Obnovljivi izvori električne energije su aktuelni, a sa ekipom koja je natrpala celu reku u cev, i pobila sav okolni i unutrašnji živi svet, i takav način proglasila za obnovljiv i ekološki, i pride sve to za naše pare tj. krađom - još aktuelniji.
Kopirajući u potpunosti lokaciju Lepenski vir, jer su patentna prava istekla pre 8000 godina došao sam na ideju za mini hidroelektranu koja bi bila ekološka, a koliko bi bila efikasna naravno nemam pojma, al koga je to i briga ..
Dakle ako bi u vodi postojao šiljak, zavoj, posle njega bi se reka ponašala tako što pravi vir, značajna količina vode se vrti u krug, i cilj je to kretanje iskoristiti za pravljenje energije. Ako bi postojao još jedan šiljak suprotno orijentisan, kao na slici, prihvatao bi deo struje, voda bi bila zarobljena u viru kružnog oblika, a sužavanje reke na preostalom delu bi obezbedilo brže proticanje glavnog dela struje, i brže okretanje u viru.
Ovo bi sve verovatno napravilo i onaj talas na delu iznad elektrane, ali ne baš kao kad je reka pregrađena branom. Voda bi brže išla kroz uski deo, i brže okretala vodu u viru, ali ribice bi bez problema mogle da prođu. Postojala bi mogućnost pravljenja i na ravničarskim rekama, sa značajnom količinom vode. Ako bi dosledno kopirali lokaciju Lepenski vir, Dunav se tu sužava sa 1 km na 200 m, pri tom produbljuje sa 20 m na 90 m, te tako treba i oponašati na nekoj drugoj reci.
Po potrebi postojala bi mogućnost za pravljenje ljudske riblje staze, a ne one stepenice što su ostavili ribama na mhe derivacionog tipa. Na Dunavu u Lepenskom viru promera oko 200 metara vrti se u svakom trenutku oko 4 miliona tona vode (200 x 200 x 100). Vir je vrtlog ciklonskog tipa, i teži da vodu i stvari izbaci na gore. To je mesto za smeštanje neke turbine, koja bi morala biti manje težine od 4 miliona tona.
U Norveškoj i sličnim zemljama, ako nije izmaštano, ako nađu ribicu u turbini ili kanalu opomenu, pa sledeći put zatvore, pa bi i ovde valjalo zagraditi turbinu nekom mrežom koja propušta vodu ali ne i ribe. Tamo takođe navodno koriste max 30% od reke, taj uslov nije zadovoljen, ali smatram da bi ovo bilo bolje rešenje ekološki od onih derivacionog tipa.
Sve u svemu sama lokacija, princip rada, i način ponašanja vode bi izgledali ovako:

Ako bi ovo bilo ostvarivo i racionalno, i sa suprotne strane obale reke bi lako mogla de se izvede slična konstrukcija, ili da se više njih naniže niz reku. Približavanje obala reke na ovaj način obezbedilo bi i lakšu izgradnju nekog mosta za turiste.

Objašnjenje zašto se stvara vir, koji su uslovi i posledice, te takođe i demonstraciju rada ću prepustiti Peđi, da ne bi ja:
Moje pitanje je imamo li na tržištu turbine koje su lakše od 4 miliona tona, te koliko bi kilovat časova mogli da pravimo godišnje ovim principom na reci promera šta znam 10 metara?