Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m

[ Pregleda: 5979 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m28.02.2005. u 19:48 - pre 233 meseci
evo napokon mi je tv predajnik proradio iz prve.
koliko sam se patio dok sam konacno napravio jedan.
koristio sam onu semu sa 1 tr. moze se svagdje naci.
spojio sam tv out sa graficke na predajnik i radi.
e samo domet nije uredu.
unutar svoje kuce hvatam ok,sa malim smetnjama,ali kod komsije nema slike.
kod njega mogu uhvatiti samo mjesavinu crnih i bijelih linija,a od slike nista.

i imam signal na vise kanala. otprilike na 5.
radi se o VHF predajniku.
probao sam pomicati potenciometar na video ulazu ,ali nepomaze.

e dobro bi mi dosla jos neka sema vhf ili uhf predajnika za tv,ali da je malo kvalitetniji i da ima domet od 100m pa vise.
i da se u njemu koriste uobicajeni tranzistori bc ili bf ,jer nemam bas dijelova.
ako uspijem napraviti dobar tv predajnik ,pocecu raditi tv predajnik sa tonom,jer me sada zanimaju samo video odasiljaci.
dajte link za neku semu tv odasiljaca bilo sa tonom ili bez.
i ako moze neko upustvo u vezi gradnje?


 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m01.03.2005. u 09:31 - pre 233 meseci
NEmas domet zato sto ti divlja predajnik,a divlja cim se vidi na vise frekvencija!Pokusaj da ga malo doteras da ne divlja!Skrati maksimalno sve veze,poradi malo na prilagodjenju za antenu itd...Za neku dobru semu bi mogao da odes na www.qrz.ru pa da potrazis tamo,prednost ruskih konstrukcija je sto se koristi obican materijal,znaci nema egzoticnih komponenti koje je tesko nabaviti!U principu morao bi da imas neki kvarc da ti bude predajnik frekventno stabilan,iza toga jedan tranzistor kao izlazni stepen i tu u izlaznom stepenu da se vrsi modulacija!Sto se snage tice tranzistora sa oznakom BC nece bas proci kao ni BF,ali zato imas 2N2219,2N3866 i slicne tipove koji se lako nabavljaju a vrlo su snazni!Normalno tranzistor u modulatoru mora biti iste snage kao i onaj u predajniku jer se radi o amplitudnoj modulaciji!Za ton vec moze i slobodno oscilujuci oscilator ako se zavojnica lepo fiksira da se frekvencija ne seta,a najbolje je da sa keramickim filtrom za ton iz regularnog TV napravis oscilator pa ga modulises,i tada bi bio dovoljno stabilan!Sva podesavanja na predajniku vrsi tako sto ces iz izvora video-signala da pustis signal BELO,znaci neki signal gde je maksimallan nivo belog,jer je tada najveca izlazna snaga predajnika i tada treba urediti taj izlazni deo da radi dobro!Sprezni kondezator preko koga se video dovodi mora biti dovoljno velikog kapaciteta da lepo prodje sinhro impuls i tu slobodno idi na veliki kapacitet ako ti se slika krivi ili "trci"po ekranu!
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m02.03.2005. u 12:08 - pre 233 meseci
pretrazio sam onu stranicu koju si napisao,ali nisam nasao semi za tv predajnike.
imam i tranzistora tipa 2N medju kojima i poznati 2N3866
e sta cu kad nemam seme.
a nerazumijem se previse da sam sklapam odasiljac po svojoj ideji bez seme.
sklop sa povezivao zicama na matador ploci pa je mozda zbog toga problem,sigurno jest.
napravicu plocicu pa cu onda probati.

 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m03.03.2005. u 13:35 - pre 233 meseci
Ima sigurno,treba da odes na FAJLOV ARHIV,pa posle PROCE,ruski nam je srodan jezik snadji se malo,ali ima ih mnogo!
 
Odgovor na temu

MIKIMM
Nis

Član broj: 27236
Poruke: 313
212.200.97.*



Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m04.03.2005. u 14:54 - pre 233 meseci
Imam dobru semu do 1 km radi na uhf podrucuju isprobano sa 2n3866
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m04.03.2005. u 20:29 - pre 233 meseci
imam tu semu.
al sta mi vrijedi kad nemam te tranzistore bfy90
moze li neki drugi umjesto njih?
2N3055 imam.
i nemam rf modulator ,ustvari imam ali...
imao sam video rekorder philips i iz njega sam iscupao rf modulator,koji ima 8 izvoda:

ovako:
BU VT BH AGC BL AFT B IF
| | | | | | | |

e sad ne znam sta je koji pin.
koji su za napajanje,koji za video ulaz,koji za audio ulaz
sta znaci koji pin?

na rf modulatoru pise sharp i VTSA6S2Z

 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m04.03.2005. u 21:40 - pre 233 meseci
To sa video modulatorom je onda izlazni stepen a nije predajnik,no svejedno radi!Samo sto 2N3866 nije najbolji tranzistor za to frekvenciju,mada motoprala navodi da radi na 470mHZ ali sa 28V!BFY90 je "cudo"od tranzistora,ali ima danas i boljih,uzmi bilo sta sa oznakom BFR!Radice cak i bolje od BFY90 i dace vise snage!BFR rade do oko 5gHZ!Samo vodi racuna ,sve za televiziju mora da radi u B ili /najbolje/ u A klasi!
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m05.03.2005. u 10:53 - pre 232 meseci
e a staje sa ovim problemom sa rf modulatorom koji sam naveo.
bez njega nemam potrebe raditi sklop,jer se on veze na modulator

 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m06.03.2005. u 09:51 - pre 232 meseci
Pronadji gde mu je napajanje,pa ga priljuci na npon ,a jednom kad ga vidis na TV ostale ces izvode naci eksperimentom,ne bi trebalo da je komplikovano!Minus je sigurno na kucistu,a plus ces naci na nekom izvodu na koga je direktno vezan neki elektrolit ali ciji minus ide masu!Obicno se napajanje tako filtrira na ulazu!
 
Odgovor na temu

MIKIMM
Nis

Član broj: 27236
Poruke: 313
212.200.97.*



Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m06.03.2005. u 11:37 - pre 232 meseci
Citat:
gane1: To sa video modulatorom je onda izlazni stepen a nije predajnik,no svejedno radi!Samo sto 2N3866 nije najbolji tranzistor za to frekvenciju,mada motoprala navodi da radi na 470mHZ ali sa 28V!BFY90 je "cudo"od tranzistora,ali ima danas i boljih,uzmi bilo sta sa oznakom BFR!Radice cak i bolje od BFY90 i dace vise snage!BFR rade do oko 5gHZ!Samo vodi racuna ,sve za televiziju mora da radi u B ili /najbolje/ u A klasi!
Izlazni stepen nema modulator to je pojacavac?
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m07.03.2005. u 21:39 - pre 232 meseci
izgleda da ovo sto sam iscupao iz videa nije rf modulator.
probavao sam ga ukljuciti bez ulaza ali nedaje nikakav signal.

ovaj vhf odasiljac sto sam napravio radi,ali trepti slika.
moram se potruditi da nastimam sliku da ne treperi na tv-u.
u svojoj kuci dobijem izvrsnu sliku na tv-u ali trepti.

a kod mog rodjaka koji je preko puta mene isto problem.
kod njega slika isto treperi i slika je tamna i bez boje.
isto moram precizno ustimati da dobijem sliku i boju i to sa snijegom.

probavao sam sklop na 9 i 12v
kod mene je bolja slika na 12v
i imam signal na 3 kanala.

e volio bi kad bi mi to vec jednom proradilo...
imam digitalnu sat.karticu na pc-ju pa bi mogao pustati kanale koje zelim na svoj odasiljac.
npr. da pustim BN televiziju(bijeljina) ili BK 063sat imao bi 100% gledanost.
ovi srpski kanali su veoma popularni kod nas ,posebno oni na kojima ima srpske narodne muzike.
pokusao bih napraviti ono pojacalo za rf modulator,ali sta cu kad nemam taj rf modulator.
ovo sto sam iscupao iz videa izgleda nije rf modulator.
ima 5-6 metalnih pregrada i nema ni jednog veceg kondenzatora.
svi su oni minijaturni od 1 mm,pa me to buni.

 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m09.03.2005. u 13:30 - pre 232 meseci
Po svemu sudeci taj oscilator tebi divlja cim ga vidis na vise kanala!Dobar oscilator se vidi samo na jednom mestu!Tesko je dati neki savet jer su to visoke frekvncije a tvoje znanje malo!Prepravi oscilator tako da su ti sve veze VRLO KRATKE,video signal dovedi preko sto veceg kapaciteta jer cim ti slika treperi ili sta vec,verovatno sinhro impuls nije dobro prenet,ili nije modulacija linearna!Ako ti ovo ne pomogne onda najbolje potrazi pomoc nekog iskusnijeg graditelja!Elektronika je ipak slozena oblast i to je zanimanje za koje se ljudi ozbiljno skoluju,pa cak i tada postaju strucni za jednu odredjenu oblast jer je sama vrlo siroka!
 
Odgovor na temu

virtualx
bihać - BIH

Član broj: 5930
Poruke: 3383
*.as54.bi.bih.net.ba.

ICQ: 11


+4 Profil

icon Re: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m09.03.2005. u 18:11 - pre 232 meseci
e nasao sam rf modulator iz videa.
ima 5 pinova:
BB CH MB A V

v je video ulaz
a je audio ulaz
mb je + pol
e sad sta su jos ova dva pina bb i ch
takodje na modulatoru ima rf izlaz za tv rf ulaz za antenu i jos jedan prikljucak ,nemam pojma za sta je (zenski banana dzek)
e sad da mi je jos naci one vf tranzistore bfr91 za rf pojacalo da vec proradi ta moja tv stanica.
:)))
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: TV uređaji :: pravljenje tv odasiljaca dometa od 100m do 500m

[ Pregleda: 5979 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.