Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Junior Achievement - Mese Simulacija

[es] :: Vodič za učenje :: Junior Achievement - Mese Simulacija

[ Pregleda: 2100 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IronTIRANIN
Milos Manojlovic
Nis

Član broj: 12974
Poruke: 59
*.dial.InfoSky.Net.



+1 Profil

icon Junior Achievement - Mese Simulacija31.03.2005. u 03:31 - pre 232 meseci
Detaljnija obavestenja na adresama :

1. www.ja-serbia.org
2. www.mese-srbija.webhostingcafe.com

Sta je MESE?
MESE je skraćenica od Management and Economics Simulation Exercises i naziv je računarskog programa u oblasti menadžmenta i ekonomije koji omogućava simulaciju donošenja najvažnijih poslovnih odluka, koje inače u realnom životu biznismeni svakodnevno donose.
Simulacija se odvija u pretpostavljenoj konkurentskoj grupaciji proizvođača jednog proizvoda visoke tehnologije. U pitanju je elektronska tzv. “pametna” olovka , koja pamti i reprodukuje ono što piše, a i ima druge slične karakteristike koje su uz to i predmet stalnog razvoja.
Timovi koji učestvuju u simulaciji konkurentske utakmice na ovom tržištu predstavljaju virtualne firme (program je podešen tako da tržište ima najviše 8 firmi, tj. to je broj ekipa koji najviše može da učestvuje u jednoj simulaciji) koje u određenim periodima donose odgovarajuće poslovne odluke. U pitanje je 5 odluka, tj. 5 oblasti, u kojima treba opredeliti strategiju za konkretan period. To su:
1. cena proizvoda,
2. obim proizvodnje,
3. ulaganja u marketing
4. ulaganja u istraživanje i razvoj i
5. ulaganja u proširenje kapaciteta.
Odluke se unose u računarski program koji, polazeći od ugrađenih parametara, određuje poslovno i finansijsko stanje pojedinih firmi na tržištu. Parametri su podešeni tako da veoma verodostojnu simuliraju realnu tržišnu situaciju: tako npr. povećanje cena proizvoda će uticati na smanjenje tražnje, a smanjenje će je povećati; obim proizvodnje može da se povećava do granica postojećih kapaciteta, a ukoliko se želi veća proizvodnja od ovoga, mora se uložiti u proširenje kapaciteta (ova odluka opet, kao i u realnom životu, da bi postala efektivna, zahteva vreme za izgradnju, pokretanje novog pogona, itd., pa se njeni efekti pojavljuju tek u sledećem krugu donošenja odluka); povećanje cene, ukoliko želimo da izbegnemo gomilanje zaliha, treba podržati ulaganjem u marketing ili u istraživanje i razvoj; itd.
Uz sve ove efekte, koje su direktna posledica odluka pojedinačne firme, program simulira i kumulativni efekat celine grane: npr. ravnotežna cena će se formirati kao posledica zbira svih proizvodnji i prosečne cene svih firmi. Administrator simulacije ima diskreciono pravo da podesi parametre koji se odnose na nepredvidljive situacije koje u realnom životu odgovaraju efektima koji su eksternog karaktera u odnosi na granu: npr. nagli rast cena nafte na svetskom tržištu, štrajk radnika, politički nemiri koji se odražavaju na ekonomske uslove, itd.
Svaki od timova, tj. firmi, efekte svih opisanih poslovnih dešavanja mogu da sagledaju u izveštajima koje program izbacuje na kraju svakog ciklusa donošenja odluka. Na raspolaganju su dva izveštaja: jedan koji pokazuje stanje firme (pre svega bilans uspeha i stanja, ali i ostvarenu prodaju, primljene i neisporučene porudžbine, prodajne marže, kapacitet proizvodnje, zalihe, cena koštanja, itd.) i drugi, koji pokazuje stanje u grani: ukupni kapaciteti, iskorišćenost kapiciteta, ukupna prodaja, raspoloživost bankarskih kredita, kamatne stope, itd.
Deo ovih izveštaja je i tzv. MPI koji sintetuzuje pokazatelje uspešnosti firmi (profitabilnost, prodaja i tržišno učešće): firma koja ima najveći MPI je najuspešniji konkurent i predstavlja lidera.
MESE se koristi kao edukativno pomagalo u razredu u izučavanju principa tržišne privrede, ali i kao osnova za takmičenja koja se mogu odvijati u razredu, školi, itd, ali i preko Interneta što omogućava organizaciju takmičenja sa velikim geografskim obuhvatom, sve to nivoa svetskog takmičenja. Takmičenje u MESE se organizuju po tzv. „kup” sistemu tako što se formiraju grupe od po 8 timova koji se međusobno direktno takmiče. Prvih 2 ili 4 zavisno od konkretne odluke organizatora takmičenja, se kvalifikuju dalje. Sistem kvalifikacija se primenjuje dok se ne dođe do poslednjih 8 timova. Pobednik poslednje grupe je i pobednik takmičenja.














 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Junior Achievement - Mese Simulacija

[ Pregleda: 2100 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.