Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Logovanje u Linuxu

[es] :: Linux :: Logovanje u Linuxu

[ Pregleda: 2233 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Logovanje u Linuxu29.04.2005. u 01:01 - pre 231 meseci
Slusajuci raznorazne pozitivne price o Linuxu, narocito na ovom forumu, odlucio sam i ja da isprobam sve kvalitete tog OS-a. Uzimajuci u obzir preporuke koju distribuciju da odaberem takodje sam poslusao savjete sa ovog sajta, a koji sugerisu da se prilikom upoznavanja sa Linuxom koriste uglavnom Red Hat ili Mandrake distribucije te sam ja odabrao (naletio) na distribuciju Mandrake 9.1. Sve sam sredio sto se tice particionisanja, boot menija itd. (na HDD-u imam jos dva OS-a: WinME i WinXP). Medjutim imam jedan problem, koji mozda u sustini i nije problem ali za mene jeste. Naime, ne mogu nikako da se logujem na ovaj OS. Znaci, kad u boot meniju izaberem da mi se starta Linux onda on pocinje da se ucitava i dodje do momenta kada ja u komandnoj liniji trebam da unesem sljedece podatke:
localhost login:
password:
Medjutim, ja sta god tu da ukucam (i user name i pasword kako root tako i obicnog usera koje sam izabrao u toku instalacije) meni se uvijek prikaze sljedece: login incorrect. Moze li neko tacno da mi objasni sta tu treba da upisem da bih se logovao na ovaj sistem. U zvanicnoj dokumentaciji sa sajta mandrivalinux u vezi ovoga sam pronasao samo sljedece:
"GNU/Linux is a multiuser system. This means that more than one user can access the same machine, each one with the ability to keep his own data and configuration files private and protected from other users. To be able to do this, different user accounts must be created on the system by the system administrator. The administrator is the user named root, whose password has been set during system installation, and he has access to all files on the system.
The word “session” identifies all activities which take place starting from the moment when a user logs on to the system, up to the moment when the user decides that he doesn't need to use the system anymore.
Starting a session is also called “to log in”. To log in means identifying yourself to the computer; think of it as a security officer validating who you are before letting you in. After logging in, the system takes a number of actions in order to give you access to its resources.
Likewise, ending a session is also called “to log out”. To log out means you are telling the system you no longer need to use it; it closes your personal session, and the resources you were using are made available for someone else."
Napominjem da sam do sada koristio Knoppix.

Nadam se da ce neko moci da mi pomogne oko ovog sigurno "lakog" problema.
Hvala.
tyranBL
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.16.eunet.yu.



Profil

icon Re: Logovanje u Linuxu29.04.2005. u 05:11 - pre 231 meseci
Pazi, sve ti je vec receno u tome sto si procitao:

[quote"GNU/Linux is a multiuser system. This means that more than one user can access the same machine, each one with the ability to keep his own data and configuration files private and protected from other users. To be able to do this, different user accounts must be created on the system by the system administrator. The administrator is the user named root, whose password has been set during system installation, and he has access to all files on the system.
The word “session” identifies all activities which take place starting from the moment when a user logs on to the system, up to the moment when the user decides that he doesnt need to use the system anymore.
Starting a session is also called “to log in”. To log in means identifying yourself to the computer; think of it as a security officer validating who you are before letting you in. After logging in, the system takes a number of actions in order to give you access to its resources.
Likewise, ending a session is also called “to log out”. To log out means you are telling the system you no longer need to use it; it closes your personal session, and the resources you were using are made available for someone else."[/quote]

U toku instalacije si namestio password za root-a (tj. glavnog administratora - tebe koji si to instalirao i koji ces da odrzavas taj OS), i kada dodje login kucas:

za login: root
za password: ******* (sifru koju si ukucao u toku instalacije, a za root-a)

Neke distribucije linuxa, u toku instalacije, cak pored root-a, odmah prave i jednog korisnika i sifru, koji ima naravno manja prava nego root. I onda tokom koriscenja, root koristis za administraciju, neka sistemska stelovanja i ostalo... A taj korisnicki nalog za svakodnevni rad. Ovo je napravljeno najvise iz sigurnosnih razloga.

U slucaju da ti distribucija ne kreira korisnicki nalog, onda ces to ti morati sam da uradis, kad se logujes kao root (znaci za root ces uvek imati sifru koju ces odrediti tokom instalacije). Kreiranje korisnickog naloga se vrsi sa komandom adduser (iz konzole), ili jos elegantnije preko nekog centralizovanog mesta za stelovanja tvoje distribucije linuxa, kao npr. Yasta kod SuSe linuxa.

Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

vukk

Član broj: 333
Poruke: 187
*.rcub.bg.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Logovanje u Linuxu29.04.2005. u 09:30 - pre 231 meseci
koju si tastaturu izabrao kao default odmah na početku, možda je u tome problem, npr. kreirao si i user name i password sa srpskom ćiriličnom, a pri prijavi kucaš latinicu :-)

probaj pri instalaciji da dodaš naše tastature kao opcije, a da ti je US default ili naša latinična, možda pomogne . . .


 
Odgovor na temu

vukk

Član broj: 333
Poruke: 187
217.24.19.*



+2 Profil

icon Re: Logovanje u Linuxu30.04.2005. u 08:54 - pre 231 meseci
sta bi, jesi uspeo nekako da se ulogujes?


 
Odgovor na temu

Slobodan Trebovac
Banja Luka

Član broj: 40266
Poruke: 1088
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Logovanje u Linuxu30.04.2005. u 10:14 - pre 231 meseci
Mislim da je kao sto vukk kaze problem vjerovatno do tastature, a moze biti cak i da sam ja negdje pogrijesio prilikom biranja passworda i usera i to vjerovatno da sam mozda negdje slucajno pisao sifru sa malim i velikim slovima, a posto je koliko znam Linux (kao i Unix) Case sensitive te zbog toga nisam ni uspio da se ulogujem. Zato sam ponovo reinstalisao Linux i u toku instalacije sam odabrao da se sistem automatski loguje na usera bez potrebe da se u komandnoj liniji ukucavaju login i password. Naravno, ovo funkcionise tako da sad na masini imam Manadrake 9.1 i pocinjem da polako savladavam ovaj OS. Vec prvi utisci su pozitivni, a Linux je sto ni meni nije jasno vec rijesio jedan problem vezan za moj racunar. Naime, dok sam koristio samo Windows, prilikom gasenja racunara on se ponekad normalno gasio, a ponekad se stalno restartovao tako da sam morao da ga gasim na dugme. U ovome nije bilo nikakvog pravila, desavalo se da se nekoliko puta normalno ugasi, a onda danima se samo restartuje i tako ukrug. Ono sto je jos nevjerovatnije je sto sam nedavno promijenio maticnu plocu i napajanje, medjutim ovaj problem je ostao. Napominjem da sam ranije promijenio i ostale komponente (RAM, HDD, graficku kartu i dr.) sto takodje nije imalo efekta na ovaj problem tako da je meni ovo izgledalo kao da sam imao duha u racunaru. Sumnjao sam i u OS medjutim posto sam na racunaru imao dual-boot konfiguraciju (WinXP i WinME, nekoliko puta reinstalisani) i gdje se ovo opet desavalo pod oba OS-a te vise nisam znao sta da radim i na momente mi je na um padala ideja da se protiv ovog problema borim sa Srpskim antivirusnim paketom™ (SAP) koji podrazumijeva upotrebu cekica i ostalih Tools-a da se rijesim problema (i ovog racunara) zauvijek. Medjutim, od juce kako sam instalirao Linux ovog problema vise nema, naravno samo ukoliko racunar gasim iz njega (Linuxa). E sad meni nije jasno zasto i kako je Linux uspio ovo da rijesi. Izvrsio sam odmah neka podesavanja i uspio da mi se iz Linuxa vide ostale dvije particije, kao i da prijavim USB memory stick. Medjutim, CD-ROM i Floppy su mi nedostupni. Oni postoje kao ikonice na desktopu i sta god da ja pokusam da uradim preko desnog klika na njih i podesavanjem opcija, ali nikako ne uspijevam da mi prorade. Jasno mi je da oni mogu da se prijave (i da ja vjerovatno treba da se ulogujem kao root), ali da li se to radi iz komandne linije ili iz nekog grafickog modula u KDE okruzenju i gdje (kako). Kad ovo rijesim imam za vas jos pitanja, ali kasnije.
Izvinite na poduzoj poruci i hvala.
tyranBL
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Logovanje u Linuxu

[ Pregleda: 2233 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.