Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lova, programiranje i politika

[es] :: Advocacy :: Lova, programiranje i politika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10365 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 17:05 - pre 239 meseci
Da li je prelazak sa VB na Perl stvarno korak naniže? Ako ništa, Perl se ne vezuje za platformu, zar ne? Kako bi stvari stojale da je u pitanju Python?
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 17:21 - pre 239 meseci
Nisam mislio da poredim VB i Perl u tehničkom smislu (takvo poređenje bi bilo potpuno besmisleno). Hteo sam da kažem da bi prelazak sa VB6 na Javu bio najčešće koristan po karijeru programera (Java programeri su jako traženi i dobro plaćeni). Prelazak na Perl vidim pre kao korak nazad u tom smislu; znanje Perla se često ceni kao dodatna kvalifikacija kod npr sistem administratora, ali kao primarni prgramski jezik za programera ne baš. U mojoj firmi npr puno ljudi koristi Perl (i ja među njima) i to ne samo programeri već i lingvisti, ali nikome od nas Perl nije primarni jezik za razvoj, već korisna pomoćna alatka.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 17:39 - pre 239 meseci
Kad bi promena posla bila tek tako - apliciraš i iz jedne zgrade pređeš u drugu preko puta i radiš isti ili bolji posao, još bih se i složio sa Reljom. Možda za Relju vredi, nisam siguran da je tako za većinu. Ima tu još mnogo drugih stvari..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 17:44 - pre 239 meseci
@DT
Slažem se. U prethodnoj poruci sam hteo da pomenem upravo oko razlike u plati Java i VB programera, dok je razlika znatno manja (ako je uopšte ima) glede PHP-a i VB.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 17:51 - pre 239 meseci
Citat:
degojs: Kad bi promena posla bila tek tako - apliciraš i iz jedne zgrade pređeš u drugu preko puta i radiš isti ili bolji posao, još bih se i složio sa Reljom. Možda za Relju vredi, nisam siguran da je tako za većinu. Ima tu još mnogo drugih stvari..


Relja verovatno ima impresivan CV na osnovu koga računa da uvek može naći adekvatno (znači približno isto ili bolje plaćeno) zaposlenje. U principu, voljna promena posla bi uvek trebalo da znači korak napred u hijerarhiji/plati, no u skiciranoj situaciji je ipak u pitanju iznuđen potez.

Šta bi na primer ti uradio da se radi o tvojoj firmi i prelasku na Linux i C++? Ili Perl?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 17:59 - pre 239 meseci
Pa jeste, to je nastup "sa pozicije sile" u Reljinom slučaju. Za većinu verovatno nije tako, da ne pominjem situaciju u kojoj si se možda tek skućio, imaš povoljnu fiksnu kamatu, klinci ti krenuli u školu (ili si konačno našao dobro rešenje ko će da ih čuva) i slično i sad treba da krećeš u novu avanturu sa svim što to nosi. Možda ćeš morati da se seliš 500 km? Hoćeš i kuću da poneseš? Svi članovi tvoje obitelji jedva dočekaše takvu promenu? Hoće li tvoja supruga/devojka da daje otkaz i takođe traži drugi posao tek tako? Da li bi ti dao otkaz na dobrom poslu i selio i tražio drugi posao zbog toga što se tvojoj devojci ne sviđa promena u njenoj firmi a našla je neki drugi posao negde dalje? Tu je gomila stvari koja ide sa tim..
Niko te ne sprečava da tražiš drugi posao dok radiš novi u staroj firmi, ali ne verujem da će tek tako da se donese takva odluka o promeni posla.

Ja bih bez problema prihvatio tu promenu (ne ide to baš da će neko da ti kaže "od sutra moraš da budeš pro na toj novoj platformi"), a uvek mogu sa strane da tražim posao, ako mi toliko gadno bude, mada ne verujem.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 18:10 - pre 239 meseci
To je onaj drugi teret koji godine nose.

Citat:

Sve je lako kad si mlad,
lakše okrećeš leđa sreći,
Baš te briga s kim ćeš leći,
Krvi i suze mogu teći.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 18:13 - pre 239 meseci
Ma godine.. pazi imaš ti ovde gomilu mlađih ljudi koji već mnogo ranije imaju porodice i slično - jednostavno, škola se završi na vreme i dobije posao, a onda brzo dođe i porodica. Kod nas je to malo sporije često i zbog ekonomskih problema tipa "ne znam ni sebe kako da sredim, a kud još i porodicu neku.."

Ali nije samo do porodice, imaš gomilu drugih stvari.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 18:16 - pre 239 meseci
Da, primetio sam da naši ljudi na radu u inostranstvu ranije (vrlo brzo po odlasku) ulaze u brak. Nisam siguran da su ekonomski razlozi za to presudni, ali da ne iskačem iz teme.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 19:56 - pre 239 meseci
Ne mislim da je ono sto sam rekao vezano samo za moj slucaj.

Svi programeri iskustvom sticu ekspertizu i specijalizaciju u nekoj oblasti. Ako neko sedi i radi knjigovodstvene programe u Visual Basicu 5 godina, on sa sobom nosi i neko poznavanje te konkretne industrije (knjigovodstvo) i on ce u vecini slucaja biti bolji kandidat za posao u istoj bransi od nekoga ko to nema. Takvih specijalizacija ima mnogo, iskustvo na proizvodu za siroku upotrebu, iskustvo u radu sa velikim timovima, iskustvo u spajanju heterogenih sistema, iskustvo u radu sa integrisanim sistemima pa cak i ovo moje iskustvo sa 3D grafikom i velikim online sistemima.

Ono sto programer 'nudi' poslodavcu nije samo poznavanje jezika i stdliba, vec i iskustvo na svim ostalim projektima na kojima je radio. A to je cesto i bitnije od jezika i platforme.

U Americi stvarno nije mnogo tesko naci drugi posao kao programer, pogotovu ako imas sredjene papire. Oni bez papira (tj oni koji su na H1B dozvolama) su iz sasvim drugih razloga vezani za poslodavca, i njima je jako tesko da menjaju posao, ali to sve nema veze sa ovom pricom o poslu i menjanju platforme.

A cela ta prica o selidbi - u svim slucajevima za koje znam gde se ne radi o nekom vidu rada na crno (makar i legalizovanog kroz h1b), nova firma placa troskove selidbe i prodaje kuce. Jeste, nije zgodno seliti se svake godine, ali mi ovde pricamo o bitnim promenama kao sto je promena platforme na gore sa sve negativnim uticajem na karijeru. To se ne desava nesto cesto.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 20:25 - pre 239 meseci
Citat:
Jeste, nije zgodno seliti se svake godine, ali mi ovde pricamo o bitnim promenama kao sto je promena platforme na gore sa sve negativnim uticajem na karijeru.


To je tako jednostavno napisati "nije zgodno seliti se svake godine, ali.." a u stvarnosti to "ALI.." donosi mnogo problema. Šta je sa vremenom uloženim u sve ostalo što čini život?

Kako ćeš ti konkretno da rešiš problem sa npr. suprugom ili devojkom? Ona ima super posao i šta sad ako treba da seliš, odnosno možda ne moraš, ali ćeš onda možda svaki dan da provodiš u autu nekih 2-3 sata? Hm? Naravno, onda se javi ono: "A što ne bi ti malo putovala?" :)))

Ne kažem da treba po svaku cenu ostati u staroj firmi, ali takve odluke se malo duže planiraju. Slažem se i da je stvar manje komplikovana ako si sam ili ako si ti taj koji sam finansira ostatak ekipe :)

Uh, ode u off-topic.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 20:51 - pre 239 meseci
Citat:
degojs:
Uh, ode u off-topic.


Ne brini se ništa, sad će Dinke da zatvori temu.
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 21:03 - pre 239 meseci
Ih bre degojs, ti si izgleda poistovetio promenu posla sa preseljenjem u drugi grad, državu, kontinent ... :) Pa valjda možeš da nađeš neki put i posao u istom gradu ;)

Naravno da je stvar manje komplikovana kada si sam. Ovako, treba sve to staviti na vagu i videti koje rešenje je najbolje ili najbezbolnije ako tako hoćeš. No, život se i sastoji od kompromisa.


 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 21:23 - pre 239 meseci
Ne znam samo koji primer da ti navedem u vezi preseljenja, nije to kao kod nas baš: i još lepo Tata napisao da se preselio sa jednog na drugi kraj Amerike vezano za posao.. ne znam šta da ti kažem (izvinjavam se Tati ako nađe da je ovakvo navođenje njegovog "slučaja" za primer nepristojno, verovatno i jeste - no, nije iz neke loše namere, itd).

Koliko vidim i dobar deo učesnika ove rasprave je prešao još malo duži put, sve preko bare :-) Dobro, šalim se malo :)

Citat:
Ovako, treba sve to staviti na vagu i videti koje rešenje je najbolje ili najbezbolnije ako tako hoćeš.


Moja poenta od samog početka: polako, da vidimo prvo taj prelaz u firmi.. pa onda neke odluke da donosimo, itd.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 22:13 - pre 239 meseci
Postoji li izvestan ponos kod C++ programera (ne svih, naravno) radi koga sa visine gledaju na neke (VB npr.) programere, a zbog koga ne bi nikako prešli na drugi jezik? Na kraju krajeva, u pitanju je samo alat, poput i samog OS-a.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika11.09.2004. u 00:06 - pre 239 meseci
Citat:
popeye: Postoji li izvestan ponos kod C++ programera (ne svih, naravno) radi koga sa visine gledaju na neke (VB npr.) programere
.

Hehe, umesto odgovora, evo jedne programerske šale:
"What is a difference between God and a C++ programmer?
God knows He is not a C++ programmer."


 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika11.09.2004. u 01:01 - pre 239 meseci
Dobra šala. Podseti me na vic o preminulom programeru koji (malo je duži, ali svodi se na to da) ugleda Bila Gejtsa u raju i ne može da dođe sebi od iznenađenja. Na pitanje otkud Bili tu, sv. Petar mu odgovori: "Ah, ma to je ustvari Bog, samo je umislio da je Bil Gejts."

Tako znači. Mada moram da primetim da su pravi C++ programeri (koji od toga stvarno žive) u manjini, a da više ima onih ( "C/C++ Rulez!!!" ) koji samo o njemu pričaju.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika11.09.2004. u 12:30 - pre 239 meseci
Citat:
popeye:
Tako znači. Mada moram da primetim da su pravi C++ programeri (koji od toga stvarno žive) u manjini, a da više ima onih ( "C/C++ Rulez!!!" ) koji samo o njemu pričaju.


Pa sta znam meni je C++ stvarno optimalan jezik po pitanju brzine programa/ugodnosti programiranja. Java i C# po meni jos uvek ne prave dovoljno brze programe a ja da kupcu kazem da mu je minimalna konfiguracija za program atlhol 3200+ ne pada mi napamet. Sa druge strane C je malo brzi od C++ ali ipak nije ugodno raditi u njemu neke velike stvari jer je OO model pokazao zadnjih 20tak godina svu svoju superiornost.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika11.09.2004. u 12:54 - pre 239 meseci
Nisam mislio na to, već da se svako ko želi ostaviti utisak na sagovornika predstavlja se kao isključivo C/C++ programer. Kao da je sve ostalo je za amatere, a samo pravi "hakeri" (mogu da) koriste jedan i jedini C++.

Smatram da je C++ odličan jezik (poznajem ga ovlaš, ali nikada nisam stvarno ozbiljno radio u njemu), nešto složeniji za korišćenje zbog već pomenutih stvari, ali ne vidim zašto bi se neko smatrao pripadnikom više klase jer ga koristi. Kao i sve ostalo, uz malo volje i strpljenja lako se uči.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika11.09.2004. u 15:48 - pre 239 meseci
Hajde sad zameni "C++" sa "Linux", pa pročitaj ponovo. Jako slična situacija, zar ne?

C++ je moćan i fleksibilan jezik, ali ga je već u nekim stvarima pregazilo vreme (petljancija oko organizacije source-a, na primer). Problem je što ne vidim adekvatnu zamenu. Posle 9 godina (m)učenja jednostavno ne želim da se odreknem svega što C++ pruža i da potpuno pređem na neki lakši (za učenje) ali manje moćan jezik kao što je Java ili C#. Naravno, često ne možeš da biraš, tako da sve češće radim i u C#u. Prilično neinspirativan jezik, ali često vrši posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Lova, programiranje i politika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10365 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.