Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux i njegova primena u obrazovanju

[es] :: Informatika :: Linux i njegova primena u obrazovanju

[ Pregleda: 2659 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
93.86.46.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Linux i njegova primena u obrazovanju14.12.2009. u 09:42 - pre 173 meseci
U temi u kojoj se diskutovalo o upotrebi i zastupljenosti slobodnog softvera, provukla se već poznata inicijativa da li je i koliko Linux odgovarajuće rešenje za širu primenu u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju, ne samo kao deo plana i programa već kao glavni operativni sistem na računarima u kabinetima informatike.
Tu međutim, imamo dosta pitanja na koja bi smo mogli potražiti odgovor, počev od finansijske isplativosti, obučenosti nastavnog kadra, sistema održavanja i podrške, pa i nedoumice, koliko je uopšte Linux i potreban nekome ko će zasigurno najviše raditi na nekom Microsoft proizvodu.
A opet, možda …. ako se krene sa Linuxom još od ‘’malih nogu’’, možda Micoroft i ne bude toliko zastupljen?

Ne smemo zaboraviti ni ugovore koje sklapa vlada Republike Srbije, ulogu Ministarstva Informatke, prosvete i njihovu spremnost da uopšte pokrenu takvu inicijativu … da je realizuju i naprave jednom realnom opcijom.
Kakva je situacija na institucijama višeg i viskog obrazovanja, i kakve su realne šanse i šta je sve potrebno da bi se ta ideja realizovala, pokušajte da zapišete u ovoj temi … pa da i oni ZA i on i PROTIV steknu neku širu sliku.

Dvoumio sam se li da postavim ovakvu temu, jer u velikoj meri ima tendenciju da poprimi advocacy stil, ali kvalitet dosadašnjih postova na ovom forumu, uzdržanost i međusobno uvažavanje učesnika, kao i pozivi preko PP-a da se otvori ovakva tema, ipak daju nadu da se jedna ovakva tema može normalno razvijati.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux i njegova primena u obrazovanju14.12.2009. u 11:08 - pre 173 meseci
Naravno, kad su buduci narastaji u pitanju - tu ne postoji personalna nota vec se svi trudimo da budemo sto objektivniji.

Glavno pitanje je da li Linux moze da posluzi za ispunjavanje obrazovno-vaspitnih ciljeva koji su postavljeni. Da li zameniti Windows potpuno ili ga postaviti kao sekundarni operativni sistem ili ga ne postavljati uopste vec samo spomenuti u nastavi.

Ja iskreno Windows ne bih izbacivao iz skola potpuno. Ne sumnjam da ce vecina klinaca u buducnosti raditi upravo sa Windows-om, gaming je ono sto njih u osnovi najvise privlaci a tu Linux ne moze da mu parira.

Ako za cilj imamo da ih naucimo sta je to operativni sistem, sta je to filesystem i njegova struktura, koje su osnovne komponente grafickog korisnickog interfejsa, formatiranje teksta, internet i njegovi servisi - za tu namenu ce Linux zavrsiti posao extra.

Prednosti su:

- Besplatan je
- Laksi za odrzavanje jer nema problema oko virusa
- Poseduje apsolutno istu funkcionalnost kao i Windows

- Mane su:

- Manjak strucnog kadra koji bi ovakve sisteme odrzavao i ulozeni novac za njihovo osposobljavanje

Stanje na trzistu kod nas je takvo da se u 99% slucajeva u firmama vrte Windows-i na racunarima. Ako se kontrola protiv piraterije pojaca - u tom slucaju bi imalo smisla preci na Linux, u protivnom - ni ja ne bih ucio klince necemu sto im u poslu verovatno nece zatrebati.

Virtualizacija predstavlja pravo resenje - za to su nam potrebni jaki racunari u skolama sto kosta. Ako zanemarimo cenu za nabavku novih racunara, Linux kao host os i Windows unutar virtualne masine bi bio pravi potez, Windows koji prsti zbog virusa po skolama bi se lako vracao na state kada je bio instaliran, ne bi mogao da se igra counter na casovima i to je to. A i virtualizacija je buducnost i pretpostavljam da bi upoznavanje sa ovom materijom bilo korisno.

Uglavnom doslo bi do gadnog drmanja celokupnog obrazovnog sistema sto je uvek donekle rizik pa mi se sve ovo cini pomalo "fiktivno"...
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux i njegova primena u obrazovanju14.12.2009. u 12:28 - pre 173 meseci
Ukupni troškovi (TCO) bili bi poprilični. S obzirom na inertnost sistema, zastupljenost Windowsa, kao i na povoljne opcije korišćenja Windowsa u školama, ovakav poduhvat ostaje na nivou eksperimenta. A kada znamo kako kod nas ide sa tim stvarima na državnom nivou, neko bi uzeo dobre pare da napravi "projekat", pa bi bila "skuplja dara nego mera".
Virtualizacija je OK, ali za Windows u Linuksu bi opet trebalo imati licence, uz dodatno angažovanje zbog 2 sistema. Za osiguravanje Windows mreže ima leka - Windows Server i AD, Steady State, Proxy, isključeni USB-ovi, imaging diska itd.

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux i njegova primena u obrazovanju14.12.2009. u 12:37 - pre 173 meseci
Ma angazovanje oko dva sistema bi se svelo na meru kopiranja image fajla kroz mrezu ali za licence si u pravu. Pogotovo sto cisto sumnjam da bi Microsoft pod ovakvim uslovima obnovio saradnju sa ministartvom prosvete sto se tice licenciranja operativnih sistema.

U tom slucaju bi morali da primenimo Minhensku foru i da se sve prebaci na Linux, sto se ne isplati ako smo licence za Windows dobili za dzabe. Ako nismo - treba se preracunati i videti sta je isplativije. Ako jesmo - koristiti Windows u kombinaciji sa FOSS-om
make love - !war
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.rcub.bg.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Linux i njegova primena u obrazovanju15.12.2009. u 20:23 - pre 173 meseci
Da li je to do mene, ali cini mi se da se ovde preskace jedno veoma bitno pitanje.

Da li mi nasu decu ucimo da slepo ponavljaju korake kojima je predavac isao ili ih ucimo da KORISTE racunar?

Evo da potkrepim ovo jednim primerom:

Dobar drugar mi je pricao da je u toku stuidiranja na Visoj zeleznickoj skoli na predmetu gde se radio MS Office dosao u konflikt sa profesorom. Konflikt je nastao zato sto profesor nije prihvatao nikakvo drugacije resenje sa kopiranje selektovanog teksta sa jedne stranice na drugu osim edit>copy, edit>paste.

Evo jos jednog:

U Gimnaziji u Valjevu javna je tajna da profesor informatike radi tacno onako kako mu zena kaze da treba, tj. kako mu zapise u svesku. Ako ucenik uradi na drugi nacin zadatak po automatizmu nije tacan. Ako je ipak ucenik svestan svog znanja i malo drcniji posle dokazivanja svog postupka dobija se odgovor kroz bradu tipa: "Videcemo sledeci cas samo da se konsultujem sa mrlj mrlj mrlj...".

S tim u vezi po meni je sasvim svejedno da li cemo mi nasu decu uciti da rade na jednom ili drugom operativnom sistemu ili jednom ili drugom programskom paketu do god ih ucimo da budu "papagaji" i da ponavljaju za nama.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux i njegova primena u obrazovanju15.12.2009. u 20:54 - pre 173 meseci
Tu si skroz u pravu ali ipak postoje neke fundamentalne razlike u funkcionisanju Windows-a i Linux-a. Da, osnove su iste/slicne ali opet nisam siguran da bi se neko snasao relativno dobro sa Linux/Windows OS-om na prvu loptu iako drzi osnove u malom prstu.

A takvih "slucajeva" sam vidjao podosta, pogotovo kod ispitivanja iz programskih jezika, jedan problem je mozda moguce resiti na vise nacina a "profesori" prate resenje i uporedjuju sa onim sto ucenici/studenti rade na ispitu i skidaju poene zbog ; ili jos gore zato sto je resenje dobijeno drugacije, a trebalo bi nagraditi takve ucenike...

Zamisli primer da treba da pokazes nekome kako da podesi proxy da bi imao izlaz na net, objasnis mu gde se ucukava, pojasnis parametre a zaboravis da mu uopste objasnis sta je to proxy i cemu sluzi, ili kako da ucuka DNS a da ne zna sta je to DNS.

A istina je da DNS ima isto znacenje i na Windows i na Linux operativnim sistemima. Glavna poenta (makar u ovom thread-u) je da se izvagaju pros/cons i da se vidi na koju stranu ce prevagnuti. Iako sam die hard Linux korisnik i cvrsto sam ubedjen da je Linux idealna platforma za obucavanje buducih informaticara (pogotovo hardverasa) zbog transparentnosti a samim tim i smanjene apstrakcije, trenutna situacija u Srbiji (necu pogresiti ako kazem da je 95% sw koji se upotrebljava piratski) ne opravdava uvodjenje Linuxa kao primarnog operativnog sistema u nasim obrazovnim ustanovama. Ideoloski i na duze staze gledano bi se verovatno isplatilo ali zbog ovog "verovatno" ne verujem da postoji dovoljno "goriva" za takav potez.

Iskreno, I don't care na kom OS-u ce se raditi dok god se osnovne stvari razumeju i ponesu iz srednje skole.
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Informatika :: Linux i njegova primena u obrazovanju

[ Pregleda: 2659 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.