Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

odgovornost programera

[es] :: Advocacy :: odgovornost programera

[ Pregleda: 4141 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

arwen

Član broj: 5942
Poruke: 1
*.ptt.yu



Profil

icon odgovornost programera18.01.2004. u 01:47 - pre 245 meseci
Interesuje me kakva su iskustva programera/projektanta u domenu poslovnih IS (racunovodstvenih softvera) i primene zakona.
Da li ste se susretali sa nekim nerazumnim (protivzakonitim) zahtevima poslodavaca, korisnika?
Da li neko moze da mi kaze koji zakon regulise odgovornosti? Da li je odgovoran onaj koji je korisnicki zahtev programirao ili onaj ko je to narucio?

Unapred hvala
 
Odgovor na temu

cedomir
Čedomir Rosić
Sys. Ing.
xObrenovac, Karaburma

Član broj: 4570
Poruke: 193
*.sezampro.yu.

Jabber: cedomir@elitesecurity.org
ICQ: 59161631


+1 Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 02:24 - pre 245 meseci
odgovornost programera - OKSIMORON

:)
http://www.beoblues.com
blues in belgrade - bluz u beogradu
belgrade in blues - beograd u bluzu
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 08:06 - pre 245 meseci
To je malo komplikovanije pitanje i jedino advokat moze da ti da pravi odgovor.

Prvo - da li radis u firmi, ili kao pojedinac?

Ako radis u firmi...

- Ako klijent trazi da se implementira nesto protivzakonito, odgovorna je firma + odgovorno lice u firmi - dakle manager koji je doneo odluku da se tako nesto uradi. Ako managementa nema - i/ili ako si ti doneo odluku, moze da se desi da zavrisis na sudu ako se dokaze da si a priori znao da je to sto radis protivzakonito.

- Ako tvoj poslodavac (firma) trazi da uradis nesto protivzakonito, mozes da tuzis firmu. Ako pristanes, snosices deo odgovornosti ukoliko se pokaze da je tvoja akcija bila bitna za celo krivicno delo - ali kao olaksavajucu okolnost ti se uzima da si bio u zavisnom polozaju, tj. da ti je recimo pretio gubitak posla...

Ako radis kao pojedinac, ti se mozes smatrati ucesnikom u krivicnom delu - sve zavisi ko te tuzi i kakvu legalnu ekipu ima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MissPiggy:)

Član broj: 18179
Poruke: 210
*.conceptual.net.au



Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 11:02 - pre 245 meseci
Postovani arwen,

Sve zavisi i sta 'uradis': bilo to protivzakonito, ili nesto sto krsi npr. ugovor koji imas sa klijentom, itd.

Ne znam nista o tvojoj situaciji, ali predlazem ti nekolicinu 'common sense' stvari, kojim mozes da se ogranicis od (eventualnog) finansijskog/legalnog gubitka:

1. Nikad nemoj da se zadovoljis sa usmenim dogovorom oko posla koji treba da se uradi, jer bas u tome postoji najvise sanse da te neko zezne - ili poslodavac, ili klijent - i na kraju, sam sebe zeznes, jer izvuces deblji kraj.
2. Uvijek gledaj da NE potpises ugovor na licu mjesta, nego da ugovor bude otvoren za diskusiju, gdje ces ga naravno dati nekom trecem licu da pregleda kratko preko toga - citaj: advokat... (procentualno, ulaganjem npr. 1% od sume koju ces staviti u dzep nakon zavrsetka tog projekta je mnogo bolje ako ces se zastititi od rizika - nego da imas $0 prihoda na kraju + legalne probleme). Naravno, ovo je odluka koju svako sam mora da donese.
3. Takodje, predlazem da u svaki ugovor koji imas sa klijentom (pogotovo ako radis to za sebe), ukljucis nesto tipa 'disclaimer' - gdje se ogranicavas sa svojom odgovornoscu - znaci da ces obavljati posao (ovo pisi rijecima, i ne vjeruj da se to sve 'podrazumjeva') sa dobrom namjerom i sa najboljim stavom/kapacitetom bla bla bla...tipa, da ces raditi sve sto se dogovorite u tom ugovoru, ali da ako klijent npr. predlozi nesto za sta si siguran npr. da nije legalno - da ce npr. istog trenutka poslovna veza da se prekine, i da ce npr. klijent biti odgovoran za procentualnu finansijsku vrijednost u zavisnosti od tvog dotadasnjeg rada za njega - uradis polovinu - dobijes polovinu.
4. Sto se tice poslodavca (za kojeg radis) - ako si u toj situaciji, gledaj da ispitas status odgovornosti na pocetku. Nemoj da predstavis situaciju tako sto ce izgledati da si vec uvaljen u neke mutne vode itd. pa zelis da nastavis - nego jednostavno upitaj ga da razgovaras sa njim jer ti je stalo da uradis sto bolji posao sa klijentima sa kojim radis/te, i da zelis da zastitis firmu i sebe od nepotrebnog rizika npr. klijenti koji zahtjevaju ilegalne stvari itd. Ako odgovorom koje dobijes na to pitanje, i stavom poslodavca u datim situacijama, vidis da je i on/a vec uvucena u mutne vode, onda je to jos jedan indikacija za tebe za napravis odluku - da li da nastavis da radis za nekog ko se bavi ilegalnim poslovima i time postanes saucesnik jer si svjesan toga i nista ne preduzimas da to prestane ili ne prijavis, ili da prestanes da radis za nju/njega.
5. Upoznaj se sa zakonima zemlje u kojoj zivis - prosetaj se do advokata - razgovaraj sa ljudima u svojoj struci - ako ima neko ministarstvo koje je zaduzeno poslovanje firmi i sl. - nazovi ih - pitaj ih pitanja - cackaj dok ne dodjes do onog sto te zanima. I naravno...ako saznas nesto korisno, sjeti se i podjeli to sa ljudima na ES. :)

Sto vise budes obavjesten, imaces manje razloga da budes paranoican. Radi posao kako treba i sve ce biti ok.

MissPiggy:)
 
Odgovor na temu

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 12:06 - pre 245 meseci
Meni sve to deluje blesavo. Programer je osoba koja pravi ono sto je narucilac trazio. Ako narucilac zeli da mu dugmici budu plavi, programer ima to da odradi, ako narucilac pak zeli da se izracunata suma u racunovodstvenom programu pomnozi sa 3, programer ima to da odradi. To je samo zahtev, programer nije nameravao da se njegov program koristi protivzakonito. Ko upotrebi njegov program protivzakonito, a upoznat je sa radom programa, i na kraju rezultat ne podeli sa 3, taj je kriv. Kakve veze ima sad programer s tim? Zeleo si noz bez drske, to si i dobio. Ako nekog obmanes prodavsi mu noz bez drske, a predstavljaju ci ga kao da je ima, ti kao prodavac si kriv, a ne fabrika koja ti je napravila sta si trazio.

Naravno, sve sto sam napisao je moje misljenje, a ne i tumacenje nekog zakona ili sl. Znaci, ogradjujem se od bilo kakvih tvrdnji i posledica koje mogu nastati primenom ovog sto sam napisao.
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 12:48 - pre 245 meseci
Nije bas tako uvek, sve zavisi od konkretnog slucaja i vrste softvera i nacina prodaje - ko je odgovoran zavisi i od tezine ilegalne radnje, stete koja je nastala i rezultata istrage - svako ko je znao (tj. za koga istraga pokaze da je znao) da je u pitanju ilegalna radnja i nije o tome obavestio vlasti se smatra odgovornim ukoliko je doslo do sudske tuzbe.

Programer moze biti odgovoran ukoliko je a priori znao da ce se njegov kod koristiti u tacno odredjenom kriminalnom delu za koje se odvija sudski proces i ako je bio svestan toga - ovo pada u vodu kod softvera za razbijanje sifri, downloadable softvera, softvera koji se prodaje na veliko, itd..., ali takav i softver potpada u USA i (od skora) EU pod specijalne zakone o zastiti copyrighta, pa se i u tim slucajevima autor moze smatrati odgovornim, kao u slucaju softvera za otkljucavanje Adobe PDF formata, recimo.


Primer gde programer moze biti odgovoran - recimo, softver za kontrolu medicinskog uredjaja. Ukoliko neko pogine / dozivi ostecenje, i ako se istragom u kompanijsku korespodenciju utvrdi da je greska bila poznata i da je imlpementator znao za istu - on je u nebranom grozdju.

Primer gde programer ne moze biti odgovoran - softver za wipe-ovanje diska koji se prodaje sa EULA-om, i koji neko upotrebi za zataskivanje krivicnog dela.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 15:46 - pre 245 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
- Ako klijent trazi da se implementira nesto protivzakonito, odgovorna je firma + odgovorno lice u firmi - dakle manager koji je doneo odluku da se tako nesto uradi. Ako managementa nema - i/ili ako si ti doneo odluku, moze da se desi da zavrisis na sudu ako se dokaze da si a priori znao da je to sto radis protivzakonito.


Samo da dodam: Ne poznavanje zakona te ne oslobadja njegove odgovornosti

 
Odgovor na temu

MissPiggy:)

Član broj: 18179
Poruke: 210
*.conceptual.net.au



Profil

icon Re: odgovornost programera18.01.2004. u 17:40 - pre 245 meseci
Upravo tako Dejane,

'Ignorance is no excuse'.

Nego, arwen, gledaj ti fino da pokrijes svoju goozoo od pocetka. Fino pisi 'log book' iliti knjiga utisaka (NE na kompu kod kuce ili u firmi, nego pismena forma), u kojoj ces staviti tok stvari, kako napreduju. 10 minuta dnevno, sjednes, napises - ko, sta, gdje, bla bla bla o klijentu - ako treba kopija pisma - kakve promjene ko trazio - trebas da imas stvari kao sto su datum, ime, koji sve ljudi - o cemu se razgovaralo i sl. - cim se takve stvari pocnu desavati - i ne cekati kasnije. Ovo govorim o stvarima koje mozes da uradis sam u vezi klijenata - zapamti da ce ti na sudu biti potreban dokaz - a ne 'ovaj rekao, onaj rekao'...

Razmisli o potencijalnim aplikacijama software-a kojeg pravis, u sferama koje uopste mozda nisu u skladu za sta su namjenjene u pocetnoj fazi kada ih pravis. Znaci, potrebno je da se legalno ogradis i od takvih stvari koje Ivan predlaze.

Mozda malo mozganja na pocetku nije lose, ako ce sprijeciti glavobolje kasnije?

MissPiggy:)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: odgovornost programera

[ Pregleda: 4141 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.