Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56865 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp64.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)30.04.2005. u 06:38 - pre 231 meseci
Danijelo, knigu „Moja teorija“ napisao je Albert Einstein u decembru 1916.god i ne trebaš sumnjati u to, bez obzira što naš moderator (MM) piše drugačije.
Dobro zapažaš, kreativno razmišljaš i takvi posjetioci ovih stranica su mi potrebni. Zato sam naslovio temu: Teorija relativnosti – pod lupom, (za radoznale i promućurne), i jako sam nezadovoljan što je MM (zloupotrijebio svoj položaj) samoinicijativno i tendenciozno promijenio njen naziv (i tako umanjio „posjećenost „, jer „alternativna tumačenja“ ne interesuju poznavaoce STR i OTR). Meni trebaju baš poznavaoci STR i OTR, koji će lako i brzo uočiti razliku između: a)l0 = ct0 , = vt/2 , = ct/2 i b) 2l0 = 2ct0 , vt i ct , pogotovo kod primjene na : E – E0 = mv2/2 , a u vezi sa mojom relacijom:
= = = = = = , te koji će lako i brzo moći shvatiti upravo ono što si naveo u svojoj poruci.
Tvoje zapažanje trebaš nadovezati na ovu relaciju: v = v0 + aΔt, gdje uvijek imamo mogućnost „smjestiti posmatrača“ u sistem koji ima „inercijalnu“ brzinu v0 , (kao u prethodnoj poruci što se može primijeniti na Zemlja u vakuumu) te razmatrati u tom sistemu u odnosu na taj sistem „inercijalne“ brzine v i c, (sad bi me Nedeljko opet kritikovao ili pitao kakvi su ovo novi pojmovi: „inercijalne brzine“ c i v).
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp204.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)05.05.2005. u 14:04 - pre 231 meseci
U ovih nekoliko zadnjih poruka imate najznačajniji sadržaj koji sam do sada naveo:
1. Razlika optičkih puteva: ct – 2ct' u MM eksperimentu se ne mijenja zakretanjem interferometra za 90°;
2. Razlika optičkih puteva se ne mijenja tokom „mnogobrojnih refleksija“- razlika ct – 2ct' je „konstanta“ (za konkretno v = c/n), tako da su „mnogobrojne refleksije“ bez uticaja na razliku optičkih puteva ct – 2ct' = ct – t.
3.Ako su K° i K' u „međusobnom relativnom mirovanju“ i prolaze kroz sredinu dužine 2l0 = 2ct0, onda će „svjetlosna zraka“ koja kreće iz sredine tog odsječka na obje strane stići do kraja dužine l0, te odbijena od ogledala vratiti se u koordinatni početak za vrijeme 2t0;
4. Isto to (opisano pod 3.) obistinit će se u „pokretnom“ sistemu K' (na obje strane po pravcu x-ose) za vrijeme t = 2l0c/(c^2-v^2), dakle za ono vrijeme koliko traje kretanje K°K' = vt , nakon čega se svjetlosna zraka „vraća“ u koordinatni početak „pokretnog sistema“- K'.
5. „Običnu relaciju“ iz jednolikih kretanja sa „početnom brzinom“: v = v0 + a∆t shvatite ozbiljnije u razmatranju inercijalnih kretanja. Zamijenite oznake i imate korektnu relaciju: c = v + a∆t, c – v = a∆t , (c-v)/∆t = a = = c/t .
Neka vas ne muči problem: „Pa, pobogu, svjetlost nema akceleraciju“!!! Svjetlost nema ni masu, ali tako dobro možemo izvoditi proračune ( ja ih nazivam naočiglednijim „misaonim eksperimentima“, kakva je , u stvari , i čitava matematika i geometrija – čisti misaoni eksperimenti koje u praksi provjeravamo) – kao da svjetlost ima masu, pa što ne bi tako dobro računali i kao da ima akceleraciju?!!
6. U svakom konkretnom slučaju „sa početnom brzinom“ v = v0 + a∆t, razmislite šta konkretno znači matematička istina v – v0 = a∆t !!! Treba li i to pojašnjavati ?! Uočite dva različita značenja te istine!!!
7. Pogledajte u sadašnjim srednjoškolskim udžbenicima primjer sa sredinom „Ajnštajnovog voza u kretanju“ i zatvaranjem vrata , (obradite isti taj primjer sa kretanjem komarca ).
Ako neko od vas prati „Teorija relativnosti“ na: „Index hr-Tema/Nauka i znanost/Teorija relativnosti, može uočiti veliku razliku u shvatanjima ZZ i moderatora na ovom forumu , (bar onom ZZ ne bi morao dokazivati istine koje su mi ovdje osporavane, jer neke i sam navodi).
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp335.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)10.05.2005. u 06:32 - pre 231 meseci
Sve relacije „Relativističke algebre“ , vezano za: ISR, OTR, „Ajnštajnove istine“ , Lorentzove istine, index loma svjetlosti, jednolika i jednakopromjenljiva (pravolinijska i kružna) kretanja, i još mnogo, mnogo više... možete izvesti iz ove slike:
Na slici imamo: PA = PN = ct , i PP'' = PT = K°K' = vt = ct/n , kao dvije osnovne i polazne veličine, vezane za brzine u vakuumu: 0<v<c<∞. Taj relativan odnos dužina ct i vt ostat će trajan tokom vremena. Takav relativan odnos (u svima sistemima) obezbjeđuje jednoobraznost (jednakovaljanost) matematičkih formula i iskazivanja fizičkih zakona.
1.) „Ajnštajnove veličine“ – na navedenom crtežu: T'A = 2lo = 2cto ; PA = ct ; i PP'' = vt.
P''N = AT = 2ct' = t = = .
2lo = 2ct' sin α = ct sin2α . Ajnštajnova dužina: ct' = O'S.

2.) „Lorentzove veličine“ – na navedenom crtežu: PA = PN = x = ct , K°K' = PP'' = PT = vt,
x' = AL = LN = AV = VN , Lorencovo: vt' = x'/n = P''V = VT .

I za Ajnštajna i za Lorentza , vrijednost i značenje „relativističkog faktora“ tačno odgovara sinusu ugla APN . Ugao α = ugao APN , određen je omjerom: n = ct/vt = ct'/vt' = ct0/vt0.
Navedene istine mogu se koristiti u mnogim oblastima matematike i fizike.
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp470.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)11.05.2005. u 11:36 - pre 231 meseci
Da još ubacim sadržaja (vezano za uslove ravnoteže sila i kretanja po elipsi).
Elipsa i Ajnštajnove relacije. Svaka elipsa čija je:
- Velika osa: 2a = 2ct = A'A
- Mala osa : 2b = 2vt = B'P'' ; ima
- Žižno rastojanje: e = 4ct' = 2t = 2P''N;
-Koeficijent spljoštenosti elipse: k = b/a = vt/ct ;
- Ekscentričnost elipse: e/a = = sin α;
- Spljoštenost elipse: 1-k = 1-cos α = 1- v/c = 1- 1/n

Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp468.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)15.05.2005. u 11:22 - pre 231 meseci
Da olakšam studentima ( i srednjoškolcima) pamćenje i izvođenje formula:
1.) Ako Lorentzovu jednakost: x' = , lijevu i desnu stranu jednakosti, podijelimo sa c, (osnov za to imamo u izjavi: c = c u svima sistemima, pravcima i smjerovima,....) – dobit ćemo Lorentzovu jednakost: 1.a)t' = .
Ako Lorentzovu jednakost (1) podijelimo jednakošću pod 1. a) , lijevu lijevom – desnu desnom stranom jednakosti i dobiveni razlomak na desnoj strani „skratimo“ sa t, zamjenjujući oznake: x/t = w (na desnoj strani) i x'/t' = w' (na lijevoj strani) , imat ćemo:
1. b) Ajnštajnovu jednakost za “oduzimanje brzina (istog smjera) u relativističkoj dinamici“:
w' = .
2.) Ako Lorentzovu jednakost: x = , lijevu i desnu stranu jednakosti, podijelimo sa c, (osnov za to imamo u izjavi c = c u svima sistemima, pravcima i smjerovima,....) – dobit ćemo Lorentzovu jednakost:
2.a)t = .
Ako Lorentzovu jednakost pod 2.) podijelimo jednakošću pod 2.a) , te razlomak na desnoj strani „skratimo“ sa t' , zamjenjujući oznake x'/t' = w' i x/t = w , dobit ćemo:
2.b) Ajnštajnovu jednakost za „sabiranje brzina (istog smjera) u relativističkoj dinamici“:
w = .
Ajnštajn , „Moja teorija“, strana 35., upravo na činjenici x = ct i x' = ct' izvodi zaključak o širenju svjetlosti brzinom c i za referentno tijelo K i za referentno tijelo K' , a prosto je ushićen od sreće kada u Lorencovoj jednadžbi 1.) , stavljajući x = ct, na obje strane dobije istu vrijednost c = c .


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 16.05.2005. u 07:18 GMT+1]
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)16.05.2005. u 00:48 - pre 231 meseci
Citat:
Sprečo:stavljajući x = ct, na obje strane dobije istu vrijednost c = c .

E ovo mi se sviđa.Samo ajmo krenuti unazad da se krug zatvori.
Stavimo : pa onda sve radimo kontra.I onda
kad dobijemo zakone kontrakcije i dilatacije,a i onu funkciju slaganja brzina,
imamo završen posao.
Ako sad neko navali kritikovati ovaj račun,proglasimo ga za Spec.slučaj i
uvedemo u igru gravitaciju,ali ostavimo kontrakciju i dilataciju jer nam
trebaju.A onda pošto vrijeme postaje ravnopravna četvrta dimenzija,
i nemamo načina da izrazimo brzinu vremena,uvedemo pojam sopstvenog
vremena.E sad ovo sopstveno vrijeme je za sve posmatrače isto.
Pretjerali bi da sad uvodimo još i neko Super vrijeme prema kome bi
izražavali promjenu sopstvenih vremena.(Ideja nije baš za odbaciti,ali
gdje bi tome bio kraj.)



________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp30.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)17.05.2005. u 21:07 - pre 231 meseci
ZZZZ- To što se tebi „sviđa“ je polazište u izvođenju Lorencovih jednadžbi za transformaciju koordinata. Skoro u svim udžbenicima možeš naći sljedeće dvije jednakosti:
x' = k(x-vt) (1) i x = k(x'+vt') (2) , gdje se sa dosta „govorne akrobatike“ obrazlažu te jednakosti, a zatim nakon smjene: x = ct i x' = ct' i množenja te dvije jednakosti (član po član) iz novodobijene jednakosti:
, iskaže „koeficijent proporcionalnosti“ k,
.
Iz priče koja se ovim povodom servira i samog naziva veličina vidljivo je da „izvođači“ nisu svjesni matematičkog, fizičkog i geometrijskog značenja Lorencovih jednadžbi za transformaciju koordinata:
x' = x (1-cos α)/sin α , te x = x'(1+cos α)/sin α .
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)26.05.2005. u 00:44 - pre 231 meseci
Nije valjda sve gotovo.Ja mislim da ima ovdje još toga
da se priča.Oćete da vam ja objasnim zašto TR ne valja?
A ako vi nećete onda ništa.Ne ljutim se ja.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp391.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)28.05.2005. u 07:08 - pre 231 meseci
ZZZZ- Tvoj imenjak (M.M.), u dogovoru sa svojim sugrađaninom (B.B),potrudio se da ovu temu „šutne u aut“. „Zaključana tema“ – još uvijek se čita više od ove „nezaključane“ – nije zaključena. Diskusiju ću nastaviti na drugom mjestu i sa drugim učesnicima ( prethodno moram savladati „tehničke probleme“ ).
Naravno da se ima šta (još) kazati. Meni trebaju sugovornici za diskusiju, koji će htjeti razgovarati o sadržajima STR i OTR počev od ove slike
Naravno, interesuje me šta imaš kazati o STR i OTR i rado ću pratiti sve što kažeš.
Prikačeni fajlovi
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)15.06.2005. u 00:13 - pre 230 meseci
Ajmo još nastaviti raspravu počevši baš od ove slike.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp419.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)18.06.2005. u 13:41 - pre 230 meseci
Milane, kaži šta si posebno izdvojio za diskusiju u povodu ove slike! Lakše nam je sagledati matematičke i logoičke istine ako za c-koristimo brzinu 20m/s (nego 3∙108 m/s).
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)20.06.2005. u 10:19 - pre 230 meseci
Citat:
zzzz:A onda pošto vrijeme postaje ravnopravna četvrta dimenzija,
i nemamo načina da izrazimo brzinu vremena,uvedemo pojam sopstvenog
vremena.E sad ovo sopstveno vrijeme je za sve posmatrače isto.
Pretjerali bi da sad uvodimo još i neko Super vrijeme prema kome bi
izražavali promjenu sopstvenih vremena.(Ideja nije baš za odbaciti,ali
gdje bi tome bio kraj.)


Ima neka "teorija reciprocnih sistema", koja je previse apstraktna, previse sveobjasnjavajuca i ciji tvorac nije fizicar nego hemicar, a nije stedeo reci nipodastavanja prema fizicarima. Nisam uspeo da razumem sta je zapravo pisac hteo da kaze kad je objasnjavao ubrzanje i gravitaciju, ali me je jedna od njegovih osnovnih postavki, da je "kretanje" osnovna velicina, a da su dimenzionalne velicine (duzine, vreme) izvedene, inspirisala da primetim nesto u Lorencovim transformacijama: da one mozda opisuju projekcije jednog vektora brzine koji je uvek konstantne magnitude c, na vremensku i prostornu (jednu od prostornih) osu. Tako da, brzina vremena itekako ima smisla. Ako nista drugo, eliminise potrebu za "Super vremenom" i protivrecnostima odnosno asimetrijama koje bi iz njegovog uvodjenja nastale.

Kao sto smatramo za "mirujuce" one predmete, tacke, sisteme koji imaju isti smer sa nasim smerom u prostoru i jednaku brzinu nasoj brzini, tako isto vazi i za "vremensku brzinu" -> za sve nas vreme je "obicno" ako su nam vektori vremenske brzine usmereni u istom smeru i istog su intenziteta, a ako nisu, onda "vidimo" dilataciju vremena, odnosno projekcija njihovog vektora na pravac u kome lezi nas vektor je "skracena". Znaci, drugim recima, kada na nas ne deluje ubrzanje, vreme je za nas smer u kome se krecemo brzinom c kroz prostor-vreme. Tako isto vazi i za svaki drugi sistem. Foton se krece kroz nas prostor brzinom c, ali on ustvari samo traje, gledano iz njegovog ugla. Pravac u kome lezi svetlosni zrak je za njega vremenska osa.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp171.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)21.06.2005. u 22:04 - pre 230 meseci
Salec- Svakom fizičaru koji neće „Lorencove transformacije“ analizirati i u ovom obliku:
, dao bi (onako - demokratski) "stotinu po turu".
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp498.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)29.06.2005. u 12:27 - pre 229 meseci
Ako prethodno ne osporavate, onda ne osporavajte ni ovo:



[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 29.06.2005. u 13:29 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp287.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)02.07.2005. u 22:31 - pre 229 meseci
Nikako da ubacim tabelu:

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 02.07.2005. u 23:34 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp352.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)03.07.2005. u 10:51 - pre 229 meseci
Ovo može biti korisno povezivanje dva Foruma:


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 03.07.2005. u 11:52 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp183.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)04.07.2005. u 11:50 - pre 229 meseci
Prvu "matricu" nazivao sam još "Ajnštajnove veličine", "Energetski nivoi", ali ona nije potpuna bez sljedećih istina:




[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 06.07.2005. u 16:02 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)05.07.2005. u 09:39 - pre 229 meseci
Sprečo, možeš li mi reći koliko iznosi u datom trenutku u vakuumu u odnosu na vakuum? Trenutak izaberi sam. Takođe me zanima kako se utvrđuje koliko iznose itd. Sve se posmatra u vakuumu u odnosu na vakuum u trenutku koji ti izabereš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp197.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)05.07.2005. u 17:17 - pre 229 meseci
Nedeljko, jednom davno, mislio sam da me zezaš, dok mi jedan prijatelj nije skrenuo pažnju da malo hladnije pročitam tvoju primjedbu i pokušam to i drugačije shvatiti. Sada sam, opet, pomislio isto, ali ću shvatiti tvoje pitanje kao najdobronamjernije pitanje i pokušati tako i odgovarati.
Brzina – v – u vakumu u odnosu na vakum u svakom trenutku (bilo kojem, dakle dok god je posmatramo u konkretnom primjeru) iznosi: v = c/n , te je i vt = ct/n , sve dok Mi ne kažemo (dosta) koliko je t. Takav odnos: n = ct/vt je „trajan odnos“ za konkretan slučaj i za sve moguće slučajeve koje umijemo osmisliti, za bilo koje : 0<v<c<∞. Ovim – t – ograničio sam vrijeme posmatranja: 0< t < ∞ i to je samo interval našeg posmatranja (nečega) bilo čega, i za to vrijeme „svemirska zbivanja“ (koja ne posmatramo) teku svojim tokom. Sve ostalo je manje bitno i uglavnom se može podvesti u rubriku: „šta bi bilo kad bi bilo“, ali sam naveo relativne odnose radi razbijanja fame o Ajnštajnovom tumačenju tih matematičko-fizičkih veličina. U nekim konkretnim fizičkim zbivanjima možemo naći i ostale slučajeve, kao na primjer: Ako iz P počinjemo posmatrati kretanje: P' (nečega zamišljenog, tačke P' naprimjer) brzinom – v – i u istom smjeru kretanje (nečega zamišljenog) brzinom – c (kretanja brzinama c i v su dakle počela istovremeno iz tačke P onda će za neku („izmjerenu dužinu“ – l0) brzini –c (a i u cijelom svemiru, takođe) proći vrijeme t1 = l0 /(c-v), a ako se na kraju tog trenutka „odbije od zamišljenog premeta“ – kao što to imamo u slučaju svjetlosti i ogledala) pa – c – promijeni smjer (za 180°) onda će se u „pokretnu tačku“ P' vratiti nakon dodatnog vremena t2 = l0/(c+v).
Sve to možemo imati pred svojim očima , u bilo kojem nultom sistemu i u kojem „organizujemo trku kornjača“ brzinama c i v prema navedenom opisu. Naglašavam ovo trku kornjača , kako bi naglasio da fizički opis zbivanja nije ništa drugačiji ni za bilo koji par brzina 0<v<c<, i kako bi značenje ovog vremena t = t1 + t2 = 2l0c/(c2-v2 bilo sasvim opipljivo i očito. U ovom drugom (konkretnom) primjeru trajanje vremenskog intervala t uslovili smo i konkretnim zbivanjima i konkretno izmjerenom dužinom l0. Nakon ovog trenutka sve možemo ponavljati do besvijesti, sve to ponovo i ponovo („oscilovanje“ oko pokretne tačke P') dok je svijeta i vijeka ili koliko nam treba. Ono l0/c = t0 je „unutrašnje vrijeme“i koliko bi bilo kad bi bilo...i koliko je to u odnosu na.....
Kako se koje utvrđuje (izračunava) zavisi šta prvo definišemo a šta i pomoću čega izračunavamo i uslovljavamo, šta posmatramo i uvezujemo u zajednički fizičko-matematički tretman.

 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp443.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)11.07.2005. u 08:49 - pre 229 meseci
Nedeljko, bio Milan Pantelić (predaje teorijsku fiziku u Novom Sadu) u četvrtak i petak u Tuzli. Kada sam mu pokazao jednakost (prvi red u narednoj tabeli) gledao me sa ne razumijevanjem (očito o tome nije nikad promišljao, mada se radi o dužinama u istom fizičkom događaju).
Ako se ozbiljno baviš analizom navedenih jednakosti – pođi od posljednje (v = v0 + a ∆t) , za koju sam naveo kako „indetifikovati l0“ u svakom takvom događaju, te se postupno „popni“ do Lorencovih transformacija.



[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 11.07.2005. u 09:51 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

[es] :: Fizika :: Teorija relativnosti - pod lupom, (alternativno tumacenje)
(Zaključana tema (lock), by McKracken)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56865 | Odgovora: 473 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.