Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

overclock P IV 2,8

[es] :: Overclocking & Modding :: overclock P IV 2,8

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 11856 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
213.244.197.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,806.03.2005. u 21:33 - pre 233 meseci
@djblade
Lepa konfa. E sad pre sam mišljenja da ti AGP/PCI manje utiče na performanse negoli memorijski protok, koji je opet na max. negde oko 220 (kod tebe izgleda stabilno na 216x15, a kod mene je na 218x14 max. mem. protok 5308MB/s, pa tek na 235 opet isti). Da imam bolju/zategnutiju memoriju pre bih je držao na nižim latencijama nego na višem FSB - uostalom kao i ti. Sve u svemu pokušaj malo istraživanje u okolini 215-220 sa memtest86. Mem. protok pomnoži sa 2 i videćeš veliku razliku pri malim izmenama latencija. (mada, kakvu mašinu imaš, to je čista perverzija)

@nibleri
Znači, kako ti napomenu djblade trebala bi da odlučiš na koju varijantu ideš.
Ako ćeš za svaki dan (i ovako ti je jaka mašina) overklok ti i nije neophodan.
Ako ćeš da ispituješ maksimum onda nećeš moći u jednom danu. Max. overklok ti je čista statistička veličina i treba dosta vremena da se upoznaju svi maksimumi.
Pitanje je da li želiš maks. memorijski protok ii maks. frekvencu CPU.
Evo mog predloga:
AGP/PCI: 66/33
napon na memoriji 2.75V, 2.8V
napon procesora: 1.525V
Performance mode: Normal
D.O.T. Range: disabled
Spread Spectrum: disabled
FSB 225 u koracima do 240
DRAM Timing by SPD: enabled
(enabled/disabled sa PageUp/PageDown)
a, da pretpostavljam da ti je HT enabled.

-AGP/PCI nije povezano sa Spread Spectrum već pomoću PageUp/PageDown namesti da ti budu bele brojke 66/33 a ne sive.
- memorija nema potrebe da ide preko 2.8V jer ne juriš rekord foruma.

Ostalo kako je rečeno: ne flešuj bios ako radi kako treba ili ako nisi upućena.
Obavezno kontroliši temperature. Hyper6 je sasvim OK predlog.
Na kraju maltretiranje mašine sa prime95 ili sl.
I obavezno pravi beleške da se ne bi vraćala na istu kombinaciju više puta.


edit: sad mi pade napamet: ne znam da li je moguće na 848 ploči zaključati AGP/PCI

svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,806.03.2005. u 21:53 - pre 233 meseci
Ma ja sam vas pravo skontala jer opet ponavljam vi to PRAVO DOBRO objašnjavate
nego sam ja toliki laik za OC pa volim pitati kad imaš koga! Nemam ja namjeru za nekim ludžačkim OC-ovima nego mi muž voli "ratne" igre i uzme Men of valor koji neće da prođe što je za očekivati sa 7000 radeonom 64mb te mu ja kupim 9550ge 128/128 koja nam još nije stigla pa reko da se pripremim ako mu bude zapinjalo da mu odapnem! Još jednom hvala mislim da sam skopčala suštinu OC-a a naravno da je sad na meni da još eksperimentišem.

E a da vas pitam još kako sve ovo ide sa pentijumom na 400 i na 166 mhz? Šala mala za njih mi netreba OC jer sasvim dobro odrađuju posao koji treba!
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,806.03.2005. u 23:42 - pre 233 meseci
Da podnesem nezvanični izvještaj: AGP/PCI se ne može zaključati pa ako znate do koliko smijem ići recite mi još i to. Latencija može ići na najnižu na 225 ali sam sada po Zokinim uputama na 230 i evo ga radi a o stabilnosti će mo drugom prilikom (u zvaničnom izvještaju). Ima li veze kako da postavim DRAM freq. sad je na auto? A jedva skonta onaj D.O.T. nije mi jasno što nije D.O.C. (sad se mogu šalit kad sam skontala)! Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: overclock P IV 2,807.03.2005. u 09:28 - pre 233 meseci
dobro, sad kad si zakačila virus oc dozvoli da se raširi u groznicu :)

DRAM freq. ostavi da bude auto. Time u stvari dozvoljavaš overklokovanje u režimu 1:1 (sinhrono). Postoje i drugi režimi tzv. asinhroni ali pravi oc ovisnik prihvata samo 1:1 kao parametar uspeha.
Što se tiče AGP/PCI podešavanja, ako je previsok oc onda može doći do blokade/konflikta zvuka ili grafike, naravno ako nije zaključan na 66/33 ili približno. Između ostalog flešovanje biosa se i radi zbog dobijanja novih opcija ili poboljšavanja stabilnosti rada prilikom ugradnji novih uređaja, OC-a, monitoringa itd. itd.
Konkretno u tvom slučaju smatram da nećeš imati većih problema, ali ako zaista ne može da se zaključa AGP/PCI onda nemoj terati sa oc više od sadašnjeg. Inače ljubitelji oc-a pažljivo biraju komponente, a tvoja konfiguracija baš i nije sa velikim potencijalom (osim, naravno procesora). Zbog toga ne bi trebala da budeš nezadovoljna jer u samom startu treba da znaš da ploča sa sufiksom V je namenjena najstandardnijoj korisničkoj populaciji, kao i memorija sa najstandardnijim latencijama za ddr400. Sve u svemu 15% preko nominalnog sa standardnom opremom je sasvim prihvatljivo, možda čak i više nego što bi se očekivalo, obzirom da ne znamo kakvo je napajanje, hlađenje, grafika itd.

U suštini, moja preporuka je da držiš kao informaciju dokle može mašina stabilno, a za svakodnevni rad ostaviš performanse na fast + DOT (colonel) i sve ostalo nominalno. (DOT je Dinamička Overkloking Tehnologija)

Takodje možeš probati i varijantu a la djblade:
U tom slučaju ručno podešavaš latencije memorije i tražiš najstabilniji rad sistema pri najvišem FSB sa istovremeno najnižim mogućim latencijama memorije. Pipav posao, ali jednako zanimljiv. Time procesor nije nešto opterećen, ali memorija itekako. Kao neku smernicu mogu ti otprilike navesti segment FSB za istraživanje: 215-220MHz. Ovakvim istraživanjem ćeš sama doći do zaključka šta je u suštini oc.


p.s.
čekaj samo dok te pritisne overklok grafičke
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,807.03.2005. u 09:53 - pre 233 meseci
Evo je od sinoć na Prime 95 sa tvojom preporukom na 220 (3,09MHz) jer na višem mi je prime95 otkazivala poslije 6-7 minuta pa sam smanjila. Ovo je izgleda maximum procesora bez mjenjanja napona a poslje ću da probam malo spuštati latenciju pa opet prime95. Trenutno kod sebe imam module 2x256 (266) kingstona ijedan 512 (266) IBM piše na jednoj naljepnici a Infineon na drugoj naljepnici pa me zanima šta je najpovoljnije za OC a možda mogu nabaviti i nešto povoljnije pošto imam dobrog servisera koji mi izađe u susret. Ostavit ću prime95 mada mislim da je ovo sasvim zadovoljavajuće! Zanima me koliko se smije ići sa dizanjem napona procesora ako se odlučim i na taj korak?
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: overclock P IV 2,807.03.2005. u 10:37 - pre 233 meseci
Uf! I još jednom uf!
Da, definitivno smo trebali prvo da ti tražimo detaljan opis komponenti.

U prvom postu si napisala da imaš dva modula po 256 na 400 elixir, a sada imamo informaciju da su to u stvari raznorodni moduli na 266 od različitih firmi! Sva prethodna priča se bazirala na pretpostavci da imaš memorije deklarisane kao DDR400.
Dakle, vidi ako možeš da to zameniš za DDR400 (corsair, kingston, kingmax...), jer procesor nominalno radi na FSB200 (kako sada stvari stoje imaš preterano jak procesor na solidnoj ploči sa sporim memorijama). Ovo su standardni mem moduli koji nisu namenjeni preteranom oc. Oni koji to jesu su skuplji, a overkloking je skup sport. E sad, koliko se sećam tvoja ploča ne podržava dual chanel (neka me neko ispravi) tako da je bolje imati jedan modul većeg kapaciteta nego dva manja. I sad mi nije jasno još nešto: pre neki dan sam sastavljao konfiguraciju sa tom pločom i sećam se da su bila samo dva mem podnožja. Pa se pitam da li te module imaš u fioci ili u ploči? I koja je onda puna oznaka ploče. Nemoj sad da ga zakomplikujemo.

Dalje, maksimum procesora sa takvom memorijom nikako nisi mogla da dostigneš.
Napon CPU preko 1.6V se ne preporučuje. U stvari, ako nemaš dobro hlađenje dizanje voltaže jezgra je poslednja stavka koju preduzimaš.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

djblade

Član broj: 7290
Poruke: 459
*.technik.sth.ac.at.



+1 Profil

icon Re: overclock P IV 2,807.03.2005. u 12:30 - pre 233 meseci
Citat:
zokish:
p.s.
čekaj samo dok te pritisne overklok grafičke


heheh

da ploca joj ne podrzaje dual channel.

ma reko sam ja odma da se ne isplati ga tjerat :) jos malo pa ce mo je nagovoriti da uzme p4p800delux ili ic7 za overkloka :)

nibleri kani se ti ovoga.ne isplati se :)
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,807.03.2005. u 14:15 - pre 233 meseci
Ko da se niste baš naspavali najbolje!? Fino sam rekla da kod sebe pored svoje memorije imam još 3 modula naravno na polici! A evo i i sada prime95 radi što je dokaz da smo uspleli jer 3,09MHz je ipak nešto a što je naj važnije stabilno je! Za dalje sam sve skopčala i stvarno vam kažem da ste CAREVI jer nekome objasniti OC u veoma kratkom vremenu za mene je veliki uspjeh jer do sada sam čitala o nekim magistralama, latencijama, tajminzima itd... ali stvarno nisam mogla skontati kako se to radi a zahvaljujući vama sad znam dosta toga o OC-u, a šta mogu postići sa svojim komponentama nije do vas i toga sam svjesna! Koliko para toliko muzike!!!
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 06:31 - pre 233 meseci
Evo naspavasmo se leeeeepo.
Samo još da dodam da ploča malo undervoltuje napajanje na cpu (daje manji napon od deklarisanog) pa na fsb preko 225 bi trebalo dati malo snage gladnom procu.
U tom smislu možeš bez većeg rizika ići do 1.5727V. Kada prvi put podesiš voltažu na tu meru restartuj i ponovo udji u bios pa posmatraj očitavanje napona procesora.
Zatim nastavi sa butovanjem i testiraj mašinu dalje.


edit: evo pojavio se novi thread/upit o overklokovanju celeronaD pa je red da i ti malo podeliš iskustva.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 08:06 - pre 233 meseci
Pozdrav,
danas moram na put ali za kasnije sigurno kažem svoje mišljenje a za sada mogu reći da je moje mišljenje da je OC-ok pravi jedino ako izdrži koji sat recimo sa prime95 jer sve ostalo može vjerovatno da radi sa nekom lakšom radnjam ali nije to to!
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 11:06 - pre 233 meseci
Što se tiče testiranja, ja bih pre to radio sa zahtevnijom igricom, nego sa prime95 i njemu sličnim.

Razlog je očigledan:
Prime95 - smaranje
NFSUII i jače - zabavljanje uporedo sa testiranjem

+

sa zahtevnom igrom možeš i da testiraš OC grafičke, memorije i CPU.
Ako posle OCa ovih komponenti igraš igru duže vreme bez problema, onda si OK.

Jer igranje igre, zahtevne igre, predstavlja celokupan test jer nema NIČEG zahtevnijeg od toga,

Igra vuče sve resurse procesora, grafičke i dobar deo memorije.

E sad ako Prime95 ima u sebi nešto JOŠ ZAHTEVNIJE, opet nema smisla raditi taj test jer ti neće trebati/ne postoji NIŠTA zahtevnije od igre.

Moj izbor:
NFSUII +2h, ako prolazi sve OK, onda je overclock uspešan.

PozdraV
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

djblade

Član broj: 7290
Poruke: 459
*.technik.sth.ac.at.



+1 Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 18:57 - pre 233 meseci
Ne vole svi NFSUII. Ja licno da ali ima ostalih koji ne :).
Jeste to dobar nacin za testiranje prvenstveno graficke a onda ostalog ali nije ko prime95 i ostalih programa koji su prvenstveno za to namjenjeni.
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 19:51 - pre 233 meseci
Evo i mene i to razočarane jer mi je rođak kupio prije deset dana u Sarajevu 9550 koju sam ja lično naručila kod dobavljača i fino mu rekla da hoću Game edition a on kaže dolazi nam za par dana a usput nije znao da se tako nazivaju kad ja tamo ono Serijal. Te ja fino u tu rdnju a oni će meni da je to to i bla bla bla pa ja opet ostado na ati 7000 dok neodlučim šta ću jer sam im onu sa SE fino vratila jer sam iz dosadašnjih diskusija zaključila da je GE nešto bolja a ima i kuler a razlika u cijeni nije velika. E sad što se tiče OC-a izgleda da mi je AGP/PCI otišo previše (moram provjeriti koliko) jer mi je nestalo zvuka a pošto sam bila na putu nisam imala kada da se zezam pa sam samo vratila bios na normalu pa mi ostaje da se večeras pozabavim sa OC. Što se tiče testa još ga je lakše izvesti igricama samo što je Prime95 završna diploma pa je još bolje ako prođe i njega!
E evo šta sam našla kod mog dobavljača pa ko zna možda se i ploča promjeni (zbog zaključavanjaAGP/PCI).
MB Asus P4P800 Deluxe, S478/800, 865PE (USB2, S-ATA, RAID) 122 eura
MB Asus P4P800S-X, S478/800, 848 (USB2, S-ATA) 62 eura
MB Asus P4P800-X, S478/800, 865PE (USB2, S-ATA) 75 eura

ŠTO TI JE VIRUS OC-a, he, he, he!



 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 19:55 - pre 233 meseci
Moguće da nisam najbolje obavešten, ali molim te objasni mi zašto je testiranje sa Prime95 bolje od neke zahtevne igre???

Procesor je 100% ovako i onako, 101% NE postoji.

Mislim da realan odgovor na moje pitanje ne postoji, ili ja ne znam ta njega.

Dakle, malo je off topic, ali ima veze sa temom: zašto je bolji Prime95 od zahtevne igre?

A, da, slažem se da ne vole svi NFSUII, ali ja je svrstavam u zahtevnije (ne NAJzahtevnije) igre.

PozdraV
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 20:13 - pre 233 meseci
Doduše nisam neki zaljubljenik u igre pa mi i nije baš zabavno sjediti uz neku igru par sati a recimo uz prime95 mogu fino ili otići negdje ili raditi nešto pametnije (kuku meni šta rekoh) a valjda je prime95 ipak test a igra je samo igra. Ali nemoj da se ljutiš vidiš kako smo mi to do sada sve fino odradili i ja naučila a vjeruj mi puno se toga na ovom forumu može naučiti ali samo bez prepucavanja i uz zdrav razum!

Ipak hvala na svim komentarima pa kakvi got da oni bili!

 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 20:23 - pre 233 meseci
Ma koje, ja se ne zaglupljujem sa igrama, na računaru imam samo NFSUII i FIFA05, sada ću da je deinstaliram, a sačuvaću save. Evo ubacih MaxPayne, ali nešto zeza pa ću ga izbaciti. Brat igra FIFA 2005 i to je to...... (jao šta rekoh )
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 21:10 - pre 233 meseci
Probaj prime95 pa možda vidiš šta te zeza!?
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
213.244.197.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 22:30 - pre 233 meseci
Pa sad, ako testiraš igricom onda je to interaktivan test glavnih komponenti, ali se ne bih složio da je 100% opterećenja po komponentama, već u pikovima, pa ako se slože vršna opterećenja istovremeno onda je to savršeno za testiranje. Međutim igrica ima svoju dinamiku pa je srednja vrednost maltretiranja komponenti ipak ispod ful opterećenja programa pisanog baš za maltrete (ne zaboravite da kombinacija preterano jakog procesora i jako slabe grafičke kartice nije kombinacija koja realno testira mašinu). Na drugoj strani prime95, SM ili HotCPU tester maltretiraju procesor solo ili u kombinaciji sa memorijom bez kraja, što opet nema bliske veze sa realnim potrebama prosečnog korisnika (da neće možda neko da traži pi na 64M decimala?). Šta odabrati je u stvari izbor simulacije planirane eksploatacije. Oboje ste u pravu. Ali bakiman ne može da vozi 24 sata Le Mana kao što ni prime95 nije za nekoga ko ne traži još jedan nepoznat prost broj. U svakom slučaju treba prepoznati najslabiju komponentu i onda kod nje tražiti granice.

Gore pomenute ploče:
P4P800-X, 865PE ispunjava podosta uslova a i cena je prihvatljiva.
kod nje eksplicitno kažu da ima mogućnost blokade AGP/PCI

P4P800S-X, 848
e tu na sajtu proizvođača kažu: "Podešavanje fiksne vrednosti radnog takta AGP/PCI magistrale"
Mož' da bide al' ne mora da znači! Takođe MSI varijanta ove ploče podržava PAT a ovde toga nema.

De Luxe je de luxe.


svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 23:04 - pre 233 meseci
Kod mene je ati 7000 i ako mi neka igre neće ne znaći da mi nešto nije u redu nego samo da mi je grafička slaba pa tako i igra može da sjecka i slično i iz toga se ne može zaključiti da li je OC prevelik pa zato i jesam da se "priznaju" samo oni sa provjerom nekog dobrog testa!
 
Odgovor na temu

djblade

Član broj: 7290
Poruke: 459
*.technik.sth.ac.at.



+1 Profil

icon Re: overclock P IV 2,808.03.2005. u 23:43 - pre 233 meseci
Citat:
bakiman: Moguće da nisam najbolje obavešten, ali molim te objasni mi zašto je testiranje sa Prime95 bolje od neke zahtevne igre???

Procesor je 100% ovako i onako, 101% NE postoji.

Mislim da realan odgovor na moje pitanje ne postoji, ili ja ne znam ta njega.

Dakle, malo je off topic, ali ima veze sa temom: zašto je bolji Prime95 od zahtevne igre?

A, da, slažem se da ne vole svi NFSUII, ali ja je svrstavam u zahtevnije (ne NAJzahtevnije) igre. :)

PozdraV


Nisi bas najbolje obavjesten.
Moju zvijer od 3.4GHz, 4x512Mb DDR440, Msi 865PE Neo2 Pfisr i Sapphire X800XT PE NFSU2 uopste ne zamara a ima i mnogo jacih racunara :P :) Prime95 moze do max opteretiti moju masinu i pri overkloku moze naci najmanju greskicu i time dovesti stabilnost do vrha. Na slici ces vidjeti da pri igranju koristi oko 50%CPUa i 470Rama sa ostalim programima koji su pokrenuti. Screenshot je uzet sa 2 monitora i nije nikakva montaza :)

P.S. Need for Speed je na MAX details.





[Ovu poruku je menjao djblade dana 16.03.2005. u 01:33 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: overclock P IV 2,8

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 11856 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.