Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evo kako se stvarno pravi antena

[es] :: Wireless :: Evo kako se stvarno pravi antena
(TOP topic, by broker)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 303693 | Odgovora: 395 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Malboro GT
Nemanja Mladenovic

Član broj: 313639
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena02.04.2013. u 18:47 - pre 133 meseci
Zaboravio da pitam da li trebam nekako da ocistim ovu bakarnu plocicu? Rodjak kaze da se ona odlicno cisti sa sonom kiselinom pa posle da se ispere vodom (bar tako on radi) ali nije siguran da nece posle toga brzo da oksidira...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena02.04.2013. u 18:49 - pre 133 meseci
Ma odlicno, nista strasno ako je malo pobeglo... Ne mora cevcica. Evo vidi na ovom linku, pa skarabudzi nesto...ili je napravi od bakra savijanjem.

http://www.engadget.com/2005/1...ld-a-wifi-biquad-dish-antenna/

Nema potrebe da je cistis, jer ce za pola sata napolju da oksidira, a i nikakva razlika. Posle par dana ce da se zasmedji do jedne granice i tako ce ostati 100g. i nikakav problem. Mozes je prelakirati, ako bas hoces da se cakli:)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Malboro GT
Nemanja Mladenovic

Član broj: 313639
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena02.04.2013. u 19:12 - pre 133 meseci
Videcu sutra... Znaci ova velika ploca aluminijuma prema kojoj ce biti okrenuta antena ne treba da ima nikakav kontakt sa antenom, to najbolje onda od drveta da napravim. A vidim da treba da stoji pod uglom od 45 stepeni ali na kojoj razdaljini? Bice da ja tu treba da pravim drzac iz 2 dela da moze da se steluje kao i biquad da moze da ide gore dole pa da eksperimentisem...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena02.04.2013. u 19:28 - pre 133 meseci
Ako pitas za stelitski tanjir...Ne treba da ima kontakt sa antenom. Gledaj da gadjes parabolu nesto ispod sredine i to ce biti ok, jer ce ona dalje da usmerava signal svojim oblikom.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena02.04.2013. u 22:32 - pre 133 meseci
Zasto komplikujete? Idi na sajt : http://www.qsl.net/y/yu1aw/Misc/optim_biquad_ant.htm I napravi antenu po tim nacrtima covek je sve lepo napisao.Takvu antenu kasnije zakacis na sat tanjir i to je u principu to znaci sto se tice nosaca obican L profil koji mozes da stelujes mada ako matematicki izracunas gde je ziza nema potrebe za naknadnim stelovanjem.Sto se tice zice od koje pravis dvostruku osmicu treba da bude debljine 2mm nemoj da se zeznes da uznes na primer 3x2.5mm jer je to 2.5mm(na kvadrat)znaci debljina nije 2mm.Ovde imas fid za parrabolu ili sat antenukako hoces http://www.qsl.net/y/yu1aw/ANT_VHF/Fid_za_ofset_parab_ant_2G4.pdf pravio sam i ovakav dupli biquad ali sam se razocarao jer nisam dobio nista bolji signal od klasicnog biquada (verovatno je bila potrebna stroga preciznost).
Ali da napomenem ako nemas sat antenu sam biquad je slabasna antena 11db dok 3d korner je nekih 17 db.Sto se tice ugla zracenja u to se ne razumem ali mislim da je svakako 3d korner bolji od klasicne biquad(bez sat tanjira).

[Ovu poruku je menjao sad_ste_face_jel dana 02.04.2013. u 23:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sad_ste_face_jel dana 02.04.2013. u 23:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cyber01001
Našice , CRO

Član broj: 66227
Poruke: 540
*.adsl.net.t-com.hr.



+33 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena03.04.2013. u 02:19 - pre 133 meseci
3d korner je daleko bolja antena od biquada ,ne znam zasto se uopce patis s njim .... sluzi on al je njesra , pogotovo ako ga golog bez ikakve kutije ostavis vani na kisi i snijegu!!
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena03.04.2013. u 04:13 - pre 133 meseci
Vec je bila rasprava o uticaju vlaznosti na antene i lepo sam prilozio Dobriciceva ispitivanja koje pokazuju da je Biquad pobedjuje sve antene koje je Dobricic testirao!
Vec sam napisao da sama Biquad je slaba antena ali ako je montira na sat antenu dobice najacu antenu u kucnoj izradi za 2.4 ghz.
Znaci ako nema sat tanjir bolje mu je da pravi 3D korner.
 
Odgovor na temu

Malboro GT
Nemanja Mladenovic

Član broj: 313639
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena03.04.2013. u 09:41 - pre 133 meseci
Pravim 110X110mm sa tanjirom, ali nemam tanjir nego alu plocu 600X700mm malo je udubljena nije tanjir ali trebalo bi da radi. Da li materijal tanjira utice na jacinu? Vidim da su tanjiri korodirali, a ovo je alu pa treba da bude ok. Ako antena bude radila kako treba ili nece stojati na kisi ili neka zastita. Ako ne radi nista strasno utrosio malo zice ova mala ploca bakra ce moci da se iskoristi alu ploca isto tako da samo utroseno vreme ali bar sam pokusao i to je po meni bitno... Ja citam one dokumente ali nikako ne kapiram na kojoj razdaljini treba da ide antena od tanjira? Napravicu ja naravno da moze i ugao i udaljenost da se steluje ali da ne stavim malu razdaljinu...
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena03.04.2013. u 14:08 - pre 133 meseci
Procitaj na Dobricicevom sajtu o parabolama jer nije bitno da je samo"malo udubljena" postoji i formula za izracunavanje fokusa koju takodje imas na Dobricicevom sajtu.Ako si vec resio da pravis biquad nabavi neki sat tanjir barem onaj od 90cm od Digi.Barem kod mene u mestu ima sigurno 5 coveka koji vise ne koriste Digi i ostao im je tanjir.
 
Odgovor na temu

Malboro GT
Nemanja Mladenovic

Član broj: 313639
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena05.04.2013. u 15:19 - pre 133 meseci
Ma citao ali slabije kapiram ja ono... Napravio biquad samo bez tanjira i bolje radi nego 3d korner pa toliko o tome koliko je dobro napravljena, ma i materijal nije dobar... Stavljao biquad na tom limu sto imam i nista signal je slabiji, da li sam lose stavio ili sta nemam pojma. Ali biquad lepo radi pohvatao 7-8 signala bez usmeravanja. Pokusavam da nadjem tanjir ali tesko ide...
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena06.04.2013. u 18:53 - pre 133 meseci
Pa cisto sumnjam da ti biquad bolje radi od 3d kornera jedino ako ti 3d korner nije lepo napravljen ? Ako hoces tanjir evo ovde imas http://www.kupindo.com/Za-DVD-...%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0 Potrazi jos na netu siguran sam da ima i jeftinije.
 
Odgovor na temu

Malboro GT
Nemanja Mladenovic

Član broj: 313639
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena07.04.2013. u 11:13 - pre 133 meseci
Pa to ti kazem 3d nije napravljen kako treba. Sad sam lepo uporedjivao otprilike su iste (za nijansu jaca biquad). A posto ne znam bas kako radi AP a mozda ce trebati jedan zbog duzine kabla, on se ukljuci u struju i umesto njegove male antene se stavi pravljena i da li se on povezuje lan kablom do compa ili se wifi karticom (sa malom antenom) konektuje na njega?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
89.111.244.*



+122 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena07.04.2013. u 11:40 - pre 133 meseci
Ako si antene isprobavao bez direktne opticke vidljivosti ti rezultati da je biquad kao bolji od 3d cornera nisu nimalo cudni jer je 3d corner mnogo usmerenija antena i prima signal iz prilicno uskog polja dok biquad prima puno sire i ako ima prepreka izmedju onda dobije bolji signal tako sto prima i reflektovane signale sa strane.
Ja sam naprimer probavao iz zatvorenog prostora biquad na satelitskom tanjiru i nije nista "hvatao" dok je sam biquad imao brdo signala,sa optickom vidljivoscu je bila totalno druga prica.
 
Odgovor na temu

Malboro GT
Nemanja Mladenovic

Član broj: 313639
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena23.04.2013. u 22:42 - pre 133 meseci
Da li moze veci ili manji tanjir, nasao manji kaze covek oko 60-70 a kod drugog veci od 90?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
89.111.244.*



+122 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena23.04.2013. u 23:28 - pre 133 meseci
Naravno da moze,bice malo slabija ali neznatno da to primetis.
 
Odgovor na temu

I AM BORGS
šef na meteorološkoj stanici i bivši
TV serviser
collective in space

Član broj: 145850
Poruke: 860
95.168.112.*



+16 Profil

icon 3 d corner i kontrola kvalitete izrade02.11.2013. u 20:57 - pre 126 meseci
pozdrav ! pošto sam postao fan 3 d corner antena , javljam se sa nekim novim iskustvima. prije neki dan sam bio kod starog znanca kome sam napravio prije više od godinu antenu. nije nam bilo leno pa smo ju skinuli da vidimo kako sad izgleda . sve je ok samo me je iznenadila jedna stvar ! na N konektoru gdje je zalemljen reflektirajući element - na tom mjestu sam zaštitio od kiše i vlage da ne procuri kroz središnji dio ni kap vode - naneo sam vruči silikon iz električnog pištolja. i nakon godine dana taj je spoj popustio od hladnoče i vručine . odmah smo to ponovo silikonirali - zaštitili !! To je jedini i najbitniji detalj na koji se mora paziti da ne propusti vlagu u konektor i kabl. preporučam svima da nakon nekog vremena provjere taj kontakt !! i treba da se nađe neko još neko kvalitetnije rješenje.
Dobričić isto preporučuje vrući silikon - a ne onaj silikon za prozore , jer nagriza materijal !!!
PS : postavljam slike el. pištolja i N konektora. kada se zalemi cjevčica na taj dio treba nanesti vrući silikon.


spoj popusti na vanjskoj strani okruglog djela N konektora.
we are borg- resistance is futile.
vremenska prognoza : Bog zna , a ljudi pogađaju ( prognoziraju )
Moje je ime šef tamne strane mjeseca,gospodar muha,ljubavnik kurvi i kraljica....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

I AM BORGS
šef na meteorološkoj stanici i bivši
TV serviser
collective in space

Član broj: 145850
Poruke: 860
37.244.208.*



+16 Profil

icon 3 D corner na 2.0 GHz i promjene u dimenzijama09.11.2013. u 11:02 - pre 126 meseci
Pozdrav ! Napravio sam 3 d na 2.0 GHz sa promjenama u dimenzijama jer mi je falilo lima - ispala je slična modifikovanoj 3 d od Dobričića. Površina lima je 350 mm što je lambda x 2.33 , a ne 2.8 kako bi bilo idealno. I takva okrnjena opet ODLIČNO radi. Nazvao sam ju model A zbog izgleda donjeg djela. Lim nije idealno ravan zbog toga jer je več korišten u druge svrhe. Sve pohvale za takvu antenu !!! Postavljam i slike.


we are borg- resistance is futile.
vremenska prognoza : Bog zna , a ljudi pogađaju ( prognoziraju )
Moje je ime šef tamne strane mjeseca,gospodar muha,ljubavnik kurvi i kraljica....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sale987
Salih Dzihanovic
trgovina
Tuzla

Član broj: 193326
Poruke: 16
*.PPPoE-3741.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena11.11.2013. u 08:38 - pre 126 meseci
A gledam dosta slika i ne mogu da zakljucim, kada pravim neku antenu Sektor ili Biquad, ona bakarna ploca, jel ona mora biti komplet od bakra ili to moze da bude PCB ploca? Hvala
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
212.178.234.*



+16 Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena11.11.2013. u 11:03 - pre 126 meseci
Dovoljno je samo kako kazes PCB ploca.Zavisi koji materijal imas. Anteni je bitno da ima (metalna ploca) da bi to zracenje moglo da se odbija pa do vruceg elementa koji posle to sve absorbuje Jedino za ovu visoku frekvenciju treba sve to sto pedantno u milimetar iseci i napraviti je. Svaki malo duzi vruci kraj od Koaks.Kabla ponasace se kao produzena Antena i impedansa umesto 2.4GHz oscilirace na 2.1GHz ili sl...
 
Odgovor na temu

sale987
Salih Dzihanovic
trgovina
Tuzla

Član broj: 193326
Poruke: 16
*.PPPoE-3741.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Evo kako se stvarno pravi antena11.11.2013. u 21:30 - pre 126 meseci
Aa tako, hvala na korisnom odgovoru.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Evo kako se stvarno pravi antena
(TOP topic, by broker)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 303693 | Odgovora: 395 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.