macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
@ogylab
Da kolega, divna je to naprava. Pravio sam ih vise komada i zadovoljan sam njima. Osnovna varijanta nema neki specijalno visok stepen iskoriscenja, ali je filtracija fenomenalna. Svakako da je prof.Dr. Slobodan Cuk razvio i daleko bolje verzije od osnovne. Ima ih sa KKD od cak 98%.
Stepen iskoriscenja ce se poboljsati ako umesto izlazne diode stavis MOSFET koji pobudjujes (pomocu nekog drivera), za vreme pauze primarnog MOSFET-a.
Najveci biser koji se tako dobija (sa dva MOSFET-a) je da Cuk tada postaje reverzibilni konverter, odnosno moze vracati energiju sa izlaza na ulaz.
To je izvrsno iskorisceno za aerokosmicke potrebe, gde se uredjaji napajaju iz vise akumulatora, gde ako se neki od njih previse isprazni, nema ga ko dopuniti i cela misija biva ugrozena. Spreg od vise Cuk-konvertera, prakticno, crpe iz najboljeg komada akumulatora energiju i deli je ostalima, takodje iz bilo kog napona moze napraviti bilo koji druge velicine (naravno teoretski, a u praksi se ide i do odnosa 1:10).
Grubo cu opisati kako to radi: Zamislimo da se na ulazu i izlazu Cuk konvertera nalaze dva ista akumulatora (istog radnog napona), posto osnovna verzija Cuk-a INVERTUJE napon sa ulaza, prakticno imamo dva akumulatora vezana serijski (npr. 2x12V tj. 24V), gde je masa Cuk-a na njihovom srednjem izvodu.
Postavimo PWM odnosno faktor rezima na tacno 50% bez ikakve automatske korekcije PWM, i dogodice se sledece: energija ce teci od vise napunjenog akumulatora ka manje napunjenom, i to sve dotle dok im se punjenja ne izjednace. Dakle, bivaju vrhunski tacno upareni. Kada im je napon jednak, Cuk ce trositi samo nesto malo energije gubitaka u L,C i prekidackim elementima. Naravno, "pametnim" kontrolnim sklopom ga tada mozemo iskljuciti radi ustede energije, sve dok poremecaj (razlika ) ne dostigne prag koji zelimo, potom ga mozemo opet aktivirati radi uspostavljanja simetrije. Svakako da Cuk mozemo ostaviti spojenim i za vreme punjenja akumulatora, gde ce on precizno simetrisati njihovo punjenje bez obzira na stanje pojedinacnog akumulatora. Cuk-konverteru u takvom rezimu rada nije bitna apsolutna velicina napona na akumulatorima, vec samo razlika izmedju njih, i samo tada dolazi do "pretakanja" energije izmedju njih. Moze se kaskadirati neogranicen broj Cuk-ova na neogranicenom broju serijski vezanih akumulatora, sto se u aerokosmicke svrhe koristi za visokonaponske baterije akumulatora.
Moze se takodje koristiti i u "zemaljske" svrhe kod npr. snaznih UPS koji rade sa gomilom akumulatora, i gde svi Cuk-konverteri od gradje imaju samo spregnute prigusnice, kondenzatore i prekidacke MOSFET-e, a svi prekidacki MOSFET-i se upravljaju jednim jedinim driver transformatorom sa onoliko sekundara koliko je MOSFET-a u Cuk-ovima, sa PWM od tacno 50%, sto moze i obicni NE555 generisati :-), ali se najcesce koristi nekakav jednostavan oscilator, iza koga je D fip-flop radi "savrsenih" 50% PWM.
Onog trenutka kada iskljucimo pobudu, svi Cuk-ovi u nizu prestaju da provode u bilo kom smeru, zahvaljujuci transfer kondenzatoru koji vrsi DC razdvajanje.
Svakako da se Cuk-konverter moze drivovati i fiksnim PWM-om razlicitim od 50%, to je interesantno kod ocuvanja stabilnog odnosa izmedju dva razlicita napajanja. Npr. ako je PWM odnos impuls pauza 1:4 , takodje ce i naponi na njegovim krajevima biti u istom odnosu, a struje u obrnutom.
Reverzibilni Cuk-konverter se takodje koristi kao izvrstan D-class pojacavac sa veoma "tvrdom" karakteristikom.
Postoji ogroman broj varijacija Cuk konvertera za razne namene i situacije. Tvorac svih je prof.Dr Slobodan Cuk, koji ih je "razgazio" do neverovatnog broja varijacija.
Cuk-konverter je pravi "biser" medju konverterima, i primer jedne genijalne ideje!
Prof.Dr. Slobodan Cuk je napisao puno izvrsne literature i dosta s toga moze skinuti sa net-a. Srdacno je preporucujem.
Pozdrav
|