Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

USA Sistem Skolovanja !!!

[es] :: Vodič za učenje :: USA Sistem Skolovanja !!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13209 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ouros
Seattle, WA

Član broj: 342
Poruke: 275
*.uv2a.csupomona.edu

ICQ: 83493423


Profil

icon USA Sistem Skolovanja !!!28.04.2002. u 09:09 - pre 266 meseci
Za sve one koji su zeleli da znaju a plasili su se da pitaju :)

Dosta vas stalno prica o zapadnom nacinu skolovanja a da nikada nisu bili ili videli svojim ocima sve prednosti i mane istog. Prica ce prevashodno biti namenjena Americkom nacinu skolovanja na Univerzitetima. Ovaj tekst ukoliko smatrate zanimljiv mozete da pokazete svojim profesorima, pa mozda oni nesto i promene i ucine vam nastavu koliko toliko kvalitetnijom.

Pa da pocnemo. Ja cu svoju pricu bazirati na Kalifornijskim Univerzitetima, ali isto je i za ostale, samo su skracenice malo drugacije.

U Americi postoji vise vrsta Univerzita. Oni se dele na:
- drzavne ( California State University = CSU )
- public ( University of California = UC )
- private
- instituti

Vecina vas se odma verovatno zapitala a gde su tu college-i. Najprostiji nacin da se objasni pojam college-a je da to shvatite kao neku visu skolu posle koje se transferujete (prebacujete) na univerzitet. Vecina ljudi izabere college prvo jer je dosta jeftiniji i na njemu zavrse ne strucne casove tipa matematika, fizika, hemija, general education ... ali o casovima kasnije.

Posle zavrsene 2-3 godine college-a, vi se odlucujete za jedan od Univerziteta u zavisnosti od vaseg proseka, novcanih mogucnosti ...

Ali za sta se odluciti ?

Sta god da odaberete od prve 3 opcije necete pogresiti. Cetvrta opcija (instituti) su tipa 2-3 godisnjih kurseva, koji vam daju sertifikate, ali sa njima mozete samo da fizikalisete. Znaci od toga nema neke vajde sem ukoliko ne vidite sebe kao kasnije uspesnog coveka.

Pa u cemu je onda razlika ?

Drzavni univerziteti nisu losi ko sto neki znaju vrlo cesto da kazu. Naprotiv oni imaju svoje prednosti a i mane. Na drzavnim univerzitetima, broj studenata po predmetu je negde oko 30-40, za strucne predmete, a penje se do 120 otprilike za opste predmete (general education = GE). Vecina profesora ako ne i svi, imaju dugo godisnje iskustvo u Industriji, narocito u vojnoj. To su sve profesori sa doktoratima i predavanja su izuzetno kvalitetna. Naravno nisu ni svi drzavni univerziteti podjednako dobri.

S druge strane, imate public univerzitete, verovatno nama poznatiji kao Berkley, UCLA ... Godisnje finansiranje koji ti univerziteti dobijaju su za nas ne zamislivi. Prednost ovih univerziteta je pre svega u zvucnosti imena, koliko se para ulaze u research i tehnologiju ... Profesori su izuzetno dobri, vecina je izdala po nekoliko naucnih radova, knjiga ... Mana je sto vecina tih istih profesora ne drzi predavanja svojim studentima vec to obicno rade TA's (Teacher Assistants), znaci studenti na svojim magistarskim ili diplomskim studijama. Broj studenata po predavanju je oko 200-400 u zavisnosti od predmeta. Znaci nesto slicno nasem faksu.

Privatni univerziteti, sama vam rec kaze. To su univerziteti koji imaju takvu tehnologiju i nacin predavanja da mozete samo da sanjate o tome. Primera radi (University of Southern california = USC): bili ste na predavanju ali niste bas lepo ukapirali sta je profesor hteo da kaze, mozete da odete kuci, i da pogledate WebCast predavanja, cak nemorate ni da idete na predavanja, jer mozete da ih pratite LIVE od kuce.

Uniti, casovi, kako i sta ?

U Americi svaki cas vredi odredjen broj kredita (unit-a). Da bi ste diplomirali treba vam odredjen broj unita (casova). E sad za razliku od naseg skolovanja gde se vecim delom GE casovi uce u srednjim skolama u Americi je malo drugacije.

Znaci kad krenete u prvu godinu, dobicete listu casova koje MORATE da zavrsite i listu casove GE's od kojih morate da izaberete negde od 15 do 30 casova. To su casovi tipa biologija, marine biology, istorija, geografija, muzicko, umetnost, knjizevnost, komunikacije, retorika ... da ne nabrajam.

Posto je ovo dosta opsirna tema vezacu se za nas najznacajnije stvari. Znaci koga zanimaju kompjuteri, elektronika na pravom su mestu :)

Kad upisete fakultet ne morate istog trenutka da se odlucite sta ce te da studirate. U Americi vam daju vremena da se odlucite i zato vas forsiraju da uzmete sto vise GE casova kako bi ste sebe pronasli u nekom od njih.

Posto nas ovde kompjuteri zanimaju, postoji nekoliko opcija
- BS CIS (Bachelor of Science, Computer Information Systems)
- BS CS (Bachelor of Science, Computer Science) - programiranje
- BS CE (Bachelor of Science, Computer Engineering) - hardware i software
- BS EE (Bachelor of Science, Electrical Engineering) - elektronika

U principu samo ime kaze za sta je sta. Na svu srecu dosta low level casova (prve 2-3 godine) su skoro slicni.

Znaci casove koje bi morali da uzmete bi bili:
- Calculus 1
- Calculus 2
- Calculus 3 (Multi-variable calculus)
- Linear Algebra (Computer Science majors)
- Differential Equations
- Discrete Mathematics (Computer Science majors)
- Statistics and Probability in Engineering (CS, CE, EE)

- Physics 1 (Mechanics)
- Physics 2 (Heat and Optics)
- Physics 3 (Electricity and Magnetism)

- General Chemistry (CE, CS, EE ali zavisi od Univerziteta)

- English 1 (Critical thinking)
- English 2 (Literature)
- Speech (retorika)

- General Education casovi - ovo je ogromna lista casova, ali verujte mi ima dosta toga. Podeljeno je u 5 grupa i iz svake grupe mora da se uzme odredjen broj casova.

Necu ulaziti u detalje, koga bas zanima neka pita.

Vrlo vazna stvar. Kad ste primljeni na univerzitet, dosta puta zna da se desi da vam kazu da univerzitet traje 4-5 godina,ali da ga vi zavrsavate malo duze, jer zbog vrlo cestih promena u ovom field-u casovi se menjaju dosta cesto.

Neki od strucnih casova za Computer Science bi bili:
- C
- C++
- Data Structures with C++
- Advance Data Structures with C++
- JAVA
- Data Structures with JAVA
- Assembler
- Algorithms
- Object Oriented Programming
- Compilers
- Operatin Systems Programming
- Networking
- TCP/IP
- Digital Logic
- Hardware and Software Design
- Artificial Intelligence
..... (ima tu jos dosta toga. u zavisnosti sta vas tacno zanima)

Za Computer Engineering:
- C
- C++
- Data Structures with C++
- Advance Data Structures with C++
- JAVA
- Assembler
- Elektronika 1..4
- Digital Signal Processing
- Digital Communication Systems
- Digital Logic
- Computer Engineering 1..3 (x8086, Pentium III+, RISC)
- Networks
- TCP/IP
- Design of Materials in Engineering
- Electromagnetic Fields and Applications
- Microcomputer Applications
- Microprocessors Applications and Design
...... (ima jos toga)

Na kraju zavrsene 4-te godine, vecina casova u petoj su Senior Project casovi. To su obicno casovi koje imate godinu dana i za to vreme treba da dizajnirate nesto sto niko nije uradio pre vas. Znaci hands-on experience (barem kod mene na Univerzitetu). Da napomenem da je neki prosek studiranja oko 5.0 - 6.5 godina


Sad ono vazno - kako nastava izgleda ?

KAd profesor dodje na nastavu, svaki student dobije odstampanu stranu/stranice njegov plana rada (syllabus). Tu pise njegove ime, broj telefona, office hours ... koje knjge da kupite, sta ce vam trebati od materijala ... sta ce te uciti i ono najvaznije nacin ocenjivanja-bodovanje.

Ameri su strasno striktni sto se toga tice. Ovde nema jao profesorka, pas mi umro nisam se spremio i tako tih gluposti, ili kao mama ce me tuci ako ne budem odlican, jel mozete da mi prepravite ocenu. Ovde je sve na poene.
Znaci od
90 - 100% = A
80 - 89% = B
70 - 79% = C
..

znaci mozete da imate 89.9% i dobicete B. Znaci morate konstantno da radite. Mnogi kazu kako je lako, o samo domaci i to je to. Cinjenica je da je americko skolovanje bazirano na nenormalnim kolicinama domacih zadataka i pisanja research paper-a. Bar cete nauciti da pisete :)
U toku semestra imate jedan ili vise testova. Svaki test nosi odredjen broj poena, i sve je to dokumentovano u syllabusu, tako da na kraju profesor ne moze da kaze ja sam se salio ili tako nesto.

Na kraju svakog semestra imate final exams. To su ispiti iz predmeta koje ste imali celog semestra, i gradivo je od pocetka do kraja. Obicno ti testovi nose vise poena nego obicni. Ali ce se trud na kraju isplatiti.

Dosta su strogi oko prepisivanja, i nepostovanja copyrights-a i tako tih stvari. Budu li vas uhvatili da prepisujete, automatski vas izbacuju sa univerziteta, i tesko da ce te biti igde primljeni. Isto vazi ukoliko kopirate tudji research paper i stavite svoje ime.
Znaci nije ko kod nas.
Dobra stvar je sto posle prvog semestra naviknete na to, i vise vam nepada na pamet. Znate da ste vi to uradili, i to je vase.

Sto se testova tice, neki izgledaju ko nasi, neki su multiple choice, znaci pitanje sa ponudjenim odgovorima. Verujte na rec, ti testovi su tezi nego ovi obicni.

Nadam se da nisam nista zaboravio i da vam je ovaj tekst dosta pomogao bar da vidite razlike u nacinu skolovanja i ako imate zelju da probate da promenite nesto kod vas u skolama (srednje ili fakulteti).


Pozdrav svima
Uros
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.ipt.aol.com



+1 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!28.04.2002. u 22:23 - pre 266 meseci
E Uroshe, super je :)

Ko ti je dao ideju da ovo napises?
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!29.04.2002. u 23:37 - pre 266 meseci
Citat:
ouros:
Za sve one koji su zeleli da znaju a plasili su se da pitaju :)


sjajan text ...
:) .. neke me nijanse zanimaju ...
negde sam prochitao da postoje vojni koledzi .. tipa ...
u vojsci-si .. e sad pored toga shto si vojak idesh u shkolu ...
eajde malo vishe info ..
pitam te zato shto sam prochita da imaj sistem da tipa vishe od
brigadni general nemozesh da budesh ako nemash magistraturu itd..
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!29.04.2002. u 23:47 - pre 266 meseci
Vojni koledzi su veoma zajebani...


Tu mozes veoma lepo da prodjes, a mozes i da se zajebes za ceo zivot..

O cemu se radi... Ti ustvari dobijas stipendiju za koledz od vojske... (Koju naravno kroz svoj rad moras da vratis...)

Ceo fazon je u tome sto ti ides u vojsku i na koledz uporedo.. Samo sto to nije tako lako.. imas sve 'pogodnosti' celodnevnog vojnog maltretiranja, a opet sa druge strane nesmes da popustis sa ocenama...
I recimo 5 godina se cimas, stignes do 2-3 godine... I sta ces onda... Moras da vratis 'pozajmnicu'... Oni ti lepo sracunaju.. Tvoj koledz je kostao $30.000 godisnje, puta 5 godina, i ti nama batice dodjes $150,000 i slobodan si...
naravno niko nema te pare da im da (da ima nebi ni isao u vojake), i onda se opredeljuju za drugo resenje...
Da budes najobicnij vojnik 5-10 godina dok ne isplatis taj dug... a prakticno ti sa 35 godina i nemas vise sta da trazis.. tako da ostanes u vojsci do penzije...

Prilicno inteligentan sistem za navlacenje mamlaza... Oni bas inteligentni i korisni ce zavrsiti skolu u roku, dobiti kancelariju i dobru platu i ima da im puca k**** za sve... a 99% ostalih jadnika ce zaglaviti kao pesadija celoga zivota...
 
Odgovor na temu

ouros
Seattle, WA

Član broj: 342
Poruke: 275
*.uv2a.csupomona.edu

ICQ: 83493423


Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!30.04.2002. u 03:48 - pre 266 meseci
Ventura je u principu u pravu.
Vecina americke vojske su ljudi/momci pretezno iz low class porodica koji nemaju pare za univerzitet. Normalno nisu svi takvi ali velika vecina. Opredeljenjem za vojsku, drzava ti garantuje $50,000 za skolovanje.

Moj cimer je bio u armiji i dobio je $50,000. Odradio je vojsku -> trajala je 4 godine, a ne jednu godinu kao kod nas. Kad je zavrsio sa vojskom , krenuo je na faks, i evo ga sad ce ovaj semestar da diplomira.
On u vojsku vise ne mora da ide, Mislim uvek ce biti vezbi ili ako im treba zvace ga, ali ga nece zvati za stvari tipa Avganistan ... Koliko vidim on ce se vratiti u vojsku ali ne zbog toga sto treba da im vrati pare, vec zato sto je njemu tamo bilo super :)

Za tebe ne znam, ali ja mislim da bi se mene moji odrekli kad bi to uradio :))))
Ne savetujem ti to, plus ne znam kako ide za papire, ali ako bas hoces da ih sredis, mislim da vojska moze to da ti sredi.

Pitanje je, da li su papiri vredni tvog cimanja u vojsci ???

Uros
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.16.EUnet.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!30.04.2002. u 16:14 - pre 266 meseci
Hm, a mene zanima recimo kako bi izgledalo studirati EE i CS paralelno na istom univerzitetu (pakao? ) posto vidim da razlika u predmetima i nije bas ogromna?
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!30.04.2002. u 17:12 - pre 266 meseci
Citat:
ouros:
Ventura je u principu u pravu.
Vecina americke vojske su ljudi/momci pretezno iz low class porodica koji nemaju pare za univerzitet. Normalno nisu svi takvi ali velika vecina. Opredeljenjem za vojsku, drzava ti garantuje $50,000 za skolovanje.



Generalno si verovatno u pravu, ali ja znam jednog momka našeg porekla kome je otac milioner, a on se prijavio u marince. Bio je u Avganistanu i skoro se vratio. Kad ga pitam šta mu je to trebalo, on se samo nasmeje i kaže "zajebao sam se", ali ne odaje utisak ogorčenog čoveka. Uglavnom, i kad završi te četiri godine, biće u rezervi, i ako bude neko veće cimanje (kao ono u Iraku, na primer) postoje dobre šanse da ga pozovu.
 
Odgovor na temu

ouros
Seattle, WA

Član broj: 342
Poruke: 275
*.uv2a.csupomona.edu

ICQ: 83493423


Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!01.05.2002. u 00:04 - pre 266 meseci
Citat:
Ivan Tanasic:
Hm, a mene zanima recimo kako bi izgledalo studirati EE i CS paralelno na istom univerzitetu (pakao? :D) posto vidim da razlika u predmetima i nije bas ogromna?


Da studiras EE i CS u isto vreme je skoro nemoguce. Mislim moguce je ali su casovi totalno drugaciji.
Da studiras CE i CS je isto tesko ali da kazemo da je moguce. Radi se o tome sto ja nisam nabrojao sve casove, a ima dosta razlike. U CE-u ti imas programiranje, ali je vise vezano za hardware programiranje, dok je u CS-u to drugacije malo.
Lakse ti je da dobijes BSCE i jos degree iz matematika, neko CE i CS.

Ako te bas zanima pogledaj casove koji se nude na univerzitetima. U jednoj od tema sam dao URL-ove od nekoliko Americkih univerziteta.

Nadam se da sam ti pomogao.
Za pocetak, dosta ti je jedan degree :))) nema potrebe za dva. Bolje idi na masters posle

Poz
Uros
 
Odgovor na temu

ouros
Seattle, WA

Član broj: 342
Poruke: 275
*.uv2a.csupomona.edu

ICQ: 83493423


Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!01.05.2002. u 00:06 - pre 266 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Generalno si verovatno u pravu, ali ja znam jednog momka našeg porekla kome je otac milioner, a on se prijavio u marince. Bio je u Avganistanu i skoro se vratio. Kad ga pitam šta mu je to trebalo, on se samo nasmeje i kaže "zajebao sam se", ali ne odaje utisak ogorčenog čoveka. Uglavnom, i kad završi te četiri godine, biće u rezervi, i ako bude neko veće cimanje (kao ono u Iraku, na primer) postoje dobre šanse da ga pozovu.


Da tu si u pravu. Imam jednog druga ovde na faksu ciji su roditelji puni, ali eto on je bio u vojsci, marinci, jer je hteo da uradi nesto sam u svom zivotu , da ne zavisi od keve i caleta. Ima dosta takvih primera, ali sam vise mislio sta je uobicajeno.


 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!02.05.2002. u 13:45 - pre 266 meseci
Citat:
ouros:


Citat:

Ventura je u principu u pravu.
Vecina americke vojske su ljudi/momci pretezno iz low class porodica koji nemaju pare za univerzitet. Normalno nisu svi takvi ali velika vecina. Opredeljenjem za vojsku, drzava ti garantuje $50,000 za skolovanje.


pa i ovde je to tako .. pogotovo u zadnjih 50-ak godina .. :)
iz raznoraznih wookojebina su dolazili chobani i postajali vojaci .. :)

Citat:

Moj cimer je bio u armiji i dobio je $50,000. Odradio je vojsku -> trajala je 4 godine, a ne jednu godinu kao kod nas. Kad je zavrsio sa vojskom , krenuo je na faks, i evo ga sad ce ovaj semestar da diplomira.
On u vojsku vise ne mora da ide, Mislim uvek ce biti vezbi ili ako im treba zvace ga, ali ga nece zvati za stvari tipa Avganistan ... Koliko vidim on ce se vratiti u vojsku ali ne zbog toga sto treba da im vrati pare, vec zato sto je njemu tamo bilo super :)


Pa u najgorem slichaju je u sastavu nacionalne garde... ;) ... elem.. imash onaj odredjeni broj dana u godini gde si na wezbi itd.. :) ...
moze te zadesiti da nekad menjash personal po USA ambasadama po svetu u toku praznika ...

Citat:

Za tebe ne znam, ali ja mislim da bi se mene moji odrekli kad bi to uradio :))))


mene su moji vec hteli jednom zbog vojevanja po KiM da me se odreknu .. ;) ..

Citat:

Ne savetujem ti to, plus ne znam kako ide za papire, ali ako bas hoces da ih sredis, mislim da vojska moze to da ti sredi.
Pitanje je, da li su papiri vredni tvog cimanja u vojsci ???


:) .. ne znam odakle ti utisak da uopshte zelim ici u USA a kamoli ziveti damo ...
jednostavno bih doshao u iskushnje ... preveliko ... ;) ...

 
Odgovor na temu

ouros
Seattle, WA

Član broj: 342
Poruke: 275
*.uv2a.csupomona.edu

ICQ: 83493423


Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!02.05.2002. u 18:56 - pre 266 meseci
Citat:
nemesis:
:) .. ne znam odakle ti utisak da uopshte zelim ici u USA a kamoli ziveti damo ...
jednostavno bih doshao u iskushnje ... preveliko ... ;) ...



A i to sto kazes. Bolje sedi tu gde si i pusti USA :)))) Sta ce ti to u zivotu :))

 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.tehnicom.net



+17 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!03.05.2002. u 22:05 - pre 266 meseci
Citat:
ouros:
Citat:
nemesis:
:) .. ne znam odakle ti utisak da uopshte zelim ici u USA a kamoli ziveti damo ...
jednostavno bih doshao u iskushnje ... preveliko ... ;) ...

A i to sto kazes. Bolje sedi tu gde si i pusti USA :)))) Sta ce ti to u zivotu :))


choveche ... pazi kad bi se pochele dogadjati nasumichne divrzije po USA :) ...
 
Odgovor na temu

MILOS_NS
Novi Sad

Član broj: 47849
Poruke: 4
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!12.02.2005. u 19:07 - pre 232 meseci
Ljudi kakva je situacija sa americkim fudbalom? Kako se tu moze proci ako se uopste moze proci?
 
Odgovor na temu

kupina

Član broj: 46571
Poruke: 33
*.106.eunet.yu.



Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!12.02.2005. u 22:13 - pre 232 meseci
urose, hvala na informacijama (i ostalima, naravno) nego...
ostaje pitanje kako se docepati USA??? Ne zaboravi da je vecina nas ovde a rado bi tamo.
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.yubc.net.



+87 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!12.02.2005. u 22:36 - pre 232 meseci
Imam pitanje:
Imam mogucnost da odem u USA da zavrsim tamo zadnju godinu. Kakva je posle procedura za falkutet? Da li je bolje kod nas zavrsiti skolu, pa ici tamo na falkutet?
Da li postoje neke stipendije? Ako se dobro urade SAT testovi?
 
Odgovor na temu

shake
Podgorica

Član broj: 22889
Poruke: 89
*.dhcp.slid.la.charter.com.



Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!13.02.2005. u 23:53 - pre 232 meseci
Komplikovano je za oba slucaja.
Napr. ako tamo zavrsis cetvrtu godinu dobro je jer imas priliku da polazes testove. Lose je jer moras kod nas da polazes maturu, mozda i razliku predmeta, i za to nemas vremena jer maturski imas u maju, a skola ti u maju zavrsava. Nakon toga trebao bi maturski da prevedes da bi mogao u USA da se upises na college.
Jedino sto te moze spasiti je da nadjes neku skolu koja ce ti dati diplomu, mada je to rijetkost i pored svih "A" ocjena.
Ako hoces nakon nase skole tamo na fax, moras engleski perfektno da znas, a vecina collega te prima samo sa TOEFL-om. Ali ako hoces stipendiju e za to ne da ti treba samo dobar rezultat na testu, nego i uspjeh iz skole, dobar esej, van nastavne aktivnosti, i godina dana pripremanja prije prve godine (mislim na aplikacije i sl.). Napominjem- najvaznije je sto vise linkova prelistati na Netu, naci najodgovarajuci koledz, jer ih ima na hiljade.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
85.222.129.*



+3 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!08.05.2005. u 22:44 - pre 229 meseci
Prvi post ovde je stvarno super. Ipak imam jos neka pitanja. Uglavnom terminologija.

Dakle ono sto mene zanima je spisak svih mogucih zvanja posle srednje skole.
Kao sto je kod nas recimo

VI - ing - Visa Skola
VII - dipl ing - Faks
...etc.

Kako to kod njih ide?

Evo konkretno naisao sam na: Undergraduate i Graduate? Po logici prvo je koledz (kao nasa visa) a drugo fax, ali bih ipak da proverim.
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.wh-stuttgart.de.



+4 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!09.05.2005. u 06:51 - pre 229 meseci
Ljudi moji, lijepo je čuti da se interesujete, ali jeste vi vidjeli USA?
Imao sam priliku da diplomatski otputujem i sa CIA-ov podružnicom obiđem od jada i bjede do slavnih škola sve.
I ono što vam mogu reći jeste da morate biti stvarno čudan lik da tamo se uklopite.
Sve je drukčije. Zrak, ljudi, razmišljanje, ma sve ... To je kao kad bi te u džunglu vratilo. Toliko je čudno. Lijepo je sve vidjeti i malo se diviti i malo kukati, ali tamo živjeti i studirati. Hmm, ne znam. Možda sam ja prevelik nostalgičar, ali to za naš mentalitet nikako nije. Vidjeti ćete i sami, isto druga planeta. Ja ovo pričam na bazi osjećaja, feelinga hodanja po toj zemlji.

A ovi što hoće na prestižne faxove će se usrećiti, jer veče freakove neće više nikada sresti.

Meni je Collin Powell (čija je majka Jamajkajka) rekao: "Što me mati nije vratila u Jamajku kada sam završio college, ovdje sam kao strano tijelo, ali u važnoj ulozi i to me muči. A u vojsci sam uvijek sa pola snage radio, jer sve je tako čudno - plastično!"

Mislim da je taj feeling mnogo jači faktor, nego taj naučni aspekt.
Ako ste gledali film "Requiem for a dream", onda je sličan osjećaj, samo lijep, ali čudan.

Puno sreće vam želim, a nostalgičarima savjetujem da ostanu u Evropi. Toliko od mene.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
85.222.130.*



+3 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!10.05.2005. u 10:49 - pre 229 meseci
Da nisi ti onaj lik sa b92 sto su ga navatali pod pretpostavkom da je spajdermen-terorista?

U svakom slucaju skolarine su previse velike tamo - barem za nas ciji roditelji ne skupljaju lovu za koledz od naseg rodjenja ...

Ipak i za nostalgicare (koji imaju love ili se bave sportom) ima sanse - ucenje na daljinu :)

Ja cu se, sve mi se cini zadrzati u evropi - Bec ili slicno.
 
Odgovor na temu

||NeX||
Nedim Šabić
Vlasnik SEO.ba
BiH

Član broj: 1430
Poruke: 1733
*.wh-stuttgart.de.



+4 Profil

icon Re: USA Sistem Skolovanja !!!10.05.2005. u 13:57 - pre 229 meseci
:) nisam.

A svakako je Evropa puno prihvatljivija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: USA Sistem Skolovanja !!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13209 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.