Srodne teme
21.10.2001. md5?
17.04.2002. dekripcija
16.04.2002. dekripcija .acf fajlova
09.02.2003. Jel neko video ovo?
02.04.2006. Enigma - Da li moze da se nadje....
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako to dekriptovati ?

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: kako to dekriptovati ?
(TOP topic)
Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 41583 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
*.ADSL.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?15.04.2007. u 23:35 - pre 206 meseci
Pogledah pre neki dan ovaj forum i videh ovaj post pa mi
pade na pamet da napisem mali brute forcer za pomenuti slucaj ...

Nakon dan dva kodiranja uspeo sam da postignem zavidan rezultat ... :) ali ne i da resim problem ...

u trenutnoj fazi software uspeva da obavi nekih 1370000 permutacija slova i uporedi dati niz sa
efektivno oko 119000 engleskih reci (neki word list koji sam skinuo sa interneta, stripovao ' karaktere
i eliminisao reci krace od 3 slova)

Ove rezultate sam postigao na X2 4200+ (default clock = 2200), memorija @442 2-3-3-6 ...

Program nije do kraja optimizovan (drzi oba jezgra na oko 97%) - nije najsrecnije implementiran
kod za permutovanje slova, deli se medju tredovima pa stvara male pauze u izvrsavanju tredova za
pretragu po recniku ...

Radjen je u BCB 6.0 pa ako je neko zainteresovan za kod neka baci pm ...

Ali avaj ...

Iako ima mesta za unapredjivanje koda, a to je resavanje ovog stallovanja tread-ova kao i dodavanje
koda koji generise permutacije ne po leksikografskom poretku nego po poretku verovatnoce koja bi
se dobijala nekom metrikom udaljenosti frekvencija u datom uzorku u odnosu na poznate - znaci prvo se probaju
najverovatnije permutacije pa onda ostale po opadajucim verovatnocama, kao i dodavanje nekog koda za
distribuirani brute force, mislim da ovaj pristup nema realnu osnovu za uspeh ...

Ako ne gresim, da bi se isprobale sve kombinacije rasporeda 26 slova na skupu od 20 simbola, cak i sa ovom
brzinom potrebno je negde oko 7 XXX XXX ili kolko vec milijardi godina ... :)))
Koga ne mrzi da racuna formula je sledeca (26!/6!)/(1370000*86400*365) ...

Kada ovih dana uhvatim vremena probacu da osmislim neki "pametniji" algoritam, baziran na rasporedu slova u recniku,
mapiranju potencijalnih pozicija reci iz recnika na ulaznom skupu simbola i pretragu u tom prostoru ...

Ako iznadjem nesto sto bi moglo da dovede do resenja u nekom realnom vremenu, napravicu i distribuiranu verziju pa svako
ko bude zainteresovan da se ova visegodisnja misterija resi, moze da donira procesorsko vreme ...

Mozda sretni "pronalazac resenja" dobije i pivo od StratOS ... :)

P.S. Ako nadjem neko pristojno resenje mozda napisem generalizovan razbijac za substitution encryption gde ce biti potrebno
definisati ulazni niz simbola, dati skup simbola jezika poruke, odgovarajuce verovatnoce i recnik a program ce da odradi ostalo ;)

 
Odgovor na temu

Nebojsa Petkovic

Član broj: 31645
Poruke: 53
*.info-net.co.yu.



Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?29.02.2008. u 14:21 - pre 195 meseci
Jel dosao neko do resenja?
 
Odgovor na temu

meno 5c

Član broj: 66237
Poruke: 3
*.PPPoE-6152.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?20.04.2008. u 14:25 - pre 194 meseci
mozda sam malo zakasnio ali sam i sam lupao glavom. moram priznati bavim se kriptoanalizom amaterski ali to me ne sprijecava da pokusam. nazalost nisam dosao ni docega puno bolje, cak sam uspio naci neki pocetak oblika "In the lapt..." ali nazalost to je bila slucajnost i sve ostalo je bezveze ispalo. znaci ja nisam nista noco naso, svi se drzimo 80 i 366 a sto se tice brute forca, pa ovaj nastavi ti kad vec imas dual core,stafali!! :D
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
217.24.21.*



+45 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?19.06.2008. u 16:02 - pre 192 meseci
Svaku enkripciju je moguce dekriptovati (ako se tako kaze) ako se koriste matematicki algoritmi.
Problem je nemoguce resiti ako se koristi enkripcija prevoda, bez algoritma vec nasumicnim izborom slova i njima dodeliti odgovarajuce brojeve.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?20.06.2008. u 02:27 - pre 192 meseci
Citat:
toplim: Svaku enkripciju je moguce dekriptovati (ako se tako kaze) ako se koriste matematicki algoritmi.
Problem je nemoguce resiti ako se koristi enkripcija prevoda, bez algoritma vec nasumicnim izborom slova i njima dodeliti odgovarajuce brojeve.


mozes li malo da pojasnis sta si hteo da kazes , nista, ama bas nista, mi nije jasno
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
217.24.21.*



+45 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?20.06.2008. u 18:07 - pre 191 meseci
Ja i ti EArthquake mozemo se preko mreze dopisivati, recimo. I posto su podaci jako poverljivi, moramo ih kriptovati.
Ako koristimo neke "gotove" programe za kriptovanje, svi oni enkripciju i dekripciju rade po nekom algoritmu. Cak i ako se u algoritmu programa primenjuju random brojevi, opet i ti brojevi nisu teorijski slucajni vec postoji neki algoritam "procesora, ili sistema, pokusavam da objasnim sto prostije. Tako da onaj koji zeli da presretne poruku, moze tragati samo za informacijom, koji program koristimo za kriptovanje.
A negde sam procitao na webu, da svi ti programi koriste uglavnom slicne algoritme. I da se na osnovu samog kriptovanog sadrzaja moze zakljuciti o kom se programu radi. (Ako niko drugi, onda sami kreatori algoritma, mogu probiti kljuc)
Verovatno nisam u pravu :), ali ne moze 16-bitni kljuc da sadrzi vise informacija od samog kriptovanog teksta. Taj kljuc je samo deo nekog algoritma. Ili funkcija ili parametar.
itd... mada priznajem da nisam toliko upucen u detalje.

A sto se tice enkripcije prevoda, mada to nema mnogo veze sa glavnom temom,
mogu se dogovoriti dva primopredajnika (ti i ja) oko tabele znakova:

A= $$$
B=&%"
C= (/&
...

I naravno da ta tabela nije 16-bitna vec je to teorijski beskonacni kljuc zavicno od dogovora.
I onda tu tabelu imamo ti i ja i ostali ucesnici u razgovoru. I mi po njoj desifrujemo poruku, odnosno tekst.
E sad svako moze sebi olaksati pa napraviti automatizaciju prevoda pomocu nekog internog programa koji cemo sami napraviti(najbolje je tako).
I onda ni CIA ni KGB ni IRA... ne mogu da provale nas tekst.
:)

Mozda se varam, ali zar ne padne programeru (hackeru) koji pravi takav program, da ostavi neku rupu, tj. vezu, da mozda ako zatreba provali u sopstveni rad.
"Majstor koji pravi sanke, prvi nauci da sanka"

[Ovu poruku je menjao toplim dana 20.06.2008. u 19:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.cable.triera.net.



+1 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?20.06.2008. u 20:17 - pre 191 meseci
Još jedanput.
Mislim, da je prije kriptoanalize potreban još jedan korak, a koji je to korak ni sam ne znam, a probao sam na veliko načina, izgleda da je baš simple predpristup analizi ...
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?21.06.2008. u 02:43 - pre 191 meseci
izvinjavam se zbog offtopic posta , hteo sam samo da razjasnim toplim-u pojedinosti

Citat:
toplim: Ja i ti EArthquake mozemo se preko mreze dopisivati, recimo. I posto su podaci jako poverljivi, moramo ih kriptovati.
Ako koristimo neke "gotove" programe za kriptovanje, svi oni enkripciju i dekripciju rade po nekom algoritmu. Cak i ako se u algoritmu programa primenjuju random brojevi, opet i ti brojevi nisu teorijski slucajni vec postoji neki algoritam "procesora, ili sistema, pokusavam da objasnim sto prostije. Tako da onaj koji zeli da presretne poruku, moze tragati samo za informacijom, koji program koristimo za kriptovanje.
A negde sam procitao na webu, da svi ti programi koriste uglavnom slicne algoritme. I da se na osnovu samog kriptovanog sadrzaja moze zakljuciti o kom se programu radi. (Ako niko drugi, onda sami kreatori algoritma, mogu probiti kljuc)
Verovatno nisam u pravu :), ali ne moze 16-bitni kljuc da sadrzi vise informacija od samog kriptovanog teksta. Taj kljuc je samo deo nekog algoritma. Ili funkcija ili parametar.
itd... mada priznajem da nisam toliko upucen u detalje.

A sto se tice enkripcije prevoda, mada to nema mnogo veze sa glavnom temom,
mogu se dogovoriti dva primopredajnika (ti i ja) oko tabele znakova:

A= $$$
B=&%"
C= (/&
...

I naravno da ta tabela nije 16-bitna vec je to teorijski beskonacni kljuc zavicno od dogovora.
I onda tu tabelu imamo ti i ja i ostali ucesnici u razgovoru. I mi po njoj desifrujemo poruku, odnosno tekst.
E sad svako moze sebi olaksati pa napraviti automatizaciju prevoda pomocu nekog internog programa koji cemo sami napraviti(najbolje je tako).
I onda ni CIA ni KGB ni IRA... ne mogu da provale nas tekst.
:)

Mozda se varam, ali zar ne padne programeru (hackeru) koji pravi takav program, da ostavi neku rupu, tj. vezu, da mozda ako zatreba provali u sopstveni rad.
"Majstor koji pravi sanke, prvi nauci da sanka"

[Ovu poruku je menjao toplim dana 20.06.2008. u 19:34 GMT+1]


danas postoje naprednije tehnike enkripcije od proste supstitucije , medju njima recimo public key kripto sistemi
neko je pitao pre par nedelja o diffie hellman razmeni kljuceva , u tom algoritmu kljuc niujednom trenutku ne biva poslat
a obe strane znaju koji je kljuc u pitanju
za vecinu danasnjih ozbiljnih algoritama koji su u sirokoj upotrebi se veruje , tj nije dokazano suprotno , da je najbrzi nacin desifrovanja enkriptovanog teksta bez kljuca
brute force metoda ,, tako da u tom slucaju poznavanje algoritma ne predstavlja sigurnosni propust

bilo bi besmisleno ako bi sigurnost enkriptovanih podataka zavisila iskljucivo od tajnosti algoritma , to pise n apocetku SVAKE knjige o kriptografiji i kriptoanalizi

security trough obscurity je opste kritikovana stvar i pokazala se kao losa ideja kroz istoriju ,


nacin enkriptovanja koji pominjes pri kraju se naziva one time pad , i jeste siguran , ali je malcice nepraktican za primenu za svakodnevne potrebe

a sto se tice backdoorova u algoritmima , to je vec jako komplikovana stvar i radi se o veoma suptilnim stvarima
teorija brojeva i sl
 
Odgovor na temu

Lukson1

Član broj: 203870
Poruke: 4
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?06.12.2008. u 02:02 - pre 186 meseci
Cao ljudi, ne znam da li se jos iko bavi ovim problemom, ali post sa starne br. 2 koji je napisao "ventura" je sve sto vam treba. Samo 366 nije E kako bi se moglo predpostaviti iz analize frekvencija (problem ipak nije toliko lak :) Ako neko i dalje ne moze da resi ovo, moze preuzeti program sa http://secretcodebreaker.com/ za resavanje monoalfabetske substitucije i ako se brojevi prvo zamene sa nasumicnim slovima(pre ucitavanja texta u program), ovaj program ce izbaciti dobro resenje...
pozdrav!
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.cable.triera.net.



+1 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?07.12.2008. u 16:37 - pre 186 meseci
Jao koju fatalnu pogrešku napravio :)
Hvala za info.
Uopšte nije težko, kad bi samo pogledao brakerov add :)
Ah učimo na greškama ...
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
93.86.164.*



+6455 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?08.12.2008. u 01:40 - pre 186 meseci
Heheh svaka čast :)

Znao sam da je u pitanju substitucija, ali je tekst previše kratak za analizu, zato sam i nisam dobio dobar rezultat :)
[EDIT]
Pošto je uzeto iz puzzle sitea trebam da brišem odgovor
[/EDIT]

[Ovu poruku je menjao StratOS dana 08.12.2008. u 15:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.cable.triera.net.



+1 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?08.12.2008. u 14:33 - pre 186 meseci
Hvala braker za tvoj post, kojeg nisam nekako video ...
Sve ostalo je sitnica ...
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: kako to dekriptovati ?09.12.2008. u 03:32 - pre 186 meseci
Nema na cemu - posle, bezmalo, 3 godine :-):-)
.
 
Odgovor na temu

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: kako to dekriptovati ?
(TOP topic)
Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 41583 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
21.10.2001. md5?
17.04.2002. dekripcija
16.04.2002. dekripcija .acf fajlova
09.02.2003. Jel neko video ovo?
02.04.2006. Enigma - Da li moze da se nadje....
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.