Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje

[es] :: Fizika :: Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje

[ Pregleda: 4403 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje25.06.2010. u 10:07 - pre 168 meseci
Imam pitanja u vezi sa pojacavackim osobinama FET sa zajednickim izvorom i odvodom. Sta predstavlja na slikama 17.1.a i 17.1.b deo u kolu koji se nalazi desno od kondenzatora i levo od kondenzatora na obe slike na prikacenoj slici 045 uz ovu poruku. I zasto toga nema kod FET-a sa zajednickim odvodom - slika 048.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje25.06.2010. u 13:18 - pre 168 meseci
Profesor je na predavanjima te sheme drugacije nacrtao. Bez tih "prekida" kojima ne znam smisao i bez prikljucka B koji postoji kod MOSFETA u knjizi. Nacrtao sam u paintu sheme sa predavanja. Da li je i jedno i drugo dobro i zasto?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje25.06.2010. u 23:07 - pre 168 meseci
Nisam se pretjerano udubljivao u semu, ali meni to lici na prekidac koji je zatvoren. Ni jedna meni poznata komponenta se ne oznacava tako. To onda objasnjava i zasto ih profesor na predavanjima nije ni crtao, medjutim nije mi jasno zasto su onda nacrtani na tim crtezima.

 
Odgovor na temu

modus_ponens

Član broj: 75014
Poruke: 71
..mpendorf.xdsl-line.inode.at.



+2 Profil

icon Re: Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje26.06.2010. u 12:27 - pre 168 meseci
Direktno da kazem da takav simbol jos nisam vidio. Lici na nesto izmedju jumpera i push-buttona.

Medjutim, ono u sta sam siguran je da common source-u za JFET ili MOSFET ne treba nikakva egzotika u vidu nekih dodatnih komponenti kod decoupling kondenzatora. Dakle, u svim navedenim kolima ti kondenzatori trebaju (ukoliko se ista sa kolom hoce napraviti), i nikakve mirodjije nisu tu potrebne.

Dalje, koliko vidim, proracuni u kolu su radjeni a da nista nije nakaceno na Cout(tj. C2). On onda visi i ne sluzi nicemu. Ako se na C2 nakaci Rout (potrosac), tada ce u jednacinama da figurise umjesto RL paralelna veza RL||Rout. Evo zasto.

U idealnom slucaju, sve kapacitivnosti su beskonacne i smatra se da su se poslije dovoljno dugo vremena napunile na jednosmjerne vrijednosti odredjene otpornicima i VDD (u ovom slucaju i VGG, mada druga baterija za napajanje nije potrebna). Znaci, u mirnoj radnoj tacki, bez ulazne pobude, kondenzatori pokupe DC vrijednosti napona odredjene drugim elementima kola. kada se ukljuci naizmjenicna ulazna pobuda Vin (V1), kondenzatori zadrzavaju nepromijenjenu DC vrijednost, a varijacija napona na ulazu preslikava se linearno (ukoliko nije u zasicenju) u varijaciju napona na izlaznom otporniku (Vout(AC) = -gm*RL||Rout*Vin(AC)).

Na ulazu kondenzator je potreban, da bi filtrirao DC komponentu ulaznog signala Vin. Na izlazu je kondenzator potreban, isto tako, da bi filtrirao DC komponentu signala Vout. Imaj na umu da se ovakva kola cesto kaskadiraju (vezu u rednu vezu, Vout(prethodnog stepena) na Vin(sljedeceg stepena)) pa, ukoliko ne bi bilo prvog spreznog kondenzatora, eventualna srednja vrijednost ulaznog napona remetila bi mirnu radnu tacku (raspodjelu napona u DC rezimu) sljedeceg stepena.

Medjutim, kako se nikada nema beskonacno C, tako se u proracunima uvijek mora raditi sa konacnim vrijednostima, naci prenosna funkcija u s-domenu H(s) (sa Zc = 1/sC) i vidjeti kakve su frekventne karakteristike pojacavaca.

Jos da dodam, da je u knjizi bespotrebno koristeno VGG (koliko sam vidio, to je uradjeno iz "pedagoskih" razloga) kao i otpornik RC na slici 46. Za RC se jednostavno uzme RC = 0, tj. RC nije tu (ne treba koristiti tri otpornika tamo gdje mogu dva).

Zakljucak: taj simbol, sta god da predstavlja, nije potreban (jednostavno tu treba da bude kratak spoj).

A propo bulk prikljucka (B kod MOSFET-a). Kada se podrazumijeva da je bulk zakacen za source, onda se source oznaci strelicom, i bulk se jednostavno ne crta. Mnogo je rjedje oznacavanje kao u knjizi (istovremeno su oznaceni i strelica na sourceu i bulk, a kratko su spojeni). U kolima u kojima su source i bulk na razlicitim potencijalima ima potrebe za crtanjem i jednog i drugog.

Zakljucak: u oba slucaja prednost imaju seme sa predavanja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Pojacavacke osobine elementa sa tri izvoda u kolu struje

[ Pregleda: 4403 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.