kao nachin za zaradu31.03.2005. u 19:16 - pre 231 meseci
Pa, ima li ovde ljudi koji programiraju honorarno? :)

Zanima me moze li se zaraditi neka para na freelancing-u? Recimo, sa poznavanjem Pascala pomalo Cpp-a i programiranjem aplikacija za Windows i(li) Linux.

Narocito me zanima ima li neko nekakva iskustva sa www.rentacoder.com?

tnx
I throw myself into the sea. Release the wave,
Let it wash over me, To face the fear,
I once believed The tears for the dragon
For you and for me
 
Odgovor na temu

progressive

Član broj: 50472
Poruke: 9
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu06.04.2005. u 01:25 - pre 231 meseci
nadji firmu (virtualnu) rainbow....pomocu search-a, to su ti likkowi iz bg-a, rade godinama na rentacoder-u pa ix pitaj za pomoc....werujem da ce ti puno pomoci...

pozz:)
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu05.05.2005. u 14:05 - pre 230 meseci
A jer su to isti oni koji su vodili anti rent-a-coder kampanju ovde po sajtu?

Ja inace radim vise web programiranje u Perl-u ali preko drugog sajta - imas link do njega u mom sig-u.

Naravno i tu natrci po neki los lik (webmaster) koji nesto mitinguje, pa uradi chargeback. Ali to treba da te brine samo na vecim projektima od par stotina ili par hiljada cega vec (obicno $).

A tada se placanje radi u vise etapa, tako sto se ceo projekat podeli na vise mileston-ova.

I naravno UVEK koristis escrow.
 
Odgovor na temu

Nemanjaya
Nemanja Milenkovic
Sam svoj boss
Vrsac

Član broj: 46508
Poruke: 32
195.178.55.*

Sajt: www.extramedia.co.yu


Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu16.06.2005. u 08:50 - pre 229 meseci
Pozdrav,
Clan sam RentACodera vec duze vreme (nekoliko meseci), mada sam sa pravom aktivnoscu na sajtu poceo pre nedelju dana. Kada sam se prijavio nisam shvatao to kao ozbiljan nacin zarade, ono, kao "ko ce, bre, meni da salje dolare, ovo je neka zaj....cija". Medjutim od pre nedelju dana kada sam resio da malo procitam njihove help fajlove (sto svakome toplo preporucujem) stvari su se malo promenile. Naucio sam kako da napisem resume, kako da se obracam klijentima, koje su pocetnicke greske .... Prvi projekat mi je prihvacen pre par dana, zavrsio sam ga za dva sata i zaradio prvih 20$, a upravo cekam odgovore za oko 20-tak novih.

Evo par saveta:

1) Uvek budi kulturan i profesionalan (savladaj osnove poslovnog engleskog)

2) Pocni sa najmanjim projektima ( ne zaleci se na stotine i hiljade $)

3) Kada ti prihvate neki posao, pazljivo komuniciraj sa drugom stranom (ukoliko komuniciras van sajta), jer neko moze vrlo lako da te prevari, a da za to ne odgovara. Sve bitne poruke razmenjuj iskljucivo preko RentACodera, kao i razmenu fajlova (pa makar oni bili i nekoliko Mb).

Eto.. to su neki tips&tricks koje sam pokupio (neke sam, a neke od iskusnijih 'kolega'). Pozdrav svima.
Long live InterNet.
 
Odgovor na temu

netman
Neko Nekić
Bgd

Član broj: 14447
Poruke: 341
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu24.06.2005. u 13:17 - pre 229 meseci
Nikada nisam radio na ovaj nacin pa me zanima na koliko se poslova prijavljujete odjednom, tj. koliko vam prijava prodje od svih pokusaja?

I na koji nacin ste "brusili" vas engleski, da li neko ima dobre linkove sa poslovnim pismima na engleskom i poslovnim engleskim uopste?
 
Odgovor na temu

Ivan Vasić

Član broj: 14756
Poruke: 631
*.

Jabber: ivasic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu24.06.2005. u 13:43 - pre 229 meseci
Citat:
netman: Nikada nisam radio na ovaj nacin pa me zanima na koliko se poslova prijavljujete odjednom, tj. koliko vam prijava prodje od svih pokusaja?

Pa u suštini veća je šansa da ti neki bude prihvaćen ukoliko se prijaviš na više njih zar ne ? Ali budi pažljiv jer meni se par puta desilo da mi prihvate više projekata nego što mogu da uradim pa neki od njih moram da otkažem (na RAC-u možeš da otkažeš projekat bez lošeg rejtinga i ako ti je prihvaćen u roku od valjda 24h).

Citat:
I na koji nacin ste "brusili" vas engleski, da li neko ima dobre linkove sa poslovnim pismima na engleskom i poslovnim engleskim uopste?
Pa potrudi se da naučiš engleski za toliko. Progooglaj malo možda nešto nadješ.

Inače, moj savet ti je da pratiš najnovije projekte i da se što pre prijaviš ukoliko si siguran da možeš da završiš projekat kako treba. Probaj da klijentu objasniš kako bi uradio to što se traži, koje tehnologije bi koristio, kada bi završio, reci mu da sve što mu se ne svidja može da se promeni i takve fore....

Iz mog iskustva, ako se javiš za posao medju prvima i ako lepo objasniš šta radiš i kako - šanse su 95% da će da ti prodje. Ono medju prvima podrazumeva recimo prvih 10-15 od kojih ti je bar 5-6 tipa "I can do it pick me, pick me".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

netman
Neko Nekić
Bgd

Član broj: 14447
Poruke: 341
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu25.06.2005. u 01:26 - pre 229 meseci
E baš ću da probam nešto da završim preko njih kad mi prođe gužva oko ispita.
Jedan od razloga zbog koga se nisam "zaletao" je priča da je u outsourcingu velika navala Indijaca, Kineza i ko zna koga još i da svi oni rade skoro za šaku pirinča, ali izgleda da i nije baš tako teško dobiti neki posao.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu25.06.2005. u 09:11 - pre 229 meseci
Indijci, Kinezi i Rusi ne predstavljaju bas toliki problem, pre svega zato
sto su veoma aljkavi a ne i toliko strucni (govorim u globalu). Za dobrog
radnika se uvek moze naci mesta pod suncem, pa makar on bio i iz Srbije :)
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu25.06.2005. u 11:01 - pre 229 meseci
Freelance-om se moze dobro zaraditi, ali zaista dobro. Sve zavisi od vase strucnosti u programiranju (ili cemugod) a najvise od vaseg engleskog i profesionalne komunikacije sa klijentom.

Shvatite jednu stvar - zapadni klijenti izuzetno cene ako ste u stanju da komunicirate sa njima telefonom (skype, ili MSN voice, ili stagod) na tecnom engleskom - muka im je od mejlovanja sa polupismenim Indijcima kojima se sve mora 100 puta objasnjavati. To jako puno dize cenu.

Drugo, ulozite malo u sebe. Danas pola ljudi u Srbiji ima CC, neku virtuonku ili stagod. Investirajte $50-tak dolara u sebe, iscimajte par ljudi da "fingiraju" nekoliko projekata sa dobrim review-om, i odmah uskocite u vece projekte. Bolje $50 nego da izgubite mesece ne bi li dobili 4-5 dobrih reviewa.

Trece, ne svastarite. Izaberite niche. Ako radite web programiranje imajte nekoliko (dve -tri) propriatary skripte koje su trenutno trazene po webu (classified, CMS, dating, auction, etc, etc...) i bidujte samo na to. Postavite demoe na svoje servere sa admin pristupom, dajte linkove, nek to izgleda profi. Customizacija takvih sistema po potrebi klijenta se zavrsava vrlo lako i uz malo truda. Jednostavno nikad ne bidujte ni na sta sto mora da se radi from the scratch jer tesko da cete dobiti cenu koja moze da isplati taj rad.

Kad se sve sabere - neka od 10 bidova nedeljno na, recimo, vas classified sistem prodje jedan za $200 - to vam donosi $800 mesecno uz par sati rada dnevno. Naravno, u to ne racunam inicijalnu muku da se sve to namesti, sredi, da uopste imate classified script. Ali boze moj, mora da se ulozi malo muke u sve to :)

Toliko od mene...


//mod: dajte ovo u Vodič za posao...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Nemanjaya
Nemanja Milenkovic
Sam svoj boss
Vrsac

Član broj: 46508
Poruke: 32
195.178.55.*

Sajt: www.extramedia.co.yu


Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu25.06.2005. u 17:02 - pre 229 meseci
A da li neko zna kolika je provizija Wester Uniona?
Novac se salje iz Floride odakle je Exhedra Solutions Inc. (vlasnik Rent A Codera).
Long live InterNet.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.panline.net.



+1 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu26.06.2005. u 10:35 - pre 229 meseci
Provizije su ogromne, i ne vredi uzimati novac sa rachuna dok se ne skupi par stotina dolara. 15% ti uzme RAC u startu, ako ides preko Western Union-a onda ti uzmu jos $10 za uslugu sto ti salju na taj nacin, a onda od cifre koja ti ostane oduzmi jos minimum 10% koje ce ti uzeti Western Union, pa onda na samom kraju ti u nashim bankama automatski izvrshe konverziju iz dolara u eure, po nekom svom (lopovskom ako smem da dodam) kursu. Drugim recima, od $700 koje ti je poslodavac uplatio, budes presrecan ako dobijes 450 eura...
 
Odgovor na temu

damso
Novi Sad

Član broj: 78853
Poruke: 158
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu29.12.2005. u 00:10 - pre 222 meseci
http://www.getafreelancer.com/

je li neko radio ovde?
www.eden.rs
Izdavač duhovne i filozofske literature
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
*.dialup.neobee.net.



+35 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu07.02.2006. u 23:37 - pre 221 meseci
E ja sam...
Cini se da su profi...Ako nista drugo,brzo su mi odgovorili na zahtev za promenu adrese...Imam nesto manje od 100$ na racunu i razmisljam koji je najbolji nacin da dodjem do(hm...veceg dela tog kesha...)
Ne znam da li da pokusam sa cekom posto Western Union kanda uzima brezobrazne provizije...

[Ovu poruku je menjao kelja dana 08.02.2006. u 00:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nikserer
Autodesk Inventor Certified Professional
Freelance

Član broj: 25782
Poruke: 42
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu16.02.2006. u 20:54 - pre 221 meseci
Pozdrav svima!
Inače sam aktivan na CAD/CAM forumu, ali pošto me veoma zanima ova tema jer tragam za CAD freelance poslovima već duže vremena, i imao sam par odgovora ali nije bilo dalje saradnje. najviše sam aktivan na Guru-u, a od nedavno i na getAfreelancer-u. interesuje me da li ima neki drugi način naplate, osim western Union-a. neko je pomenuo escrow, ali ne znam kako to kod nas funcioniše???
Inače se bavim 3Dcad modeliranjem, i ako neko zna za free CAD freelance dobar sajt bio bi mu zahvalan da mi javi.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
*.dialup.neobee.net.



+35 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu17.02.2006. u 00:41 - pre 221 meseci
Pa cek-ja sam bas ispunio zahtev za podizanje novca cekom...(odrali su me inace-provizije nisu simbolicne-govorim o GAFU!)Sa jednog drugog sajta pre par dana sam dobio cek i unovcio ga bez problema...Inace 'putovanje'ceka je trajalo 14dana!!!A escrow je,koliko ja razumem samo nacin da se osigurate i ti i poslodavac kad obavljas neki posao...Funkcionise na sledeci nacin:poslodavac polozi na escrow account sajta odredjeni iznos.Taj novac ti ne mozes podici,ali ga ni on ne moze vise povuci sa racuna.
Jedino ti mozes obustaviti placanje (prekinuti projekat),a jedino poslodavac moze dovrsiti placanje prebacivanjem novca na tvoj racun.Znaci escrow payment ti je zapravo obostarno osiguranje(da ce posao biti odradjen i dakako,placen)...Pozdrav
E da postoji i 'wired transfer'(pretpostavljam direktan banka-banka transfer,brz i najsigurniji)ali mi se provizije ne svidjaju...
 
Odgovor na temu

ivan.mile

Član broj: 67586
Poruke: 22
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu25.02.2006. u 16:20 - pre 220 meseci
Citat:

E da postoji i 'wired transfer'(pretpostavljam direktan banka-banka
transfer,brz i najsigurniji)ali mi se provizije ne svidjaju...


Mislim da su provizije mnogo veće u Western Unionu nego kad se ide preko
banke. Npr. meni su u januaru poslali honorar iz Kanade, provizija je
bila samo 0,4% a novac je stigao u roku od 5 dana.

Treba ti samo devizni račun u nekoj od banaka (otvaranje računa je
uglavnom besplatno) i SWIFT instrukcije za valutu kojom će poslodavac da
te plati. Njih uzmeš u banci pošto otvoriš račun. Onda ih prekucaš i
pošalješ mailom poslodavcu, on pomoću tih instrukcija uplati u svojoj
banci i za nekoliko dana pare su na tvom računu.

--
Poz,
-+- I V A N -+-
 
Odgovor na temu

DragonHeart
Ivan Kocic
Bor

Član broj: 78846
Poruke: 145
93.86.21.*



Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu21.06.2009. u 11:57 - pre 180 meseci
Uh, tema je bas stara ali ima dobtih saveta. Naime, ja se bavim 3D modelovanjem pa me interesuju iskustva ljudi koji zaradjuju u ovoj oblasti. Video sam da na ovom sajtu ima dosta ponuda za 3d ali strasno malo na http://www.getafreelancer.com/, dali ja to ne mogu da nadjem ili zaista je tamo mala potraznja. Inace, radim modele automobila i karaktera. Dali moze freelancom da se zaradi nesto kod takvog modelovanja ili cu morati da pocnem i arhitekturu da radim?

I da ne zaboravim, na ohttp://www.rentacoder.com sam za neke poslove video da bidova ima nekoliko ali ne mogu da vidim koliko je ko bidovao. Zasto?
Inspiration exists, but it has to find you working.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: freelance kao nachin za zaradu05.07.2009. u 08:08 - pre 180 meseci
Citat:
DragonHeart
I da ne zaboravim, na ohttp://www.rentacoder.com sam za neke poslove video da bidova ima nekoliko ali ne mogu da vidim koliko je ko bidovao. Zasto?


Tako funkcionise RAC, i po meni je to dobra stvar. U suprotnom, mislim da bi par minuta pred istek bidovanja svi nagrnuli da spustaju cene i bio bi opsti haos. Ovako lepo sam procenis koliko tvoj rad vredi, pokusas i buyera da ubedis da to stvarno vredi toliko, pa ako uspes eto tebi para. Inace, u zavisnosti od vrste projekta, po zavrsetku celokupnog projekta (odnosno nakon sto buyer odobri rad i pare legnu na racun kodera), cesto je dozvoljeno da se vidi ko je koliko bidovao, ali ipak zavisi od toga sta buyer dozvoli da se vidi (neki buyeri to recimo nikad ne dozvole).

Uvek pre pocetka bidovanja sa novim buyerom, pogledam njegov history, pokusam da pronadjem njegovo ime (mnogo je bolje zapoceti bid sa "Greetings John", nego sa "Greetings buyer05x789ts" ili koji god mu je RAC nick), i pogledam da li ima takvih projekata u kojima se vide iznosi bidova, pa pokusam da procenim da li trazi jeftine, pouzdane, iskusne ili sta vec. Cesto se moze primetiti da je buyer krenuo sa jeftinim koderima, ali nekon nekoliko projekata koji u naslovu imaju nekoliko "(repost)" moze se videti kako polako menjaju misljenje i uzimaju one sa vecim rejtingom i iskustvom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: freelance kao nachin za zaradu

[ Pregleda: 12754 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.