Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

e-poslovanje

[es] :: E-Poslovanje :: e-poslovanje
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 62469 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.dialup.blic.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: e-poslovanje20.07.2002. u 13:56 - pre 264 meseci
Citat:
Ivan Dimitrijević:
Pa lepa para...Koliko ti Lux-Ottica ima stranica(otprilike ako ne znaš tačan broj)???


Koliko web shop ima stranica je potpuno pogresno pitanje. Shop sa 20 stranica moze da radi bolje od onog sa 100 recimo ASP stranica. Fazon je u tome kakve mogucnosti ima web shop, odnosno kakav kod se nalazi na tim stranicama.

Posto je sve automatizovano prednost ovakvih koncepta je upravo ta, napravis jednu stranicu, povezes je sa bazom podata i napravis jednu stranicu za popunjavanje baze podataka. Ove dvije stranice+baza mogu da generisu hiljade i hiljade stranica za sta bi vam u obicnom HTMLu trabala vjecnost + nema automatizacije, nema sigurnosti - odnosno nicega.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: e-poslovanje20.07.2002. u 14:53 - pre 264 meseci
ventura, odakle ti ideja bas za naocare ?
Je l` ih odavde saljes direktno svakom naruciocu ili mozda nekom frendu u USA vecu kolicinu pa on posle salje pojedinacno.
Ej, al` odgovori na prvo pitanje bas me zanima.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje20.07.2002. u 15:35 - pre 264 meseci
Pa za naocare je duga prica... Uglanvom pre neke 3 godine ja odradim nekom liku sajt u zamenu za 8 oakley naocara... I lik me ispali i ne posalje... I posto je sajt bio za neku firmu sto proizvodi touch screen ekrane, kad sam otisao u US, pustio sam mu mail, ili mi posalji naocare da ih dobijem za 7 dana, ili cu pobrisati ceo sajt.. I lik mi posalje naocare... I ja sta cu sa njima, prodam ih, i vidim koliko se traze naocare po netu... Kad sam dosao u YU, pogledam cene, uporedim sa cenama u US, i krenem da radim...

A inace sve naocare saljem pojedinacno iz YU.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.149.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-poslovanje22.07.2002. u 13:42 - pre 264 meseci
Citat:
Ivan Dimitrijević:
Citat:
ventura:
1.5k EUR


Pa lepa para...Koliko ti Lux-Ottica ima stranica(otprilike ako ne znaš tačan broj)???


Ivane, najgora stvar koju mozes da uradis je da naplatis po strani. Recimo, nalazio sam ljude koji su nplacivali cak i po linku (na primer, svaki link na strani 0,5DEM) pa onda po formularu, pa na kraju cak i po broju karaktera... (!?!?!?!)
Kako naplatiti sajt po strani kada ceo www.lux-ottica.com sajt ima ukupno 14 strana, iz kojih se genereise sve sto ti moze pasti na pamet. ali u back-endu se pojavljuje jos desetine hiljada linija koda, nevidljivog za krajnjeg korisnika.

Sa Dankom sam imao odlicnu saradnju, poret toga sto je sasvim ok lik, najvise zbog toga sto covek razume sta mu pricam i zna sta mu treba. Sajt www.lux-ottica ima izuzetno puno sadrzaja, iako se to mozda tebi ne cini na prvi pogled, a da ne spomiljem nekoliko hiljada slika.

Svako ko je radio web programiranje (uostalom, bilo kakvo programiranje namenjeno korisnicima o kojima ne znas nista, a slazemo se da cvikere moze da kupi svako) zna da je najlakse napraviti program (u ovom slucaju web aplikaciju) da funkcionise. Medjutim, ono sto dolazi posle toga je veliko zezanje i oduzima najvise vremena. Programer, iako je njemu sve sto je napravio savrseno logicno, mora da se stavi u poziciju nekog najtupavijeg korisnika (ovde mislim na sledece: "zamisli sve moguce korisnike, pa onda izaberi onog sa najmanjim IQ") i da napravi tako da ni "taj" nema nikakvih dilema. Osim toga, u aplikaciji koja vrvi od formulara i unosa podataka, ne moze ti pasti na pamet sta sve korisnik moze da unese. To je i najdosadniji deo posla, ali tu je razlika izmedju dobrih i losih aplikacija.

Da znas, takav jedan sistem u USA kosta citavu gomilu para. Da ti ilistrujem, kada smo konkurisali za (nas dvojica + 1 za slike) www.themorsoncollection.com nasa ponuda je bila daleko najniza a prva sledeca je bila $45000. Bile su i dve ponude koje su po meni sumanute: jedan od $500.000 a druga cak $800.000. Inace, taj sajt, osime jedne sekcije "to the trade" ima manje elemenata programiranja od www.lux-ottica.com ali je svakom coveku koji zdravo rezonuje jasno da moras da naplatis u skladu sa mogucnostima klijenta a ne svojim snovima.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.149.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-poslovanje22.07.2002. u 13:49 - pre 264 meseci
... Zaboravih,...

Tu su jos i posebni zahtevi klijenta. Na primer, taj isti morson je trazio flash koji ce da mu samo slide-uje nee glavne proizvode, da bude na home page i pri tom je dao spisak svih proizvoda koji treba da se pojave. Pored nebrojeno pokusaja optimizacije, nekoliko nedelja ubedjivanja da odustane od toga, na kraju je na home strani taj flash od 600K sto moze da se svrsta kao jedna od katastrofalnih gresaka web developmenta. Ali tako je hteo. Onda druge neke stvari i sitnice koje, da radis za sebe, nikada ne bi uradio, moras da ispostujes...

Da ne gusim vise, vec sam nam oduzeo previse vremena (vama sto citate, sebi sto pisem) :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Mimaa
Beograd

Član broj: 4794
Poruke: 2
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje27.07.2002. u 16:23 - pre 263 meseci
Zdravo,

Zahvaljujuci Web content manageru sa http://www.economy.co.yu web sajta , Srdjanu, cula sam za ovaj forum. Kako vidim ovde mogu naci smekere e-commerce-a sa ovih prostora. Dosta korisnih podataka vec sam nasla ovde.

Ja imam konkretan problem koji je ovde vec dobrim delom pokriven. Potrebno je da na web sajtu omogucimo, na elegantan nacin, real-time procesiranje glavnih svetskih kartica (Visa, AmEx, Master Card). Nasa firma je registrovana u YU (d.o.o.). U pitanju su proizvodi i usluge koje mi vec prodajemo (uglavnom ljudima iz inostranstva), ali je procena da propustamo poprilican deo "kolaca" jer taj proces oko naplate prilicno dugo traje, a i komplikovan je. Ono sto zelimo jeste da kompletan proces poslovanja bude u skladu sa vazecim propisima, znaci sve legalno i oporezovano. Nikako nam ne odgovaraju 10 ili 15% discount rates jer bi smo se tako zakucali. Znaci voleli bi smo da mozemo da imamo varijantu da nam se na devizni racun u YU banci deponuju sredstva ostvarenoa prodajom preko net-a, ali uz 2-3% discount rate + 0.2-0.4 USD po transakciji. Ako sam dobro shvatila to je za sada nemoguce. OK, ali koliko vidim ovde vi spominjete mogucnost da se registruje firma u USA za oko 1800 USD. Zatim, na osnovu firme dobija se merchant account, ali sa njega se ne mogu slati pare na YU racun, vec se mora prebaciti na neki drugi USA racun, pa tek sa njega na devizni racun nase firme u YU. E sada, interesuje me da li se sve te transakcije (sa merchant accounta na obican USA racun pa sa njega na YU devizni racun firme) mogu papiroloski pokriti i da li je to sve OK sa stanovista domacih propisa poslovanja? Takodje, interesuje me kolike su provizije i gubici u tim prebacivanja novca.

Poseban pozdrav/pohvala za Venturu, kao za sada najuspesnijem (ako sam dobro shvatila) ovde, a ostalim momcima zelim puno uspeha u ostvarivanju svojih e-commerce planova. Vi, kao pioniri e-commerce-a u YU imate, kako najvece sanse za prosperitet, tako i najvece sanse za neuspeh na ovom polju. Zato, glavu gore ali i pamet u glavu.

Veliki pozdrav,
Mima
Mima
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje27.07.2002. u 18:22 - pre 263 meseci
Mima,

Znaci potrebno je da registrujete firmu u US, kako bi ste mogli dobiti najpovoljni discount rate.

Kopanija koja mi je izdala merchant account i kod koje radim processing se zove cardservice (www.cardservice.com), kod njih imam 3.5% discount rate +$0.30 po transakciji. Pare sa merchant accounta mi se svakodnevno depozituju na racun u US banci, kod koje imama debitnu Viza karticu. I sa tom karticom ovde u Beogradu ja novac podizem sa ATM bankomata, ili u banci direkt. Limit po jednoj transakciji je 60,000din iliti $1000, ali te niko ne sprecava da ti ponovis tu transakciju i 10 puta ako hoces, stim sto naravno moras imati dovoljno novca na racunu. Na $1000, trosak transporta je fixan - $2.50, a kad podizem sa ATM-a, nezavisno od sume (limit 10,000din po transakciji) fee je $1.50.

Ja mogu i sa racuna u US Bank da uradim direktan wire transfer na racun u Beogradu, ali mi se to ne isplati do neke cifre od $30,000 jer je jeftinije podici preko saltera nego placati wire transfer fee. Jos jedna stvar sto treba da se uzme u uobzir je da neke banke imaju povoljnij kurs a neke manje povoljan, tako da na vece kolicine novca i tu se generise trosak.

Ali odprilike 5% ce da vas kosta da novac skinete sa necije kartice, dok ga ne dobijete u vidu kesa u YU. (naravno, ovo vazi za dinare, jer je za Euro jos uvek 2% naplata, mada su tu malo banke djubrad, jer ti recimo ne uplacujes u USA u dinarima, vec u dolarima, a oni ti ovde naplate 2% ako hoces da uradis konverziju u Eure... to je jedina stvar koja mi se ne svidja...)
 
Odgovor na temu

Mimaa
Beograd

Član broj: 4794
Poruke: 2
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje27.07.2002. u 20:01 - pre 263 meseci
Ventura,

Od procesora koje sam ja nasla najjeftiniji su http://www.charge.com/
Njihov discunt rate je 2.35% + 0.3 USD per transaction.
Za njih sam cula od od tipa koji se zove Markus Allen koji ima kojekavke internet biznise, puno ljudi na svojim newsletterima itd, tako da verujem da je http://www.charge.com/ ok kompanija. Pogledaj ih malo, ipak je tvojih 3.5% surovo u odnosu na 2.35%...... ali pre nego sto odlucis bilo sta, probaj da se dodatno informises o kompaniji, da ne bude nekih problema.

Pisacu ti jos, imam pitanja vezano za tvoj prethodni odgovor.
Ciao,
Mima
Mima
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje27.07.2002. u 21:43 - pre 263 meseci
Mima,

Postoji tu jos jedna caka.

Sve kompanije na Merchant Accountima imaju mesecne processing limite. Ja sam naprimer u prvih mesec dana imao $10,000 limit, sledeci mesec su mi povecali na $20,000 i sada mi je skinut kompletno. Vecina kompanija ti nikada nece skinuti limit.

Ja sam naprimer nalazio kompanije koje naplacuju smesan discount rate, ali imaju mesecni limit od $1000, tako da to obavezno treba proveriti.

Sledeca stvar je sam softver kompanije. Dali kompanija ima razvijen softver, i kakav je. Ja recimo na svom sajtu sakupljam sve podatke o kupcu, potom ih prosledim CardService-u, i od njih dobijem Approved ili Denied, i ako je Denied dobijem zasto nije uspela treansakcija. A dok sam recimo kod par drugih kompanija imao opciju da ja na svom sajtu sakupim shipping information, i onda kad kupac klikne na 'proceed to submit payment' on bude forwardovan na sajt kompanije gde unese svoje podatke, sto je naravno manje profesionalan nacin poslovanja.


Meni trenutno ovaj discount rate odgovara, pre svega zbog uslova i povoljnosti koej mi Cardservice daje, a i zbog toga sto za njega vec imam razvijen API koji isto tako kosta da se napravi, i koji bi se morao ponovo raditi iz pocetka, ako se odlucim da predjem na drugu kompaniju, tako da mi 1% razlike na odprilike $50,000 procesirano trenutno ne predstavlja problem, ali verujem da u buducim mesecima, ako zatrazim da ce mi discount rate biti smanjen.. Znaci sve zavisi od kompanije, ali i od tvog credit history-ja. Ja radim ovaj posao od Novembra, i jos nijednom nisam imao nijedan chargeback, sto je veoma pozitivno i ohrabrujuce za processing kompanije, cak i kad je bilo slucajeva da klijenti zatraze povracaj novca, ja sam to radio rucno davajuci 'Credit' kupcima, ali mi se jos nikada nije desilo da mi banka uradi chhargeback na transakciju.


Tako da sto se mene tice, ja ostajem pri CardService-u, a vi mozete da probate tu kompaniju, pa da vidite kako vam odgovara.

P.S. Ja sam inace promenio 4 processing kompanije dok nisam stigao do CardService-a.


 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: e-poslovanje28.07.2002. u 03:25 - pre 263 meseci
To je bilo diskusije na zadnjem danu ES leta, Nebojsa Djuric je pricao...
Problem je sto direktori Banaka u YU nemaju ideju da je biznis da uzmu "fransizu" (da plate) za on-line procesiranje kartica. Mislim da je cak 5-10 puta skuplje u odnosu na cistu plastiku. Takodje primeticete da POS procesiranje niko jos od njih ne podrzava. Jos pre godinu dana sam kontakirao sa jednom firmom koja je vezana za Komercijalnu banku koja im je radila implementaciju ali do dana danasnjeg nema vesti. Firma se zove Arius...
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

d.acha
Germany

Član broj: 4799
Poruke: 26
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje28.07.2002. u 22:01 - pre 263 meseci
helou,

ja sam dacha, od juce sam na ovom forumu, a sada po prvi put saljem nesto na ovu temu.

ventura, kao sto rekoh u prethodnoj mojoj poruci sa mojom koleginicom mimom si juce razmenio koju poruku ovde. ona je vec rekla da imamo potrebu za procesiranjem kartica, ali s' obzirom na to da u svega nekoliko procenata moramo da uglavimo sve troskove i profit moramo i da napravimo sto precizniju kalkulaciju kako bi procenili gde smo i sta mozemo da ocekujemo od takvog nacina poslovanja.

vidim ti si otvorio firmu u usa za oko 1800 usd. interesuje me kakvi su ostali troskovi tvoje usa firme, da li imas troskova za neke advokate, knjigovodstva, kako se oporezuje profit te firme, sta se uracunava u profit firme i na kraju na koji nacin ti racunovodstveno pravdas dizanje prakticno svih para sa racuna te firme, tj. kako se to vodi u "knjigama" tvoje usa firme.

sto se dizanja novca sa kartice usa firme ovde u YU banci tice izneo si dva podatka. citiram: "Na $1000, trosak transporta je fixan - $2.50, a kad podizem sa ATM-a, nezavisno od sume (limit 10,000din po ransakciji) fee je $1.50." - to znaci da u prvom slucaju imas proviziju od 0.25%, a ako ides na ATM provizija je 0.9% (pod uslovom da skidas maksimalne iznose). da li sam u pravu?

ono sto bi meni bilo potrebno jeste, ma koliko to nekome zvucalo smesno, da se sav novac sa usa racuna ubaci u YU legalne tokove, tj, krajnje odrediste tih para da bude racun moje YU firme. znaci, da li mogu sa racuna usa firme na ovakav neki nacin da odem u YU banku (gde moja YU firma ima racun) sa karticom usa firme i da dam nalog da se sa te kartice prebace pare na racun YU firme, ali naravno uz provizije koje ti imas kao fizicko lice ili nesto poput toga. Ono sto ti kazes da je oko 5% troskova potrebno da dobijes dinare na ruke, meni je recimo tih 5% neka maksimalna cifra koju bih mogao da prihvatim, sve preko toga bi mi bilo rizicno, ali za razliku od tebe potrebni su mi dinari na racunu firme, a ne kes u rukama. na kraju krajeva, ako ne mogu pod tim uslovima da prebacim pare na racun firme, verovatno bih mogao isto kao i ti da podignem kes, pa onda to uplatim u firmu kao neki prihod od izvoza ili tako nekako. valjda je to izvodljivo.

hvala ti za onu opasku da treba paziti koliki je mesecni limit kod procesora, nisam o tome ni razmisljao. znam da ima svakakvih dripaca, tako da cemo i mi razmisliti o card service-u, kad vec imamo pozitivnu kritiku od tebe. jel imaju oni onu neku, recimo "refferal" varijantu da kada se otvara novi account naznacimo da smo za njih culi od nekoga ko je vec njihov klijent pa onda taj klijent dobije neku povlasticu? ako imaju, daj mi tvoj neki broj accounta kod njih da ga zapisem, pa ako krenemo sa njima da i to spomenem.

pozdrav,
dacha
Dacha
 
Odgovor na temu

d.acha
Germany

Član broj: 4799
Poruke: 26
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje30.07.2002. u 01:29 - pre 263 meseci
Ventura,

natrcao sam na sajt tvog CardService-a, samo pod drugim domenom expandyourbusiness.com

Na strani http://www.expandyourbusiness.com/rates.htm su cene. Za "Internet business" varijantu cifre su 2.42% + 0.25...... doduse postoji i "Based outside of the U.S" varijanta (3.32% + 0.30) ali ti valjda spadas u US-business kategoriju.

Jesam li ja ovde nesto prevideo ili oni stvarno imaju razlicite cene, u zavisnosti na koji sajt od ova dva natrcis (cardservice.com ili expandyourbusiness.com)?
Dacha
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: e-poslovanje30.07.2002. u 02:55 - pre 263 meseci
bojim se da cemo morati sa Dinkicem da procaskamo...
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

__ZEVS__
Darko Kulic
Bgd
Yugoslavia

Član broj: 13734
Poruke: 53
*.matf.bg.ac.yu

Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mr000..


Profil

icon Re: e-poslovanje09.09.2003. u 13:35 - pre 250 meseci
Mene interesuje ovakva firma:
(Molim ostavite linkove)

Besplatno uclanjenje
Bez mesecne clanarine
Prihvata YU (tj SCG)
ima proviziju < 5% (sve ukupno)

I da ne moram da registrujem firmu u USA

To mi treba radi prodaje nekog software-a

Da li postoji takva firma i ako postoji molim ostavite link(ove)

===========================
The end!
 
Odgovor na temu

neo...

Član broj: 6714
Poruke: 4
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje03.12.2003. u 13:15 - pre 247 meseci
Evo cisto da vas obavestim, na visoj ekonomskoj skoli je otvoren smer elektronsko poslovanje u saradnji sa visom elektrotehnickom. Studenti elektronskog poslovanja su napravili sajt i forum koji ce se bazirati na tome, trenutno mu to nije jedina ciljna grupa ali cemo vremenom prelaziti na tu stranu, sajt je trenutno u redizajnu, ovo sto mozete da vidite je beta verzija sajta, jedino sto mogu da vas zamolim jeste da nas posetite i da piseta malo na www.ebusiness.edu.yu
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: e-poslovanje03.12.2003. u 14:39 - pre 247 meseci
Citat:
torbica:
Firma se zove Arius...


Godinu (i kusur) dana kasnije i šira javnost saznade za tu firmu preko istoimene političko/konfliktno-interesne afere :)
 
Odgovor na temu

alienvs

Član broj: 17557
Poruke: 3
62.108.97.*



Profil

icon Re: e-poslovanje11.12.2003. u 13:26 - pre 247 meseci
Kako se to pravno zakonski regulise carine, recimo ja ima firmu ovde i registrujem neku u USA i sad meni neko kupi nešto ja to njemu pošaljem i to je to. Ali dodje cika inspektor i pita kome je prodato sta kako se to pravda jer ja mislim da to jos nije pokriveno nasim zakonom.




Hvala
______________________________
http://www.geocities.com/djuzepe3
 
Odgovor na temu

nenadkg
Nenad Petrovic

Član broj: 11394
Poruke: 40
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje18.01.2004. u 11:14 - pre 245 meseci
Ventura da li bi mogao da malo blize pojasnis kako ide trgovanje sa blagajnickim zapisima narodne banke srbije,koje su im cene,na koliko se kupuju,gde....u svakom slucaju info o ovome-sve sto mozes-znacajno mi je!
 
Odgovor na temu

nenadkg
Nenad Petrovic

Član broj: 11394
Poruke: 40
*.verat.net



Profil

icon Re: e-poslovanje24.01.2004. u 17:39 - pre 245 meseci
Bilo ko da li ima odgovor na ovu temu ili zna nesto sire o tome....??????
 
Odgovor na temu

oazza
Dejan Bodirogic
Belgrade

Član broj: 18801
Poruke: 30
*.vdial.verat.net

Sajt: www.oazza.com


Profil

icon Re: e-poslovanje24.02.2004. u 09:43 - pre 244 meseci
Ventura super ti je ta http://www.lux-ottica.com/ steta samo sto ne radi vise ....
:)
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: e-poslovanje
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 62469 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.