1. Obicno fabricki uredjaji koji rade kao ruteri mogu da rade i ko bridzevi. proveri pre kupovine. Ovaj sto si nameri omislim damoze, nisam siguran za konkretan model ali jedan po izgledu takav sam korsitio upravo kao bridz.
2. Mali fabricki uredjaji ne filtriraju saobracaj. Propustaju sve. Za filtriranej ti treba nesto kao Mikrotik, ali Mikrotik nije bas najbolji kao wireless bridz. no, ako ti ej mala mreza ne moras se mnogo prinuti oko zagusenja te vrste.
3. Dva DHCP u bridzu se ne stavljaju. Resenje ti je da korsitis staticne IP adrese, ili da se oslonisa na to da ce svi racunari da u nedostatku bridza dodele semi sebi adrese. DHCP na obe strane bi mogao da upotrebis ako bi koristio neki brid koji moze da filtrira saobracaj.
4. Uredjaj stavi sto blize anteni (red velicine, metar-dva). Wireless bridz se ponasa isto kao i obican lan switch. Dakle, sta god na njega psojis to se vidi na drugoj strani. Spoji bas tako kako si namerio.
5. Wireless brid nije nevidljiv u lan-u. On ima svoj IP. Ako ga podesis da korsiti IP u opsegu koji korsitis u LAn-u, onda ces moci da mu pridjes kao i svakom drugom mreznom uredjaju, po IP adresi na web interfejs koji je u njega ugradjen.
6. Oko PPPoE najbolje je da procitas
http://pedja.supurovic.net/kak...-uredaja-kroz-mrezni-kabal-poe. Ukratko, postoje aktivni i pasivni PoE. Aktivni propusta 48V kroz kabal a na drugom kraju se nalazi spliter koji je u stvari DC/DC konvertor, a koji daje napon potreban uredjaju. Napon od 48V se korsiti jer se tako smanjuje struja koja ide kroz kablove te se smanuju gubici, aposledica je mogucnst korsicenja duzeg kabla. No, to je skuplje resenje. Za kraca rastojanja moze se korsititi pasivni PoE, proturis direktno napon koji ti treba. Ovo drugo mozes da napravis sve sam. Imas to sve u navedenom uputstvu. Ako kupujes POE adaptere obavezno ovdi racuna da li su aktivni ili pasivni - ne smes ih pomesati.
Za kabal mozes upotrebiti bilo sta. To zavisi od njegove izlozenost. Naravno da je bolje koristiti STP ili SFTP kabal, jer su bolej zasticeni, a mozes da nabacis i kabal koji je namenski rpavljen za spolnu upotrebi. Oklop kabla treba da uzmeljis na jednom kraju da bi se zastitio od statickog elektriciteta i indukciej usled grmljavine.
Citat:
Onda ako sam dobro shvatio logiku stvari umesto rasipanja signala u svim pravcima sto radi sobna antena, direkciona antena postize veci domet tako sto istu ili manju snagu propusti kroz manji ugao (veci fluks -> veci domet)?
Upravo tako. Pogledaj
http://wireless.uzice.net/uputstva/ugao-zracenja-antena/
Citat:
Citat:
U cemu je razlika kada se koristi ovaj uredjaj ili kada se samostalno izvuku dve zice (jedna parica) od UTP-a i namontiraju dva DC prikljucka na dva kraja?
Razlika je nikakva (cak je bolje zbog manjeg gubitka) osim sto fensi izgleda sa "originalnim" POE adapterom.
Upravo sam @mmix poslo pp na tu temu.
Razlika izmejdu aktovnog i pasivnog PoE je velika. A kada se govori o pasivnim Poe, onda nema neke razlike izmedju rucno pravljenog ili kupovnog osim u komforu. Pasivni injektor/spliter je prilicno jeftin.
Citat:
Ako pak AP ima svoju IP adresu to bi bilo rutiranje, ne? Ili je on na nekom svom subnetu razlicitom od LANa pa se vdi kad prekonfigurises IP adresu na kompu? Malo mi je fuzzy to konfigurisanje.
Ma ne, AP samo u sebi ima i svoj interfejs pa se nakaci na isti LAN sa svojim IP. To ti je koa da iams dva uredjaja u jednom, iz cisto prakticnih razloga. Bolje je nego da ti treba neki specijalan softver ili jos gore, RS232 veza.