Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fundamentalizam i nauka

[es] :: Nauka :: Fundamentalizam i nauka

[ Pregleda: 2315 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Fundamentalizam i nauka21.07.2005. u 19:18 - pre 228 meseci
Piter Votson, autor knjige „Ideje – istorija od vatre do Frojda“, piše o uticaju fundamentalizma na nauku

Decenijama su SAD bile prve u takozvanoj velikoj nauci, praktično u svim naučnem oblastima.Medjutim, postoje znaci da gube prednost i da je američka nauka, zapravo, na silaznoj putanji.Jedan od razloga je pritisak verskog i političkog fundamentalizma koji počinje da guši intelektualnu vitalnost zemlje. Nasuprot tome, politička previranja sa druge strane Atlantika pokazuju da Evropljani shvataju u kojoj meri fundamentalizam može biti destruktivan.

Prema pregledu koji objavljuje časopis «Fizikal rivju» broj naučnih radova koji su 2003.će objavili evropski naučnici nadmašio je broj američkih radova.Poredjenja radi – dvadeset godina ranije na tri američka rada dolazio je jedan zapadnoevropski.Broj patenata američkih naučnika opada od 1980.te – tada su Amerikanci imali nešto više od 60 odsto svih svetskih patenata, sada ih imaju nepuna 52 procenta.1989.te Amerikanci su imali isti broj doktora nauka kao Velika Britanija, Francuska i Nemačka zajedno, sada zaostaju pet procenata za njima.Godinama su američki naučnici bili najčešće citirani u naučnim časopisima – danas su to evropski.

Kada su u Kanzasu i drugde u SAD vodjene bitke oko evolucije i biblijske Geneze, ugledni naučnici izjasnili su se u prilog Darvinove teorije, ali ko zna koliko je potencijalnih studenata biologije zbog tih svadja odustalo od studija. Zbog otpora fundamentalista SAD već zaostaju na području kloniranja i istraživanja matičnih ćelija – tu su danas prvi južnokorejski, italijanski i britanski naučnici.Časopis Nju sajentist objavio je u februaru anketu u kojoj je polovina naučnika koji rade za vladin servis za ribe i divljač izjavila da je bila primorana da iz političkih razloga menja ili povlači naučne rezultate do kojih su došli. Od atentata 11.tog septembra više se nego prepolovio broj studenata iz Indije i Kine koji dolaze na američke univerzitete – oni idu na studije u Evropu.

Istorija pokazuje da fundamentalizam vodi isključivo ka stagnaciji i katastrofi – dovoljno je podsetiti na četiri velika perioda fundamentalizma u prošlosti.Pod uticajem izraelskih zelota u vremenima pre Hrista stari Izrael zaostao je za okolnim civilizacijama i politički, i materijalno što je dovelo do invazije Rimljana i jevrejske dijaspore koja je trajala dve hiljade godina. Hrišćanstvo u Rimskom carstvu dovelo je do pet vekova mraka koji je okončan tek ponovnim otkrićem Aristotela u 12.tom veku.Asketski budistički fundamentalizam u Kini od četvrtog do devetog veka doveo je do razaranja četiri hiljade 600 manastira sve dok renesansa pod dinastijom Song nije dovela do procvata kineske civilizacije.Najzad, islamski fundamentalizam začet oko Bagdada 1067.me godine doveo je do milenijuma zaostajanja koje još pogadja islamski svet.

Nasuprot tome, istorija moderne Evrope – naučna revolucija, prosvetiteljstvo, sukobi modernista u 19.tom veku – mogu se oceniti kao pobeda racionalizma i nauke nad religioznim dogmatizmom.Evropa je kolevka nauke.U evropskim univerzitetima 12.tog i 13.tog veka začeta je ideja o eksperimentu i testiranje hipoteza postalo je rivalski oblik autoriteta autoriteu crkve.Tako su nastali preciznost, efikasnost i napredak na čemu se zasniva moderni svet. Ma šta bila Evropa, ona je izrazito otvorenog duha, posebno kada je reč o nauci – najznačajnijoj aktivnosti smišljenoj do danas.

Deutsche welle
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: Fundamentalizam i nauka21.07.2005. u 19:30 - pre 228 meseci
Jako dobar tekst, u principu sve sto je receno za fundamentalizam i krivljenje nauke od strane ekstremno-desnog krila GOP-a u USA je tacno. Ne treba zaboraviti poguban uticaj Rolanda Regana i GOP-a (Grand Ole' Party) na odlaganje ulaganja u istrazivanja na polju AIDS-a, jer je po ekstremnim desnicaskim religioznim krugovima AIDS u stvari tada vazio za "gay cancer" - i jedan vid bozje kazne.

ALI - oko ostalog se i ne bih bas slozio - u strucnim krugovima po EU se vec vise od godinu dana lome koplja oko nemogucnosti postizanja tzv. lisabonske agende (http://en.wikipedia.org/wiki/Lisbon_Strategy), i da EU stagnira po istrazivanju i da ako nista ne uradi, da ce 2010-te godine Kina alocirati istu kolicinu GDP-a u istrazivanje kao i EU.

Mislim da bi za jednu objektivnu analizu trebalo ukljuciti i jos neke izvore ;-)

http://newsrss.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4697883.stm

Citat:

EU vs US

Perhaps the most startling comparison is with China. Although at 1.3%, its R&D funding is smaller than the EU's, China has been increasing that investment by about 10% per year.

"If these trends in the EU and China continue, China will be spending the same amount of GDP on research as the EU in 2010 - about 2.2%," Mr Potocnik said.

One worrying finding, said the commissioner, was that Europe was becoming a less attractive place to carry out research.

The figures show that between 1997 and 2002, R&D expenditure by EU companies in the US increased much faster than R&D expenditure by US firms in the EU (by 54% compared to 38%).

At the public level, research in Europe is funded by individual national agencies as well as through the EU's Framework 6 programme (FP6). This programme is about to be replaced with a Framework 7.

One of its key features will be the establishment of a European Research Council.

The ERC is envisioned as an independent, quality-driven funding body run by scientists, modelled on the US National Science Foundation and National Institutes for Health.

Future shaping

Supporters argue that it will help drive up the competitiveness and, by extension, the quality of scientific research within Europe by giving a clearer focus to the way funding is distributed.

This week, its first Scientific Council members were announced. These individuals - all high profile scientists drawn from across the Union - will shape the ERC and the funding strategy it will assume.

Many are hopeful it will focus more on "blue skies", or pure, research.


Iako je Evropa "kolevka nauke" - danas u dinamickim okolnostima i u jeku globalizacije mora da reformise mnogo toga, inace ce je prestici mnogi drugi regioni.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Fundamentalizam i nauka22.07.2005. u 01:13 - pre 228 meseci
Slazem se sa zakljuccima iz teksta ali moram da se osvrnem na nesto sto mi izuzetno smeta a to je zasto je potrebno porediti EU sa SAD ili KINU sa EU i sl.? U pitanju je nauka, znaci li to da naucnici u SAD rade za SAD a ne za dobrobit i prosperitet kompletne civilizacije? Koji je cilj ovakvih tekstova? Zasto je bitno da li ce EU naucnici ili SAD naucnici pronaci lek za AIDS? Zar se to ne radi za dobrobit covecanstva? Zasto je bolje ako postoje paralelna istrazivanja? Koliko god da neko kaze da se podaci dobijeni putem istrazivanja prosledjuju i razmenjuju to nije tacno, jednostvano ne mogu da poverujem u to da ce neki naucnik iz EU poslati rezultate istrazivanja ili neko resenje problema naucniku u SAD, mada bi to trebalo da bude normalno ako u obzir uzmemo cinjenicu da bi svi oni trebali da rade za dobrobit covecanstva a ne za to da donatori zarade PARE?!!?! od leka za neku bolest ili resenja nekog naucnog problema...
 
Odgovor na temu

salemfk
Aleksinac-Kragujevac

Član broj: 29295
Poruke: 155
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Fundamentalizam i nauka22.07.2005. u 09:12 - pre 228 meseci
Citat:
STELLANOVA: U pitanju je nauka, znaci li to da naucnici u SAD rade za SAD a ne za dobrobit i prosperitet kompletne civilizacije? Koji je cilj ovakvih tekstova? Zasto je bitno da li ce EU naucnici ili SAD naucnici pronaci lek za AIDS? Zar se to ne radi za dobrobit covecanstva?


To bi u teoriji tako trebalo da bude! Ali smo svi svesni da toga nema! Sve se radi zbog profita. Samo je pitanje da li neke zamlje razmisljaju na duze staze ili ne!
Moja Panda ima Windows, pa vi sad vidite...!!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: Fundamentalizam i nauka22.07.2005. u 09:19 - pre 228 meseci
@Stellanova,

Hm oko profita donatora se moze diskutovati - ali jednostavno to tako danas funkcionise.

Medjutim deo teksta o procentu GDP-a koji se ulaze na research je daleko bitniji, jer pre svega - ako neki region kaska:

- Naucnici ce ici iz tog regiona u neki drugi, sto generalno nije dobro za region
- Edukacija ce postati losija, jer ce strucnjaci otici

Samim tim, potencijalno dobar region za nove proboje u nauci ce nestati, a to je minus za kompletnu civilizaciju - jer ko zna sta bi sve tu moglo da se izmisli ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Fundamentalizam i nauka

[ Pregleda: 2315 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.