Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)

[es] :: Matematika :: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 62889 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.mi.sanu.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)01.02.2010. u 13:39 - pre 172 meseci
Citat:
Milos911: Ne znam kako ti je logicno da je udaljenost te dve tacke nula?


Tako što tačke ne postoje u prirodi. Tačke su apstraktni objekti koji nemaju dužinu, širinu niti visinu.

Isto tako u prirodi ne postoje ni prave, duži, ravni...

Ovo je u suštini ista tema galet@world-a, koja se svodi na shvatanje osnovnog pojma Računa (Calculus-a): odnos između beskonačnih i konačnih veličina.

Matematika se ne bavi prirodom, već se neki prirodni procesi mogu pokušati približno predstaviti pomoću matematičkih modela.

Jezikom računaraca:

Code:

class Tacka {
  double X, Y, Z;
  Tacka(double X, double Y, double Z);
  Tacka(Tacka& T); // copy constructor
  Tacka& operator-(Tacka& T);
};

double dist(Tacka A, Tacka B)
{
  Tacka razlika = A-B;
  return sqrt(razlika.X * razlika.X + razlika.Y * razlika.Y + razlika.Z * razlika.Z);
}

int main()
{
  Tacka M = new Tacka(0.3, -4.5, 6.2);
  Tacka N = new Tacka(M);

  cout << dist(M, N) << endl; // ispisuje 0.0
}



[Ovu poruku je menjao Cabo dana 01.02.2010. u 15:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
93.86.197.*



+64 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)01.02.2010. u 14:42 - pre 172 meseci
Citat:
U naukama izuzev matematike se stvari dokazuju u suštini tako što imaš teoriju koja sa većim ili manjim uspehom opisuje eksperimente iz njenog domena. Od dve teorije koje sa istim uspehom opisuju isti skup eksperimenata, bolja je ona koja je jednostavnija. Prihvaćena teorija i postojeći eksperimenti su naše znanje o prirodi. Postojeće teorije tretiraju prostor i vreme kao neprekidne i zato se oni za sada smatraju neprekidnim.Nedeljko


Pa onda je stvar jasna :) Matematicki, sve je ok jer imamo granicnu vrednost, a ako je u pitanju fizika, onda ne mozemo ni znati... Tesko da bi iko izveo navedeni eksperiment...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)01.02.2010. u 19:04 - pre 172 meseci
Nisam siguran da će neko to direktno proveravati, ali ako budemo imali bolju teoriju koja je takva, onda će se promeniti shvatanja.

U hemiji je prihvaćena atomistička teorija jer je najbolje opisivala hemijske reakcije, pre nego što su postojali drugi dokazi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bmcvetic
Cvetic Branko
Beograd

Član broj: 45488
Poruke: 71
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)01.02.2010. u 20:27 - pre 172 meseci
Citat:
Pretpostavimo idealan slucaj - tj. da se sledeci uslovi mogu ostvariti sa greskom = 0

Imamo Peru i Miku | Pera u tacki A, Mika u tacki B.
Rastojanje tacaka A i B je TACNO 1m.
Mika predje TACNO jednu polovinu puta, sada je rastojanje TACNO 0.5
Mika opet predje TACNO jednu polovinu puta, sada je rastojanje 0.25
I tako beskonacno puta
Naime, koliko god puta budemo delili rastojanje sa dva ono NIKAD nece biti jednako 0, vec priblizno 0.
Po toj logici Mika teorijski nikad nece stici tj. pipnuti Peru, a prakticno naravno hoce
Naime, postavlja se pitanje kako ja mogu tebe da pipnem ako je to teorisjki vrlo jasno nemoguce ?!


U matematickom (tj. postpuno apstraktnom smislu) ova 2 objekta (tacke, najblize ivice beskonacno malih tacaka...) se NIKADA nece dodirnuti i uvek ce postojati konacan broj kojim ce moci da se opise njihovo (trenutno) rastojanje. U pitanju je klasican beskonacni red. Znaci, u apstraktnom smislu, kada posmatramo samo dve tacke (bez fizicko-materijanih osobina), one se NIKADA nece dodirnuti. Po mom misljenju, nece biti cak ni blizu:)

U fizickom (materijanom, ovozemaljskom) smislu, tacke ce se SIGURNO dodirnuti (!?) jer ce nase tacke (ma koliko sicusne/krupne bile) uvek imati neke fizicke osobine kao sto su masa, elektricitet, gravitacija koje ce svojim privlacnim/odbojnim silama dovesti do onoga sto mi dozivljavamo kao KONTAKT. Mada, sta je kontakt, to tek treba precizno definisati. Da li je kontakt trenutak kada se tacke dovoljno priblize da se nemocnom posmatracu koji gleda golim okom ucini da su se dodirnule ili trenutak interakcija na atomskom nivou - prelaska elektrona iz jednih u druge orbite, ili na nivou nukleusa gde ce delovati opet neke druge (pitanje je da li su druge, smatram da postoji samo jedna sila) kao sto su slaba i jaka nuklearna sila... sve to ipak zavisi od postavke problema koji je ovde veooooma neprecizan - nije cak ni filozofski.

Pravo pitanje ovde je, da li je nas prostor granularan tj da li postoji integralan, dovoljno mali, substituitent univerzuma (bio on materija, energija, i jedno i drugo ili nesto sasvim trece) ili ne? Kada bi znali odgovor na tako fundamentalno pitanje, mnogo bi smo lakse dosli do zakljucka da li je nas najbolji i najmocniji alat - matematika, dovoljno dobar da opise nas univerzum ili nije. Steta je samo to sto ce proci decenije i vekovi shvatimo da nije! Uzbudjenja tek slede...

Pozdrav,
bmcvetic
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)01.02.2010. u 22:21 - pre 172 meseci
Citat:
bmcvetic: Kada bi znali odgovor na tako fundamentalno pitanje, mnogo bi smo lakse dosli do zakljucka da li je nas najbolji i najmocniji alat - matematika, dovoljno dobar da opise nas univerzum ili nije. Steta je samo to sto ce proci decenije i vekovi shvatimo da nije! Uzbudjenja tek slede...


Zašto vekovi? Već sada je (bar nama matematičarima, ili budućim matematičarima) poznato da su matematički modeli i prirodni objekti dva razna sveta. Zato postoje približna izračunavanja, kakva se recimo vrše metodama Numeričke matematike ili Verovatnoće i statistike, da bi koliko-toliko ublažili jaz između ta dva sveta, ili bar da okvirno kažu koliki je taj jaz.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.02.2010. u 00:18 - pre 172 meseci
Na prvoj strani je dat sasvim prihvatljiv odgovor na problem iz teme

Citat:
Dragi Tata
Rešenja ima, samo ako uključiš vreme. Neka se A i B kreću jedan prema drugom, relativnom brzinom 1m/s, a njihovo početno rastojanje je 8m. Posle 8s, oni će se dodirnuti, kako god ti okrenuo. Jednostavno, tvoja postavka vodi do paradoksa, jer si ti stalno "delio" rastojanje sa dva, zaboravljajući da moraš da podeliš i vreme sa dva ako je brzina konstantna. E, ako se brzina smanjuje i teži nuli, onda je tačno da se nikada neće dodirnuti, ali ni to nije paradoks, već logično stanje stvari.

Taj tvoj (u stvari Zenonov) "paradoks" u stvari kaže da se A i B neće sudariti posle 4s, 6s, 7s, 7.5s, 7.75s, ... 7.999999s, itd. Međutim, kad "otkuca" 8-a sekunda, oni će se dodirnuti. Nema tu ničeg "paradoksalnog".


No, ipak bih da dam dodatno pojašnjenje.

Trebannajpre razumeti sam problem. Zenonov paradoks tvrdi da teli nikada neće iz jedne tačke preći u drugu, a to dalje znači da kretanje ne može ni počleti i to nije paradoks postojanja, već kretanja, tako da je naslov teme neodgovarajući. Zenon je našao jedno izvođenje nemogućnosti kretanja. Jasno je da je kretanje moguće, tako da u tom izvođenju mora postojati greška. Međutim, niko u to vreme (a ni mnogo posle toga) nije uspevao da nađe tu grešku. Ako celo zaključivanje izvedeno po pravilima logike na koju se oslanjamo, onda ta logika nije dobra, pa kako se onda pouzdati u sva ostala tvrđenja izvedena tom logikom.

Dragi Tata je primetio da nam ovo zaključivanje govori o tome šta će se desiti posle 4s, 6s, 7s, 7,5s,... ali da nam ne daje nikakvu informaciju o tome šta se dešava posle 8s ili više, a to je vreme koje će svakako proteći. Ovo je samo primer u kome je prikazan jedan način na koji se ne može doći do željenog zaključka. Međutim, ako neki zaključak nisam uspeo da izvedem, to ne znači da on nije tačan, a a kraju se upravo takav zaključak izvodi - "Iskaz nije tačan jer se ne može izvesti ovom metodom.". Tu je jedina logička greška. Dakle, nema nikakvog paradoksa.

Citat:
bmcvetic: Pravo pitanje ovde je, da li je nas prostor granularan tj da li postoji integralan, dovoljno mali, substituitent univerzuma (bio on materija, energija, i jedno i drugo ili nesto sasvim trece) ili ne? Kada bi znali odgovor na tako fundamentalno pitanje, mnogo bi smo lakse dosli do zakljucka da li je nas najbolji i najmocniji alat - matematika, dovoljno dobar da opise nas univerzum ili nije. Steta je samo to sto ce proci decenije i vekovi shvatimo da nije! Uzbudjenja tek slede...


Pa, šta i ako je prostor diskretan. To i dalje ne znači da matematika nije primenljiva, već samo da treba pronaći drugi matematički model. Matematika je daleko šira od jednog koncepta realnih brojeva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bmcvetic
Cvetic Branko
Beograd

Član broj: 45488
Poruke: 71
*.kbcnet.rs.



+1 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.02.2010. u 02:08 - pre 172 meseci
Matematika je kroz svoje razne faze skoro uvek napredovala i bivala razvijana kako bi sto bolje opisala pojave i novija otkrica iz drugih prirodnih nauka (posebno fizike), tj iz nauka koje bave materijalnim svetom. Primeri recimo Dekartovog geometrijsko-algebarskog aparata, integralnog racuna, ili u novije vreme diskretne strukture... koji su razvijeni pre par vekova i koji su uslovili razvoj industrijskog, a zatim informatickog (naseg) doba pokazuju da matematiku oblikuju potrebe realnog sveta. Same teorije skupova koji mnogi matematicari dozivljavaju kao fundamentalne konstrukcije danasnje matematike su "relativno" mlade i stalno se "nadgradjuju". Da valjaju - ne bi bilo varijacija i svi bi do njih dosli odakle god da krenu :).

U tom smislu ne mozemo biti sigurni da li danas aktuelne teorije skupova (ZFC, von Neumann–Bernays–Gödel, Morse–Kelley...) obuhvataju apsolutno sve kontrukcije koje nam priroda moze ponuditi. Iliti, da li je nase poimanje limitirano konstrukcijama koje nam ne dozvoljavaju da sagledamo apstrakciju iznad nas samih? Misliti da mi kao ograniceni skup atoma imamo potencijal da apstrahujemo sistem koji mozda nismo u stanju da opazimo/shvatimo... na bilo koji nacin je verovatno pogresno.

Teorije skupova su nastale kao pokusaj apsolutne apstrakcije pojmova sa kvantitativnim svojstvima materijanog sveta (relacijama). Sta ako u prirodi ne postoji beskonacno malo rastojanje, beskonacno mala ili velika velicina ili neprebrojiv skup? Sta ako je sve sto ima kvantitativna svojstva u jednom trenutku bilo jedno i nije bilo ni konacno ni beskonacno? Da li smatrate da bi ovakva matematika vazila i u trenutcima pred sam Veliki prasak...bez objekata, bez svojstva, bez relacija.

Ovakve kakve su i u ovom trenutku, teorije skupova zasigurno prevazilaze mnoge potrebe i dobro opisuju nase realne sisteme iako su ponekad nepotrebno kompleksne. Medjutim, kako postoje velike praznine u fizici (kako elementarnoj tako i astro) verujem da ce se matematika, kao alat, menjati u skladu sa buducim potrebama, a uslovljene novim otkricima koja ce uslediti u narednim dekama vekovima, istroija nas uci da to tako obicno biva.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.02.2010. u 02:41 - pre 172 meseci
Matematika ne trči za svojim primenama, kao ni fizika niti druge osnovne nauke, jer se u protivnom ne bi došle na ovaj stupanj razvoja. Mnoge danas primenjene oblasti su nastale u vreme kada se nikakva njihova primena nije mogla nazreti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.02.2010. u 09:19 - pre 172 meseci
Matematika ovde ne rešava problem - ona ga opisuje na osnovu manifestacije
kretanja u prostoru i poređenja tog kretanja sa nekim drugim kretanjem -
kretanjem časovnika. Ali kretanje časovnika je jednak problem kao i kretanje
uopšte.
Razmislimo realno (koliko je to moguće) o vremenu - o budućnosti i prošlosti.
Budućnost prelazi u prošlost u sadašnjosti, ali kolika je sadašnjost? Taj prelaz
dešava se trenutno i beskonačno brzo jer se postavlja pitanje koliki je vremenski
interval između budućnosti i prošlosti. Da li su budućnost i prošlost "u kontaktu"?
ili nisu? Ne možemo reći da jesu jer onda ne bi bilo sadašnjosti - s druge strane
ne možemo govoriti o nekom vremenskom intervalu između budućnosti i prošlosti.
Tog intervala nema. A ako tog intervala nema onda sadašnjost nema dimenziju
vremena. Ako nema vremena u sadašnjosti onda nema ni postojanja.
Ali postojanja ima!!! Zašto? Zato što mi ne postojimo ni u prošlosti ni u budućnosti
već samo u sadašnjosti.
Čemu dati prednost? Jednaki su argumenti za postojanje i nepostojanje.
Ako je postojanje jedan fenomen onda je njegova suprotnost nepostojanje.
Možemo da zaključimo da istovremeno i postojimo i ne postojimo ili da se postojanje
i nepostojanje beskonačno brzo smenjuju.
A sad razmislimo o kretanju. Šta je ustvari kretanje u prostoru?
Ako promatramo prostor kroz koji se kreće neko telo onda za svaku tačku prostora
na trajektoriji kretanja nekog tela možemo da kažemo - u toj tački su postojale
i smenjivale se materijalne tačke tela, a kad telo prođe onda u tim prostornim
tačkama odnosmo mestima više ne postoji ni jedna materijalna jedna tačka tog tela.
Sa stanovišta nekog mesta u prostoru - u tom mestu se naizmenično smenjuju
postojanje i nepostojanje niza materijalnih tačaka.
E sad ovako: Neko mesto u prostoru je jedno mesto za prostorni sistem vezan
za tu tačku odnosno to mesto. Ali ako posmatramo iz tog sistema pokretnu
materijalnu tačku onda s pravom možemo da kažemo da se vrši smena postojanja i
nepostojanja materijalne tačke u nizu tačaka prostora tog prostornog sistema

Ovim se ustvari diskusija vraća na pitanje koje je postavljeno u ovoj temi.
Takođe se odmah i isključujem iz diskusije u ovoj temi zbog toga da je neko
čudovište ne bi zaključalo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.02.2010. u 10:52 - pre 172 meseci
Citat:
galet@world: Matematika ovde ne rešava problem - ona ga opisuje na osnovu manifestacije
kretanja u prostoru i poređenja tog kretanja sa nekim drugim kretanjem -
kretanjem časovnika. Ali kretanje časovnika je jednak problem kao i kretanje
uopšte.


Odlično zapažanje! Moguće je govoriti samo o poređenju trajanja (isto, manje, više), a ne o trajanju u apsolutnom smislu. Međutim, to ne znači da su sve definicije sekunde ravnopravne, jer neće sve biti u skladu sa formulisanim fizičkim zakonima, odnosno neće oblik zakona biti podjednako jednostavan po svim definicijama.

Nekada se vreme definisalo preko rotacije Zemlje oko sopstvene ose, jer se to moglo direktno meriti. Međutim, kasnije je utvrđeno da ta definicija nije u skladu za zakonima mehanike. Naime, primećuje se da se sva nebeska tela po toj definiciji sistematski ubrzavaju i to sva na istovetan način. To se onda pripisuje sistematskom usporavanju rotacije Zemlje oko sopstvene ose, ali onda definicija po kojoj je rotacija Zemlje ravnomerna postaje neodrživa.

Kasnije je uvedena definicija sekunde kao 9,192,631,770 trajanja prelaza elektrona između dva hiperfina stanja kod izotopa cezijuma Cz 133 u stanju mirovanja (nema ni temperature, ni pritiska). Do sada nije primećeno da je ta definicija felerična u odnosu na do sada formulisane zakone, a uzeta je i zato što se može direktno meriti (uzeta je u obzir konstrukcija atomskog časovnika). Na taj način se takođe može u svakoj laboratoriji reprodukovati SI sekunda - nema "centa moći" u vidu jednog etalona koji se čuva na jednom mestu u svetu, već su svi ravnopravni.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.mi.sanu.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.02.2010. u 13:08 - pre 172 meseci
Citat:
galet@world: Takođe se odmah i isključujem iz diskusije u ovoj temi zbog toga da je neko
čudovište ne bi zaključalo.


Cccc... iz ovoga što si napisao sledi da je bar jedan administrator čudovište, jer samo oni imaju pravo zaključavanja tema. Strašno.

Ako ne bude trolovanja, tipa „matematika je pogrešna, a zašto procenite sami“, neće biti ni zaključavanja.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
109.93.246.*



+64 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)03.02.2010. u 07:50 - pre 172 meseci
Dakle merenje vremena je poredjenje promena stanja posmatranog fenomena sa promenom stanja referentnog fenomena. Niko nam ne garantuje da se referentni fenomen odigrava u jednakim vremenskim razmacima :) U stvari, niko ne garantuje da je vreme linearno, iako se lokalno to ne moze izmeriti, pretpostavljam...
Zanimljivo je i ovo oko kretanja, slazem se, filosofski, sa tim da kretanje znaci nestajanje i nastajanje cestice (ili cegagod)... Rekao bih onda da je kretanje prenos putem necega sto lici na rezonancu - cestica ili talas prenosi informaciju na susedni prostor a inercija govori koliko je to "tesko" izvesti, odnosno koliko je vremena potrebno za to. Ako nema masu, onda to moze izvesti brzinom svetlosti, sto dovodi do minimalnog vremena da se to odigra. Da li je pritom cestica-talas presla svaku tacku prostora? Nemam pojma... Verovatno nije ni bitno. Ali ocigledno je onda da ako prostor nije kontinuum, to nije ni protok vremena. Matematicki model onda moze biti samo zatvaranje stvarnog prostora zarad jednostavnosti i komotnosti rada. Posto nikad necemo imati matematicku tacku da ispitujemo njena svojstva...
Nesto mi se mota - da li onda svaki oblik informacije ima svoju maksimalnu brzinu, koja je posledica minimalnog vremena da izvrsi neku vrstu jedinicnog pomeraja? Tako bi tacka, koja nema informaciju, mogla ici proizvoljnom brzinom, sto se naravno ne desava, jer tacka ne postoji... Ali cestice i talasi i vec nesto konkretnije, to ne moze izvesti. Tako je svet celine koja nosi informaciju kvantovan, u zavisnosti od nje same...
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)04.02.2010. u 11:06 - pre 172 meseci
Citat:
Nedeljko:
Naime, primećuje se da se sva nebeska tela po toj definiciji sistematski ubrzavaju i to sva na istovetan način. To se onda pripisuje sistematskom usporavanju rotacije Zemlje oko sopstvene ose, ali ...

???
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mbb.telenor.rs.



+2789 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)04.02.2010. u 13:19 - pre 172 meseci
Šta je tu čudno? Ako koristiš Zmljinu rotaciju kao časovnik, za pun obrt druga nebeska tela prelaze sve duži put, što je sasvim očekivano ako se časovnik usporava. No, onda časovnik nije dobar.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)04.02.2010. u 19:57 - pre 172 meseci
Citat:
Nedeljko: Šta je tu čudno?

Nisam mislio da nisi u pravu, ali naizgled je čudno pa je zato interesantno i moglo bi da bude
posebna tema ili bar zanimljiv zadatak.
 
Odgovor na temu

holononi

Član broj: 163572
Poruke: 658
*.adsl.verat.net.



+5 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)02.03.2010. u 14:49 - pre 171 meseci
Naravno da ne postojimo.

Sve nam se pričinjava.
Pa nam se i pričinjava da nam se pričinjava.
Prema tome ne pričinjava nam se.

Dakle postojimo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
77.46.204.*



+3 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)07.03.2010. u 10:04 - pre 171 meseci
Filozofiramo - dakle postojimo...
 
Odgovor na temu

srxa
Aleksic Srdjan
nema
Novi Sad

Član broj: 313627
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)03.04.2013. u 11:42 - pre 133 meseci
Znam da je tema bajata, ali mi je vrlo interesantna, pa da probam i ja da dam svoje misljenje. Paradoks postoji samo u okviru pogresno postavljenih pocetnih postulata, zato sto su ljudi skloni da sve prilagode svom referentnom sistemu vrednosti koje su sami odredili. Iz istog tog razloga Zenon pretpostavlja da se moze preci polovina neke razdaljine, ali to vazi samo ako to merimo prema nekom nasem referentnom sistemu, bilo za vreme ili prostor. Ako iz razmisljanja izbacimo referentni sistem, postoji samo put koji treba preci, i bez obzira ako je to polovina neke nase referentne razdaljine, to je ponovo neki CEO put koji treba preci. 0 i 1. Predjen put ili ne, nema izmedju. Smatram da je pogresno razumevanje kontinuuma prostora i vremena takodje uzrok naizgled paradoksalnih problema koji postoje samo u apstraktnom smislu, ali ne i u realnom. Svi mi smo verovatno sposobni objasniti beskonacnost u apstraktnom smislu, ali da li ona stvarno postoji i u realnom svetu? Smanjivanjem vrednosti dolazimo do kvantnog nivoa koji je merljiva vrednost smanjivanja, i granicna vrednost Zenonovog paradoksa, zato sto tada vrede drugi fizicki zakoni. Kvant moze biti u superpoziciji, i na startu i na cilju istovremeno, pa ni nema potrebe da prelazi put koji u tom momentu realno i ne postoji. Kao sto ne postoji beskonacno mali prostor, misljenja sam i da ne postoji ni beskonacno mali period vremena, beskonacno veliki prostor itd. Jednostavno, mi nismo trenutno dorasli da spoznamo koje su im to granicne vrednosti, pa ih opisujemo kao beskonacne, a u trenutku kada budemo u stanju da sagledamo koje su im to granicne vrednosti, verujem da cemo shvatiti da od te vrednosti vaze neki opet drugaciji fizicki zakoni. Iako se za svemir takodje smatra da je beskonacno velik, to se trenutno kosi sa samim opisom da je nastao velikim praskom i da se siri brzinom svetlosti. Jednostavno, od tada je morao preci konacnu razdaljinu i tacka.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)10.12.2016. u 13:31 - pre 88 meseci
Kao što reče Srđan, tema se ustajala, čitao sam je površno i pre desetak godina(ima li toliko?) kada se pojavila, ali se nisam javljao. Evo da je opet podignem iz mrtvih, možda dođemo do nekih zanimljivih uvida.

Najpre sam naslov topika i pitanje u njemu, pa već je odgovoreno: Zenon nije znao za integralni i diferencijalni račun, pojam granične vrednosti i sve ono što danas znamo. E sad, tu se postavlja ono staro pitanje, znamo li mi šta je beskonačnost, beskonačno malo i beskonačno veliko. Matematika dobro barata tim simbolima(da li i pojmovima?) i u takvom modelu objašnjenja su sasvim u redu. Mogli bi fizičari da kažu, da li u fizici postoji nešto kao Kantorova hipoteza kontinuuma, neka Alisa u zemlji čuda koja nas vodi dalje od pojavnog u mikro i makrosvet.

Ono što mene zanima, a već je pomenuto na temi: da li su prostor i vreme kontinualni ili diskretni? Postoji li uopšte način da se takva pitanja eksperimentalno(empirijski) reše i potvrde i kakve bi to posledice imalo? Baš sam skroman u zahtevima. Čak i da jesu kontinualni, da li je materija diskretna ili kontinualna? Sećam se nekih analogija, davno iz srednjoškolskih dana rasprava sa jednim drugarom koji je voleo SF tipa: sunčev sistem, planete se vrte oko sunca, na jednoj žive ljudi, e pa tako se oko jezgra atoma vrte elektroni, a na jednom od njih žive mali(baš mali) ljudi, a i oni posmatraju i proučavaju svoj sunčev sistem, ali i molekule i atome i tako u nedogled. Naravno, može se ići i u suprotnom smeru, jer se naš sunčev sistem vrti oko centra galaksije...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)14.12.2016. u 17:02 - pre 88 meseci
Citat:
Bradzorf012: ...čitao sam je površno i pre desetak godina(ima li toliko?) kada se pojavila, ali se nisam javljao.

Kako da se javis na ovu temu, kad Februara 2002.-e nisi ni znao da postoji ES ?!

To tek sad vidis kako je ES jedan dugorocan, postojan i kvalitetan Forum,
sa veoma pametnim savetima, komentarima i dobrim "vetrom u Ledja".

Pazi sta pises ...sve ulazi u Arhivu!
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: PARADOKS - da li mi uopste postojimo ? :)

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 62889 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.