Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??

[es] :: Windows mreže :: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??

[ Pregleda: 3199 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mika
NBG-ML

Član broj: 55
Poruke: 640
*.privsav.co.yu.



+1 Profil

icon Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??16.02.2005. u 10:10 - pre 232 meseci
Pozdrav, evo i mene sa jednim problemom.

Naime, u mreži (pod AD) postoji 60-ak računara, i još jedan segment mreže koji je workgroup. Na mreži je dignut DHCP server koji radi posao, ali zna neki put da zeza. Ja sam mislio da na toj drugoj mreži koja je workgroup podignem zasebni DHCP server, jer je tu kritično da ta mala podmrežica radi stabilno. Ovo samo po sebi nije problem (windows 2000 server i XP pro klijenti), ali me interesuje da li je ovakav scenario moguć (dva DHCP servera na jednoj mreži)?

10x!
Bolje 100 godina biti milioner nego nedelju dana siromašak
(c) Alan ford
 
Odgovor na temu

roger rabbit

Član broj: 36381
Poruke: 358
*.netdish.com.

Sajt: www.azbox4yu.com


Profil

icon Re: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??16.02.2005. u 14:11 - pre 232 meseci
Naravno, ali to nece spreciti klijente sa AD da se kace na drugi dhcp. Proveri ip adress range tj da li imas preko 15% vise adresa u opsegu, na kojiko se obnavljaju itd. Tvoj problem pre lici na losu konfiguraciju dhcp-a i workgroup klijenata nego li na potrebu dodavanja dhcp servera. Generalno drugi dhcp se stavlja u mrezu kao fail safe komponenta i treba da ima oko 30 ili manje % ip range negoli first dhcp. Generalno ti drugi dhcp nece pomoci.
 
Odgovor na temu

mika
NBG-ML

Član broj: 55
Poruke: 640
*.privsav.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??16.02.2005. u 14:28 - pre 232 meseci
Hm, pa očekivao sam takav odgovor. Naime, ne administriram ja taj DHCP server, već administrator te veće mreže na koju smo nakačeni. E sad, jutros se na primer desilo da je DHCP server down, a pošto je moj server bio upaljen i bila mu dodeljena dinamička adresa iz opsega 10.200.10.x, pri uključenju svih radnih stanica DHCP nije funkcionisao, i bila im je dodeljena adresa iz opsega 192.168.0.x, i naravno nisu videli server.

Vreme obnavljanja IP adresa na DHCP serveru je 3 dana - to znam, bio sam jednom prisutan kada mi je dodeljivao fiksne adrese za neke AP-ove.

Delimično rešenje sam našao u vidu podešavanja "alternate IP configuration", gde se ručno upisuju IP adrese za slučaj kada DHCP ne funkcioniše, ali mi se sve to čini kao neko ad-hoc rešenje, mislim da bi prava stvar bila kada bih podigao svoj DHCP, ali da on "ne dira" AD mrežu niti da se oni kače na moj workgroup.
Bolje 100 godina biti milioner nego nedelju dana siromašak
(c) Alan ford
 
Odgovor na temu

roger rabbit

Član broj: 36381
Poruke: 358
195.252.114.*

Sajt: www.azbox4yu.com


Profil

icon Re: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??16.02.2005. u 18:59 - pre 232 meseci
Citat:
mika: Hm, pa očekivao sam takav odgovor. Naime, ne administriram ja taj DHCP server, već administrator te veće mreže na koju smo nakačeni. E sad, jutros se na primer desilo da je DHCP server down, a pošto je moj server bio upaljen i bila mu dodeljena dinamička adresa iz opsega 10.200.10.x, pri uključenju svih radnih stanica DHCP nije funkcionisao, i bila im je dodeljena adresa iz opsega 192.168.0.x, i naravno nisu videli server.


???????
Ovo ne moze da bude u slucaju DHCP down-a klijenti dobijaju auto config adresu
a ne iz 192.168.X.X opsega vec bi to moralo da bude 169.254.X.X, ili ako adresa nije istekla trebalo bi da ostane ista. Period obnavljanja adresa je kratak jer na pola vremena se trazi obnova adrese 72 je maksimalno vreme trajanja a 36 sati je vreme obnove adrese racunajuci da su racunari upaljeni samo 8 sati dnevno generalno svaki dan ili svaki drugi im se obnavlja adresa. Kakav mrezni saobracaj zbog lose konfiguracije.....

Prebaci iz IP-e iz alternate konfiguration na mrezu na kojoj se uobicajeno nalazi server, a server bi morao da ima fiksni IP.
 
Odgovor na temu

mika
NBG-ML

Član broj: 55
Poruke: 640
*.privsav.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??17.02.2005. u 07:50 - pre 232 meseci
OK, lupio sam, ipak je bilo 169.154.x.x. Pa adresa je istekla jer su svi pogasili računare (osim mene, 2 godine uptime, xexe).

Server naravno ima fiksni IP, kao i AP-ovi kojima se kačim na mrežu.

Ali nisam te razumeo u ovome: "kakav mrežni saobraćaj zbog loše konfiguracije..."?
Bolje 100 godina biti milioner nego nedelju dana siromašak
(c) Alan ford
 
Odgovor na temu

roger rabbit

Član broj: 36381
Poruke: 358
*.netdish.com.

Sajt: www.azbox4yu.com


Profil

icon Re: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??18.02.2005. u 12:00 - pre 232 meseci
Zamisli samo network load kada se ukljuci 150 racunara od jednom dhcp ne radi pa svi krenu da se broadkastuju. Ljudi generalno misle da mrezni saobracaj prave samo aplikacije, a uopste ne razmatraju osnovni network load tipa obnova adresa udar prema dns-u... O cemu se radi i kada se pale racunari pri losoj konfiguraciji desava se sledece posto address lease istekne u neko vreme kada racunar ne radi sto je na pr kod tebe slucaj ti imas napr 50 racunara koji u skoro istom trenutku gadjaju DHCP radi dobijanja parametara e sad generalno 50 racunara nije problem jer saobracaj koji naprave nije katastrofa na 100MB mrezi ali da je 10MB i te kako bi osetio sta je network load kada racunari ujutru se loguju sporo. Sto je najgore racunarima skoro uvek address lease istekne kada ne rade pa eto ti belaja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Kalif umesto kalifa... ili DHCP umesto DHCP-a ??

[ Pregleda: 3199 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.