Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

meteor na zapadu...oveliki

[es] :: Nauka :: meteor na zapadu...oveliki

[ Pregleda: 3851 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
195.252.103.*



+4 Profil

icon meteor na zapadu...oveliki09.11.2004. u 23:54 - pre 236 meseci
da li je neko video oko 23:30 poveliki meteor, iz beograda se video prema zapadu i bio je poprilicno veliki?
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki10.11.2004. u 00:05 - pre 236 meseci
Ja sam to video svega 3-4 puta u zivotu:1993 u Torinu,1997 2X na Srpsko-Makedonskoj granici,i 1998 u Beogradu.

bas bi voleo da je neko video i slucajno snimio.ako jeste nek postuje sliku,mada je to malo verovatno,posto se to desava u trenutku,i jedino ako je neko bas tada slikao sa dugom ekspozicijom ili snimao kamerom,pa da nam grabuje frejm.

Nego koliko je dugo trajalo veceras,kada sam ja video trajalo je od 1.5 sekunde,pa do jedno 3-4 sekunde to u Torinu.

A da moj burazer je to video nekoliko puta prethodnih godina,nije ni cudo jel je svako vece napolju sa drustvom :))
 
Odgovor na temu

S_Kid
Beograd

Član broj: 9260
Poruke: 510
*.net.yu.

Sajt: www.last.fm/user/S_Kid


+2 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki10.11.2004. u 01:50 - pre 236 meseci
Ja sam video proletos kasno uvece, setao sam pored Studentskog parka. Isto je bilo vece nego inace i sagorelo je mozda stotinak metara iznad zgrada, znam da sam bio u fazonu "ovo s***** ima da odvali u neku zgradu" :)
Trajalo je mozda 3-4 sekunde...

Letos u Bugraskoj isto ali mnogo manje i nije bilo ovako spektakularno, sta znaju Bugari sta je meteor :)
vdl/nlns
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki10.11.2004. u 09:47 - pre 236 meseci
kad je ono bese Dan Sv. Avgustina? 17. ili 18. avgust? tad lepo legnes na ulicu i zevas u nebo... tad zemlja prolazi kroz polje meteora i meteorita...
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki10.11.2004. u 21:15 - pre 236 meseci
E tada sam ja i izasao napolje sa namerom da snimim to sa kamerom,al bilo oblacno vece,mislim samo na jednom delu neba bilo vedro,pa nisam video nijedan
 
Odgovor na temu

Andrej Čvoro

Član broj: 10151
Poruke: 848
*.drenik.net.



+2 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki10.11.2004. u 21:48 - pre 236 meseci
Te noci sam ja izasao napolje u devet i buljio u nebo sve do dvanaest sati.Tada sam bio na Zlatiboru a nebo je bilo vedro i vedao sam 10-ak meteora.Svaki je trajao po 1 sekundu tako da nisam nista uspeo da snimim.
 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
213.244.197.*



+3 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki10.11.2004. u 23:46 - pre 236 meseci
Secam se jednog koji je, kazu na TVu, pao negde kod Bijeljine. Dok je leteo iznad Sapca, imao je izgled kao pun mesec. Cale i ja smo se usrali. Cuo se i neki prasak (mozda zvucni zid). Kazu na TV da je najverovatnije uspeo da padne na zemlju negde kod Bijeljine u vidu nekog malog kamena.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki11.11.2004. u 10:30 - pre 236 meseci
to sto sam videdo trajalo je tako...2-3 sekunde...a bio je velicine, pa da kazemo kao cetvrtina meseca i jako sjajan. prvo je bio zute boje, a onda je pozeleneo :) nesto slicno kao 1999 kada je jedan isto tako veliki proleteo slicne zeleno-zute boje, ali mislim da on nije pao nego da je samo prosao kroz atmosferu.
 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki13.11.2004. u 09:53 - pre 236 meseci
mislimo na isto
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki - Koliko poznajete svet meteora?28.08.2005. u 15:35 - pre 227 meseci
1. Još početkom XVIII veka naučnici su smatrali da su pojave meteora posledice velikih vulkanskih erupcija koje su izbacile kamenje na veliku visinu ili da nastaju od kamenja izbačenog u atmosferu nakon udara groma.

2. Milijarde meteoroida dnevno uđu u Zemljinu atmosferu - i to su samo oni koji se vide noću golim okom.

3. Meteor četvrte prividne veličine može težiti samo 0,02 grama i može imati prečnik od svega dva milimetra; meteor nulte prividne veličine obično je težak jedan gram (što je brojna vrednost prividne veličine nekog nebeskog tela manja, to telo je sjajnije).

4. Meteoroid manji od 0,1 mm je suviše mali da bi izazvao svetlosni efekat.

5. Najjača meteorska oluja dogodila se noću između 16. i 17. novembra 1966. a bila je vidljiva u zapadnim delovima Sjedinjenih Država. Tada je zabeleženo 60 000 meteora za 40 minuta (po nekim procenama 144 000 meteora za jedan sat). Ova oluja, inače deo godišnjeg meteorskog pljuska Leonida, trajala je vise od sata.

6. Maksimalna brzina meteoroida koji ulazi u našu atmosferu je oko 72 kilometra u sekundi.

7. Minimalna brzina meteoroida je oko 11 kilometara u sekundi.

8. Tipičan meteoroid je veličine zrna graška

9. Meteori nastaju na visini od 130 km, a gase se na oko 70 km od Zemljine površine.

10. Godišnje na našu planetu padne oko 20 000 tona meteorskog materijala ali najvećim delom u vidu fine prašine koja se ne vidi golom okom.

Aleksandar Zorkić, Astronomski magazin
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki18.06.2006. u 18:34 - pre 217 meseci
Norveška je "napadnuta" jednim od najkrupnijih meteorita koji su ikada pali na Zemlju. Prema snimku padajućeg nebeskog tela koji je uspeo da načini lokalni farmer, astronomi su sračunali da je težina "putnika iz kosmosa" bila oko hiljdu kilograma, a eksplozija uzrokovana padom po jačini jednaka eksploziji bombe bačene na Hirošimu.

Krajem prošle nedelje u severnoj, planinskoj oblasti Norveške, zabeležen je pad velikog meteora. Prema rečima očevidaca, na nebu se pojavio plameni objekat koji je za nekoliko sekundi pao na Zemlju, izazvao ogromnu eksploziju i neveliki zemljotres. Pad je moguće bilo posmatrati iz severnih delova oblasti Tromsa i zapadnih delova Finmarka.

Kako prenosi norveški dnevni list "Aftenposten", meteor se sudario sa Zemljom u 2 sata, 13 minuta i 25 sekundi po lokalnom vremenu. U tom trenutku su norveški seizmolozi zabeležili udar i seizmičku aktivnost u oblasti udara. Pad nebeskog tela uspeo je srećno da snimi lokalni farmer Piter Bruvold. Snimak pada su već izučili astronomi i došli do zaključka da je meteorit bio ogroman, težine oko hiljadu kilograma!

"Prosto je neverovatno," izjavio je astronom Roed Odugard. "Ne mogu da poverujem da je na Norvešku palo tako ogromno nebesko telo. Ako je meteor zaista bio tolikih razmera kao što pretpostavljamo, jačina eksplozije koja je nastala pri udaru jednaka je onoj koji je izazvala bomba bačena na Hirošimu. Samo što, na sreću, meteor nije radioaktivan."

Do sada je najveći zabeleženi meteor koji je pao na Norvešku bila "Alta", meteorit od 90 kilograma koji je pao 1904. godine...

------------------------

U srijedu oko 2:05 sati Norvešku je pogodio meteorit, čija se jačina može mjeriti sa jačinom atomske bombe.

U srijedu oko 2:05 sati stanovnici sjevernog dijela Tromsa i zapadnih područja Finske mogli su nekoliko sekundi jasno vidjeti vatrenu loptu na nebu.Nekoliko minuta kasnije mogao se čuti udar, a geofizička i seizmološka istraživačka fondacija NORSAR registrovala je snažan zvuk i seizmičke poremećaje u 2:13.25 sati na stanici Karasjok.

Farmer Peter Bruvold nalazio se sa kamerom na svojoj farmi u mjestu Lyngseidet, jer se njegova kobila Virika trebala oždrijebiti po prvi put. "Vidio sam blještavo svjetlo na nebu sa repom od dima", rekao je Bruvold. Fotografisao je objekt i nastavio paziti na životinje, a zatim je čuo ogroman udar, kojeg je opisao kao eksploziju veće količine dinamita sa udaljenosti od 1 km.
Astronomi su bili uzbuđeni novostima. "Tlo je podrhtavalo i kuća se zatresla", izjavio je najpoznatiji norveški astronom Knut Jorgen Roed Odegaard. Rekao je da je meteor bio vidljiv sa područja od nekoliko stotina kilometara, bez obzira na veliki intenzitet Sunčeve svjetlosti. "Snagu meteorita možemo porediti sa bombom bačenom na Hirošimu. Naravno, meteorit nije radioaktivan, ali se jačina eksplozije može mjeriti sa atomskom bombom", rekao je Roed Odegaard. On vjeruje da je meteorit bio ogromna stijena i vjerovatno najveća koja je do sada pogodila Norvešku. "Rekord je držao meteorit Alta iz 1904. godine, mase 90 kg, ali smatramo da je meteorit koji je pao u srijedu prilično veći" izjavio je Roed Odegaard i pozvao sve osobe koje su vidjele objekt ili pronašle njegove ostatke da se jave Institutu za astrofiziku.

izvor

 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.252.123.*



+110 Profil

icon Re: meteor na zapadu...oveliki19.06.2006. u 12:47 - pre 217 meseci
Nisam ukapirao, da li je neko (citaj: Ameri) video da se taj meteor priblizava zemlji ?

Pa, je*ote ovo da je roknulo u neki veci grad, kakva bre Al-kaida....
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: meteor na zapadu...oveliki

[ Pregleda: 3851 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.