Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn

[es] :: Nauka :: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn

[ Pregleda: 9520 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn03.09.2004. u 13:06 - pre 238 meseci
Veoma zanimljiv tekst (bilo danas na /., ali vredno æitanja!):

http://www.wired.com/wired/arc....09/china.html?tw=wn_tophead_7

Marko.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn04.09.2004. u 11:07 - pre 238 meseci
Posle procitanog teksta ja sam odusevljen i sve sto mogu da vam kazem je da kupujete deonice od kompanije Huaneng Power International na Njujorskoj berzi.
Citat:
They've already persuaded Huaneng Power International - one of China's five big privatized utilities, listed on the NYSE and chaired by the son of former premier Li Peng - to pick up half of the estimated $300 million tab. Concrete is scheduled to be poured in spring 2007.


Bilo bi lepo da ceo svet predje na koriscenje takvih reaktora pa da konacno prestanemo sa koriscenjem fosilnih goriva. Koga mrzi da cita tekst, evo o cemu se radi: ti novi reaktori su mnogo manji nego veliki reaktori u sadasnjim nuklearnim elektranama. Ti novi reaktori jedva mogu da napajaju gradic od 4000 ljudi. Zato ce se u novim nuklearnim elektranama koristiti vise tih manjih reaktora. Delovi za njih se mogu jeftino prevoziti i praviti.
Citat:
A reactor small enough to be assembled from mass-produced parts and cheap enough for customers without billion-dollar bank accounts. A reactor whose safety is a matter of physics, not operator skill or reinforced concrete.


A kako je postignuta bezbednost? Pa upravo zbog toga je mali i ima specificnu geometriju tako da te gorivne kugle u kojima se vrsi lancana reakcija mogu lako da se sire prilikom zagrevanja. A kada se sire onda se smanjuje verovatnoca atomsko jezgro bude pogodjeno od neutrona pa se tako se smanjuje lancana reakcija. Kada se reaktor zagreje do odredjene temperature koja je 400 stepeni manja od tacke topljenja onda neutroni ne mogu da pogode dovoljno atoma pa se reaktor hladi. Fora kod tih malih rekatora je da ce moci da ih kupuju razne fabrike, npr. fabrike koje proizvode vodonik. A svaki reaktor se prvo testira tako sto se u toku rada iskljuci hladjenje tako da nema sanse da se nesto desi posle. Takodje nema potrebe za nekim specijalnim tretmanom nuklearnog otpada kako se radi sa klasicnim reaktorima. Kada se istrosi gorivo reaktor se samo baci u otpad. Kod velikih reaktora to ne moze tako da se radi pa onda taj osiromaseni uranijum moraju prvo da ispustaju u paru vodonika pa ne znam ni ja sta dalje rade da bi zamenili gorivo i uskladistili staro...
Dalje, posto bi ti reaktori bili jeftini, oni bi se koristili za proizvodnju vodonika koji bi se koristio za kola na vodonik ili hibridne automobile kojih vec sad ima. A posto pri proizvodnji vodonika nastaje i kiseonik taj kiseonik isto ima upotrebnu vrednost. Recimo obogacivanje reka kiseonikom sto odgovara vodenom svetu koji tu zivi....

Problemi:
Pa standardno, problemi su samo ekonomski. Evo sta kaze Andrew Kadak, nuklearni fizicar sa MIT-a:

"The industry has been focused on water-cooled reactors that require complicated safety systems," Kadak says. "The Chinese aren't constrained by that history. They're showing that there's another way that's simpler and safer. The big question is whether the economics will pay off."

U prevodu, mnoge firme ce tesko da se pomire sa cinjenicom da njihovi proizvodi nece vise biti potrebni pa ce pokusavati na sve moguce nacine da produze koriscenje klasicnih nuklearnih elektrana. Isto kao sto ce da se vestacki produzava koriscenje nafte iako ce moci da se predje na vozila na vodonik.

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.09.2004. u 08:13 GMT]
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn04.09.2004. u 14:57 - pre 238 meseci
Ako bi se prepustilo "slobodnom trzistu" da odlucuju, trenutni nuklearni lobi bi usporio usvajanje tako napredne tehnologije za jos jako dugo vremena. Ovako, sve ce da resi jedna direktiva, i buducnost moze da pocne!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn04.09.2004. u 15:07 - pre 238 meseci
Pa kako su rekli, fora je u tome sto je Kina pocela da koristi nuklearnu energiju mnogo kasnije od SAD, Francuske, Rusije, Engleske tako da nema ta "ogranicenja" i moze lako da se prebaci na tu novu tehnologiju.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn04.09.2004. u 15:11 - pre 238 meseci
I u Kini se osim toga ne pita da li ce neka kompanija da izgubi milijarde (sto ce se desiti na zapadu kad Kina pocne da proizvodi ultra jeftinu energiju), vec se donese odluka i gotovo. Prednosti nedemokratije.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn04.09.2004. u 17:24 - pre 238 meseci
Zao mi je da vas razocaram ali npr. Kanada ucestvuje na tom programu sa Kinezima vec najmanje dve godine.

AECL je tamo odavno. ;)
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 10:21 - pre 238 meseci
A sta ako dodje do ostecenja kontejnera, helijum iscuri u stratosferu, a kiseonik iz vazduha dodje u dodir sa grafitnom ljuskom "zrna"? Pa onda, ako to potraje i grafit izgori i napusti kontejner u vidu ugljendioksida, dodje do stapanja ogoljenih "zrna" fisionog materijala u dnu posude u jednu nadkriticnu masu?
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 10:50 - pre 238 meseci
Trebalo je da pročitaš članak pre komentara :-)

Prvo, odlazak helijuma u atmosferu nije problem, pošto je helijum stabilan inertan gas i samim tim ne može da bude radioaktivan (neka me neko ispravi ako grešim).

Drugo, scenario koji ti opisuješ je svakako moguć, al' je za razvoj takvog scenarija potrebno vreme. Sati, dani, možda i nedelje. To omogućava inženjerima da pravilno pristupe rešenju problema i saniraju kvar, pre nego što postane katastrofa. U trenutnim nuklearnim reaktorima (koji su nusprodukt ratne tehnologije razvijene za USS Nautilus), za istu stvar inženjeri imaju sekunde, a jedino što mogu da urade je "reactor scram", tj. prinudno zaustavljanje fisije umetanjem grafitnih šipki u jezgro reaktora. Iako ovo gotovo trenutno prekida fisiju, ponovno pokretanje reaktora može da više sati ili dana, čak iako nije bilo kvarova u jezgru.

Marko.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 11:25 - pre 238 meseci
Jedan dan posto je Marko objavio ovu vest pojavila se vest gde Amerikanci isto planiraju da nude portabilne nuklearne elektrane: Nuclear Energy to Go.

Mada mozda je bolje da procitate originalan clanak u zurnalu New Scientist.
Zanimljivo je da Amerika nudi zemljama u razvoju bas takve elektrane iz sasvim drugih razloga (citaj: vojno-strateskih). Prave takav reaktor koji ne moze da se otvori da bi se uzeo materijal za nuklearnu bombu. A reaktor je opremljen alarmima koji javljaju ako neko pokusa da otvori reaktor.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 11:37 - pre 238 meseci
Citat:
markom: Prvo, odlazak helijuma u atmosferu nije problem, pošto je helijum stabilan inertan gas
Tacno tako. Jos u osnovnoj skoli smo ucili kako i zasto se atomi spajaju jedni sa drugim i kako rade jonske ili kovalentne veze. To se uvek desava sa molekulima kojima nedostaje nekoliko elektrona da popune spoljnu ljusku ili imaju par elektrona kojih hoce da se otarase da bi bili stabilni. A kao sto znamo u prvoj ljusci mogu da budu samo 2 elektrona i zato recimo vodonik formira molekul H2 ali Helijum vec ima 2 elektrona i to je to. Helijum ne reaguje ni sa jednim molekulom i zato ne moze da bude otrovan (mozete ga slobodno udisati) i ne moze da reaguje sa nekim drugim atomima pa da dolazi do nekakvog zagadjenja ili cega god. Takodje svi elementi ispod helijuma u periodnom sistemu su stabilni: neon, argon, kripton itd...

Naravno jonske i kovalentne veze su samo za osnovnu skolu uprosceno prikazani nacini vezivanja a detalji se uce na fakultetu. Mozda neko sa Tehnoloskog fakulteta moze bolje da objasni. McKracken je cini mi se zavrsio to ili nesto drugo jer znam da zna hemiju.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 13:24 - pre 238 meseci
Niste obratili paznju... nije problem u tome da bi ispusteni He nekom usput naneo stetu, nego da bi, zbog svoje lakoce, vrlo brzo iscureo (narocito u slucaju velike, npr. namerno izazvane sabotazom ili diverzijom, eksplozije) i ostavio postrojenje 1) bez hladjenja i 2) izlozeno reaktivnom kiseoniku iz vazduha, koji bi uzarene granule zacas razorio.
BTW, mada to u ovom slucaju zaista nema veze, hemijska stabilnost jeste znacajna za opasnost od radionuklida (jer od toga zavisi da li ce teziti da se nagomilavaju u zivim organizmima), ali nije presudna - na primer radon je takodje plemeniti gas...
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 14:08 - pre 238 meseci
Opet Sale nisi pročitao :-). Poenta je što ovaj reaktor nema problem sa nedostatkom hlađenja. Štaviše, nedostatak hlađenja dovodi do automatskog smanjenja reaktivnosti, što dovodi do samohlađenja. Tj. "coolant" u dizajnu ovog reaktora je tu da doprinese reaktivnosti, a ne da je kontroliše - što je fundamentalno različit pristup od Rickoverovog reaktora.

Druga stvar, gorivo nisu neizolovane uranijumske šipke, već kako ime kaže posetlja od od oblutaka. Sami obluci su relativno dobro zaštićeni od atmosfere i sastoje se uranijumskih čestica, a ne uranijumskih lopti, šipki, itd. Dakle, reaktivnost i radioaktivnost jedne takve lopte nije značajna.

Pročitaj tekst. Iako sam lično veliki pobornik nuklearne energije i pratim dešavanja oko nje, za pebble bed sam znao samo teorijski. Činjenica da će neko zaista da proizvede tako revolucionarni reaktor je gotovo ravna pojavi parne mašine. Čista, jevtina energija u gotovo neograničenim količinama. Upravo ono što planeti treba u ovom trenutku.

Marko.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 14:20 - pre 238 meseci
Citat:
markom: Pročitaj tekst. Iako sam lično veliki pobornik nuklearne energije

Takodje. Veoma je mala verovatnoca da se ponovo desi nesto kao Cernobilj a sa ovim reaktorom ta verovatnoca ni ne postoji! Znam da se mnogi "zeleni" neupuceni bore protiv nuklearnih elektrana zbog radioaktivnosti ali u stvari vise radiokativnosti ispustaju klasicne termo-elektrane jer njihov dim sadrzi radioaktivne cestice. A radioaktivni otpad kod nuklearnih elektrana se ipak pazljivo odlaze tako da je manja steta nego kod termo-elektrana.

Citat:
Čista, jevtina energija u gotovo neograničenim količinama.

Pa vadjenje rude uranijuma ipak kosta. Prava jeftina energija ce biti sa pronalazenjem kontrolisane fuzije a to se sigurno nece desiti barem dvadeset godina (ako se uopste desi).
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 15:26 - pre 238 meseci
Citat:
srki: Pa vadjenje rude uranijuma ipak kosta. Prava jeftina energija ce biti sa pronalazenjem kontrolisane fuzije a to se sigurno nece desiti barem dvadeset godina (ako se uopste desi).

Kad smo vec kod toga, cini mi se da postoji nacin, ako se uradi slicno kao kod hidrogenske bombe, tj, ako se upotrebi fisija za postizanje temperature i gustine energije dovoljne za otpocinjanje fuzije: svojevremeno naleteh na neki sajt posvecen nuklearnom (fisionom) raketnom pogonu. Tamo je pisalo da su smislili nacin kako naprave "gorivnu komoru" tj. reaktor u smislu u kome se ta rec koristi u raketnoj tehnici, na bazi fisije, tj. da potisni gas bude zagrejan ne hemijskom reakcijom, nego fisijom. Ideja je otprilike bila da se izbegne mogucnost meltdowna time sto bi nuklearno gorivo vec bilo istopljeno, stavise gasovito, tj. uranijum heksafluorid, koji je, ako sam dobro razumeo, jedna od faza u procesu rafinacije nuklearnog goriva, odnosno izdvajanja U-235. E sad, emisija radioaktivne materije je trebalo da bude sprecena time sto bi fisiona komora bila od materijala koji izdrzava visoke temperature, ali je prilicno propustan za UV spektar, u kome bi trebalo da se nalazi maksimum izracene energije iz takvog reaktora.
Ono sto me je odmah pogodilo u tome je bilo da u toj konstrukciji imamo "radni prostor" u centru nuklearnog reaktora - "kontrolisane atomske bombe". Pomislio sam da bi u tom fokusu mogla kontrolisano da se dostigne dovoljna temperatura za otpocinjanje fuzije, a da pri tom ne mora da se pusti da sve ode dodjavola kao u H bombi. Naravno, konstrukcija bi morala da bude takva da se sve to nalazi unutar "magnetne boce" koja bi morala da spreci da plazma progori zid izmedju fisionog i fuzionog dela komore...ili cak vanjski zid reaktora.

Samo da dopunim nesto sto vidim da sam ispustio: znaci ideja kod Closed Cycle Gas-Core Reactora je da se zagreva neki drugi gas (moze biti i gas koji sacinjava atmosferu, ako se letelica nalazi u njoj), koji ne ucestvuje u reakciji, da bi se podigla njegova temperatura i pritisak i time povecala brzina njegovog izbacivanja.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn06.09.2004. u 23:00 - pre 238 meseci
Citat:
Znam da se mnogi "zeleni" neupuceni bore protiv nuklearnih elektrana zbog radioaktivnosti ali u stvari vise radiokativnosti ispustaju klasicne termo-elektrane jer njihov dim sadrzi radioaktivne cestice. A radioaktivni otpad kod nuklearnih elektrana se ipak pazljivo odlaze tako da je manja steta nego kod termo-elektrana.


Nisi ni svestan koliku si istinu napisao :) Doduse, vadjnje uranijuma je nesto malo skuplje od vadjenja uglja za termoelektrane jer se radi o nekoliko redova velicine manje materijala sa kojim se manipulise.

Radiokativna energija je najcistija moguca energija, kada se uracunaju svi faktori, a pebble bed je nesto na cemu se radi vec duze vreme. Slucajno, caletov kum se vec dve godine nalazi u Kini gde AECL - CANDU ucestvuje na razvoju ove tehnologije.

Kao sto Markom rece, ovakvo resenje je sjajno, bas zato sto omogucava da se vremena reagovanja produze za nekoliko redova velicine, manipulacija helijumom je lagana i jeftina a sigurnost kojom se reakcija moze umiriti je neuporediva.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn07.09.2004. u 19:15 - pre 238 meseci
Citat:
Znam da se mnogi "zeleni" neupuceni bore protiv nuklearnih elektrana zbog radioaktivnosti...



Ah, naprotiv, vođe takvih pokreta su veoma dobro upućene u to što rade. I to nema nikakve veze ni sa ekologijom ni sa radioaktivnim otpadom, već to predstavlja jedan veoma prljav vid političke borbe oko energije i novca koji se troši na to. I rekao bih da je u pozadini svega toga jedna država koju neću imenovati :) a koja de facto kontroliše svetsko tržište nafte.


Citat:
Prava jeftina energija ce biti sa pronalazenjem kontrolisane fuzije a to se sigurno nece desiti barem dvadeset godina (ako se uopste desi).



Eh sad, da li će biti jeftina, to još ostaje da se vidi. Ali prvo da postignu "break even" odnos uložene/dobijene energije. Kontrolisana fuzija već postoji, problem je ono što sam naveo. Ima je u raznim varijantama, sa akceleratorima lakih i teških jona, sa magnetnim konfiniranjem (beše "Tokamak"), i sa inercijalnim konfiniranjem (a.k.a. laserskim paljenjem).


Citat:
Ideja je otprilike bila da se izbegne mogucnost meltdowna time sto bi nuklearno gorivo vec bilo istopljeno, stavise gasovito



Meni ovo deluje malko neobično. Gasovito stanje = manja gustina materije = manja verovatnoća sudara neutrona i atoma. Ajd što treba reakciju pokrenuti, već je treba i kontrolisati. A u gasu možeš lako da dobiješ mini zone u kojima je veća gustina materijala, itd...

--

1st Rule of Bayonette Fighting: Never get close enough to do it!

 
Odgovor na temu

Dr_Strangelove
Beograd

Član broj: 22418
Poruke: 42
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn09.09.2004. u 01:22 - pre 238 meseci
Hm, pazite...sjajno shto pronalaze ovakve sprave, zaista jeste revolucionarno. Posebno u logistici. Ali zamislite da to izadje na shiroko trzhishte. Gomile uranijuma dostupne svima...Pogladajte samo ovo chudo u Rusiji shto je bilo. Posebno to sa inzhenjerima koji obigravaju oko reaktora... not gonna happen. Pri ovom stanju sveta ipak je bolje da nuklearke budu lepo daleko, daleko, po mogucjstvu zakopane u nekom rudniku olova, pod strogim obezbedjenjem... nadam se da razumete :)
...Or how I stopped worrying and learn to love the bomb.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn09.09.2004. u 01:39 - pre 238 meseci
MArko37, odakle ti podatak da kontrolisana fuzija postoji?
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn09.09.2004. u 08:40 - pre 238 meseci
Citat:
MArko37, odakle ti podatak da kontrolisana fuzija postoji?



http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_nuclear_fusion

S tim da iz nekog razloga wikipedia uopšte nije pokrila ICF projekte. Mada ne znam da li su oni mnogo otišli od teoretisanja.

Citat:
Ali zamislite da to izadje na shiroko trzhishte. Gomile uranijuma dostupne svima...



Pa stvar je upravo u tome što se neće koristiti "weapons-grade" uranijum/plutonijum. Nije problem nabaviti uranijum, problem je upravo u preradi da bi se dobio obogaćeni plutonijum/uranijum. A to ne može baš svako.

--

Bad command or tagline.

 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn31.01.2005. u 16:08 - pre 233 meseci
Nuklearna fuzija: kako to radi?

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Meltdown-safe nuklearni reaktori -- pebble bed sizajn

[ Pregleda: 9520 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.