Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada dvoslojnih stampanih plocica

[es] :: Elektronika :: Izrada dvoslojnih stampanih plocica

[ Pregleda: 9718 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

goranbr
Goran Brankovic
Lazarevac

Član broj: 68890
Poruke: 117
*.itsnet.info.



Profil

icon Izrada dvoslojnih stampanih plocica25.05.2006. u 18:27 - pre 217 meseci
Uma li neko uputstvo za izradu dvoslojnih stamapanih plocica
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica27.05.2006. u 01:25 - pre 217 meseci
Ne znam tačno na šta misliš ali ja ih radim kao i jednoslojne stim što na prelaznim tačkama između gornjeg i donjeg sloja lemim žice da bih ostvario kontakt naravno kroz rupe na izvodima veza.

Javi se sa konkretnim problemom ako ti ovaj odgovor nije dovoljan !

Pozdrav !
 
Odgovor na temu

goranbr
Goran Brankovic
Lazarevac

Član broj: 68890
Poruke: 117
*.itsnet.info.



Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica27.05.2006. u 12:12 - pre 217 meseci
Znaci treba mi uputstvo od pocetka do kraja posto to nisam nikad radio
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica28.05.2006. u 01:03 - pre 217 meseci
Prvo da te pitam imaš li laserski štampač i imas li ikakvo iskustvo u elektronici i imaš li neki program koji će ti uraditi pločicu ?
Ne znam da li si procitao u TOP listi " Izrada štampanih plocica " ako nisi pročitaj pa se onda javi sa pitanjima koja ti nisu jasna ?

 
Odgovor na temu

goranbr
Goran Brankovic
Lazarevac

Član broj: 68890
Poruke: 117
*.itsnet.info.



Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica28.05.2006. u 12:03 - pre 217 meseci
Naravno da ima laserski,sto se tice elektronike znam osnovne stvari a inace radim eagle-u
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica29.05.2006. u 12:19 - pre 217 meseci
Gorane tebe izgleda mrzi da čitaš ono gore. ( valjda ima ovo što sam ti napisao pošto nisam ni ja čitao ).

Ako hoćeš da praviš štampane ploče ima više načina a najbolje izgledaju ako ih radiš sa termofolijom odštampanoj na laserskom štampaču. Pa pošto ga imaš onda ću ti taj postupak i objasniti.

Dakle uradiš štampanu ploču na kompjuteru u programu koji već imaš pa onda treba da to odštampaš na termootpornoj providnoj foliji ( to ti je folija koja se koristi valjda za grafoskope ). E sada imaš ih raznih kvaliteta i koštaju oko 20 din. A4 format. Prije štampanja treba da obratiš pažnju na to da foliju ne smiješ da diraš prstima na strani na kojoj ćeš da štampaš inače nema ništa od štampanja jer se zamasti ( obično je sa jedne strane postavljen zaštitni papir ali koliko sam vidio neke ga nemaju.
Ne znam koji laserski štampač imaš ali na mome imam posebnu opciju za štampanje transparentnih folija pa moram da je aktiviram i toner podesim na maksimum kako bi se što više praha prilikom štampanja nanijelo na foliju.

Prvo probaj na papiru kako će ti to sve izgledati da ne bi trošio folije tek tako.

Kada si odštampao foliju onda treba sve to da se prenese na pertinaks ili vitroplast ili šta već koristiš, ali ga prije toga treba dobro očistiti tako što uzmeš veoma sitan vodeni šmirgl papir granulacije 600 i prešmirglaš dobro čitavu pločicu pod vodom dok ne dobije sjaj i onda pustiš da se osuši. Važno je i da pločicu ne smiješ da diraš prstima da je ne bi zamastio.

Kada je suva onda se treba prenijeti ono što si odštampao na foliju a to se radi na sledeći način:

Treba ti pegla i jedna krpa. Pegla treba da bude zagrijana do 180 °C to ti je temperatura kada termostat pegle okreneš skoro do kraja. Ako imaš nešto za mjerenje temperature onda podesiš peglu tako da ti termostat isključuje kada temperatura dostigne 180 °C. Još je važno da ti pegla na grejnoj ploči nema rupice nego da bude ravna ploča , dakle pegle na paru nisu dobre za ovaj postupak.

E sada kada ti je pegla zagrijana stavi foliju na pertinaks ploču ( obrati pažnju koju si stranu folije okrenuo prema ploči da se ne bi prenelo na krpu ) pa stavi krpu preko folije i počni peglanje preko krpe, dakle važno je da peglaš čitavo vreme ravnomijerno po čitavoj foliji gdje je odštampano. Peglanje traje oko 5 min. ali dok ne uvježbaš stvari treba da provjeravaš da li se slučajno tinta nije počela razljevati po pertinaksu što će ti biti pokazatelj da ti je temperatura pegle previsoka pa moraš da je smanjiš.

Dakle posle cca 5 min. peglanja uzmeš pertinaks ploču i staviš pod vodu da se dobro ohladi i onda skineš foliju i vidiš minuli rad. Ako si sve uradio kako sam ti napisao sve što si odštampao će se nalaziti na štampanoj ploči. Zaboravio sam da dodam da kada budeš peglao staviš pertinaks ploču na nešto a ne direktno na sto čisto zbog temperature da ne bi oštetio sto – ja je lično stavljam na dasku za za meso , valjda mi ovo žena neće pročitati.

Kada si skinuo foliju vidjet ćeš kako je sve ispalo i da li je sve prenijeto , ako nije odstampaš još jednom sve i ponoviš ( zato je vrlo važno išmirglati dobro bakarni sloj na pertinaksu ).

Pošto ne radim u programu koji ti imaš onda provjeri na papiru da li treba da koristiš opciju mirror kada štampaš ili ti to program sam odradjuje. ( da ne ispadne da je odštampano kontra od onoga kako si planirao ).

Sada kada je sve prenijeto na pertinaks pločicu onda ti treba sona kiselina i hidrogen. Ja koristim sonu kiselinu od 10 – 18 % i hidrogen do 10%. Odnos kiselina koji ja koristim je otprilike oko 70 % sone kiseline i 30 % hidrogena.
Pločica mora da bide čitavom svojom površinom potopljena u kiselinu. Ako hoćeš da ubrzaš nagrizanje onda moraš malo da sve to mućkaš ali u principu nije potrebno. Kada ti je kiselina baš pozelenila to je dobar znak da ne možeš više da je koristiš jer nema reakcije sa bakarnim slojem ili je postupak nagrizanja znatno usporen. U principu jednom kada smućkaš kiselinu ta količina ti je dovoljna za nagrizanje jedne pločice. Kiselinu stavljaj u plastičnu posudu a sama prostorija gdje se nagrizanje vrši, tvoga zdravlja radi treba da bude otvorena ili da omogućiš provjetravanje.
Postupak nagrizanja može da se radi i ferihloridom koga mozeš da nabaviš obično u prodavnicama el. Komponenti u tečnom ili kristalnom stanju , pa ti odaberi ono što ti je lakše za nabaviti.

Kada ti je pločica nagrižena i ostale samo veze koje si odštampao onda vadiš pločicu iz posude i staviš je pod vodu da se ispere i onda ponovo moraš da šmirglaš da bi skinuo toner ili tintu ( zovi to kako hoćeš ) i kada si to uradio ostavi pločicu još malo ispod vode da se dobro ispere. Posle toga je spremna je za bušenje i lemljenje ( koristi burgije 0,5 – 0,7 mm, za IC koristi 0,7 mm )
Imaj u vidu i da će ti ta pločica početi tamniti ili još gore ako je nisi dobro isprao oksidirati pa bi trebao da je posle lemljenja komponenata prelakiraš nekim lakom ( za drvo ili slično ) i tvoje veze na štampanoj ploči će ostati kao nove za sva vremena.

Postoji još nekoliko postupaka kao što je direktno crtanje vodootppornim flomasterom na pertinaks ploču ali taj postupak više nije dobar iz prostog razloga što bar ja nisam unazad 7 – 8 godina mogao da pronadjem vodootporni flomaster a da ga kiselina ne skine.

Ako ti neki dio veze na štampanoj ploči nije i ne može da bude prenešen ponovo to ti je znak da je nisi dobro očistio šmirglom pa ti ostaje da sve uradiš ponovo ili da iskoristiš lak za nokte na mjestu gdje se toner nije mogao prenijeti pa kada se osuši onda ga nečim malo izgrebeš na delu koji ti nije potreban ili je estetski neuredan.

Dakle ono što treba da dobro zapamtiš je : ne diraj foliju prstima na strani na kojoj štampaš ni pre ni posle štampanja da se ne bi zamastila i isto tako ne diraj pločicu prstima posle šmirglanja da se ne bi zamastila inače od posla nema ništa.

Eto sada znaš kako se radi ovaj postupak i ako znaš nekog električara iz Gas Betona pozdravi ga od mene jer sam tamo radio do pre 6 god. a oni su bili jedina razumna bića u toj fabrici.

Ako nemaš ideju kako da uradiš dvoslojnu štampu ovim postupkom onda se javi pa ću ti i to napisati jer mi je dosta kucanja za danas.

Pozdrav i javi se na PP ako imas nekih problema. Ako ti je potrebno mogu ti ostaviti i moj telefon pa me možeš kontaktirati, možda je to čak i bolje.

PS. Zaboravio sam da dodam da neke folije nisu dobre za ovaj postupak pa ako si uradio sve kako treba a ništa nije prenijeto ili je prenijeto djelimično na ploču prilikom peglanja ili štampanja onda treba da kupiš drugu foliju i probaš. Zato kada budeš kupovao folije kupi smao jednu za probu i probaj pa ako je sve ispalo OK onda kupi koliko ti je potrebno pa zapamti kakva je i od kog proizvodjača je da znaš za drugi put.






[Ovu poruku je menjao Slavenko dana 29.05.2006. u 13:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.135.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica29.05.2006. u 13:26 - pre 217 meseci
Ako radiš jednostranu, pročitaj gore postavljenu temu, ali ako radiš dvostranu pročitaš je još jednom za drugu stranu PCB-a, ali samo zaštitiš onu koju si već uradio. Za zaštitu možeš koristiti onu široku traku za kartonske kutije.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

goranbr
Goran Brankovic
Lazarevac

Član broj: 68890
Poruke: 117
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica29.05.2006. u 13:34 - pre 217 meseci
__________ NOD32 1.1491 (20060416) Information __________

This message was checked by NOD32 antivirus system.
http://www.eset.com
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica29.05.2006. u 22:22 - pre 217 meseci
Dvoslojna štampa se ne radi sa selotejp trakom jer ne predstavlja dobru zaštitu u kiselini, uvijek malo ili malo više probije a to već nije ono što se traži. Na obe površine se prenese štampa sa folije pa se obe površine nagrizaju istovremeno. Samo je pitanje kako to uraditi a da se poklapaju rupe sa jedne i sa druge strane pločice. Ajde uradi ti jednoslojnu pa ću ti napisati sistem koji ja koristim za dvoslojnu izradu.

Pozdrav !
 
Odgovor na temu

Struja
Beograd

Član broj: 88444
Poruke: 42
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica30.05.2006. u 07:51 - pre 217 meseci
"Za zaštitu možeš koristiti onu široku traku za kartonske kutije."

Potpuno tačno. Provereno xxxx puta.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica30.05.2006. u 10:01 - pre 217 meseci
Takođe potvrđujem.

Čak sam jednom, u nedostatku letraseta, koristio tu traku za izradu vodova.

PS. Samo nemoj neku izolir ili sličnu sa slabim lepilom, otpada. Najbolja je, kao što je već rečeno, široka traka za pakete.
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Izrada dvoslojnih stampanih plocica30.05.2006. u 10:31 - pre 217 meseci
Citat:
Slavenko:
Samo je pitanje kako to uraditi a da se poklapaju rupe sa jedne i sa druge strane pločice.

Da bi se postiglo sto tacnije poklapanje rupa, kad god je moguce (ako velicina plocice to dozvoljava)
treba oba lajera stampati jedan pored drugoga.
Time se smanjuju greske stampaca pri pomeranju papira i istezanju (ustvari bice jednake na obe strane).
Pre obrade druge strane treba izbusiti sve ili makar nekoliko rupa na razlicitim
pozicijama radi lakseg centriranja drugog lajera.

Ako se radi sa termofolijom, moze se film obrezati na potrebne dimenzije,
izvrsiti centriranje, a onda ivice oblepiti trakom sa tri strane i napraviti kesicu
u koju se ubaci pertinaks i izvrsi osvetljavanje.
U svakom slucaju treba eksperimentisati dok se ne dodje do zadovoljavajuceg rezultata.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izrada dvoslojnih stampanih plocica

[ Pregleda: 9718 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.