Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kvizovi i neznanje - velika boljka?!

elitemadzone.org :: MadZone :: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 44004 | Odgovora: 193 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!21.02.2005. u 23:19 - pre 234 meseci
Tko kaže da y=sqrt(4) mora biti fja? Evo ja kažem da je preslikavanje(relacija) i da je u tom smislu autor te tvrdnje to mislio. Restrikcija na N je vrijedi samo na papiru i nema veze sa praktičnim inženjerskim proračunima. U biti pravo rješenje i jest -2exp(iPI).

"Korijen" se kolokvijalno puno više koristi u smislu rješenje jednadžbe n-tog stupnja nego kao korijenska fja. Povraća mi se od matematičkih puritanaca na ovoj temi.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.041net.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!21.02.2005. u 23:22 - pre 234 meseci
Ma koa sto neko rece, najbolje je kako se dogovorimo, ili po potrebi?!?

JA vise nisam siguran ni u komsiju a kamoli u koren iz 4.
Still going strong...
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.rcub.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 00:53 - pre 234 meseci
2 johnnie:

normalno da nisi siguran, i ne treba da budeš siguran jer niti jedan argument (osim pozivanja na nastavnice koje dele kečeve) ovde nije iznesen kojim bi se dokazalo da je , što si ti tvrdio. Da si manje tvrdoglav, bio bi siguran u suprotno.

2 sundance:

Citat:
Sundance:

Tko kaže da y=sqrt(4) mora biti fja? Evo ja kažem da je preslikavanje(relacija) i da je u tom smislu autor te tvrdnje to mislio.

Odlično, sad lepo izvedi teoriju kako se diferenciraju i integrale relacije. Možemo takođe usvojiti aksiom da je 2+2=0 i izvesti novu matematiku odatle. I onda ću ja uvek moći da se pozivam na to da nije tačno da su 2 i 2 četiri.

Citat:
Sundance:

Restrikcija na N je vrijedi samo na papiru i nema veze sa praktičnim inženjerskim proračunima.

Ne znam koliko se ti razumeš u inženjerske proračune ako tvrdiš da postoji nekakva restrikcija na skup prirodnih brojeva N. Restrikcija domena i kodomena korenske funkcije je na skup R+.

Citat:
Sundance:

U biti pravo rješenje i jest -2exp(iPI).

Jeste, pravo rešenje za koren iz 4 jeste . BTW, inženjeri obično koriste j da označe imaginarnu jedinicu, dok matematičari obično koriste i.
Da nisi možda hteo da napišeš , jer bi to predstavljalo oba korena jednačine?

Citat:
Sundance:

"Korijen" se kolokvijalno puno više koristi u smislu rješenje jednadžbe n-tog stupnja nego kao korijenska fja. Povraća mi se od matematičkih puritanaca na ovoj temi.

Ne znam gde se to kolokvijalno više koristi. Kad neko kaže koren iz četiri, obično misli na srednjoškolsku matematiku, a ne na kompleksne brojeve ili rešavanje jednačina n-tog stepena.

Još bolje, znači četiri predstvlja jednačinu, jer je početni Johnniejev Kulin Ban od koga je sve ovo krenulo glasio "Koren iz 4 je plus minus 2, nikako 3, zar ne?"

Ako reč "koreni" (a ne u jednini "koren", kako je Johnnie napisao) želiš da vezuješ za rešenja jednačine, potrebna ti je jednačina.

Ogromna većina matematičara u Srbiji se složiti sa ovim iskazom "koreni jednačine su koren iz 2 i minus koren iz 2".
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

su27killer

Član broj: 37374
Poruke: 79
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 01:19 - pre 234 meseci
Zapravo 2 i 2 u ternarnom sistemu je 11 :))
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 02:21 - pre 234 meseci
Citat:
teddy:Odlično, sad lepo izvedi teoriju kako se diferenciraju i integrale relacije. Možemo takođe usvojiti aksiom da je 2+2=0 i izvesti novu matematiku odatle. I onda ću ja uvek moći da se pozivam na to da nije tačno da su 2 i 2 četiri.


Ma o čemu ti pričaš? Kako ti možeš znati što je johnnie mislio? Ako je rekao +-2 očito je mislio na korijen kao relaciju.

Citat:
Ne znam gde se to kolokvijalno više koristi. Kad neko kaže koren iz četiri, obično misli na srednjoškolsku matematiku, a ne na kompleksne brojeve ili rešavanje jednačina n-tog stepena.


U jbte pa ti si i telepat!

Citat:
Još bolje, znači četiri predstvlja jednačinu, jer je početni Johnniejev Kulin Ban od koga je sve ovo krenulo glasio "Koren iz 4 je plus minus 2, nikako 3, zar ne?"


Da, kad je rekao +-2 očito je misio na korijene jednadžbe x*x=4.

Citat:
Ogromna većina matematičara u Srbiji se složiti sa ovim iskazom "koreni jednačine su koren iz 2 i minus koren iz 2".


Evo ja se ne slažem. Shoot me. Nula regula sine exceptione.

Za ovo ostalo rekoh ti da me poštediš puritanskih baljezganja, ako ne znaš čitati između redova najbolje ti je da preskočiš cijeli post.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 06:16 - pre 234 meseci
Neverovatno.

Ovakva tema bi cak i na Advocacy forumu bila moderisana ... Ali drago mi sto nije: ovo je najbolja tema o kvizovima na ES. toliko dobrih podsecanja, informacija, i eksternih linkova ... Sreca u nesreci je ta da oni koji najvise off-topicuju doprinose najvise i glavnoj temi ....

zato:

@Haustor:
stvarno izvini, upropastili smo ti topic. Josko Lokas, autor Upitnika je rekao: stavite praznu stolicu u studio, stavite 500DEM na nju, i ogranicite vreme poziva, i ljudi ce se javljati.
Tako i ovde: pomeni bilo sta, neko ce se zakaciti i ocekuj bar 10 pametnih odgovora.

Zato je valjda MadZone MadZone :)

Svaka cast ono za kravu ...

razmisljam jos uvek o odgovoru, ali nikako da ga smislim ...

valjda je to povezano sa nekim korenjem.
 
Odgovor na temu

JimRainor
Novi Sad

Član broj: 26018
Poruke: 264
*.panline.net.



+2 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 11:55 - pre 234 meseci
Evo da se i ja malo ukljucim u KolikoDjavolaMozeStatiNaVrhIgle i OZastoMajmunImaCrvenoDupe rasprave.
Mislim da ce se vecina sloziti da minus puta minus daju plus. (-2)*(-2)=4 . Ako je svrha kvadratnog korena (mozda i nije ali ako jeste) da se nadje broj koji pomnozen sa samim sobom daje broj pod korenom onda je i (-2)*(-2)=4 a i 2*2=4 , sto znaci da cela stvar ima dva resenja.
Koji vam deo nije jasan?
We've arranged a global civilization in which the most crucial elements profoundly
depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no
one understands science and technology. This is a prescription for disaster.

Carl Sagan
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.rcub.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 12:07 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance:

Evo ja se ne slažem.


Ti si se svojim vrlo neodmerenim izjavama ("Povraća mi se", "U jbte pa ti si i telepat!") već isključio iz svake relevantne rasprave.

Adio.
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 12:09 - pre 234 meseci
Posto vidim da ni glasanje nije dalo odgovor, predlazem nagradnu igru: odgovorite na pitanje:

koliko je

Paznja! Pre nego sto odgovorite na ovo naizgled jednostavno pitanje, imajte u vidu sve istine i bisere (ukljucujuci i moje) koji su se pojavili na ovom topicu, a koji su pojasnjavali koliko je zapravo koren iz 4:

pazite da li se radi o kompleksnom ili realnom prostoru
zavisi da li je algebarski ili funkcijski gledano
program Mathematica kaze 2
Google kaze 2
Wikipedia kaze 2
Wikipedia kaze zapravo nesto drugo
sve zavisi da li se radi o korenu, ili korenima
imati u vidu definiciju pojma funkcije, bez toga ovo ne ide
sve zavisi da li ste inzenjer, fizicar, ili nedajboze matematicar
koren zapravo i nije funkcija, nego relacija
ako koren i jeste funkcija, takmicar to prvo treba dokazati
obratiti paznju na restrikciju na skup prirodnih brojeva N
prouciti apsolutne vrednosti pre nego sto se ovo resi
zaboraviti prethodno znanje o predznacima

trebate znati sta je bijekcija, surjekcija, injekcija
prednost imaju oni koji su preskocili 7. razred, pa nisu citali udzbenik iz matematike
kolokvijalno se kaze da je (upisite vasu najomiljeniju recenicu)
koristiti broj (barem prvih par decimala) kod resavanja problema
ko zna odgovor na pitanje sa kravom, ima veliku prednost da odgovori tacno
kome je Oliver Mlakar rod, ne mora ni da odgovara na pitanje, automatski dobija nagradu

Oprez! Ni slucajno ne konsultovati one koji kazu da znaju matematiku, jer necete doci do odgovora!

Kontraindikacije: nikakve, za one koji su izdrzali citav ovaj topic.

Odgovore slati na PP, nagrada ce sigurno biti imaginarno kompleksna.

Nakon sto ste dosli do odgovora koliko je , postavljam podpitanje:
koliko je onda ?

eh ...


 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 12:10 - pre 234 meseci
Ovaj deo ti ne valja:
Citat:
JimRainor: Ako je svrha kvadratnog korena (mozda i nije ali ako jeste) da se nadje broj koji pomnozen sa samim sobom daje broj pod korenom


Tu ne pričaš o f-ji sqrt(x), već o korenima kvadratne jednačine. Kada se kaže "koren", obično se misli se na funkciju (osim u slučaju da je reč o nekom otkačenom non-conformist matematičaru koji tera inat ostalima i zbunjuje kolege forsiranjem nekih svojih shvatanja).

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
194.106.171.*



+294 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 12:36 - pre 234 meseci
Citat:
JimRainor: Ako je svrha kvadratnog korena (mozda i nije ali ako jeste) da se nadje broj koji pomnozen sa samim sobom daje broj pod korenom onda je i (-2)*(-2)=4 a i 2*2=4 , sto znaci da cela stvar ima dva resenja.
Koji vam deo nije jasan?


Lepo si to rekao. Ako je to svrha. I jeste svrha da se nađe broj koji pomnožen sa samim sobom daje broj pod korenom. Samo delimično, pošto se traži nenegativan broj koji zadovoljava taj uslov, a -2 u ni u jednoj od matematika koje ja znam ;) nije nenegativan broj. Jedno deset puta objašnjavano do sada samo na ovom topicu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Metalnem
Lotimer Pikls

Član broj: 6757
Poruke: 184



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 14:35 - pre 234 meseci
Hehe :)) Slucajno sam nasao ovu temu i nisam mogao da se ne nasmejem. Ja mislim da je :)

PS:
Citat:
Tko kaže da y=sqrt(4) mora biti fja? Evo ja kažem da je preslikavanje(relacija) i da je u tom smislu autor te tvrdnje to mislio.


Preslikavanje = funkcija. I da, je funkcija ( a samim tim i relacija), jer vrednosti 4 odgovara samo jedno y, a to je 2.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 19:58 - pre 234 meseci
Ovo je loodo, ko me je terao da pisem o korenu ili korenima


Tvrdoglavi Johnnie (Walker- still going strong!)


A sta bi sa kravom?
VAR sisa: ?
i funkcijama (sisa)


Still going strong...
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 19:59 - pre 234 meseci
Sve u svemu, ovo nista nije offtopic, ovo je quiz, right?
Still going strong...
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.rcub.bg.ac.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 21:01 - pre 234 meseci
Evo malo da se vratimo na temu:

večeras je na Najslabijoj karici pobedio lik koji nije znao kojoj vrsti reči pripadaju "na, u, iza..." - rekao je "zamenice" (odgovor je, naravno, predlozi). Lik je međutim znao neke druge mnogo teže stvari, pa je zanimljivo kako je uspeo da sa tako neujednačenim znanjem pobedi.

Drugi takmičar u istoj emisiji je rekao da 70 posto od 60 iznosi 20 (gde ga samo nađe).

Na milioneru pre neki dan je bilo pitanje: šta je acetilsalicilna kiselina, sa ponuđenim odgovorima: aspirin, vitamin C i još dva. Takmičar je upomoć zvao lekarku koja radi u Zavodu za transfuziju u Svetog Save, i ona je prvo rekla "vitamin C", da bi se u poslednjoj sekundi ispravila i rekla - aspirin. Ne znam zašto je to pitanje bilo toliko teško, posebno ako se setimo da je ACETI(l)SAL(icilna kiselina) isto što i Aspirin (nemački brend firme Bayer).

Na jednom ranijem milioneru majka-takmičarka nije znala kada je SSSR ušao u WWII, pa je prepolovila, ostali su joj odgovori '39 i '41, pa ni onda nije znala, te je zvala svoju ćerku koja je bila đak generacije u OŠ, sada ide u srednju, da bi joj ona rekla nešto u stilu "gde me nađe", ali je na kraju ipak procedila "mislim da je '41", i tako se izvukla.

Školski sistem nam je definitivno (bio i ostao) žešće truo.

Edit: ispravka omaške

[Ovu poruku je menjao teddy dana 23.02.2005. u 00:20 GMT+1]
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

su27killer

Član broj: 37374
Poruke: 79
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 22:44 - pre 234 meseci
Pridevi?!?

Ja ipak mislim da su padezi :)))))
 
Odgovor na temu

H@usto®
Filip Rajic
Human mind

Član broj: 41323
Poruke: 728
*.177.eunet.yu.

Sajt: www.filipinac.co.sr


Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!22.02.2005. u 22:48 - pre 234 meseci
Citat:
zi::
Nakon sto ste dosli do odgovora koliko je , postavljam podpitanje:
koliko je onda

Hm? To je kada iz predjasnjeg dobijenog rezultata () oduzmes 3! Tako?

A ovo za sise... ako ne znate, ustanite jedno jutro i "apite" kravu za sisu. Odgovor ce se sam nametnuti!!!!

@zi::
Ma nema veze, meni je cak stavise drago sto se ova diskusija prosirila, a zatim presla i na sale i zezanja. Nauci se, BRE, dosta stvari na ovom forumu. Ukljucujuci i to: Koliko krava ima sisa?! :-/

Moja 500-ta poruka

Ma gde ti ja znam da se potpisujem preko tastature!! D'OH!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!23.02.2005. u 08:16 - pre 234 meseci
Citat:
Metalnem: Preslikavanje = funkcija. I da, je funkcija ( a samim tim i relacija), jer vrednosti 4 odgovara samo jedno y, a to je 2.


Svaka relacija nije fja. Google bre.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!23.02.2005. u 08:24 - pre 234 meseci
Ali svaka funkcija jeste relacija.

Citaj malo sta je napisano, malo koncentracije ne skodi :)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!23.02.2005. u 09:07 - pre 234 meseci
Ja reče: Johnnie je mislio na korijen kao relaciju kad je rakao da je sqrt(4) = +-2

On meni odgovori: svaka fja je relacija:

Ja kažem: ne i obrnuto (ako ne prolazi test vertikalne linije, što ovakva sqrt(x) relacija ne prolazi).

Čitaj i ti malo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kvizovi i neznanje - velika boljka?!

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 44004 | Odgovora: 193 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.