Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)

[ Pregleda: 8632 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)11.11.2006. u 16:55 - pre 211 meseci
Za kraj ću reći samo da S6500fd zaslužuje svaku preporuku. Trenutno je to aparat koji će entuzijastima sa plićim džepom pružiti najviše. Aparat nije bez mana ali te njegove bubice bivaju brzo zaboravljene kada se isti uzme u ruku i kada se fotograf prepusti kreativnosti. Odličan univerzalni saputnik koji se prosto lepi za ruku i ulazi pod kožu.
Iskreno, žao mi je što moram da ga vratim…


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 12.05.2008. u 00:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)20.11.2006. u 17:45 - pre 211 meseci
Abdee, odlican test. Svaka cast!
Samo ovako nastavi.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)20.11.2006. u 20:05 - pre 211 meseci

Test: Fuji Finepix S9600

Na tržištu se, doteran za novu sezonu, pojavio Fuji S9600, naslednik veoma uspešnog Fuji-ja S9500, a fotograf Srđan Abdijević je dobio zadatak da vam prenese svoje utiske o njemu.

Nije retkost da proizvođači fotoaparata umesto da na tržište izbace novi, "revolucionarni ", tj. mnogo bolji model predstave samo malo osvežen stari model kome na broj modela dodaju jos koju desetinu ili stotinu… Pre godinu dana na tržištu se pojavio popularni Fuji S9500 koji je za razliku od prethodnih modela iz Fudžija doneo stvarno velike novine. Na njemu se pojavio Super CCD senzor pete generacije sa rezolucijom od 9 megapiksela i mogućnošću korišćenja visokih ISO osetljivosti, novi objektiv velikog raspona (28-300mm) sa mehaničkom kontrolom zuma, pokretni displej i td.

Fuji S9500 je postao prilično popularan jer je privlačio fotografe koji još nisu bili spremni da se razvedu i prodaju kola zbog kupovine skupih objektiva za DSLR a koje su privlačile neke od mogućnosti koje su DSLR aparati pružali.

S9600 je model čije su promene uglavnom ispod haube i koji nije zamena za S9500 već samo rezultat "peglanja" i rada na starijem modelu.

Tehničke karakteristike

- Super CCD senzor pete generacije sa 9 megapiksela, maksimalna veličina fotografija je 3488x2616 piksela
- 10,7X optički zum, raspon 28-300mm, f2.8-4.9
- koristi četiri AA baterije
- koristi CF i xD kartice
- pokretan displej od 2,5 inča sa 235.000 piksela
- ISO raspon 80-1600

Fuji S9600 dolazi u prilično velikoj, lepo dizajniranoj kutiji.

U pakovanju se nalaze aparat, AV kabl, USB kabl, set alkalnih baterija, kaiš za nošenje oko vrata, poklopac za objektiv, senilo, dva CD-a sa softverom, garancija i uputstvo. Fuji očigledno prati trendove pa uz aparat ne dolazi nikakva kartica, čak ni ona od 16MB. Pošto su fotografije koje S9600 pravi prilično velike, preporučujem kupovinu kartice od 1GB.

Prednjom stranom aparata dominira veliki objektiv pored kojeg se nalazi snažna lampa za pomoć pri izoštravanju i spoljni autofokusni senzori.

Pored objektiva sa donje strane se nalazi konektor za kablić eksternog blica.

Objektiv ima navoj za filtere prečnika 58mm a uz aparat se dobija senilo koje sprečava pojavu flera na fotografijama (a uz to i štiti prednje staklo objektiva od prstiju). Ne postoje ugrađena vratanca koja štite objektiv već se koristi poklopac koji se mora ručno skidati i stavljati.

Objektiv na S9600 nije preterano brz tj. maksimalni otvor blende na telefoto položaju je f4.9 i ne postoji optička stabilizacija te se često mora posegnuti za visokim ISO vrednostima.
Ono što izdvaja S9600 je raspon objektiva. Većina drugih modela ima objektive koji počinju od 38mm što rezultuje velikim brojem "odsečenih" glava i povika "skupite se malo da vas sve uhvatim". S9600 ima objektiv koji počinje od 28mm što je pravi širok ugao i što je odlična stvar za pejsaže ili snimanje grupa ljudi. Kontrola zuma je manuelna tj. zumira se okretanjem prstena što je mnogo prirodniji i precizniji način od standardnih dugmića ili polugica. Manuelni fokus se takođe kontroliše okretanjem drugog prstena (bližeg telu) ali prsten za fokus nije mehanički već elektronski.

Sa zadnje strane se vidi jedna od novina na S9600. U pitanju je naravno novi ekran dijagonale dva inča i velike rezolucije od 235.00 piksela.

Pravo je uživanje gledati u njega jer je oštar i svetao. Ekran je pokretan tj. Može se podići kada se fotografiše sa kuka ili izvući na dole kada se fotografiše tako što se aparat drži iznad glave. Teško je rečima opisati koliko pokretni displej olakšava makro snimanje i koliko pomaže u situacijama poput koncerata.

S9600 ne poseduje optičko već elektronsko tražilo. U pitanju je mali displej koji prikazuje isto što i onaj veliki. Tražilo je kvalitetno i u meniju se može birati frekvencija osvežavanja (30 ili 60 fps). Sa leve strane tražila je točkić za podešavanje dioptrije.

Sa zadnje strane se nalazi i većina kontrola. S9600 ima eksterne kontrole za modove merenja svetla (prekidač sa tri položaja pored tražila) u čijoj sredini se nalazi dugme za zaključavanje ekspozicije.

Sa zadnje strane su locirana i dugmad za prebacivanje slike sa ekrana na elektronsko tražilo, dugme za uvećanje centralnog dela displeja za lakše korišćenje manuelnog fokusa, F dugme za pristup meniju u kojem se bira kvalitet fotografija, ISO osetljivost i kolorni mod (normalne boje, emulacija slajd filma, crnobeli mod), četvorosmerni taster sa dugmetom za pozivanje glavnog menija i dugme za vrstu prikaza na displeju/tražilu koje je ujedno i BACK dugme.

Na gornjoj strani aparata se nalaze točkić za izbor modova snimanja, kontrolni točkić koji se kontroliše palcem, dugme za izbor modova rada blica, dugme za izbor rafalnog snimanja i dugme za kompenzaciju ekspozicije koje u manuelnom modu služi u kombinaciji sa kontrolnim točkićem za kontrolu blende.

Iznad objektiva je tzv. vrući konektor za eksterni blic. Nažalost, još uvek se ne radi o pametnom konektoru pa tako nije moguće koristiti blic u nekom TTL modu već isključivo manuelno. S9600 naravno ima i ugrađeni blic koji se aktivira pritiskom na dugme sa leve strane aparata i koji je prilično dobar. Nema efekta crvenih očiju i eksponiranje blicem je lepo i ravnomerno sa odličnim tonovima kože.

S9600 ima odličan rukohvat tako da je pravo uživanje držati ga u rukama. Telo je dobro izrađeno a napravljeno je od plastike preko metalnog kostura. Dugme okidača je okruženo glavnim prekidačem kojim se aparat stavlja u pogon ili u mod za pregled fotografija. Na okidaču je navoj pa se umesto skupih specijalnih daljinskih okidača može koristiti pomalo arhaični ‘špric’ tj. žičani okidač. Na žalost S9600 je ostao bez divne osobine zvane prioritet fotografisanja kada je dovoljno u modu za pregled samo pritisnuti okidač do pola i preći u mod za fotografisanje.

Sa leve strane aparata postoji još dugmića. Prvo od gore, INFO, uključuje živi histogram ili prikaz mreže koja olakšava komponovanje. Ispod je prekidač sa tri položaja kojim se kontroliše modalitet rada autofokusa u čijoj sredini se nalazi ‘one touch’ AF dugme koje u modu manuelnog fokusiranja uradi autofokus koji korisnik može da koriguje.

Ovde se nalazi i dugme za uključivanje dva makro moda snimanja. S9600 može da snima u makro modu (udaljenost od objekta u makro modu je 10cm u širokougaonom položaju ili 90cm u tele položaju objektiva) kao i u super makro modu kada udaljenost od objektiva može da bude samo jedan centimetar.

Sa leve strane su i konektori prekriveni gumenim poklopcem. S9600 sa računaom komunicira pomoću USB 2.0 konektora zahvaljujući kome se fotografije prebacuju veoma brzo. Na TV ga možete povezati pomoću AV kabla. Kada se radi u studiju umesto baterija se može koristiti ispravljač.

Na desnoj strani se nalaze vratanca ležišta za kartice. Naime, S9600 može da koristi CompactFlash i xD kartice.

Na donjoj strani su metalni navoj za stativ i poklopac mesta za četiri baterije.

U praksi…

Odmah moram da kažem da je korišćenje S9600 bilo pravo zadovoljstvo. Iako koristim DSLR aparat, nekoliko izleta na ulicu, meni omiljenu sredinu za fotografisanje, pokazali su mi koliko je fotografska tehnika zapravo napredovala i koliko su aparati postali brzi. Fuji S9600 u dobrim svetlosnim uslovima fokusira veoma brzo nezavisno od položaja objektiva. U lošim uslovima zna da se pomuči ali, sveukupno, fokus je gotovo uvek tačan. U losim svetlosnim uslovima moguće je koristiti i dva predefinisana moda za ’prirodne’ fotografije tj. izbegavanje upotrebe blica. U pitanju su Natural light i Antiblur modovi.

U pitanju je manje-više ista stvar a razlika je u tome što Natural light mod nikada ne opaljuje blic i dopušta i manje brzine zatvarača dok Antiblur mod pokušava da predupredi trešenje aparata tako što koristi velike brzine zatvarača. Nedostatak optičke stabilizacije i dugačak objektiv na S9600 primoravaju fotografa da stalno misli na pravilo 1/žižna daljina tj. kada fotografišete na npr. 300mm morate voditi računa da vam ekspozicija bude najmanje 1/300 inače rizikujete neoštru fotografiju. Nažalost potrebno je biti prilično udaljen od objekta koji se fotografiše pogotovo kad se zumira do kraja (pogotovo u High speed modu).

Ono što mi se na S9600 (a i na drugim Fuji modelima) nije svidelo je brzina rada tj. upis fotografija na karticu traje prilično dugo a kada se radi o RAW formatu morate se pomiriti sa činjenicom da će posle svake fotografije aparat biti zaključan na desetak sekundi. Iskreno sam se nadao da će na jednom modelu koji se reklamirao kao ’skoro pa DSLR’ to biti rešeno i da će aparat moći da se koristi bez pauza i čekanja. Aparat više voli xD od CF kartica i sa njima ostvaruje i do 50% bolje performanse kada su neke operacije u pitanju...

Gotovo sve operacije se mogu malo ubrzati kada se u meniju uključi tzv. High speed mode. U tom slučaju aparat više troši baterije ali su pojedine radnje poput fokusiranja vidljivo ubrzane.

Kada je rafalna paljba u pitanju, Fuji je ostao dosledan - kao i prethodni modeli, S9600 poseduje veoma upotrebljiv ’Final 4’ mod kada možete držati dugme pritisnuto nekoliko sekundi (u ovom slučaju aparat snima 1.6 fotografija u sekundi) ali će aparat na karticu snimiti samo poslednje četiri fotografije. Normalan rafalni mod kada aparat snima po jednu fotografiju na svake dve sekunde ne možete koristiti u P, S, A i M modovima već samo u AUTO modu (i onom sa scenama). Kada se koristi RAW format, nemoguće je rafalno snimanje.

Fotografije u punoj rezoluciji zauzimaju oko 5 megabajta dok RAW format ’jede’ čitavih 18MB! Potrebno je oko šest sekundi da se u modu za pregled fotografija maksimalno uveća a vreme potrebno za listanje fotografije iznosi oko 2 sekunde.

Vreme između pritiska na okidač i samog okidanja je veoma kratko tako da ni fotografisanje neke (blage) akcije nije prevelik zalogaj za S9600. Za nemirne objekte je predvidjen i C-AF mod autofokusa kada aparat stalno pokušava da izoštri tj. i pre pritiska na okidač.

Kvalitet fotografija

Pre nekoliko godina sam se pitao kada će postojati digitalni fotoaparat sa malim senzorom koji može makar malo da se približi idealu kvaliteta koji daju DSLR aparati. Pojava modela Fuji F10 sa petom generacijom SCCD senzora donela je magične reči ‘nema šuma’ i među vlasnike kompaktnih aparata. Pomenuti senzori u kombinaciji sa Real Photo procesiranjem ostavljaju modele drugih proizvođača najmanje jednu generaciju iza sebe. Upravo je to procesiranje jedna od razlika između S9500 i novog S9600. Naime, korisnici su se žalili da su na S9500 fotografije mekane i to je delimično ispravljeno.

Krenimo redom...


Fuji S9600 može da eksponira do 30 sekundi što je sasvim dovoljno za noćno fotografisanje. Noćne fotografije nisu naročito oštre mada veći problem predstavlja priličan broj "vrućih" piksela koji se pojavljuju u vidu belih tačkica ali se to dešava samo kada je ekspozicija duža od 20 sekundi.


Iako je kada je šum u pitanju S9600 ipak lošiji od DSLR aparata slične cenovne klase, mnogo je bolji od drugih aparata iz svoje klase.

Hromatske aberacije su dobro kontrolisane i pojavljuju se samo u jakom kontrasvetlu na velikim otvorima blende. Za to su zaslužne i izmene koje je pretrpeo objektiv.

Izobličenja slike koje su posledica ekstremnog raspona objektiva su prilično mala i jedino se na širokougaonom položaju može primetiti blago krivljenje ali samo u specifičnim situacijama.

Na širokougaonom položaju se može primetiti i blag pad oštrine na ćoškovima slike.

Dinamički opseg je malo bolji nego kod konkurentskih modela ali je i dalje potrebno biti veoma oprezan prilikom fotografisanja jer najsvetliji delovi mogu lako da ‘pregore’.


Boje koje daje S9600 su prilično neutralne pa je ako su fotografije namenjene direktnoj štampi poželjno uključiti Chrome mod [druga fotografija] koji diže zasićenost boja.


Slično je i kad je oštrina u pitanju. Nju u meniju možete kontrolisati u tri koraka (kao i saturaciju i kontrast).



Zaključak

U ovom trenutku je jako teško savetovati kupovinu takozvanih prosumer modela jer su se cene najjeftinijih DSLR modela opasno približile ceni ‘sve u jednom’ aparata. Naravno, nije sve tako crno. DSLR aparati su često vreća bez dna i teško je odoleti želji za malo boljim objektivom. Fuji S9600 daje mnogo za uložen novac i odlično je rešenje za fotoamatere sa plićim džepom koji žele kvalitetne fotografije ali u isto vreme nisu spremni da svako malo izdvajaju dodatni novac za dodatnu opremu. Jedna od prednosti nad DSLR aparatima je apsolutna tišina prilikom rada. To je osobina koju treba ceniti. Na putovanjima će S9600 takođe pokazati svoje dobre strane jer koristi na svakom kiosku dostupne baterije, dobro radi i u lošijim uslovima a uz to je otporniji na prašinu od DSLR aparata.

Šta volem…

- odličan kvalitet fotografija, pogotovo kad se u obzir uzme cena i klasa
- skoro savršen displej
- skoro savršeno elektronsko tražilo
- pun spektar manuelnih kontrola
- mogućnost korišćenja eksternog blica
- odličan raspon objektiva

A šta ne volem…

- čudan sistem menija
- sporije fokusiranje u lošijim svetlosnim uslovima (mada je veoma tačno)
- i dalje malo mekše fotke kada se koriste standardna setovanja
- sporost prilikom upisa
- rafalni modovi snimanja uopšte ne impresioniraju
- uključivanje RAW formata moguće samo iz ‘dubokog’ menija
- minimalna distanca na kojoj je moguć fokus je veoma velika
- još da ima stabilizaciju…


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 12.05.2008. u 00:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dicus
Dimitrije Ostojić
BG

Član broj: 67412
Poruke: 12
*.ptt.yu.

ICQ: 41179118


Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)21.11.2006. u 15:14 - pre 211 meseci
Odličan test. Ovaj maleni 6500 je baš opaka mahina.
www.axelfoto.com "For photographers, by photographers."
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)21.11.2006. u 19:54 - pre 211 meseci
E tako se to radi !

[honda]
 
Odgovor na temu

Axel DPS

Član broj: 51060
Poruke: 541
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)21.11.2006. u 20:01 - pre 211 meseci
Kada su testovi u pitanju Abdee tako radi !!!

..i iz bokala vode dala
 
Odgovor na temu

martins

Član broj: 47534
Poruke: 59
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)21.11.2006. u 21:57 - pre 211 meseci
da al one slike canon-a A710 IS, pogotovo slika displeja na dnu strane od A710 IS- ona je mutna u celom kadru. moje skromno misljenje da to treba korigovati- ubaciti nove slike

[Ovu poruku je menjao martins dana 21.11.2006. u 23:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lilliput
Nenad Radovanovic
Srbija

Član broj: 122489
Poruke: 1
*.140.eunet.yu.

ICQ: 97491333


Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)25.11.2006. u 01:39 - pre 211 meseci
Pomaze Bog!

Hvala Srdjane sto si me ucvrstio u stavu da je FUJI S9600 pravi digitalac za mene. Za manje od mesec dana bi trebalo da mi stigne S9600 (odn. S9100) od kuma iz Amerike. Recite mi sta bi ste mi preporucili od punjivih baterija za ovaj aparat i ima li razlike u punjacima, odn. sta i gde da kupim i koliko orjentaciono sve to kosta...
Lilliput
 
Odgovor na temu

vukajlo
Aleksandar
Penzos

Član broj: 122624
Poruke: 6
212.200.118.*

ICQ: 232127626


Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)25.11.2006. u 11:18 - pre 211 meseci
Zahvaljujem na dobro uradjenom testu,po citanju sam odmah otrcao i kupio aparat s6500.Za sada superzadovoljan a za ubuduce videcemo. Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)25.11.2006. u 15:52 - pre 211 meseci
Dobijam dosta sugestija od korisnika da ne tolerišem ovakve poruke od povezanih i naručenih lica.

Zato opominjem sve one koji to rade da će ovakve stvari ubuduće biti brisane.



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 31.12.2006. u 09:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Testovi Fuji aparata (S6500, S9600) (Srđan Abdijević)

[ Pregleda: 8632 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.