Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux konzola vs graficko okruzenje

[es] :: Advocacy :: Linux konzola vs graficko okruzenje

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15375 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peejunk

Član broj: 50810
Poruke: 112
*.global.net.ba.



Profil

icon Re: Linux konzola vs graficko okruzenje01.04.2010. u 13:43 - pre 171 meseci
Citat:
xtraya: cfdisk radi sasvim solidno svih ovih godina :)


YMMV. Meni ne radi.

Meni na CentOS-u nikad nije htio ni da mrdne, ili defaulta na /dev/hda (sto je kad imas samo SATA hdd-ove CDROM) pa crkne umjesto da procita tablicu, jer je isti readonly, ili ako mu dam SATA disk (u pravilu kod mene uvijek veci od 320GB u zadnje tri-cetri godine, prije mi je obicni fdisk bio jedini alat) crkne sa "cannot seek on disk drive". Tako da nisam uspio to nahvaljeno cudo nikad probati, ali koliko znam sa MD RAID-om i LVM-om barata jednako dobro kao i xParted bratija -- nikako.

Dakle ponovo, ako zelis podesiti MD RAID u GUI-ju to mozes iz RH/Fedora/CentOS instalacije sa Druidom lako, pregledno i jednostavno (iz GTK ili iz ncurses ako ti je vec to furka), ili poslije kobasicasto sa mdadminom i partedom, posto fdisk takodje ima problema sa velikim SATA diskovima.

Ja imam tu politiku da UbunDora distribucije ne koristim nikako jer ne vidim sta meni kao poslovnom korisniku imaju za ponuditi. Na kraju sam izmedju Debian stable i CentOS-a izabrao CentOS zbog ISV dzidza, pa mozda koristim cudne, stare i od silnih backporta munjene verzije tih alata u koje se svi kunu a meni ne rade stoga onaj YMMV.
 
Odgovor na temu

Milan M. Radovic
Web Developer
Pančevo

Član broj: 16959
Poruke: 743
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Linux konzola vs graficko okruzenje02.04.2010. u 07:11 - pre 171 meseci
50:50... zavisi od stavke koju treba uraditi.
Npr, interfejs ... recimo wlan0 (wireless) cu pre izkonfigurisati i dici iz konzole. S druge strane, neko otpakivanje ili editovanje cu uraditi sa nekim editorom u grafickom okruzenju.

Ali cista administracija tipa dozvole, kontrola, nadzor... i sl. nece ici bez konzole, a razlog je cesce prost - niko nije napisao program koji bi imao graficko okruzenje i radio sve i svasta... dosta je odradjeno i postoji, ali nista kao konzola.
p.s. Nadji mi jednog CISCO administratora (ok nije unixoliko ali opet je konzola a noviji uredjaji imaju i web-based okruzenje) koji NE KORISTI konzolu :)
I don't need a girl for sex , All I Need is Binary and HEX
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
109.92.241.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux konzola vs graficko okruzenje02.04.2010. u 08:17 - pre 171 meseci
Hah covece sta su navike:

Citat:

Npr, interfejs ... recimo wlan0 (wireless) cu pre izkonfigurisati i dici iz konzole. S druge strane, neko otpakivanje ili editovanje cu uraditi sa nekim editorom u grafickom okruzenju.


Ja raspakivanje UVEK radim iz terminala a wireless mi je nekako lakse da odradim preko networkmanager-a osim ako distro ne podrzava network profile a ja nemam nameru da se kacim na vise ap-ova, uz pomoc netcfg-a je vrlo lako nakaciti se. Ako radis preko terminala klasicno, iwconfig pa posle dhcp bla bla bla, smaranje :D

Uglavnom navike su cudo, jednom kada naucis i kada naviknes da radis nesto na neki nacin - tesko je posle menjati tu naviku :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Linux konzola vs graficko okruzenje02.04.2010. u 11:33 - pre 171 meseci
iwconfig :)

doduse, mozes skrivene opcije da palis, ali ne sve, obzirom da je malo drajvera danas kao sto je bio hostap nekada za prism chipset ...
mislim, ahterosi rade posao sa madwifi , ali je mahom sve neobicno skriveno :)
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

peejunk

Član broj: 50810
Poruke: 112
*.global.net.ba.



Profil

icon Re: Linux konzola vs graficko okruzenje02.04.2010. u 12:37 - pre 171 meseci
Citat:
xtrayahaha, ssh 192.168.xx.xx -u Administrator :)

eh i to win chudo da vidim , mada me ne bi cudilo da za 3-4 godine ugrade u win 2k14 neki vid ssh-ovanja :)


Ovo sam tek sad vidio.

Zapravo za cisti daljinski shell MS u SFU ima RSH, a za non-server windowse ima PSExec koji koristi RPC samo sto su oba nesigurni/bez enkripcije.

No veca je fora da klasicni OpenSSH postoji za win32 i jednostavno ga je instalirati (i da, koristi se upravo tako kako si ti napisao). Zove se SSHWindows i instalira se jednostavno, na masinu nabaci samo bare minimum Cyqwin-a tako da djeluje kao potpuno native win32 aplikacija. Ja ga upravo koristim za daljinsku administraciju w2k3 servera sa kojima sam spojen vezom koja je toliko loša da je rdp neupotrebljiv (mada kao klijent koristim Putty), pa radim onoliko win administracije koliko kroz konzolu mogu. A radi skoro sve sto SSH pod *nix-ima radi, SCP, umetanje u TCP lanac i slicne stvari. Moze se port forwardingom bez problema napraviti SSH/RDP konekcija pomocu SSHWin-a i klasicnih windows Terminal Server alata.

Jedino sto znam da mi GNU MC koji na w2k3 inace radi normalno, preko Putty-ja kroz SSHWin tunel ne iscrtava onaj svoj "GUI", ali to je vjerovatno nedostatak win shell-a (cmd.exe), ne znam puno o tome, a nisam probao neki win-only NC klon.

Stvarno, obzirom na to koliko je SSH korisna tehnologija pravo je cudo da MS nije napravio neku svoju implementaciju tog protokola makar kao dio SFU-a. Mada, obzirom da je FLOSS alternativa dostupna za win32 i radi odlicno, nemaju ni potrebe.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux konzola vs graficko okruzenje

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15375 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.