Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Omni vs Sektorka

[es] :: Wireless :: Omni vs Sektorka

[ Pregleda: 3312 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Strale
Posta Srbije
Surcin

Član broj: 59181
Poruke: 1015
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Omni vs Sektorka01.11.2006. u 00:26 - pre 212 meseci
Zbog cega je sektorka bolja od omni? Njihove razlike? Mane? ...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka01.11.2006. u 05:58 - pre 212 meseci
Svaka antena je dobra ako je ispravna i ima deklarisane karaktersitike. Svaka antena nije dobra za svaku primenu.

Da li je neka antena "bolja" odredjuje iskljucivo njena funkcionalnost i namena i to po principu:

- bolja antena je ona koja ima tacnije karateristike, ako su antene srodne
- boja antena daje bolji signal na zeljenom prostoru, ako antene nisu srodne

Poredjenje omni i sektorke antene nema mnogo smisla jer su to antene koje se razlikuju po uglu zracenja, odnosno ne pokivaju isti protor.

Omni koristis kada su ti korisnici rasporedjeni svuda oko AP-a pa je potrebno da antena zracu 360 stepeni oko sebe.

Sektorsku antenu koristis kada su ti korisnici skoncentrisani na uzi prostor pa nema potrbe da rasipas signal svuda oko ntene nego ga usmerevas na prostor gde je signal potreban. Sektorske antene imaju ugao zracenja od 180 stepeni pa negde do 60.

U nekim slucajevima ako je potrebno pokrivanje svih 360 stepeni, ali omni antena nema dovoljnu dobit, moze se zameniti sa nekoliko sektorskih antena koje se rasporede tako da svaka pokriva deo "kruga" a sve zajedno pokriju svih 360 stepeni.

E sad koja od ove dve je za tebe bolja, to zavisi sta hoces da postignes.

Vise detalja imas na http://wireless.uzice.net/uputstvo-ugao-zracenja-antena.htm
 
Odgovor na temu

Strale
Posta Srbije
Surcin

Član broj: 59181
Poruke: 1015
217.24.27.*



+4 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka01.11.2006. u 18:43 - pre 212 meseci
Mislio sam da cu dobiti drugi odgovor ali nema veze.

Hvala!
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.smin.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka01.11.2006. u 19:40 - pre 212 meseci
Nekad se ne isplati pokušati da se nekom pomogne.

Šta fali odgovoru?

Ako se krene od ideje da uopšte znaš šta hoćeš, ovo je dobar odgovor koji je broker napisao.
Ako se ne razumeš u tematiku, neće te zadovoljiti bilo koji odgovor.
 
Odgovor na temu

Strale
Posta Srbije
Surcin

Član broj: 59181
Poruke: 1015
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka02.11.2006. u 00:42 - pre 212 meseci
Ovo sam vec znao sto je broker napisao to sam hteo reci.

Na sektorku manje uticu smetnje nego na omni, sad me zanima u mom mestu ima jedna omni koja radi jedan lik drzi a ja se dvoumim da li da stavljam omni i mikrotik ili tri sektorke mikrotik ili 3 amosa i mikrotik.

posto na sektorku i amosu manje uticu smetnje da li imam potrebe njih da stavljam ako u mom mestu ima samo jedan wireless a ja bi bio drugi
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka02.11.2006. u 07:32 - pre 212 meseci
Sta znaci to - manje uticu smetnje?

Omni antena, kao sto zraci 360 stepeni tako i hvata signale is svih pravaca. To naravno znaci da hvata i smetnje iz svih pravaca. Sektorska antena zraci samo u (uslovno receno) jednom smeru, pa tako i prima smetnje samo iz tog smera. Uopste gledano, da, sektorska antena ce na istoj lokaciji hvatati manje smetnji.

Medjutim, ono sto ne mozes da izbegnes, to je su smetnje koje dolaze iz smera gde su ti i korisnici. Izbegavanje smetnji uvek stavljas u drugi plan, jer je u prvom planu da pokrijes korisnike.

Sta bi ti u stvari trebalo da uradis:

- da odes na lokaciju na koju planiras na postavis antenu.

- utvrdis koji ugao zracenja antene ti je dovoljan da pokrijes planirane korisnike (to moze da bude 360 stepeni ali i manji ugao). Trudi se da taj ugao zracenja bude sto manji, dakle da ne pokriva prostor koji sigurno nema potrebe pokrivati jer time emitovanu energiju koncentrises tamo gde ti je potrebna i istovremeno oslabljujes msetnje koje dolaze iz smerova koje ne pokrivas..

- izmeris sve signale koji na tu tacku i utvrdis smerove iz kojih dolaze ali i polarizaciju signala, i medju njima identifikujes one koji potencijalno mogu da smetaju

- ako imas dovoljno prostora da umetnes svoj signal dovoljno daleko od drugih tako da se smetnje malo verovatne onda je tu slucaj zavrsen. Odredjujes frekvenciju na kojoj ces emitovati i samim tim sto je onda udaljena od ostalih dovoljno da su ometanja prihvatljiva ili ih nema resio si problem

- ako ne mozes da se udenes, jer je ceo frekventni spektar pokriven, onda moras da se snalazis.

- prvi korak je da probas da iskoristis polarizaciju u svoju korist. Ako ometajuci signal dolazi na vertikalnoj polarizaciji ti emituj na horizontalnoj. Tako se nivo smetnji smanjuje u tolikoj meri da mozes da radis na istoj frekvenciji kao i taj drugi signal. Tako ujedno i stedis jer samo jednom antenom resavas problem.

- ako polarizacija ne moze da pomogne onda pribegavas sektorisanju. Umesto jedne antene koja pokriva sve korsinike uvodis dve ili vise antena koje pokrivaju sektore. Za svaki sektor radis isto kao i u slucaju sa jednom antenom, utvrdjujes kakve smetnje postoje i primenjujes mere da ih izbegnes: izborom frekvencije ili polarizacije. Tu dodatno imas problem sto se tvoje sektorske antene nalaze blizu jedna drugoj tako da moze da dodje do ometanja izmedju njih.

- sektorske antene mozes da napajas sve iz jednog predajnika, u kom slucaju si ogranicen na jednu frekvenciju za sve antene, ili da za svaku antenu korsitis zaseban predajnik, kada mozes da za svaku antenu biras i frekvenciju emitovanja.


Postoji jos jedan bitan cinilac koji moze da utice na odluku. To je vertikalni ugao zracenja antene. Svaka antena ima ogranicenu sirinu snopa u vertikalnoj ravni i to sto je antena vece dobiti taj snop je sve uzi, sto je u stvari nepovoljno, narocito kod omni antena (kruzno zracenje). Ako se antena nalazi visoko, korisnici koji su joj blizu a nisko, mogu da budu van snopa zracenja i samim tim losu vezu. Sketorke antne imaju prednost, zato sto zrace na uzi prostor po horizontalnoj ravni pa mozemo da ih nagnemo prem akorsinicima i tako vertikalni snop zacenja usmerimo pravo na njih. Necu sada mnogo zalaziti u detalje. Imas to vec objasnjeno ovde na forumu kao i nesto detaljnije na Uzice bez zice. Kod omni antena ovo nema smisla raditi jer ako nagnes omni antenu s jedne strane ces usperiti signal nakorsinike ali ce sa druge strane signal da se podigne i gadja u nebo, sto je cist gubitak. Ako omni zamenis odgovarajucim brojem sektorskih antena, onda svaku od njih mozes da nagnes ka korisnicima i tako postignes pun efekat emitovane energije.

Uopsteno uzevsi, bolje je resenje koristiti sektorske antene ali cesto i visestruko skuplje, tako da ga treba primenjivati onda kada je to opravdano.

E sad, sta i kako u tvom konkretnom slucaju, to moras ili sam da utvrdis ili da angazujes nekoga da to uradi umesto tebe.
 
Odgovor na temu

Strale
Posta Srbije
Surcin

Član broj: 59181
Poruke: 1015
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka04.11.2006. u 16:51 - pre 212 meseci
E to sam hteo da cujem.

Hvala!
 
Odgovor na temu

no2_wire
Darko Mirkovic

Član broj: 111436
Poruke: 48
87.250.110.*



Profil

icon Re: Omni vs Sektorka09.12.2006. u 22:42 - pre 211 meseci
nemam toliko strpljenja da objasnjavam kao broker ali evo i mog doprinosa na ovu temu: iz licnog iskustva tvrdim da su sektor antene zakon u slucaju da se pristupna tacka nalazi na nekom obliznjem brdu izvan urbane zone.Evo primjera na lokaciji je bila omni antena 10 dB sa naravno 360 stepeni horizontalnog zracenja i 12 stepeni vertikalnog uz uzasne smetnje i uzasno los signal na strani korisnika koji su bili udaljeni po nekih 900 -1200 m vazdusne linije uz idealnu optiku i 24dB gridove sa ovislinkovima u klijent modu.Signal im je bio po -88 dBm gledajuci od strane AP-a pa su jedan po jedan krenuli ispadati. Kada je ta omni zamjenjena sa sektorkom 70 stepeni horizontalnog i 23 stepena vertikalnog zracenja ti isti korisnici su imali -66 dBm na strani AP a nije ni mrdnuta antena na strani korisnika (sve je ostalno nepromjenjeno od klijent opreme).Korisnici koji su bili blize AP do 200 m mogli su da se rijese gridova i da imaju super signal sa antenama od 2 dB.Ima takodje jedna osobina kod sektorki da klijent oprema "vidi" signal koji je dovoljan za solidnu konekciju ali zato nju AP "ne vidi" pa to zna zbuniti korisnike.Takodje barem ove sektorke koje smo mi koristili se bolje ponasaju na nizim frekvencijama tj. na 1,2,3 kanalu nego na visim kanalima.Citiracu kolegu iz struke koji je rekao da bazne stanice jednostavno progledaju kad im se stave sektorke.
Ono u cemu ja vidim cestu gresku ljudi je da za omni traze sto visu lokaciju cime nekada dobijaju kontra efekat.Po meni idealno mjesto za omni (a to mi se i u praksi pokazalo) je neki ne pretjerano visok objekati otprilike u centru urbanog djela grada pod uslovom (veoma bitnim) da oko mjesta gdje je postavljena omni nema barem u krugu od 40m nikakav drugi objekat tj. zgrada. brdasce i slicno.
Uf al sam dosadan al valjda ce nekom posluziti.Volio bih da me malo iskusniji sa ovog foruma demantuju ako gresim u tehnickim detaljima ili podrze zbog ostalih koji ce eventualno dobiti los savjet.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Omni vs Sektorka11.12.2006. u 11:06 - pre 211 meseci
Upravo tako, smanjenjem visine na kojoj se nalazi omni antena smanjuje se siva zona



Upravo clanak ODREĐIVANJE SIVE ZONE POKRIVENOSTI ANTENE koji sam pomenuo objasnjava taj problem i prednost koriscenja sektorskih u odnosu na antene kruznog zracenja. Clanak sadrzi i jednostavan kalkulator koji moze mnogo da pomogne u planiranju.

 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Omni vs Sektorka

[ Pregleda: 3312 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.