Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

zeleni caj - najnovija istrazivanja

[es] :: Nauka :: zeleni caj - najnovija istrazivanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 38106 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja26.04.2006. u 09:55 - pre 218 meseci
Nebojsa, daj molim te izvor citiranog teksta. Hteo bih malo opsirniju info o fluoru u zelenom caju. Jel ga prirodno ima tu ili je dodat ??!!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8350
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja26.04.2006. u 15:10 - pre 218 meseci
Evo izvora

http://www.mercola.com/2005/aug/2/fluoridation.htm, ali da je zeleni caj pun fluora moze se cuti i na drugim ozbiljnim mestima.

Fluor je, pak, po mnogima, jedna od najvecih naucnih zabluda (neko ce reci prevara) XX veka . Sve u svemu, samo jos jedan dokaz da treba dobro porazmisliti pre nego sto se fiksirate za nesto "biljno" (rec koja je najeskploatisanija od strane raznih prevaranata, a i onih koji to nisu, samo ne znaju da su u zabludi)

 
Odgovor na temu

savanah

Član broj: 78922
Poruke: 410
*.3dnet.co.yu.



+4 Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja28.04.2006. u 07:54 - pre 218 meseci
za sve cajopije obavezna je poseta tzv "Kuci caja" nalazi se u Milesevskoj 47 kod Kalenic pijace.
oni prodaju ciste cajeve tipa: crni, zeleni, beli ili crveni (rooibush) ali i razne egzoticne mesavine od kojih je svaka prica za sebe.
probao sam:
- Caj za lordove (crni caj)
- Pustinjski caj (zeleni caj, latice ruze, aroma breskve, mangoa i citrusa)
- Osam blaga (sencha, genmaicha, brusnica, ruza, hrizantema,kruska i "dragonfruit")
- Alibaba (crni i zeleni caj, cvet ruze, cvet suncokreta, breskva, vanila)
- Caj za ljubavnike (crni caj, cimet, jabuka, badem, djumbir, vanila)
- Ledeno doba (rooibush, limunova trava, limun, mint, safran, pupoljak pomorandze, aroma breskve, lajm)

prodaju se rinfuzno u posebnim kesicama da ne bi gubili od stvarno prebogate arome.iz razgovora saznadoh da cajeve dobavljaju iz nemacke. u istoj radnji je i cajdzinica i svaku od ponudjenih mesavina/cajeva mozete probati. ako vas mrzi da skoknete do njih pogledajte sajt www.kucacaja.co.yu
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.240.54.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Zeleni čaj produžuje život25.09.2006. u 10:58 - pre 213 meseci
CHICAGO - Studija provedena nad više od 40.000 ljudi u Japanu pokazala je da oni koji piju mnogo zelenog čaja duže žive, rekli su u utorak istraživači.

Istraživanje doktora Shinichija Kuriyame i kolega na japanskom sveučilištu Tohoku u Sendaiju, pokazalo je da je napitak posebno učinkovit u borbi protiv srčanih bolesti ali i da nije smanjio stopu smrtnosti od raka, kako su pokazale neke ranije studije provedene na životinjama.

Antioksidansi polifenoli nađeni u zelenom čaju mogli bi objasniti pozitivan učinak čaja na duljinu života, kaže se u studiji objavljenoj ovoga tjedna u časopisu Journal of the American Medical Association.

Studija rađena 11 godina provedena je u sjeveroistočnom Japanu, regiji gdje 80 posto stanovništva pije zeleni čaj, a više od polovice pije tri ili više šalice dnevno.

Oni koji su pili pet ili više šalica čaja dnevno tijekom 11 godina imali su 16 posto manju stopu smrtnosti općenito, a posebice od srčanih oboljenja. Tijekom prvih sedam godina studije stopa smrtnosti onih koji su pili mnogo čaja bila je 26 posto manja nego kod ostale populacije. Studija je provedena nad populacijom starosti od 40 do 79 godina.

(Hina, Reuters)
 
Odgovor na temu

mirelam
:)

Član broj: 106100
Poruke: 19
194.106.171.*



Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja01.10.2006. u 09:32 - pre 213 meseci
Citat:
savanah: za sve cajopije obavezna je poseta tzv "Kuci caja" nalazi se u Milesevskoj 47 kod Kalenic pijace.
oni prodaju ciste cajeve tipa: crni, zeleni, beli ili crveni (rooibush) ali i razne egzoticne mesavine od kojih je svaka prica za sebe.
probao sam:
- Caj za lordove (crni caj)
- Pustinjski caj (zeleni caj, latice ruze, aroma breskve, mangoa i citrusa)
- Osam blaga (sencha, genmaicha, brusnica, ruza, hrizantema,kruska i "dragonfruit")
- Alibaba (crni i zeleni caj, cvet ruze, cvet suncokreta, breskva, vanila)
- Caj za ljubavnike (crni caj, cimet, jabuka, badem, djumbir, vanila)
- Ledeno doba (rooibush, limunova trava, limun, mint, safran, pupoljak pomorandze, aroma breskve, lajm)

prodaju se rinfuzno u posebnim kesicama da ne bi gubili od stvarno prebogate arome.iz razgovora saznadoh da cajeve dobavljaju iz nemacke. u istoj radnji je i cajdzinica i svaku od ponudjenih mesavina/cajeva mozete probati. ako vas mrzi da skoknete do njih pogledajte sajt www.kucacaja.co.yu


Ja cu definitivno morati da posetim kucu caja!Inace zeleni caj koristim vec 6 godina .Ne volim zeleni caj u kesicama,probala sam i muka mi je od njega ,uvek kupujem u rinfuzu.
A evo nesto sto sam nasla na netu o zelenom caju



Može li čaj “izgladneti” opake ćelije raka?


Odavno je poznato da slobodni radikali spolja i iznutra vrlo nepovoljno deluju oštečujući ćelije tkiva i organa, dovodeći do degenerativnih oboljenja i raznih oblika raka. Zbog toga se kao standardno sredstvo za prevenciju preporučuju jaki antioksidansi (E-vitamin, C-vitamin, beta karoten). Tek nedavno je utvrđeno da su polifenoli iz nekih biljaka još jači antioksidansi, a zeleni čaj je došao na glas kao napitak koji ima po jedinici za konzumiranje (šoljica) najveću količinu polifenola (300-400 mg) naravno pod uslovom da je čaj dovolijno gusto pripremljen, ili stručnije rečeno, ako ima suve materije od 8-12%. Tako se relativno jednostavno i brzo, došlo do vrlo zanimljivog otkrića da narodi koji piju mnogo zelenog čaja imaju najmanju stopu smrtnosti od nekih oblika raka i drugih savremenih oboljenja.

Izgleda da neka od komponenti iz zelenog čaja nakon duže upotrebe blokira delovanje enzima urokinaze, koji otapajući protein iz živih ćelija pomaže da se na njihovo mesto nasele ćelije raka i razvije mehanizam za njihovu prehranu. Famozna komponenta nazvana je u naučnim krugovima epigalokatehin galat (ECGC), a o tome je pisao i poznati časopis “Nature”.

Zapravo, ako se prekine proces prehrane ćelija raka, one se osuđuju na tiho umiranje od gladi. Otkriću je pomoglo kompjutersko modeliranje sintetskog sredstva za blokiranje urokinaze. Epigalokatehin galat se uspešno može izolovati iz zelenog čaja i u laboratorijskim uslovima on pokazuje svoje dejstvo u blokiranju urokinaze. Ostaje mnogo toga da se uradi pre nego što se otkriće i praktično iskoristi, ali nedvosmislena činjenica jeste da je zeleni čaj vrlo zdrav napitak.
To pokazuju i brojna druga epidemiološka ispitivanja sprovedena posebno u Japanu; tako statistike pokazuju da je brzina umiranja od raka znatno manja u oblasti Shizuoka. Izrađene su precizne karte po kojima se došlo do podataka da je osim opšteg smanjivanja broja umrlih od raka i kod muškaraca i kod žena, bitno smanjena pojava raka jednjaka, želuca i jetre. Oblast je poznata po proizvodnji zelenog čaja, koji predstavlja svakodnevni (isključivi) napitak. Ono što je utvrđeno jeste običaj da se pravi čaj na čaj tj. postiže se vrlo jaki ekstrakt.

Na Institutu za rak Pekinškog univerziteta, izvršena su klasična laboratorijska istraživanja kod kojih je veštački izazvan rak jednjaka, želuca i jetre kod miševa, a potom je polovini dat ekstrakt zelenog čaja a drugoj polovini nije. Rezultat je bio vrlo zanimljiv; kod grupe miševa koji su dobili ekstrakt zelenog čaja, pojava raka je bila za 50% manja!
Isti ili približno slični rezultati su dobijeni u eksperimentu na univerzitetu u Tokiju, gde se umesto ekstrakta zelenog čaja koristio katehin dobijen iz tog čaja. Izgleda, po svemu sudeći, da aktivna supstanca zelenog čaja (katehin) putem blokiranja enzima urokinaze deluje na oba stepena karcinogeneze tj. na inicijaciju i na promociju, a to se sve do nedavno uopšte nije znalo.

Uz pomenuto, ispitivanjem ekstrakta polifenola dobivenih iz listova biljke zelenog čaja pokazalo se da smanjuje nivo lipida, triglicerida i holesterola u krvi, a time i opasnost od bolesti krvnog sistema i arteroskleroze. Zeleni listovi čaja bogati su i fluorinom koji sprečava štetno dejstvo bakterija karijesa u usnoj šupljini. Čaj sadrži i minerale važne za čovekovo zdravlje poput kalijuma, bakra, gvožđa i mangana. Sadrži malo teo-filina i teobromina. Odavno je poznato da deluje i diuretski, pomaže protiv celulita jer ogranicava apsorpciju masnoće i podstiče površinsku cirkulaciju. Zaceljuje rane, ekstrakt čaja koristi se za negu kože, usne šupljine, izraslina na koži, protiv peruti u kosi, kod opekotina kao i za lečenje akni.

Ukusni napitak može se piti u bilo koje doba dana i večeri jer tein znatno blaže stimulise mozak nego kofein.



Antivirusno delovanje zelenog čaja


Premda se nagađalo da zeleni čaj ima relativno snažno antivirusno delovanje, teško je bilo to i dokazati. Pomogli su japanski stručnjaci koji su prvi upozorili na zanimljiva iskustva iz uzgoja duvana, koji je jako osjetljiv na tzv. virus mozaične bolesti. Ako se listovi duvana preliju eksudatom zelenog čaja (koncentrisan ektrakt) oni su definitivno zaštićeni od pojave ove bolesti. Prof dr Shimamura je utvrdio aktivne supstance iz zelenog čaja, a to su katehin i njegov oksidovani oblik teaflavin.

Sprovedeni su eksperimenti na dobrovoljcima, koji su pokazali da se svakodnevnim grgljanjem jakih rastvora zelenog čaja može prevenirati “instaliranje” virusa gripa u grlu u kritično prolećno vreme.

Na tome se nije stalo pa su sprovedeni ekperimenti i na drugim grupama virusa među kojima je i virus AIDS-a. Utvrđeno je, naravno u laboratorijskim uslovima, da katehin usporava njegovo delovanje i širenje, ali ga ne ubija.

Istraživanja se nastavljaju!!



Osvežavajuće delovanje – nezamenjivo!


Dobri poznavaoci zelenog čaja kažu da nijedan napitak a još manje njihova mešavina, ne može tako dobro osvežiti telo kao što to može jaki zeleni čaj. Sadržaj kofeina je po pravilu veći nego u kafi, a kad se kombinuje sa katehinom, učinak je nezamenjiv!

Miris tog napitka nežne zelene boje i kiselkastog ukusa podstiče pozitivne misli, krepi celo telo, umiruje, opušta i procišćava organizam.

Nesumnjivo da takav napitak otklanja pospanost i prisiljava čoveka na aktivnost te podiže nivo raspoloženja. Pitanje doziranja čaja je isto kao kod kafe; svako ima drugačiji “aršin” ali je isto tako sigurno da ne valja preterivati. Opšte prihvatljiv princip je 2-3 šoljice dnevno, premda ima delova sveta gde se koristi i dvostruka doza. Samo posebno osetljive osobe mogu imati nesanice ako zeleni čaj piju naveče odnosno u jako koncentrisanom obliku.

Osvežavajuće delovanje zelenog čaja prosečno je duže od onoga na koji smo navikli kod kafe, što se takođe pripisuje kombinovanom delovanju aktivnih supstanci. Iz toga se može naslutiti da je za neke profesije (piloti, vozači) bolje koristiti čaj nego kafu. Ova činjenica se svakako već i komercijalno koristi; umesto da se pije topli čaj za osveženje, uzimaju se tablete zelenog čaja!

I tako eto; od “čarobne” formulacije do otkrića stvarnog lekovitog delovanja, prošli su vekovi.
Svako ko podcenjuje delovanje čajeva, a posebno zelenog – vara se!


:)
 
Odgovor na temu

mirelam
:)

Član broj: 106100
Poruke: 19
194.106.171.*



Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja01.10.2006. u 09:46 - pre 213 meseci
Priprema zelenog čaja


Prilikom pripreme savršene šoljice zelenog čaja treba imati na umu nekoliko važnih stvari:


Kvalitet vode

Dobar kvalitet vode je od esencijalnog značaja za dobru šolju čaja. Generalno gledano, gradska voda jednostavno nije dovoljno dobra.
Iako je u Srbiji voda bakteriološki ispravna, uglavnom je previše tvrda za pravljenje čaja.
S'toga je bolje koristiti flaširanu vodu ili vodu dobijenu iz specijalnih filtera za vodu.


Temperatura vode

Ovo je kritično!
Sa temperaturom vode se najčešće prave greške. Ako je voda previše vruća odnosno provrela, vaš čaj će postati gorak i izgubiće najveći deo svojih lekovitih svojstava!

Zeleni čaj treba pripremati sa temperaturom vode između 75 i 80 stepeni po Celzijusu. Pošto voda vri na 100 stepeni, treba je ili ohladiti dodavanjem malo sveže hladne vode ili prekinuti zagrevanje kada je vrenje blizu (pojavljuju se sitni mehurići koji sa dna posude kreću ka površini)

Provrelu vodu možete hladiti i preručivanjem iz jedne posude u drugu ili jednostavno sačekati minut ili dva..
Najbolje je u početku koristiti termometar i vežbati dok se ne ovlada tehnikom i stekne dobar osećaj kada je postignuta prava temperatura vode.


Pre stavljanja čaja u vodu…

Zagrejte posudu (čajnik) u kojoj ćete pomešati čaj sa vodom. U tako zagrejanu posudu stavite čaj da stoji nekoliko minuta.
Ovaj proces priprema čaj za njegovo mešanje sa vodom. Pomirišite aromu koju čaj ispušta u ovim trenucima a zatim ulijte vodu u čajnik


Vreme pripremanja


Još jedan kritičan element u procesu pripremanja zelenog čaja je vreme koje ćete ga držati u vodi!
Dva do tri minuta je sve što je potrebno. Duže držanje čaja u vodi proizvešće prejak i gorak ukus. Takođe je jako važno ne mešati i ne mućkati čaj dok stoji u vodi jer će u suprotnom čaj biti mutan a to će uticati na ukus.


Ostavite čaju prostora da se proširi tj. nabubri

Zeleni čaj je kompaktan i u vodi se širi te mu za to treba prostora. Čaj je zbog toga najbolje spremati u kineskim ili japanskim čajnicima koji su dizajnirani sa ovom činjenicom na umu. Takođe, ovi čajnici su napravljeni od pečene gline što je najbolja okolina za pripremu dobrog čaja.



Kada sipate čaj u šolju videćete sićušne trunke čaja koje plivaju svuda po njemu i koje se na kraju istalože na dnu. To je normalna pojava… to želite. Ispijte i to.

Na kraju, pre prvog gutljaja osmotrite boju čaja, pomirišite karakterističnu aromu. Sa vremenom i iskustvom, naučićete da razlikujete dobar od manje dobrog čaja, samo po njegovom mirisu.

Uživajte!



:)
 
Odgovor na temu

mirelam
:)

Član broj: 106100
Poruke: 19
194.106.171.*



Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja01.10.2006. u 10:04 - pre 213 meseci
i jos nesto...

Pripremanje zelenog čaja

Kod pripreme zelenog čaja važi da je voda duša čaja. To znači da treba koristiti samo meku vodu (sa malo hlora i kamenca). Dok je za pripremu crnog čaja najbolje koristiti glinenu posudu za čaj. Za zeleni čaj, kako kažu poznavaoci, najbolje je koristiti posude od porcelana i keramike.


Kod pripreme zelenog čaja razlikuju se tri načina pripreme:

1.) Japanska metoda I

Vodu prokuvati i ostaviti da se ohladi na otprilike 60°. Zatim tom vodom preliti čaj i ostaviti 3 minuta da odstoji. Ako Vam je čaj previše kiseo postupite prema metodi II.

2.) Japanska metoda II

Prvo se pripremi čaj po metodi jedan. Zatim se prospe tečnost a isti čaj se ponovo prelije toplom vodom. Nakon 2-3 minuta se čaj može servirati.

3.) Engleska metoda

Za jednu šoljicu je potrebna jedna čajna kašika čaja. Listići se preliju vrelom vodom. Nakon 5 minuta se čaj može servirati.

Sastojci:

Zeleni caj ; Crni caj
Kofein:1,5-4% ; 1,5-4%
flavonoidi:33% ; 31%
flavonoli:3% ; 3%
katehini:30% ; 9%




Tri grama zelenog caja sadrzi:

Vitamin A u hiljaditom delu miligrama
Vitamin B1 0,12 do 0,21 miligram(dnevna potreba je 1,4 miligrama)
Vitamin B2 0,0054 do 0,0231 miligram (dnevna potreba: 1 do 1,8 miligrama)
Vitamin C 7 do 15 miligrama u svežim listićima (dnevna potreba: 30 miligrama)
Vitamin E 0,72 do 2,4 miligrama (dnevna potreba: 15 do 30 miligrama)
Vitamin K U tragovima
Gvožđe 0,312 do 1,14 miligrama (dnevna potreba: 10 do 18 miligrama)
Fluor 0,121 do 0,258 miligrama (dnevna potreba: 1 miligram)
Kalijum 28,8 do 84 miligrama (dnevna potreba: 3 do 4 grama)
Kalcijum 8,1 do 22,2 miligrama (dnevna potreba: 0,00 do 1,2 grama)
Natrijum 0,09 do 0,33 miligrama (dnevna potreba: 2 do 3 grama
Cink U tragovima


http://www.jazas.org.yu/pages/article.php?id=740
http://www.cocktailbar.co.yu/Files/zelenicaj.htm













[Ovu poruku je menjao mirelam dana 01.10.2006. u 17:53 GMT+1]
:)
 
Odgovor na temu

harizma
Beograd

Član broj: 135039
Poruke: 3
*.vektor.net.



Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja04.04.2007. u 01:47 - pre 207 meseci
Citat:
Kupujem zeleni caj , ali ga pijem preko Kombucha napitka , za ciju se pripremu koristi.



Ja pijem i zeleni chaj i kombuhu. Dobro, pijem i 'svashta neshto' drugo, ali moram da kazem da ne pamtim kad sam bila bolesna od gushobolje, kijavice, gripa .. iako sam bila u direktnom kontaktu sa bolesnima. I josh neshto, posle dvadesetak godina rasta sede kose, rano me uhvatilo, genetika, dakle, pocela je da mi raste kosa u prirodnoj boji. Za ovo je verovatno 'krivac' kombuha, jer za nju kazu da ima neki sastojak koji sprecava da kosa osedi.

Zahvaljujem se na informaciji u vezi 'kuce chaja' i poseticu je chim pre.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
*.beogrid.net.



+94 Profil

icon Re: zeleni caj - najnovija istrazivanja04.05.2007. u 10:28 - pre 206 meseci
i zeleni i crni čaj spadaju u antioksidante, tj. neutrališu slobodne radikale u telu koji sa svoje strane oštećuju sve ostale ćelije u organizmu.
(BBC - How to build a human - 2002. god)

pijte čaj i živite duže
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: zeleni caj - najnovija istrazivanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 38106 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.