Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Virusi? Spyware? Not on my watch :)

[es] :: Advocacy :: Virusi? Spyware? Not on my watch :)

[ Pregleda: 3227 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Virusi? Spyware? Not on my watch :)07.01.2005. u 14:11 - pre 234 meseci
Citat:
Microsoft to Serve Up Monthly Virus Zapper

Redmond releases its first beta of an anti-spyware application, alongside news that a virus detection and cleanup tool will be added to the monthly Patch Day schedule.

Continuing its recent spate of security moves, Microsoft Corp. on Thursday said it plans to release a virus detection and removal tool on Jan. 11. The antivirus fighter will be updated on the second Tuesday of every month as part of the company's scheduled software patching cycle.

http://www.eweek.com/article2/0,1759,1748869,00.asp


Antivirus će biti besplatan (i verovatno manjih mogućnosti od klasičnih antivirusa), za spyware još nije jasno. Hvala bogu, ima ih besplatnih :)

http://www.microsoft.com/press.../jan05/01-06NewSolutionsPR.asp


Najbolji OS postaje još bolji, šta da se priča mnogo..




Pozdrav i ne zaboravite da se žalite na nekom sudu :)))



Commercial-Free !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)07.01.2005. u 19:33 - pre 234 meseci
Znas kako, nekim OS-vima nije uopste potreban antivirus i antispyware...;)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)07.01.2005. u 21:06 - pre 234 meseci
A nije im potreban ni AutoCAD, Photoshop, Dreamweaver, MS Office, Quicken, TurboTax, drajveri za razne uređaje, a ni igrice.. Ima bato konzola i konfiguracioni fajlovi, pa udri.

I čuj.. nekim ljudima nije potreban ni kompjuter.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)07.01.2005. u 22:08 - pre 234 meseci
Citat:
axez: Znas kako, nekim OS-vima nije uopste potreban antivirus...


A ne? http://www.viruslist.com/en/fi...;words=linux&x=16&y=10

Procitaj naglas koji je broj? 531!

Ili tvrdis da besplatni portovi komercijalnih AV i za kucni linux postoje iz ciste zajebancije?

PS: Nadam se da si patchao kernel jer su stari svi suplji :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 13:52 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance: A ne? http://www.viruslist.com/en/fi...;words=linux&x=16&y=10

Procitaj naglas koji je broj? 531!

Ili tvrdis da besplatni portovi komercijalnih AV i za kucni linux postoje iz ciste zajebancije?

PS: Nadam se da si patchao kernel jer su stari svi suplji :)


Pa budimo realni, unixoliki sistemi jesu mnogo bezbedniji od windowsa jer su od samog starta koncipirani kao multi-user operativni sistemi dok windows to nije bio od samog pocetka i veliki broj programa je uzimao zdravo za gotovo da imaju administratorska ovlascenja i to je plodno tlo za viruse. I dan danas postoji i dalje mnogo programa koji moraju da rade pod administratorskim pravima sto je realno receno jako lose. E sada dokle god sve te programe ne portuju valjano na multiuser okruzenje windows ce mnogo patiti sa virusima. Recimo ja kod sebe na racunaru imam dva naloga pod jednim radim a sa drugim se zezam i igram testiram nove programe itd... i nema sanse da mi se ista desi sa mojim vaznim podacima kakvi god virusi bili.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 14:07 - pre 234 meseci
Ma, Deki, koji problem sa virusima uopšte?

Problem bi bio kada ne bi postojali antivirusi. Staviš dobar antivirus i vozi.

Jedino ako si blesav do daske pa da svaki dan probavaš 20 programa koje si skinuo sa P2P onda ćeš imati problema, ali čak i tada antivirus će da ti uhvati 99% problema.

Ako preuzimaš programe sa proverenih lokacija tipa download.com, šanse da popiješ virus su nikakve. Probavaj do mile volje.

Malo mozga u glavi je sve što čoveku treba za viruse.

Ništa te ne sprečava da koristiš nalog običnog korisnika za probavanje programa. Stvar je u tome što to na Windowsu retko ko radi --- ogroman broj korisnika a većina nikad nije ni čula za takve stvari niti ih interesuju. Nije to do Windowsa već do korisnika. Slično kao ES: sve više i više korisnika, ali sve više i više onih koji baš i nisu neki majstori, što je i logično i OK.. E za takve lepo i postoje antivirusi, antispyware i slično.


Na kraju, koliko sam primetio, na Linuxu, kad pokreneš neki program koji mora da se izvrši pod root nalogom, lepo se pojavi dijalog u kom te traži da uneseš root šifru. E stavi ti ovakvim, manje obučenim ljudima, Linux i oni će garant da ukucaju šifru. I to je to.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 08.01.2005. u 15:30 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 14:23 - pre 234 meseci
Citat:
degojs: Na kraju Deki, ništa te ne sprečava da koristiš nalog običnog korisnika za probavanje programa. Stvar je u tome što to na Windowsu retko ko radi --- ogroman broj korisnika a većina nikad nije ni čula za takve stvari niti ih interesuju. Nije to do Windowsa već do korisnika. Slično kao ES: sve više i više korisnika, ali sve više i više onih koji baš i ne pomažu nešto drugima.. E za takve lepo i postoje antivirusi, antispyware i slično.


To je mozda od starta problem, jasno je da kada nema privilegija lakoca koriscenja je veca i to je ono na sta je MS pucao sve ovo vreme, ali taj easy of use ima svoju cenu, koja se zove mnogo virusa, i ajde sad nateraj sve te korisnike da pocnu da koriste normalne a ne administrtorske naloge :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 14:32 - pre 234 meseci
Ma Deki,
nisam siguran da ih uopšte treba terati.

Izbor imaš, pa uradi sam kako hoćeš. Ako nećeš da to uradiš (koristiš nalog običnog korisnika) niti da budeš malo pažljiviji oko toga šta instaliraš --- stavi onda antivirus i ajd ćao.

A ako nećeš ništa da uradiš, a hoćeš i dalje da krkaš programe sa P2P i warez sajtova, e pa onda..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 15:37 - pre 234 meseci
Citat:
Jedino ako si blesav do daske ...

A šta sa rpc based virusima ? Pazi, dok se to nije pojavilo ja nikada nisam trčao nikakav av ili firewall na windozeu (@guard sam koristio na win9x sistemima ali ne na nt). Nakon što me je to čudo zarazilo firewall ne skidam.

No, bez obzira koji sistem koristis, keep your system up to date rešava 90% problema. Being paranoid radi ostalo :)

p.s. Izvinjavam se na Čikaškom srpskom što bi rekao Dragi Ćale :)
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 16:30 - pre 234 meseci
Inače ovo sam detaljno opisao u ovom članku koji je nažalost kolega iz (sada već bivše) kompanije prisvojio prilikom prilagođavanja mog Engleskog široj populaciji.


 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 16:45 - pre 234 meseci
Citat:
A šta sa rpc based virusima ? Pazi, dok se to nije pojavilo ja nikada nisam trčao nikakav av ili firewall na windozeu (@guard sam koristio na win9x sistemima ali ne na nt). Nakon što me je to čudo zarazilo firewall ne skidam.


Ništa :) jer u slučaju RPC propusta bilo je dovoljno imati uključen Automatic Updates i nema problema. Dakle slažem se sa ovim što kažeš:

Citat:
No, bez obzira koji sistem koristis, keep your system up to date rešava 90% problema.


Potrebno je samo da to bude max. jednostavno. MS radi dosta dobar posao sa automatic updates, mada mora se priznati da je Linux tu u prednosti jer je izuzetno jednostavno sav sistem (sa svim programima) dovesti da bude up-to-date, bar na nekim distribucijama koje sam probao (posebno debian-based).



Problem je naravno kada se otkrije propust pre izdavanja zakrpe. Mora da se ima firewall i gotovo. Zato ga od sada (Sp2 za XP) i drže uključenog po difoltu.

Ovakve greške je teško eliminisati ali upravo zato i postoji firewall zaštita. Neka ga uključenog, leba ne traži. Mislim --- što da ne? Svako ko je ikada imao makar malo dodira sa programiranjem zna da će bagova uvek biti, te onda ne treba od bilo koga očekivati čudo. Opet, tu je firewall zaštita i nema razloga da je ne koristimo.

Kao što zaključavaš i svoj stan/auto i slično a ne čekaš da neko pokrade isti, pa ćeš onda to da radiš.

Slično (ne isto) je bilo i sa ovim phpBB propustom. Kako se odbraniti od istog? Teško ako ne pratiš šta se zbiva (= ne držiš uključen auto apdejt)..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)08.01.2005. u 23:42 - pre 234 meseci
Citat:
dinke: A šta sa rpc based virusima ? Pazi, dok se to nije pojavilo ja nikada nisam trčao nikakav av ili firewall na windozeu (@guard sam koristio na win9x sistemima ali ne na nt). Nakon što me je to čudo zarazilo firewall ne skidam.


Zasto je zaboga sad odjednom cudno imati FW na windozu, i zasto je zaboga to jedan od "cudnih" nacina zastite od crva?

For krajst nejm, prvi crv ikad napisan jest exploitao rupu u *nix sendmail-u! (dakle daemonu, sto je analog win32 servisu, kao sto je RPC).

Ikad cuo sa Solaris sadmind RPC crva?

Kvalitetan FW i miran si od ovakvih problema. Na bilo kojem OS-u.

Citat:
degojs:Problem je naravno kada se otkrije propust pre izdavanja zakrpe. Mora da se ima firewall i gotovo. Zato ga od sada (Sp2 za XP) i drže uključenog po difoltu.


Mislim da se na win nije pojavio nijedan crv koji je iskoristavao 0day exploit, svi su imali ugradjene exploite za rupe za koje je MS vec objavio patch, jer prakticno 99% remote exploita na win su backreverse-ani iz MS-ovih patch-eva i opisa u advisory-ima.

Nekoliko frendova kojima sam cistio komp za vrijeme outbreaka MS Blastera, Sassera i ostalih RPC-style crva je imalo u trayu onu ikonicu od Windows Update, skinute patchave i sve i nisu bili u stanju kliknuti na fakin ikonicu i odabrati install!!!!

Pa ti takvom reci da skine taj i taj patch, komentira tu i tu liniju koda, ukuca to i to u konzoli, editira lilo.conf, reboota i moli boga da ce proci smoke test :)

Prosjecni korisnici su jako glupi (u smislu nestrucni) i puno stvari treba pretpostaviti za njih, tradeoff sigurnost<->usability je zasad na strani MS-a.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)09.01.2005. u 00:28 - pre 234 meseci
Citat:
Kvalitetan FW i miran si od ovakvih problema. Na bilo kojem OS-u.

Netačno. Kvalitetan FW je samo jedna karika u dugom security lancu. Sistem je obično jak koliko i najslabija karika. Džabe ovim nesrećnicima sa defaceovanim sajtovima super ultra mega giga firewal kad nisu updejtovali php :)

Inače, slažem se sa tobom da su kod Windows-a najproblematičniji korisnici. To sam i sam pomenuo u onom članku koji sam postovao gore :)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)09.01.2005. u 00:34 - pre 234 meseci
Mislio sam na RPC-style probleme koji za kucne korisnike najcesce predstavljaju samo sigurnosni rizik jer nepotrebni servisi otvaraju portove koji se ponekad ni ne mogu zatvoriti rucno, vec ih je potrebno filtrirati kroz FW.

A za PHP je druga prica - radi se o lijenim adminima koji bi trebali znati sta rade. Apache mora biti pristupacan izvana, RPC za tipicnog kucnog korisnika ne treba.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.vdial.verat.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)13.01.2005. u 21:01 - pre 234 meseci
Citat:
A nije im potreban ni AutoCAD, Photoshop, Dreamweaver, MS Office, Quicken, TurboTax, drajveri za razne uređaje, a ni igrice.. Ima bato konzola i konfiguracioni fajlovi, pa udri.

I čuj.. nekim ljudima nije potreban ni kompjuter.

Ovde je trebao da se zavrsi ovaj vs. duel. hehe, ala si im rek'o. Smejao sam se pola sata. :-)))))))
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)13.01.2005. u 22:10 - pre 234 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Ovde je trebao da se zavrsi ovaj vs. duel. hehe, ala si im rek'o. Smejao sam se pola sata. :-)))))))


Znas sta kazu za one koji se smeju glupostima....:)

 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Virusi? Spyware? Not on my watch :)16.01.2005. u 11:42 - pre 234 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Ovde je trebao da se zavrsi ovaj vs. duel. hehe, ala si im rek'o. Smejao sam se pola sata. :-)))))))


Meni je još smiješnije ono prenemaganje da na linuxu ne treba AV. Ni chkrootkit ni sl. alatiči. Ni security enhanced kernel ako misliš imalo ozbiljniju uporabu jer se svakih par tjedana nađu kritične rupčage. Ni tripware, runtime zaštite protiv preljeva i hrpe drugih bugova inherentnih C-u na kojem je cijeli userland linux baziran.

Još mi je smiješnije licemjerje security freakova koji su u stanju 3 dana i noći šteliti u detalje linux kantu, a kad dođu na win tlaka im je instalirat besplatne programe za zaštitu.

Tako ti je to kad si lame...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Virusi? Spyware? Not on my watch :)

[ Pregleda: 3227 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.