Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 77136 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)08.09.2006. u 20:55 - pre 213 meseci
PS Hajde malo PROSVRLJAJTE po netu i pronadjite ko je smislio parametarsko dizajniranje - Kad vec pricate o tome :) - Inace ja ga koristim od 97-e profi - a Vi?
 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
213.244.208.*



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)08.09.2006. u 21:23 - pre 213 meseci
Izgleda da Speling nisi dobro razumio, tema je: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)

Sap 2000 znam kako radi, Tower nisam imao priliku da koristim, pretpostavljam da je dobar, bas me interesuje kakav je u proracunu metalnih konstrukcija, moze li neko da posalje par screen shootova?Inace, masinac sam, tako da imam neke dodirne tacke sa gradjevisnkim programima.

Nemam ja nista protiv ProE, i ja bih da se trazi modeliranje kuce, vikendice radio u Catia-i, ali proracuni su nesto drugo design sasvim drugo

Pozdrav svima
MK
 
Odgovor na temu

Tatjana M.

Član broj: 71928
Poruke: 56
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)08.09.2006. u 21:24 - pre 213 meseci
Ajmo onda jedno brzo natjecanje.
Jednostavan primjer.
AB ploca, C25/30, S400, dimenzija 4x3 m, debljine 12 cm, "elasticno" upeta na svim krajevima, Vl. Tez + korisno opt. od 3 Kn/m2
Dimenzionirat, odredit kolicinu potrebne armature, vlastite modove ploce, seizmicki proracun i izradit armaturne nacrte.

Jesi za ili ces sad pocet filozofirat?!
 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
213.244.208.*



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)08.09.2006. u 22:01 - pre 213 meseci

bingo Tatjana

MK
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)08.09.2006. u 22:09 - pre 213 meseci
Hajde da postavimo stvari ovako - Vi stvarno ne verujete da ProE radi analize - CAE, FEM i sve ostalo?
Da li je neko od Vas cuo za Mehaniku? - Modul ProEngineer-a?

http://www.ptc.com/products/disciplines/cae/index.htm

A pored toga evo i linka ka barem 500 tema o Analizi u ProE-u
http://www.mcadcentral.com/proe/forum/forum_topics.asp?FID=4

Evo i linka ka celom forumu
http://www.mcadcentral.com/proe/forum/default.asp

Inace bavim se dizajnom - razvojem - Nisam strucnjak za analizu - pa ne mogu da prihvatim izazov - mada sto se tice dizajna - pa - Dame izvolite.

1997-98-e sam radio analize razmene gasova kroz cev pistolja prilikom opaljenja - pa sad Vi vidite dali sam dovoljno kvalifikovan da pricam na temi.
Ne vidim da je iko dao oggovor ko je smislio parametarsko dizajniranje - Nije li to mozda bio jedan Ruski naucnik koji kasnije odlazi u Kanadu i stvara firmu PTC- Parametric Technology Corporation - inace PTC-jev brand je ProEngineer.

Ne zelim da tema predje u prepirku - ali dame - Vi poredite Ferari i JugoFloridu (prim prev) govoreci da je florida bolja. ProE postoji od davne 87-e i jedan je od nekoliko vrhunskih paketa A klase na svetskom trzistu. Uz njega se nalaze Ug, Catija i niko vise. Nagledao sam se kroz sve ove godine mnogo "malih" softvera koji su zasijali i nestali a medju njima je bilo i velikih poput softvera sa imenom I-deas. Samo govorim da se ovo sto Vi radite pa ne moze bas uzeti za ozbiljno. Uporedjivati firmu sa 20 i kusur godina iskustva i milijardama dolara na racunu i firmu koja pravi po meni "no name" softver (ne sporim njegovu potencijalni kvalitet ili vec sta) je sasvim bezveze.

Ne zelim takodje da sad ugnjavim temu ovom raspravom- ali 800.000$ za ProE - u Zapadnom svetu gde se ni jedan peni ne daje bez ideje da ce vrlo dobro da se isplati - pa . Moze li se to uporediti sa cenom i "kvalitetom" koji se dobija za tu cenu od neke male "softwerske" kuce? Mozda sam megaloman, ali za mene je malo sve sto nema cenu vecu od 100.000 - uz neke izuzetke.

Mislite li da ProEngineer i ja ne poznajemo izraze CAE - Compuetr Engineering Analyses, Cad - Computer Aided Desing BIM - Bill of materials i slicno - ? Hmm

Imam utisak da u stvari Vi i ne poznajete prave mogucnosti velikih softvera. Pa u njima se rade analize celih motora, opterecenje npr cele konstrukcije zgrade, broda ili eventualno aviona. Sad sam malo iznenadjen - Da li Vi stvrano mislite da softveri koji su ovako mocni nisu upotrebljivi u gradjivinarstvu? Pa sam sam radio projekte npr zgrada gde sam u imao u svakom trenutku broj utrosenih "srafova", kolicine upotrebljenog betona na udaljenost jednog klika i slicno.
Ne vidim onda razloga za ovakva pitanja i konstatacije osim neinformisanosti - ali to nije problem. Ako mogu da pomognem da Vas informisem - rado cu to uraditi.

Mislite li da je Olimpijski stadion u kini uradjen bez ijedne analize? Slazete se da nije - Mislite da to nisu radili u Catiji? - Zasto da ne ako to Catija moze i mora - Pa za to je placena. Shvatate. Ista prica vazi za ProE.
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)08.09.2006. u 22:19 - pre 213 meseci
Evo jedne stare teme
http://www.elitesecurity.org/t42735-2#350391

Ako nekoga ne mrzi - neka pregleda temu od pocetka, a sa druge strane neka pogleda sve teme na forumu 3D Modelovanje - Gomila tema nije prebacena ovde vec se nalaze tamo - a nije im ttamo mesto - Valjda ce moderatori malo da urade svoj posao i prebace teme gde im je mesto. Sa druge strane - vidite kako sam onda razmisljao - ni dan danas nemam drugacije razmisljanje - i vrlo lepo elaboriram svoja objasnjenja. Nadam se da ovo nece prerasti u falme, vec u simpativnu raspravu sa cinjenicama.
 
Odgovor na temu

Tatjana M.

Član broj: 71928
Poruke: 56
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 09:52 - pre 213 meseci
Druga opcija je i bila za ocekivat.
Nisam si ni trudila procitat tvoj post, a niti necu.

Dečko jel ti imas završen koji faks?!
Građevinu sigurno nemaš. To se da vidit iz aviona. Arhitekturu mislim isto da ne, strojarstvo definitvno ne, jer nebi baljezgo gluposti ko sad. Ostali me ni ne zanimaju pošto se i ova dva vec u glavnim tockama udaljuju od teme.

I daj malo nauči kontrolirat svoju naglu narav i bahatost mogla bi te koštat (ako već i nije), i drži se projektiranje namještaja. Sigurna sam da je simpatičan poslić.
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 11:38 - pre 213 meseci
Ovo prelazi na vredjanje - ali svako ima svoj stil - moj su cinjenice a niciji vredjanje - pa sak kome sta vise odgovara.

Necu se uopste truditi da komentarisem konstatacije o mojoj naravi i bahatosti a o mojoj strucnosti svako moze sam da proceni.
 
Odgovor na temu

b.milan
Beograd

Član broj: 70157
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 12:38 - pre 213 meseci
Citat:
Tatjana M.:
Zanima me dal Tower rjesave probleme (detalje) siderenja armature...npr spoja grede i stupa...povijanje sipki iz grede u stup...ili povijanje sipki iz gornje u donju zonu u samoj gredi...mogucnost prikaza armature u 3D-u?


Tower moze da proracuna staticke uticaje (po teoriji I i II reda), modalnu analizu (period i svojstvene oblike oscilovanja), seizmicki proracun (multimodalni ili ekvivalentno-staticki), nelinearan proracun (nelinearni stapasti elementi), proracun stabilnosti konstrukcije po teoriji II reda, odredjivanje uticaja od proizvoljnog pokretnog opterecenja. Sto se tice dimenzionisanja, moze da dimenzionise beton (ploce/zidove i grede/stubove), i vrsi proveru stabilnosti celicnih i drvenih nosaca (takozvano "dimenzionisanje" celika i drveta).

Podrzan je veliki broj propisa, recimo za beton - Eurocode, YUS, DIN (Nemacki), SIA (Svajcarski), SNIP (Ruski), BS (Britanski), ACI (Americki), MSZ (Madjarski), BN (Bugarski) propisi.

Dimenzionisanje betona u Tower-u obuhvata:
1. automatsko generisanje sheme kombinovanja opterecenja. Sema kombinovanja je u potpunosti u skladu sa izabranim propisom.
2. proracun potrebne armature.
3. usvajanje armature u plocama
4. usvajanje armature u gredama i stubovima - zadavanjem karakteristicnih rasporeda armature u okviru poprecnog preseka.
5. proracun prslina i ugiba
6. kreiranje grafickih i tekstualnih izvestaja za sve gore navedeno.

Odgovor na konkretno pitanje je - u Tower-u ce se dobiti prikaz usvojene armature sematski po celoj gredi i detaljno u svakom preseku (ili u ploci, u svakoj tacki jedne ili druge zone) . Oblikovanje armature (povijanje, sidrenje, prekidanje, ankerovanje) nije delokrug Towera vec drugog programa specijalizovanog za detalje armiranja - ArmCAD. Usvojena armatura u Tower-u se moze izvesti u ArmCAD i u ArmCAD-u ce se zatim dobiti pravi crtez armature i dalje - specifikacija i rekapitulacija armature.
Ovo vazi i za obicnu armaturu i za mrezastu armaturu.

Sto se tice 3D crteza detalja armiranja - pri eksportu usvojene armature uz Tower-a (verzija 5.5) u ArmCAD 2005 postoji opcija da se izabere izmedju 2D crteza (koji je uobicajen kada se rade detalji armiranja) i 3D crteza (koji moze da pomogne u sagledavanju komplikovanih detalja)

 
Odgovor na temu

Tatjana M.

Član broj: 71928
Poruke: 56
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 12:57 - pre 213 meseci
Milane, vezano za detaljiranje čelika, koje su opcije Towera?
Iz povjerljivih izvora sam doznala da ce mozda TeklaStructures (www.tekla.com) kontarktirati sa Radimpexom vezano za ovo pitanje, a to bi bilo :-)...pa cak i za detaljiranje armiranog/predgotovljenog betona.
 
Odgovor na temu

b.milan
Beograd

Član broj: 70157
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 13:45 - pre 213 meseci
Citat:
SpelingMistakes: Novi Olimpijski objekti u KINI su radjeni u Catiji - Da li Vam to nesto govori - I u Vasoj struci dolazi do izrazaja brzina, kvalitet i cena - A ProE kao i Catija su bez premca u svim tim stvarima - Pa ne bi te firme dobile posao da nisu bile BOLJE - ili neko misli da taj Vas TOWER moze da se takmici sa ProE-om ili Catijom?


Naravno da Tower i Catia ne mogu da se takmice. I ne treba da se takmice. Neko ko projektuje stadione, dvorane, zgrade televizija od 550 miliona dolara i vise (kao sto je to slucaj u Kini) ili neko ko projekuje most raspona 2000 metara, odnosno neko ko radi projekte cija je izrada "teska" stotinama ili milionima dolara/evra sigurno nece imati dilemu - uzece softver koji moze da ispuni sve zahteve. Naravno, za to ce i da plati. Pa ce da plati i za veoma ozbiljnu obuku svojih inzenjera da bi mogli kvalitetno da rade na takvom softveru.

Takodje, zbog ozbiljnosti posla, sigurno ce se koristiti i alternativni softver (ili vise njih) iste namene - radi kontrole glavnog softvera.

Takodje, zbog specificnosti softvera, ni hardver ne moze biti bilo kakav.

Da li znate koliko Catia kosta ? Koliko treba naplatiti projektovanje jedne petospratne zgrade koriscenjem takvog softvera da bi se isplatilo ?

...i onda ce se na nekoj emisiji na "Discovery Channel"-u ili "National Geographic"-u pojaviti na 30-tak sekundi prikaz monitora na kome je renderovani prikaz konstrukcije i tu ce se izneti podatak da je ovo "radjeno" u tom i tom programu jer je model imao 5 miliona jednacina (stepeni slobode) i da je to mogao da uradi samo taj i taj programski paket.

Daleko od toga da je glavni adut Tower-a njegova cena. Naravno da nije - cak se moze reci da cena Tower-a od 2800 e na ovom trzistu nije mala. (na trzistu na kojem jos uvek preovladjuje uverenje da je cena svakog softvera 150 dinara po CD-u a 250 dinara po DVD-u).


Citat:
SpelingMistakes:
Ne zelim da podcenjujem, ali klase postoje - U kojoj klasi je taj Tower - Iskren da budem nikad cuo za njega - Gde biste vi stavili njega u odnosu na ostale programe - i koji su to programi koji su po Vama konkuretni u toj oblasti (mozete uzeti u obzir i ProE ili Catiju, ali ne morate)


Glavna prednost je u tome sto je program lak za ucenje i upotrebu, sto je pravljen za inzenjere a ne za naucnike, sto ima interfejs na 11 jezika, sto radi sa desetak standarda i propisa... Sve to omogucava dobru poziciju programa Tower na ovom trzistu u kategoriji profesionalnog softvera za projektovanje u kojima su jos i SAP2000, STAAD, Robot, AxisVM i slicni.

A to sto niste culi za program Tower nije nista cudno - ovo je specijalizovani program za projektovanje konstrukcija. Inace, Radimpex-ov Tower je najzastupljeniji softver te namene u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj, BiH. Takodje, u svakom trenutku u protekle 3-4 godine, najmanje dvadeset diplomaca GF u Beogradu, Novom Sadu, Ljubljani i Zagrebu koristi program Tower u izradi svojih diplomskih radova.


Pozdrav.

Clan tima autora programa Tower i ArmCAD.

 
Odgovor na temu

b.milan
Beograd

Član broj: 70157
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 14:06 - pre 213 meseci
Citat:
Tatjana M.: Milane, vezano za detaljiranje čelika, koje su opcije Towera?
Iz povjerljivih izvora sam doznala da ce mozda TeklaStructures (www.tekla.com) kontarktirati sa Radimpexom vezano za ovo pitanje, a to bi bilo :-)...pa cak i za detaljiranje armiranog/predgotovljenog betona.


Nema detalja celika. Sve sto se tice dimenzionisanja celika odnosi se na proveru stabilnosti (nosivosti) celicnih nosaca razlicitih profila i pravljenje dokumentacije o tome. Provera se vrsi prema Eurocode-u, YUS-u i SIA 263 (Svajcarskom propisu).
Za sada nema proracuna veza i nema specifikacije materijala i nema radionickih crteza.


Citat:
Tatjana M.:
Iz povjerljivih izvora sam doznala da ce mozda TeklaStructures (www.tekla.com) kontarktirati sa Radimpexom vezano za ovo pitanje, a to bi bilo :-)...pa cak i za detaljiranje armiranog/predgotovljenog betona.


Mislim da bi omogucavanje transfera podataka izmedju dva programa bilo veoma dobro - svaki od njih ima nesto sto ovaj drugi nema. Sa druge strane, programi imaju i dosta zajednickih tacaka tako da bi to mozda moglo da izazove neke druge efekte.


 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 14:21 - pre 213 meseci
Osnovne verzije ProE-a i Catije kostaju ne vise od 5-6.000 Eu ili $ - zavisi od prodavca - Ako neko radi na mostu na beskoj, ne vidim sto ne bi uzeo bilo koji od ta dva - Sigurno ce se naci nekoliko hiljada za kupovinu bilo kojeg od ta dva.
Znaci razlog "cena" je malo klimav u odnosu na razlike izmedju blizu tri i blizu 6 hiljada. Jeste duplo vise - ali sta se dobija.
Hardver - Pa ja mogu da se kladim da ce na konfiguraciji na kojoj ce da radi Tower moci da radi i ProE.

Ne otplacuje se softver jednim poslom - ali satnica u radu sa takvim softverom moze biti i veca je - promasena poenta komentarom
Citat:
Koliko treba naplatiti projektovanje jedne petospratne zgrade koriscenjem takvog softvera da bi se isplatilo
Pa ne otplacuje se investicija pokretanja firme jednim poslom - definitivno ne.

Drago mi je da sam sada cuo za Tower i naucio nesto novo, ali to i dalje ne menja moje misljenje o gradaciji, kvalitetu i slicno - Tower se samo uklopilo u "gomilu" (nazalost mora se tako reci) low budget softvera koji traze svoje mesto pod suncem. Iskren da budem sad kad sam cuo, drago mi je i ako mogu gledacu nekako da pomognem. Ima vremena - Imam sada svojih obaveza preko glave, tako da cim bude prilike za nekih mesec ili vise cu se vratiti na ovu temu i kontaktirati gospodina iz Tower tima.

PS I dalje ne vidim razlog za "onakvo ponasanje" koleginice iz hrvatske, i nadam se da ce se "odljutiti" - Nadam se da cemo nastaviti normalno da komuniciramo. Na kraju krajeva sticajem okolnosti je dobila odgovor od nekog iz Tower tima o vrednostima ProE-a i Catije - Valjda to ima neku vrednost. Hteo sam da angazujem kolegu iz hrvatske koji radi slicne psolove kao ja, a dama mu je arhitektica, da napise nesto povodom koelginicinog posta, jer bez obzira sto se ja ne bavim konkretno gradjevinom imam saznanja jer to rade kolege. Nadam se da nije mislila to sto je napisala i da ce nastaviti sa doprinosom forumu.
 
Odgovor na temu

Tatjana M.

Član broj: 71928
Poruke: 56
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 14:56 - pre 213 meseci
Citat:
b.milan: Mislim da bi omogucavanje transfera podataka izmedju dva programa bilo veoma dobro - svaki od njih ima nesto sto ovaj drugi nema. Sa druge strane, programi imaju i dosta zajednickih tacaka tako da bi to mozda moglo da izazove neke druge efekte.


Bila bi to jako dobra stvar. Nadam se da ce nesto bit od toga:-)
 
Odgovor na temu

b.milan
Beograd

Član broj: 70157
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 15:47 - pre 213 meseci
Koliko ja znam o tome (a ne znam bas preterano mnogo) programi koje ste spomenuli nisu programi bas specijalizovani za projektovanje konstrukcija u gradjevinarstvu - vise su okrenuti masinstvu i 3D konacnim elementima. Znaci, programi nisu u istoj kategoriji. Modeliranje jedne zgrade u Toweru, proracun, dimenzionisanje i kreiranje projektne dokumentacije je neuporedivo brze i lakse nego koriscenjem pomenutih programa. Isto vazi i za halu, most, antenski stub i slicne konstrukcije visokogradnje. Uz to, dobijate dimenzionisanje u skladu sa lokalnim propisima, interfejs rezultate i projektnu dokumentaciju na svom jeziku.


Citat:
SpelingMistakes: Osnovne verzije ProE-a i Catije kostaju ne vise od 5-6.000 Eu ili $ - zavisi od prodavca - Ako neko radi na mostu na beskoj, ne vidim sto ne bi uzeo bilo koji od ta dva - Sigurno ce se naci nekoliko hiljada za kupovinu bilo kojeg od ta dva. Znaci razlog "cena" je malo klimav u odnosu na razlike izmedju blizu tri i blizu 6 hiljada. Jeste duplo vise - ali sta se dobija.


E sad, ja se ne slazem sa vasom konstatacijom da ce se "sigurno naci nekoliko hiljada" a narocito sa "jeste duplo vise - ali sta se dobija". Koliko taksista vozi BMW ? Ovi automobili su vrhunskog kvaliteta, dizajna, mogucnosti a opet, skoro niko ne taksira sa BMW-om ? Zato sto isti posao moze da uradi i sa Loganom, Opelom, Fordom, Pezoom ... I jos da vise zaradi, i jos da ih jeftinije odrzava. Koliko kosta godisnja pretplata za podrsku korisnicima ova dva programa ? Mnogo.

A sta se to dobija - dobija se BMW koga ne mozes da vozis po nasim putevima jer ne šiša ni jedne propise koji ovde važe.

Znači, kompletan zadatak projektovanja ne može se izvesti sa tim programima - ovde ali i šire. Moraju se upotrebiti i dodatni alati. Ja ne sumnjam u kvalitet i mogućnosti ovih programa ali zaključak koji se nameće je da projektantima ne završavaju posao.

A sto se tice novog mosta preko Dunava (kod Beške) - možda ćete se začuditi kada saznate da je u projektovanju korisćen i Tower. I ne samo tog mosta. Najsvežiji primer za koji ja znam - projekat rekonstrukcije mosta "Gazela" radi se uz pomoć Tower-a.

I na kraju, izvinjavam se zbog malo oštrijeg tona, bio sam izazvan izrazima "low-budget" i "mesto pod suncem". Hiljade naših licenciranih korisnika su dokaz da program vredi više nego što košta.

 
Odgovor na temu

muconi78
Podgorica

Član broj: 84427
Poruke: 108
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 16:27 - pre 213 meseci
Uh koliko se tema rasplamsala dok sam se sjetio da odgovorim.Ali vec vidim da je receno sve prije mene.
Mene je konkreteno zainteresovao naslov, pa sam zato i bio radoznao da nesto naucim.
Pogledao sam sajt www.radimpex.co.yu i mogu reci da me je odusevilo koliko je software pravo inzenjerski nastrojen.

Valjda je cilj nekog software-a da se neki problem rijesi sa sto manje klikova misem?Bas me interesuje koliko bi to bilo jednostavno uraditi u ProE ili Catia, konkretno onaj primjer gore koji je Tatjana dala?Jos plus sve prilagodjeno normativima ... Smijem se usuditi reci da je nemoguce.

Znam je sta je ProMehanika kao i kakva je mogucnost analiza u Catia ali nije to sto je potrebno gradjevincima, s tom namjerom sam i pogledao ovu temu.Imam koliko toliko iskustva u FEM analizama u masinstvu, zato me, ponavljam, zainteresovala tema, da vidim kakvi su konkretno proracuni u gradjevini.Tako da me Tower u najmanju ruku odusevio.

Ja jesam zaljubljenik u Catia-u ali sam skeptican da su proracuni olimpijskog stadiona radjeni u Catia-i, mozda nekom specijalnom modulu za koji nisam cuo?Imas li Speling neki podatak oko toga.

I apsolutno je tecno ovo sto je gore receno (b.milan) da je FEM analiza i prethodnim software-ima namijenjena masincima.

Znaci design je jedno, proracuni u gradjevini su drugo Speling, bez ljutnje
MK
 
Odgovor na temu

Tatjana M.

Član broj: 71928
Poruke: 56
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)09.09.2006. u 17:52 - pre 213 meseci
Milane poslala sam ti p.p. (na vrhu^, crveno)
 
Odgovor na temu

shkomishkomi
Zatvor

Član broj: 103729
Poruke: 91
*.eunet.yu.



+21 Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)24.10.2006. u 15:53 - pre 212 meseci
Ajde malo ja da ozivim ovu temu polako palu u zaborav.

Definitivno tower za domacu upotrebu, sto zbog domacih propisa(valja napomenuti da robot milenium ima hrvatske propise za dimenzionisanje) sto zbog intuitivnih komandi i tekstualnog izvestaja na srpskom. Ali treba biti jako obazriv sa tumacenjem rezultata i stalno ih kontrolisati.

Masa studenata gradjevinskog fakulteta u Beogradu koristi tower za izradu diplomskog, ali im na katedri za beton, traze da seizmicki proracun sprovedu u etabs-u ili tabs-u, koji zna prilicno da se razlikuje od rezultata u tower-u.

Druga stvar, prenosim mishljenja profesora koja sam cuo na predavanjima, sadejstvo ploce i grede, kod ploce oslonjene na grede i stubove nije najbolje uradjeno. Naravno kad se primene svi saveti iz uputstva.

Treca stvar, koncentrisana masa na vrhu konzole, vodotoranj, zna da da vrlo cudne rezultate mozdalne analize.

KOd nas u firmi koristimo tower, ali, ako budemo dobili da radimo projekat zgrade od 100+ metara, radicemo ga u staad-u.
 
Odgovor na temu

b.milan
Beograd

Član broj: 70157
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)06.11.2006. u 13:18 - pre 211 meseci
Citat:
shkomishkomi:
Masa studenata gradjevinskog fakulteta u Beogradu koristi tower za izradu diplomskog, ali im na katedri za beton, traze da seizmicki proracun sprovedu u etabs-u ili tabs-u, koji zna prilicno da se razlikuje od rezultata u tower-u.


Moram da iskomentarisem ovo.
Razlog zbog koga se rezultati seizmickog proracuna u etabs-u ili tabs-u "prilicno razlikuju" od rezultata u Tower-u je u tome sto se proracunski modeli u ovim programima bitno razlikuju - i treba da se razlikuju. Kljucna stvar koju treba mladi inzenjeri da usvoje je da model za staticku analizu i model za dinamicku (seizmicku) analizu moraju biti dva razlicita modela. Razlika potice zbog razlike izmedju statickog i dinamickog dejstva opterecenja i razlicitog ponasanja konstrukcije pri ovim razlicitim tipovima dejstava.
Razlike u modelima za seizmiku i dinamiku su u karakteristikama tla (za dinamiku treba racunati sa apsolutno krutim tlom a u statici sa realno deformabilnim tlom), krutost zidova na savijanje u upravnom pravcu treba potpuno zanemariti u dinamici, krutost ploce na savijanje takodje u dinamici treba zanemariti, itd...

Na katedri za beton znaju za to i zele da se mladi inzenjeri ne zalete i bez razmisljanja urade i dinamiku sa istim proracunskim modelom koji su koristili za staticki proracun. Program Tower raspolaze metodama i elementima sa kojima se moze napraviti proracunski model adekvatan dinamickoj (seizmickoj) analizi i ciji rezultati ne odstupaju od rezultata dobijenih specijalizovanim programima za dinamicku analizu (etabs i tabs).


Citat:
shkomishkomi:
Druga stvar, prenosim mishljenja profesora koja sam cuo na predavanjima, sadejstvo ploce i grede, kod ploce oslonjene na grede i stubove nije najbolje uradjeno. Naravno kad se primene svi saveti iz uputstva.


Sadejstvo ploce i grede kao i sadejstva svega sa svacim uradjeno je na identican nacin kako je to uradjeno i u drugim eminentnim programima koji koriste metodu konacnih elemenata. U skladu sa ogranicenjima i mogucnostima metode konacnih elemenata program Tower daje tacne rezultate - tacnost rezultata je na istom nivou kao i kod drugih renomiranih programa (staad, sap2000,...) - sto se moze videti kroz verifikacione primere. Vise je verovatno da je profesor zeleo da kaze da postoje neke stvari na koje treba obratiti paznju pri modeliranju i koje su potencijalni izvor velikih gresaka pri modelovanju.


Citat:
shkomishkomi:
Treca stvar, koncentrisana masa na vrhu konzole, vodotoranj, zna da da vrlo cudne rezultate mozdalne analize.


Ovo ce pre biti da je greska u Vasem modelu a ne u dobijenim rezultatima. Malo bi bilo neverovatno da program ima problema sa konzolom i koncentrisanom masom a radi dobro za neke druge modele. Korisnici programa Tower imaju besplatnu tehnicku podrsku koja obuhvata i odgovaranje na pitanja i nedoumice korisnika. Koliko znam, do sada nam se niko nije javio sa ovakvim problemom i bas me interesuje kako ste ga resili sami i u cemu je bio problem ?


Citat:
shkomishkomi:
KOd nas u firmi koristimo tower, ali, ako budemo dobili da radimo projekat zgrade od 100+ metara, radicemo ga u staad-u.


Ne znam zasto bi visina zgrade odredjivala sa kojim programom cete projektovati. Ako program ne radi dobro nemojte ga koristiti. Ako vise verujete nekom drugom programu logicno je da koristite taj drugi program. Ali sto se tice programa staad, bojim se da cete pogresiti jer cete i sa njim dobijati iste rezultate (kao i sa programom tower).
 
Odgovor na temu

Tatjana M.

Član broj: 71928
Poruke: 56
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)06.11.2006. u 13:46 - pre 211 meseci
shkomishkomi
nemoj to vise radit!
Ovakve spike cula sam, cuo sam su totalna glupost i uvijek su daleko od istine, a pri tom stvaraj jedan jako negativan efekat (nepouzdanost) na spomenuti program.
Nego citala bas o Robot Milleniumu i integraciju sa Revit Structures.
Bit ce opasna svar!
Mislim da je krajnje vrijeme da i Tower pocme gledat u tom smijeru i da se pomalo otkaci od Autocada.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Programi za građevinu (proračuni, CAD, BIM...)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 77136 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.