Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li koristite enkripciju?

[es] :: Advocacy :: Da li koristite enkripciju?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4982 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net.



Profil

icon Da li koristite enkripciju?19.02.2005. u 23:15 - pre 233 meseci
Random me podseti neki dan kad mi je trazio moj gpg public key da sam ovo hteo odavno da pitam.
Naime, imam gpg ( pgp ) vec dugo vremena i koristim ga koliko je to moguce.
Nazalost vecina ljudi to ne koristi.

Pitanje je, da li koristite enkripciju prilikom slanja e-mailova, prilikom koriscenja instant messengera...itd.
Mislite li da ste sigurniji ako kriptujete vasu komunikaciju na internetu?

Koliko je po vasem misljenju potrebno i svrsishodno koristiti enkripciju i dali bi trebali svi obavezno da je koriste?.

Ja licno bih to koristio i koristim sa svakim ko je koristi iz prostog razloga zato sto to doprinosi mojoj licnoj sigurnosti tj, mojih podataka.
Takodje smatram da su moji podaci i komunikacija samo moji i nikoga se ne ticu iako ja licno ne radim nista protivzakonito kada komuniciram sa nekim preko interneta bilo putem e-mail-a ili na drugi nacim.
Ovo kazem imajuci u vidu da pod izgovorom borbe protiv terorizma mnoge vlade sveta aktivno prisluskuju saobracaj na internetu tako minimizirajuci pravo gradjana na privatnost.


P.S. Ova tema je namerno postavljena u pogresan forum jer iz nekog nepoznatog razloga obicni smrtnici ne mogu postavljati ankete u forumu ankete sto je po mom misljenju veoma neposteno od administracije ovog sajta.
Feel free da je prebacite gde treba.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.yu1.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?19.02.2005. u 23:32 - pre 233 meseci
Ja licno nemam sta da krijem, tj. nemam nekoih poverljivih podataka. Sta me boli uvo ako neko procita mail koji sam poslao drugaru u kome ga pitam jeli video ovo ili ono na Netu ili TV-u ili da li ima da mi posalje to i to. Jaka stvar! Ako pocnem da se bavim nekim visoko poverljivim stvarima, onda mozda i pocnem da koristim neku enkripciju. Do tada, sve to nema nikakvog smisla.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:29 - pre 233 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Ja licno nemam sta da krijem, tj. nemam nekoih poverljivih podataka. Sta me boli uvo ako neko procita mail koji sam poslao drugaru u kome ga pitam jeli video ovo ili ono na Netu ili TV-u ili da li ima da mi posalje to i to. Jaka stvar! Ako pocnem da se bavim nekim visoko poverljivim stvarima, onda mozda i pocnem da koristim neku enkripciju. Do tada, sve to nema nikakvog smisla.



Upravo takav odgovor sam i zamisljao da cu videti..:)
Da li ti mislis da neko ima pravo da cita tvoju korespondenciju bez obzira imao ti sta da krijes ili ne?
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:40 - pre 233 meseci
Citat:
axez: Da li ti mislis da neko ima pravo da cita tvoju korespondenciju bez obzira imao ti sta da krijes ili ne?


A da li ti misliš da će ti enkripcija pomoći ako neko STVARNO hoće da vidi šta si ti pisao?
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:46 - pre 233 meseci
Citat:
mitar1982: A da li ti misliš da će ti enkripcija pomoći ako neko STVARNO hoće da vidi šta si ti pisao?


Naravno, sa dovoljno velikih kljucem je iluzorno pokusavati bilo sta razbijati.
Naravno sve se moze razbiti ali je vreme potrebno za to veooooma nepogodno za razbijaca..:).
Zasto su Philipa Zimermana hapsili zato sto je napisao PGP?
Zasto amerika ne dozvoljava izvoz softvera u kome se koristi enkripcija u "sumnjive" zemlje
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:50 - pre 233 meseci
Daj bre Axez, kakva je to paranoja, ja ako hoću nešto da sakrijem koristiću goluba pismonošu i gotova stvar
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:53 - pre 233 meseci
Iskreno me zabole da li neko ima ili nema pravo sve dok po mom shvatanju ne krsi neka moja prava. Dakle, da pojasnim, ja nemam nista da krijem samim tim nemam ni potrebu da koristim razne nacine sifrovanja moje komunikacije sa drugim osobama. Kriptovan mail se lako primeti, znaci vece su sanse da ce se neko pozabaviti tvojim mailom jer sto bi nesto kriptovao ako nemas sta da krijes.
Takodje RSA algoritam koji se koristi u programu PGP nije bas 100% siguran i velike su sanse da je skroz beskoristan ako neko zamislja 100% zastitu pomocu istog. Kada ovo kazem mislim na PGP a ne na RSA algoritam.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:56 - pre 233 meseci
Citat:
Naravno, sa dovoljno velikih kljucem je iluzorno pokusavati bilo sta razbijati.
Naravno sve se moze razbiti ali je vreme potrebno za to veooooma nepogodno za razbijaca..:).


Izgleda da uopste ne shvatas kako funkcionise RSA algoritam koji se koristi u PGP-u.... Raspitaj se malo...mrzi me da opet objasnjavam...ima jedna tema gde sam objasnio i gde smo dosli do zakljucka da je velika verovatnoca da je PGP skroz beskoristan za nekoga ko hoce da sakrije nesto a da to trazi recimo USA gov.
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 00:58 - pre 233 meseci
@Axez
Poenta je da je taj vid sigurnosti meni apsolutno nepotreban. Ne verujem da neko prati moje mailove, ili poruke na messengeru, a i ako prati, onda mi je žao te osobe (osoba) pošto samo gubi vreme. Da sam ja neko koga vredi prisluškivati tu mi PGP ne bi pomogao mnogo, jer bi onaj ko stvarno želi da vidi šta sam ja pisao to na kraju i video...
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:02 - pre 233 meseci
Tačno tako, ako neko hoće da sazna nešto o tebi, ma saznaće pa da si Bog otac. Kakva crna enkripcija, to samo može malo da oteža proces okrivanja podataka, samo manja neprijatnost za tamo neku organizaciju koja se krija iza tri famozna slova.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:10 - pre 233 meseci
Citat:
STELLANOVA: Izgleda da uopste ne shvatas kako funkcionise RSA algoritam koji se koristi u PGP-u.... Raspitaj se malo...mrzi me da opet objasnjavam...ima jedna tema gde sam objasnio i gde smo dosli do zakljucka da je velika verovatnoca da je PGP skroz beskoristan za nekoga ko hoce da sakrije nesto a da to trazi recimo USA gov.



Ne govorim o RSA algoritmu.
U Gnupg-u recimo imas izbor izmedju DSA i El Gamal algoritama.
Blowfish se recimo koristi u nekom drugom kriptografskom softveru...itd, itd

Ako je neki algoritam kompromitovan velika je verovatnoca da ce nestati iz upotrebe.

Takodje, zar ne mislis da je krsenje tvojih prava nadziranje tvoje komunikacije.
Ne sugerisem da se to obavezno desava bas tebi, ali desava se.
Zar ne mislis da imas prava na to da tvoja korespondencija ostane samo tvoja ( i onoga sa kime komuniciras, tj, analogija sa nepovredivoscu pisma zagarantovane zakonom )

Ovde neki kazu da nemaju sta da kriju i da im je ta sigurnost nepotrebna sto je po mom misljenju totalno pogresno razmisljanje.

 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:14 - pre 233 meseci
Aj da se i ja složim sa Axezom ovaj put. Može doći do krađe identiteta, krađe brojeva kreditnih kartica, socijalnog osiguranja i ostalih zajebancija... Al' za to više treba da brinu oni u recimo USA, u zemlji Serabiji slaba vajda od toga...
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:18 - pre 233 meseci
RSA algoritam sam spomenuo zato sto je najbolji i najjaci.
E sad trebalo bi naznaciti sta se podrazumeva pod privatnoscu. Da li ako te neko pogleda na ulici smatras kao povredu privatnosti? Da li je povreda privatnosti ako neko cuje tvoj razgovor u kaficu?
Kada definisemo to onda mozemo da se pozabavimo jednim drugim problemom a to je zasto bi neko ulazio u tvoju privatnost, zbog cega i radi cega bi to neko radio.
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:20 - pre 233 meseci
Kad smo već kod toga, i u MSN Messengeru piše da u porukama nije poželjno navoditi važne podatke, tipa broj kreditne kartice i ostala čuda....
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:26 - pre 233 meseci
Citat:
STELLANOVA: RSA algoritam sam spomenuo zato sto je najbolji i najjaci.
E sad trebalo bi naznaciti sta se podrazumeva pod privatnoscu. Da li ako te neko pogleda na ulici smatras kao povredu privatnosti? Da li je povreda privatnosti ako neko cuje tvoj razgovor u kaficu?
Kada definisemo to onda mozemo da se pozabavimo jednim drugim problemom a to je zasto bi neko ulazio u tvoju privatnost, zbog cega i radi cega bi to neko radio.



Pa recimo pod povredom privatnosti smatram da neko otvori tvoje pismo i procita ga sto je po mom misljenju istovetno tome da neko presretne tvoju elektronsku poruku i procita je.
Mozda ovo jos nije zakonski izjednaceno ali je isto jer ja recimo vise ni ne pisem obicna pisma sa kovertom i markicom vec se sva moja komunikacija odvija elektronski.

A zasto bi neko to radio, pa ima vise razloga.
Recimo spijunske agencije tipa NSA i CIA mogu pod izgovorom borbe protiv terorizma da spijuniraju svoje ( i gradjane drugih zemalja ), sto one i cine.
Takodje tu veliku ulogu ima i industrijska spijunaza ( ako radis u nekoj poznatoj firmi na vaznom mestu gde imas pristup industrijskim tajnama ) ...itd


 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:30 - pre 233 meseci
Citat:
axez:
A zasto bi neko to radio, pa ima vise razloga.
Recimo spijunske agencije tipa NSA i CIA mogu pod izgovorom borbe protiv terorizma da spijuniraju svoje ( i gradjane drugih zemalja ), sto one i cine.


To se zove valjda neki Patriotic Act i mož' da ti upadnu u stan bez sudskog naloga i nisu dužni da te obaveste da je tvoj stan pregledan ako ne nađu ništa, a ako nađu... Zna se, bukagije i Gvantanamo


This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:32 - pre 233 meseci
Citat:
Pa recimo pod povredom privatnosti smatram da neko otvori tvoje pismo i procita ga sto je po mom misljenju istovetno tome da neko presretne tvoju elektronsku poruku i procita je.


Pa postoji zakon koji to svrstava u krivicno delo tako da mozes da tuzis svakoga za koga sumnjas da je povredio tvoje pravo privatnosti,

Citat:
Recimo spijunske agencije tipa NSA i CIA mogu pod izgovorom borbe protiv terorizma da spijuniraju svoje ( i gradjane drugih zemalja ), sto one i cine.


ali se postavlja potanje sta ti time gubis? Sta dobija CIA ako zna sta si jeo danas ili koji si film gledao...
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:35 - pre 233 meseci
Ako neko želi da čita tvoj email, verovatno može da čita i klasičnu poštu. Da bi razbio enkripciju treba mu jak kompjuter, da prebije poštara treba mu jedan (ili više) siledžija... :)
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:41 - pre 233 meseci
Nego Axez, sad se setih svojih avantura sa SuSe-tom, pa mi se čini da Licq ima opciju za enkriptovanje poruka. Jel' to tačno, ili sam ja nešto pobrkao? Ili je možda Gaim?
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li koristite enkripciju?20.02.2005. u 01:43 - pre 233 meseci
Licq ima i koristi SSL za to.
Takodje ima i Psi koji koristi Gpg, a siguran sam da ima i Gaim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li koristite enkripciju?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4982 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.