Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Search Engine Optimisation FAQ

[es] :: Pretraživači i SEO :: Search Engine Optimisation FAQ

[ Pregleda: 6677 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Search Engine Optimisation FAQ10.02.2005. u 14:44 - pre 233 meseci
Šta je PR i kako ga povećati?
PageRank je Google-ova patentirana tehnologija koja pokazuje popularnost web stranice, a ne web sajta u celosti kako se pogrešno misli. Da bi web stranica dobila PR potrebno je da neka druga strana linkuje ka njoj i na taj način joj “prenosi” deo svog PR-a. Svi spoljni linkovi jedne stranice (outbound links) dele PR, tako da za maksimalne rezultate treba težiti ka tome da se postavi link na stranici sa visokim PR-om i malim brojem izlaznih (spoljnih) linkova.

PR ne raste linearno, to je logaritamska funkcija. Zato je neuporedivo lakše stići od PR1 do PR6 nego od PR6 do PR7. PR koji vidimo na Google Toolbaru za IE, ili PageRank Status ekstenziji za FireFox je samo aproksimacija prave vrednosti koja čak i ne mora biti tačna, jer se Toolbar PR ne update-uje redovno. Zato ga nikad ne treba prihvatati kao relevantnog.

Najčešća zabluda vezana za PR jeste da on direktno utiče na rangiranje web strane u pretragama. Ta zabluda nagoni mnoge webmastere da usmere svu energiju u povećanje PR-a u želji da se što bolje rangiraju. Nažalost, PR je samo jedan od faktora koji utiču na SERP-ove Googla.

Šta je SERP?
Search Engine Result Page je pozicija koju stranica ima u rezultatima pretrage za traženu reč/frazu. To isključuje “paid listing” pozicije pri vrhu liste rezultata svakog pretrazivača.

Šta je Sandbox?
Sandbox je filter koji Google primenjuje na novim sajtovima. On pogađa sve sajtove, bez izuzetka najvise 30-40 dana po prvom indeksiranju i traje 60-90 dana. Rezultat ovog filtera je da sajt ne dobija punu vrednost od svojih ulaznih linkova i sadržaja i samim tim se kotira niže (pa čak i potpuno ispada iz pretrage). Razlog za postojanje ovog filtera je sprečavanje zloupotreba – zahvaljujući njemu Google ima dovoljno vremena da otkrije problematične sajtove i ne dozvoli im da se kotiraju visoko.

Šta je robots.txt?
Robots.txt fajl sadrži informacije o tome koje stranice ili direktorijume crawler ne treba da indeksira. On nema nikakvog udela u frekvenciji indeksiranja sajta odnosno tome da li će spider uopste posetiti sajt. Za primere kreiranja robots.txt fajlova pogledajte http://www.searchengineworld.com/robots/robots_tutorial.htm

Šta je keyword density?
Jedan od najbitnijih parametara za rangiranje je odnos sadržaja i ključnih reči. Keyword density je prosto rečeno odnos pojavljivanja ključne fraze u pretrazi i ukupnog teksta na stranici i izražava se u procentima.

Koliko ključnih reči je previše? Ne znam. Niko ne zna :) Ono sto je sigurno jeste da 3% - 6% generalno ne moze da škodi, sve preko toga je manji ili veći rizik da pretrazivač okarakteriše vašu stranicu kao spam. Savet: analizirajte konkurenciju, proverite njihov density, podižite lagano za 1% i posmatrajte rezultate.

Šta je link farma?
Link farme su mini-direktorijumi, stranice sa velikim brojem relevantnih i irelevantnih linkova, po pravilu reciprocitetnih. Postavljaju se sa ciljem povećanja broja back-linkova i predstavljaju kršenje Terms of Service-a pretraživača. Trebalo bi izbegavati po svaku cenu likovanje u istima.

Šta su (Google) Datacentri?
Datacentri su mirrori originalne baze Google-a koji se nalaze na raznim lokacijama po svetu. Koriste se za load balancing, a u novije vreme i za serviranje Geo-targetovanog sadržaja posetiocima. Takođe, Google koristi datacentre za potrebe testiranja algoritama pre nego update-uje glavni indeks.

Sajt mi je banovan na Google! Šta da radim?!
Prvo se uverite da je zaista banovan. Ukoliko je sajt nov, verovatno je u pitanju Sandbox. Drugo, fluktuacije u SERPovima su normalna stvar – prihvatite to kao nužno zlo. Ukoliko je ipak sajt ispao iz pretraga iako nije nov, nemojte odmah paničiti. Možda je samo neki glitch u jednom od datacentara, ili glavnom indexu. To ne bi trebalo da traje duže od dva – tri dana.

Ako ste koristili “prljave” tehnike – keyword stuffing, doorway pages, cloaking, itd. ne trebate se ni čuditi zašto ste banovani. Drugi razlog može biti link farming. Pazite se toga. Link farme se smatraju spamom i dobijaju penale. Vaše prisustvo na jednoj takvoj samo privlači neželjene poglede na vas.

Šta činiti?
Postoje dve stvari koje u takvoj situaciji možete uraditi. Prvo, batalite sajt (tj. domen), zakupite novi i postavite sveži sajt. Nekad je to zaista jednostavnija varijanta. Nipošto ne pokušavajte trikove tipa 301 redirekcije na novi domen. Google je svašta, ali nije glup.
Drugi način je da otklonite razlog banovanja. Proverite Webmaster Gudelines i vidite da li kršite neko pravilo. Kada uočite uzrok, otklonite ga i pošaljite mail Google-u sa detaljnim objašnjenjem (izvinjenjem) i navodima šta je otklonjeno od materijala koje se kose sa Webmaster Guidelines.

Kako da odaberem dobru ključnu reč?
Ovo je zapravo najteži deo SEO posla. Ideja vodilja treba da vam bude fraza koja se puno traži, a ima malo rezultata pretrage. Postoji dosta alata za proveru, tzv “keyword suggestion tool”, a verovatno najpoznatiji je http://www.digitalpoint.com, koji kombinuje Overture i Wordtracker. Uz pomoć ovih alata uporedite broj dnevnih pretraga za ciljne fraze sa brojem rezultata koje Google (i ostali pretrazivači) daju za te fraze.

Nemojte se truditi da dovodite posetioce na home page vašeg sajta. Fokusirajte ključne reči na pojedine strane. Suzite ih na usko ciljne grupe. Dovedite posetioce na stranu koja sadrži upravo ono što oni traže!

Koji je najbolji način da prijavim sajt na pretrazivače?
Najjednostavnije i najefikasnije je ulinkovati novi sajt na neki postojeći koji ima veliki traffic i spideri ga redovno obilaze. Na taj način se možete naći u indeksu već za nekoliko dana. Primera radi, postavite link ka svom sajtu u potpis na [ES]-u, i videćete rezultat. U principu bi trebalo izbegavati programe za automatsko prijavljivanje.


Sajt mi nije indeksiran, a proslo je vec mesec (dva)?
Postoji nekoliko razloga zbog cega sajt koji je vec neko vreme live, pa cak i crawl-ovan nije dodat u glavni index. Sam Google daje detaljno objasnjenje zasto to moze da se desi i sta raditi u datoj situaciji:
http://www.google.com/intl/en/webmasters/2.html
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

bsaric
Bruno Šarić
SEO
Samobor, Hrvatska

Član broj: 72221
Poruke: 527
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.seo.hr


Profil

icon Re: Search Engine Optimisation FAQ25.10.2005. u 20:24 - pre 224 meseci
Citat:
Šta je Sandbox?
Sandbox je filter koji Google primenjuje na novim sajtovima. On pogađa sve sajtove, bez izuzetka najvise 30-40 dana po prvom indeksiranju i traje 60-90 dana. Rezultat ovog filtera je da sajt ne dobija punu vrednost od svojih ulaznih linkova i sadržaja i samim tim se kotira niže (pa čak i potpuno ispada iz pretrage). Razlog za postojanje ovog filtera je sprečavanje zloupotreba – zahvaljujući njemu Google ima dovoljno vremena da otkrije problematične sajtove i ne dozvoli im da se kotiraju visoko.


Mali ispravak:

Sandbox je filter koji google primjenjuje na novim i ostalim stranicama, starija domena također može upasti u sandbox. Također nema određene vremenske granice koja određuje kada site ulazi u sandbox, site ulazi onog trenutka kad google primjeti određene seo tehnike, linkove, on page optimizaciju, drugim riječima moguće je upasti odmah nakon indeksiranja, a moguće je upasti nakon nekoliko mjeseci. Također ne traje 60 do 90 dana, već prema iskustvima mnogih 6-18 mjeseci, ovisno o temi sitea, komercijalni sajtovi su najduže u sandboxu, sajtovi koji ciljaju vrlo komercijalne pojmove, vrlo tražene pojmove također su duže unutra. Nažalost razlog postojanja je sprečavanje BH siteova, no sandbox nema mogućnost otkrivanja problematičnih sajtova niti baniranja, već samo sprečavanje rejtinga preko noći i bombardiranja od strane spammera, a također ima ulogu da webmasteri koriste što više adwords servis :)

btw. keyword density ne postoji :)

[Ovu poruku je menjao bsaric dana 25.10.2005. u 21:28 GMT+1]
Ne odgovaram na pitanja preko PP i emaila vezana uz SEO niti ne pregledavam
domene.
SEO blog | Životopis
- Posao
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Search Engine Optimisation FAQ26.10.2005. u 07:43 - pre 224 meseci
Evo nekih definicija za SEM/SEO iz nove knjige koju pripremam, pa da dobijem možda i neki komentar koji ću primeniti :)

Indexed Pages (Indeksirane stranice) – Termin se odnosi na stranice Web sajta koje su uvrštene u bazu podataka pojedinačnog pretraživača.

Keywords (Ključne reči) – Reči koje se koriste pri pretraživanju.

Keyword Density (Frekvencija pojavljivanja ključnih reči) – Ovaj termin se u osnovi odnosi na procenat ključnih reči sa stranice Web sajta koji je indeksiran od strane pretraživača. U tekstovima na temu optimizacije sajta prema zahtevima pretraživača (SEO) frekvencija pojavljivanja ključnih reči (Keyword Density) se češće odnosi na frekvenciju ponavljanja bitnih ključnih reči na jednoj stranici.

SERP (Search Engine Result Page) – Stranica pretraživača sa rezultatima pretraživanja. Cilj je pozicionirati sajt na prvoj stranici rezultata pretraživanja, po mogućnosti što više pri vrhu rezultata pretraživanja. Statistike pokazuju da preko 90 odsto korisnika pretraživača ne idu dalje od prve stranice pretraživanja.

OSR (Organic Search Results) – Organski ili prirodni rezultati pretraživanja. Rezultati pretraživanja na stranici (SERP) koji se tu nalaze kao direktan rezultat pretraživanja baze podataka pretraživača. Ovaj termin se definiše iz razloga razgraničenja sa plaćenim rezultatima pretraživanja.

PSR (Payed Search Results) – Plaćeni rezultati pretraživanja. Sponzorisani rezultati pretraživanja, koji se povlače iz posebne baze podataka oglašivača koji žele da ostvare kvalitetnije pozicioniranje na pretraživaču za određene ključne reči.

SEO (Search Engine Optimization) – Optimizacija sajta prema zahtevima pretraživača. Deo strategija marketinga putem pretraživača koji se odnosi na tehnike prilagođavanja samog sajta zahtevima pretraživača sa aspekta kvalitetnog pozicioniranja sajta u prirodnim rezultatima pretraživanja, za određene ključne reči.

Link Popularity (Kvalitet linkovanja na drugim sajtovima) – Ovaj termin predstavlja kvantitativnu i kvalitativnu meru sajtova koji linkuju posmatrani sajt.

Pay Per Click (Plaćanje oglašavanja po kliku) – Jedna od osnovnih karakteristika kontekstualnog advertajzinga jeste omogućavanje plaćanja oglašivača po efektima oglašavanja, tj. plaćanje po ostvarenom kliku na reklamu.

Contextual Advertising (Keyword Advertising) – Tehnike ostvarivanja vidljivosti Web sajta (povećanje broja posetilaca sajta) zakupom ciljanih ključnih reči i oglašavanjem na Web stranicama koje su u kontekstu tih zakupljenih ključnih reči. Pretraživači putem posebnog programa određuju koju će reklamu pustiti na određenoj stranici, u zavisnosti od frekvencije pojavljivanja ključnih reči (Keyword Density) posmatrane stranice.

Napomena: Skraćenice i termini koji nisu zadebljani u tekstu (bold) se ne koriste često u praksi marketinga putem pretraživača.


 
Odgovor na temu

Someonee

Član broj: 112685
Poruke: 13
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.projectecd.com


Profil

icon Re: Search Engine Optimisation FAQ07.10.2006. u 18:51 - pre 213 meseci
Hvala mnogo ce mi pomoci da povecam posecenost ;)
Dobar tutor
 
Odgovor na temu

[es] :: Pretraživači i SEO :: Search Engine Optimisation FAQ

[ Pregleda: 6677 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.