Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Shta sa grafikonima

[es] :: Izdavaštvo :: Shta sa grafikonima

[ Pregleda: 2501 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

karibo
Nikola Karic
Banja Luka

Član broj: 36624
Poruke: 3
*.urc.bl.ac.yu.



Profil

icon Shta sa grafikonima11.10.2004. u 13:07 - pre 236 meseci
QuarkXPres je dosta dobar u mnogo chemu. Istina da nekada bude problema sa shtampom i kada je Yu ASCI font u pitanju. Moj najveci problem su tabele i grafikoni. Dohakam mu na taj nachin shto iz Worda prebacim u CorelDraw kao metafile, pa tek onda ubacim u Quark (jer mi je sve drugo pravilo ogromne probleme), ali tada fajl dobija enormne veliche, zapravo nosi u sebi Corel-ov fajl. Probao sam sa Get picture u svim mogucim formatima exportovan grafikon ili tabelu, ali corak, ili je krzavo (zrnchasto) ili na shtampi dobijem uzas. Ako neko ima shta da kaze na ovu temu, bicu mu veoma zahvalan.

Da, josh neshto, shto se tiche Adoba programa za prelom texta, ne bi bilo loshe da probam i sa njima (mozda su neshto inteligentniji), pa bi nechiji iskusan savjet veoma dobro doshao.
K.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.213.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: Shta sa grafikonima11.10.2004. u 13:46 - pre 236 meseci
Umesto u corel iskopiraj u illustrator i sacuvaj kao eps.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Nenad Lucic
BiH, Mostar

Član broj: 11783
Poruke: 46
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Shta sa grafikonima22.12.2004. u 15:42 - pre 234 meseci
Nije loše ni napraviti .pdf iz worda ili excela... pa ga povući u quark. Tisak je odličan.
Šta da radim? Šta da radim?
Uvijek kad otvorim frižider upali se svijetlo!
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Shta sa grafikonima23.12.2004. u 03:01 - pre 234 meseci
A zasto ne prebacujes direktno iz Worda u Quark?
Quark moze da importuje u sebe stranice iz gotovo svakog programa, sa Copy/Paste pa tako i iz Worda... savrseno prebacuje tabele, grafikone, sta god pozelis.

Bitno je samo da u Quarku otvoris okvir za sliku, a iz Worda npr. tabelu obelezis i kopiras, u Quarku se ona pojavi kao slika, transparentna je i moze da se povecava po svim dimenzijama izoblicava ili bilo sta drugo.

Najbolje u svemu je sto ako jednog dana pozelis da promenis neki podatak, samo dvaput kliknes na sliku u Quarku i odmah se otvara Word sa tim dokumentom, uneses ispravku i bez ikakvih dodatnih Copy/Paste, samo zatvoris Word a dokument je vec u Quarku.

Isto tako moze sa stranicama iz Corela i gomile drugih programa, imas u Quarku pod Edit>Insert Objects spisak, ali taj spisakzapravo zavisi od programa koje imas instalirane.

 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Shta sa grafikonima23.12.2004. u 03:09 - pre 234 meseci
Quark je jezivo mocna alatka, sacinjena za povezivanje sa svim zivim programima ne samo sa srodnim kao InDesign. Silom prilika, radim vec neko vreme u InDesignu i svakodnevno vapim za opcijama iz Quarka, a jos ni na sta nisam naisao da je u Indesignu jednostavnije i brze nego u Quarku.
InDesign ima samo tu jebenu prednost unicod rasporeda, ali sem toga, ja nisam u stanju da vidim sta je bolje i jednostavnije od Quarka. Tekst se unosi komplikovanije, slike se ubacuju iz dva koraka vise, formatiranje stranice je iz tri koraka vise, stampanje je horor i jeza u noci sa 18 dodatnih opcija koje ne zelim i ne trebaju mi, ali stoje kao pretnja da ce nesto poci naopako. Na kraju je jezivo spor... Radim neke apsurdno velike formate, gde su fajlovi jedne stranice po 4 Gb i Quark mi napravi EPS za 2 minuta, a Indesign za 37... ej, bre, ljudi, 37 minuta mi trkeljise po disku da odradi B1 stranicu sa slikama od 4 Gb u EPS... treba da provedem radni mesec gledajuci pescani sat kako se vrti u krug.
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.yubc.net.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Shta sa grafikonima23.12.2004. u 09:40 - pre 234 meseci
Mislim, nemoj da plašiš ljude, pošto to što si naveo jednostavno nije tačno, osim onog dela da je malo sporiji od Quarka. Koja su to dva koraka više kod ubacivanja slike? Prozor za sliku (da, ima shortcutova za toolbox, za razliku od Quarka, koji ih je premudro izbacio posle 3.32), Ctrl+D (ili ako ti se više sviđa, vratiš shortcut na Ctrl+E kao u Quarku), podesiš sliku u okviru prozora isto kao u Quarku, s tim što pritom vidiš kako ta slika stvarno izgleda (za razliku od Quarka, čiji developeri očito smatraju da se još radi na četriosamšesticama sa 16MB rama).

Tekst se unosi komplikovanije? Voleo bih da mi pojasniš. Misliš na ukucavanje ili uvlačenje? Ukucava se isto, a unosi se lakše zato što jednostavno klikćeš za linkovanje prozora selection toolom (za razliku od Quarka gde držiš Alt i link tool da ti se slučajno ne vrati na item). Pa imaš Shift-click u prozor da ti se otvori stranica tačno koliko ti treba za uvučeni tekst...Pa možeš da ubacuješ .ai i .psd sa sve lejerima i efektima...pa imaš optički kerning i nested styles...pa ID ne kuka što su mu elementi off the pasteboard kada smanjiš stranu...pa imaš separations preview...opcije za štampanje su baš one koje su potrebne i savršeno lake i razumljive svakom...ne pada mi sad ovako ništa više na pamet, ali znam da ima još, a i ovo je sasvim dovoljno. A to što eps od 4GB pravi dugo...jebiga, šta tu ima nenormalno, postoji konzola ako nećeš GUI, bolje tako nego neki lažni wysiwyg, možeš u krajnjem slučaju da radiš apsolutno bez previewa, ako te ne zanima uopšte da vidiš šta puštaš na izlaz.

Ček, ček, sad se setih, a što uopšte praviš eps iz ID, zar ne postoji neko elegantnije rešenje?
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Shta sa grafikonima23.12.2004. u 10:40 - pre 234 meseci
Ispade ovo jos jedno prepucavanje Q<>ID... elem, ovo "Pa imaš Shift-click u prozor da ti se otvori stranica tačno koliko ti treba za uvučeni tekst" meni pravi problem ako povecam font i pojavi se potreba da dokument imaneku stranu vise, nece da ih doda automatski.

Ja sam sasvim siguran da ne radim sve najoptimalnije u ID, ali mi poredjenje sa Quarkom lici na poredjenje Ilustratora i Corela; prvi mozda ima bezbrojne bolje opcije, ali je drugi ultimativno jednostavan za elementarno jednostavne zahteve koji su (bar meni) najcesci: slova u šarenim bojama, neki cudni oblici i takve stvari.
Od pocetka postojanja oba programa radim ih paralelno i Corel je 10x jednostavniji za jednostavne stvari. Na slican nacin dobijam utisak da je odnos Quarka i Indesigna; uzgred mrzim Adobeove kratice, potrebno ti je dvanaest prtiju i nos da odradis sve sto treba.

Na kraju krajeva, sam Photoshop nema alternativu, ali postojao je u samom pocetku program, nestvarno bolji od Photoshopa, imao je Image pa nešto u imenu, rad recimo sa popravljanjem bitmapa je bio toliko jednostavniji i prijemciviji nego kod Photoshopa da nemam reci; recimo ako je slika crno-bela, imas alatku kojom ako pipnes u belo polje postane crno, a ako pines u crno postane belo, ako drzis crtrl kod prvog pipanja u prostor, onda ostaje ta opcija (pravljenje crne ili bele, u zavisnosti od prvog klika) dok ga ne ponistis na isti nacin. Ne mozete da zamislite koliko je to neuporedivo lagodnije za tu vrstu rada nego Photoshop... i tako dalje... Adobeovi fontovi su smaranje preko svake mere, mada ih zapravo koristim jer su najbolji, ali ne štede živce.
Jednostavno, Adobe je po mom skromnom mišljenju, neopravdano zakomplikovao stvari da bi mogao da održava duge kurseve i u svakoj novoj verziji pretumba sve opcije u meniju da bi morali da uzimamo dodatne casove.
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.yubc.net.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Shta sa grafikonima23.12.2004. u 11:09 - pre 234 meseci
Upravo zato sam definitivno prešao sa Quarka na ID (a trebalo mi je vremena da se nakanim, priznajem - navika je čudo) - mnogo je prostiji i ima bolje opcije. Ono što si naveo za unicode - pa nemoj mi reći da je prostije ručno konvertovati tekst u YUSCII nego imati domaće karaktere from the scratch.

Tačno je da je Corel prostiji od AI za jednostavne stvari. Zato ga i koristim često za iste. Mada je i tu sve stvar navike. Kada uradiš komplikovanu stvar 1000 puta, ona postaje prosta.

Što se tiče shortcutova: Adobe bar dopušta da ih istumbaš do besvesti, za razliku od Quarka.

Što se tiče velikih razlika u novim verzijama Adobeovih programa, to stvarno nisam primetio. AI CS je čak doneo stvari koje sam čekao godinama: ljudski print preview, automatsko nalaženje ppd-a za printer, open type fontove, optički kerning...što se tiče InDesigna, još ni približno nisam provalio sve opcije, ali kada sam prvi put pokrenuo CS samo se nalazilo sve ono što sam navikao da radim u Quarku, sve je na logičnom mestu i ne treba ti maltene nikakav priručnik. Plus sve vidiš onako kako će da izađe, pdf je savršen, imaš kontrolu separacija i da ne tupim više.

Ipak ću tupiti ;) - upravo sam se setio stvari koja me užasno smara u Quarku: zar nije moguće imati bolje rešenje za instant kopiranje objekta od Step and Repeat?
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

Aca68

Član broj: 30051
Poruke: 7
195.252.80.*



Profil

icon Re: Shta sa grafikonima23.12.2004. u 16:22 - pre 234 meseci
Slike iz dva koraka više nego u Quark-u!? Da vidimo:CTRL+D, izbor fajla (slike) + klik mišem i slika je tu. Pošto nisam radio u Q. predpostavljam da je tamo samo CTRL, izbor fajla (D i klik mišem su ta dva višak koraka). Verovatno su me "protivnici" Q. slagali da tamo moraš da prvo nacrtaš frame, pa moraš da mu "kažeš" da u njega ide slika (graphic). InDesign toliko zatupljuje stvari, da tamo čak i u Text Box (koji je prethodno nacrtan pa se ispostavilo da tu treba slika) možeš 'ladno da importuješ sliku. Stvarno tupavo, čisto gubljenje vremena i živaca! Sporo i neelelegantno, za razliku od Q. gde, po pričama, moraš da prvo "preimenuješ" Box za novi "sadržaj".
Da ne bih ponavljao sve što je Henrik već spomenuo, samo par "dodataka":
1. Izaberi Miinion Pro ili Warnok Pro pa "prodžaraj" malo po opcijama za Open Type i "menjaj tastature", da vidimo da lli je u Quark-u moguće da se izvedu sve te stvari (ligature, old style brojevi...) (toliko o "jebenom unicodu")
2. Brzina: stavi u Displey performance - Optimized display, isključi Adobe Paragraph Composer, a u Q. stavi High Display (ili kako se to tamo već zove), pa proverii brzinu onda.
3. EPS iz InDesigna? Čemu to služi? Aj nešto što sam probao na ScitexDolevu PS L2 (doduše, relativno kratko vreme radim sa tom mašinom). Napravim PS fajl (govorim o kompozitnom CMYK dokumentu), otvorim u Acrobatu (malo modifikovana Press podešavanja), proverim ispravnost, snimim PDF fajl. Nazad PDF u InDesign, pa ponovo print u PS fajl. Dobija se fajl koji je, otprilike duplo manji nego prvobitni PS fajl, a ne gubi se na kvalitetu. Iako izgleda "okolo naokolo", provera PS fajla mora da se odradi, a "izgubljeno" veme u ovoj gimnastici je beznačajno, kada su u pitanju veliki formati, u odnosu na vreme provedeno na prebacivanje fajla sa PC računara na RIP i smanjeno vreme Ripovanja.
4. Adobe je stvorio PS, Type 1 fontove, PDF i Open Type Pro fontove (između ostalog). Mislim da nema potreba da objašnjavam šta to znači za PROFESIONALNI DTP i za ogromne prednosti koje njihovi programi imaju u odnosu na programe ostalih proizvođača.
I za kraj, uz izvinjenje što i ja iskačem sa teme, više puta je rečeno da je bitno da se stvar odradi, nevažno kako. Bez namere da proširujem temu, mislim da je pojavom Creative Suite Premium, celokupna rasprava o PROFESIONALNIM alatima za DTP suvišna, i sa tehničke i sa fianansijske strane (pričam o legalnom softveru). Quark-u svaka čast (i danas mi je žao što nisam radio u njemu - to ozbiljno mislim), bez njega ne bi DTP svet izgledao, a možda ni postojao, onakav kakav je sad, ali mislim da mu je vreme za penziju. Na scenu stupa nova koncepcija pripreme za štampu, a nju predvodi Adobe Creative Suite Premium, koji postavlja neke nove standarde i načine "razmišljanja". Toliko.
Za Kariba: U ID, tabele uvozim direktno iz Worda, kao sastavne delove Word-ovog dokumenta, pa ih u ID-"doterujem". Grafikone: iz Excela pravim pdf, koi importujem u ID. Ponekad, te grafikone iz Acrobata sa Edit object doterujem u Ilustratoru (bar ja tako radim, što ne znači da je to najbolji način).


 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: Shta sa grafikonima

[ Pregleda: 2501 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.