Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hepatitis C Prenosenje, Simptomi, Ljecenje.

[es] :: Nauka :: Hepatitis C Prenosenje, Simptomi, Ljecenje.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 34485 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Hepatitis C Prenosenje, Simptomi, Ljecenje.02.09.2006. u 15:01 - pre 214 meseci
Jel' to ljudi nemaju pametnija posla nego da se prepucavaju i svađaju po forumima? Inače bih pustio ovakve teme da se smire, ali neću jer je već postalo pitanje dezinformacija - čovek ne zna više kome da veruje. Evo, ja u oktobru postajem apsolvent na medicini, ne znam da li je to dovoljno stručno za ovde prisutne, ali preneću vam ovde šta su mene naučili. Dakle, bio sam lično tamo i znam iz prve ruke čemu su me naučili asistenti, specijalisti infektologije. Malo ću možda da citiram iz udžbenika, ali udžbenik se u potpunosti slaže sa tamošnjom situacijom.

Dakle. Hepatitis C. Ni nas na fakultetu nije zaobišla ta inicijativa da se sada kao obrati pažnja na hepatitis C. Čak smo čuli i tu nebulozu da je gore biti zaražen HCVom nego HIVom, i ako bi teoretski čovek morao da bira, bolje da izabere HIV. Ovo poslednje je, definitivno, TOTALNA GLUPOST. Jer smo lepo otišli kod svojih asistenata iz infektivnih bolesti, farmakologije, interne, i pitali ih šta oni misle o tome. I dobili smo odgovor. Totalna glupost. Zašto mi dozvoljavamo da nas američke zdravstvene inicijative toliko pogađaju? Inicijative koje je verovatno pokrenuo neki hepatolog zato što je ceo život bio marginalizovan da bi pokupio fond iz zdravstvenog budžeta za narednu fiskalnu godinu? Po svemu što sam video, meni to više liči na slučaj "videla žaba (HCV) da se konj (HIV) potkiva pa i ona digla nogu". Amerikanci su poznati po napumpavanju cifara i širenju masovne panike u javnosti.

Citiram iz knjige Infektivne bolesti, udžbenik za studente medicine, Milena Božić et al, 1. izdanje, Beograd, CIBID 2004.:
Citat:
Izvor infekcije je čovek sa akutnom ili hroničnom infekcijom. Novozaraženi čovek ispoljava akutnu infekciju HCV-om, a u 80% slučajeva ostaje hronični vironoša. U svetu danas ima 170 miliona hroničnih nosilaca HCVa. Putevi prenošenja su različiti: osnovni i najčešći način prenošenja jeste parenteralna transmisija - dakle, preko transfuzija krvi ili derivata krvi. Moguće je preneti HCV preko perkutanog ili permukoznog unošenja inficirane krvi ili telesnih tečnosti kontaminiranih krvlju (npr. kontaminirane igle narkomana). Moguće je preneti virus preko transplantiranih organa i tkiva. Kućni, seksualni kontakt i perinatalna transmisija (majka-dete) su mogući ali retki načini prenošenja ove infekcije. Transmisija HCV seksualnim putem je češća (2-5%) kod osoba koje često menjaju seksualne partnere, koje u anamnezi imaju druge seksualno transmisivne bolesti i koje ne koriste kondom pri seksualnim kontaktima. Perinatalna transmisija je češća u majki sa koinfekcijom HIV-a sa HCV i sa visokim titrom HCV RNK na porođaju. Po svemu sudeći, dojenje ne igra značajnu ulogu u transmisiji HCV sa majke na dete. Veliki broj (40%) nosilaca HCV nema jasan rizik za nastanak ove infekcije (sporadični oblici hepatitisa C)

Dakle, ako uzmemo da su informacije koje su napisali profesorka Milena Božić i profesor Predrag Nikolić tačne (a čik da vidim nekoga odavde da im ode na katedru i kaže da nisu), šta odavde zaključujemo? Zaključujemo da nije zdravo zastupati ni jedan ekstremni stav. Generalno, moram priznati da se više slažem sa poslom koji je entalpija odradila nego sa napadima na nju, ali:
Citat:
entalpija: ostavila sam link ka podacima studije objavljene u American Journal of Gastroenterology 99(6): 855-859. May 2004. uopste se ne radi o sarlatanskim podacima. cak pre verujem jednoj ovakvoj studiji nego necemu sto mogu da cujem od na Infektivnoj klinici u BG.
E, ovde sam ti zamerio. Ako prekosutra, ne daj Bože, dobiješ salmoneloznu sepsu, ili herpesni meningoencefalitis, da li bi radije da te hitna pomoć vozi u redakciju American Journal of Gastroenterology u Betesdi ili u respiratorni centar infektivne klinike u Beogradu?

Na infektivnoj klinici u BG rade stručnjaci koji se ovim bolestima bave celog svog života. Naučna studija napisana u SADu, ma koliko imala naučnu vrednost (a ima), ne može se uzeti kao alfa i omega ovde. Kao prvo, uslovi života i zdravstvene nege u SADu i kod nas su izuzetno različiti, a od toga umnogome zavise sve te brojke kojima se razbacujemo unaokolo. I bez preteranog razmišljanja, uzmimo teoretski primer: koliko je zastupljenija gojaznost u SADu nego ovde. Gojaznost je bitan faktor rizika, ne samo za koronarne bolesti već i za dijabetes tipa II, tj, metabolički sindrom, koji dovodi do poremećaja metabolizma lipida, što umnogome pogoršava prognozu HCVa, tera ljude na češće i opsežnije dijagnostičke postupke, modifikuje terapiju itd. Ili na primer uzmimo da su evropski i američki sojevi HCVa relativno genetski izolovani jedni od drugog i validno je pretpostaviti da se bar neki epidemiološki parametri za njih razlikuju. Ili... ma razumećete već.

Kao drugo, a propo tog pitanja "kontrolisane studije" preporučujem knjigu "More Damn Lies and Statistics" od Joela Besta, neophodno štivo za svakoga ko bi želeo da se baci u tumačenje rezultata naučnih radova i studija.

Citat:
Vera Vukanic: Greska! zene su najugrozeniji deo populacije i od AIDS-a i Hep.C zbog njihove anatomije, dovoljan je jedan kontakt i inficiraju se.
Ovo, ukratko rečeno, nije istina. Transmisija HIVa heteroseksualnim kontaktom je otprilike podjednako verovatna za muškarce i za žene. Što se hepatitisa C tiče, mislim da smo već videli da je šansa seksualne transmisije mala bez obzira na pol.

Citat:
london35: Ako ti je struka medicini onda te treba izbaciti iz nje. Bilo kakva diskriminacija bilo kog bolesnog coveka i tvrdnja koliko ce ziveti je glupost. Bolje bi ti bilo da si ekonomista. Ako imas bilo kakve kontakte sa strucnjacima i institutima koji se bave tim a vidi se da nemas onda bi kod mene komotno pao ispit i iz strucnosti a i iz hipokritove zakletve.
Ne znam kakav je to vaš ispit iz stručnosti, ali nije hipokritova zakletva nego hipokratova . Što se tiče "diskriminacije" bolesnog čoveka, potpuno je normalna stvar za svaku bolest da se određuje stopa mortaliteta i očekivan životni vek (life expectancy / mortality rate i nema tu ničeg fašističkog. Neke od njih su apsolutno neophodne, npr. stopa petogodišnjeg preživljavanja kod tumora koja je maltene osnovni epidemiološki parametar u onkologiji.

Na kraju bih naglasio neke stvari koje je Marina rekla a sa kojima se apsolutno slažem:
Citat:
covek koji ima hepatitis c funkcionise normalno sve dok su i funkcije jetre u normali! Da bi funkcije jetre ostale u normali potrebno je strogo se pridrzavati jednog potpuno zdravog i urednog rezima zivljenja, i biti pod uobicajenom terapijom. Zanimljivo je to da je jetra organ koji se najbrze obnavlja! Zaista ne treba preterivati kada se govori o hepatitisu c, ko god je iole upucen u istoriju ove bolesti zna da se ona poslednjih godina ne tretira kao sto je to bio slucaj deset godina ranije. Ako vec postoji ovakva tema, hajde da ne shokiramo ljude koji je chitaju da bi saznali nesto vise o bolesti koju sumnjaju da imaju ili o bolesti koju ima neko od njihovih bliznjih. Sa hepatitisom c se moze ziveti dugo i srecno, ali vrlo uredno i disciplinovano! Oboleli od hepatitisa c mogu imati normalan seksualni zivot i mogu ostvariti potomstvo i mogu docekati duboku starost.


Literatura:
http://www.allabouthepatitisc.com/readytolearn/
http://www.hepnet.com/boca/seef.html
http://www.hepatitis.va.gov/vahep?page=tp01-00-rr
http://www.hopkins-aids.edu/publications/report/mar02_3.html
http://www.mja.com.au/public/issues/mar17/wodak/wodak.html
http://www.thebody.com/nmai/hepc.html
http://www.thebody.com/asp/may99/hepatitis.html
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Hepatitis C Prenosenje, Simptomi, Ljecenje.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 34485 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.