Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prijavljivanje stampaca na mrezu

[es] :: Windows mreže :: Prijavljivanje stampaca na mrezu

[ Pregleda: 3404 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drdrdr
Dragan Rakita
Kanarevo

Član broj: 27028
Poruke: 90
*.24.EUnet.yu



Profil

icon Prijavljivanje stampaca na mrezu17.06.2004. u 21:27 - pre 241 meseci
Na poslu imam mrezu koju kontrolise win2000 server.
Ja nisam administrator mreze i slab sam u umrezavanju. Ustvari i ne znam koji je moj status jer sam nov u firmi,a administrator (honorarac) jos nije dolazio. Ja radim na klijentu koji radi na win 2000 pro. Pokusao sam da delim moj stampac sa ostatkom firme, ali mi nesto ne ide. Naime. sherovao sam stampac i na drugom racunaru (win XP) sam ga dodao. On se pojavio na tom racunaru. Medjutim kada pokusam da nesto odstampam na njemu sa drugog racunara, kompjuter mi prijavljuje da stampa (printing), ali se nista ne desava. To moze da traje i preko sat vremena.
Sumljam da je problem u tome sto nisam instalirao dodatne drajvere za win XP posto je stampac nakacen na win 2000.
Da li su mi potrebna administratorska ovlascenja da bi ovo uradio i kako se dodaju dodatni drajveri, a ako nije nijedno od ovoga molim vas uputite me.
 
Odgovor na temu

neosstr

Član broj: 24265
Poruke: 18
*.w82-126.abo.wanadoo.fr



Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu20.06.2004. u 10:44 - pre 241 meseci
Mislim da je u pitanju pravo pristupa na kompjuter na kome je stampac

Tj da li mreza ima domen ili ne?

Ako nema onda moras svaki put kada resetujes kompjuter da se autentifikujes kod masine na kojoj je stampac. Ili da na istoj napravis korisnicki racun identican onom koji za logvanje koristis na XP-u.

Da bi video da li je u tome problem pokusaj ovako >

na XP masini otvori command prompt i otkucaj :

NET USE
\\ime_masine_na_kojoj_je_stampac password /user:korisnicko_ime

tj ako hoces da se prijavis na masinu koja se zove pera sa korisnickim imenom djoka i passwordom 123456 otkucas :

NET USE \\pera 123456 /user:djoka

ako to ne radi objasni detaljnije...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

drdrdr
Dragan Rakita
Kanarevo

Član broj: 27028
Poruke: 90
*.223.EUnet.yu



Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu20.06.2004. u 16:44 - pre 241 meseci
Mreza ima domen. Ima 5-6 usera i isto toliko racunara. Neznam ko ima kakva ovlascenja.

Mogu li ja da proverim ko ima kakva ovlascenja, ako nisam administrator?

A sta treba da se da se desi kada otkucam ovu naredbu (NET USE \\pera 123456 /user:djoka) ? Sutra cu da je probam kada odem na posao.
I jos jedno pitanje.

Posto je racunar koji ja koristim imao nekih problema sa grafickom, stavio sam drugi racunar. E sad, to je stari racunar jednog od kolega i taj racunar ima ime isto kao i novi racunar tog kolege.Znaci u istom trenutku su u mrezi dva racunara sa istim imenom. Pokusao sam da promenim ime, ali nisam imao ovlascenje. Kada sam se ulogovao mojim nalogom nije bilo problema, ali se pitam da li ce ih ubuduce biti. Eto, prvi problem moze biti kada budem upisivao tu komandu.
Zasto je ime racunara vazno?
 
Odgovor na temu

neosstr

Član broj: 24265
Poruke: 18
*.w82-126.abo.wanadoo.fr



Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu20.06.2004. u 22:38 - pre 241 meseci
Vidi ovako...
kao prvo, nije moguce da u domenu postoje dva racunara sa istim imenom..
To je jednostavno tako...
Dalje : imena kompjutera su u stvari samo za nas ljude... iza njih se krije SID..tj jedinstvrni broj koji je razlicit za svaki objekat u domenu..
ALi to nije tema sada...
Nego.. pogledaj ti kada dodjes na posao gde je uopste tvoj kompjuter ( i onaj stari) tj kada kliknes desnim na my computer i pogledas odeljak computername vidi da li je tvoj kompjuter u domenu ili ne.
Ako jeste onda kvaka verovanto nije u ovlascenjima vec u drajveru. A dodatni drajver dodas tako sto kliknes kompjuter na kome je instaliran stampac. Onda iz tog prozora desni klik i properties i onda tamoi ma neka kartica sharing vlajda a opcija je additional drivers

Naravno da nisi mogaod apromenis ime to mogu samo administrator lokalni. i administrator domena..
komanda NET USE kao sto joj ime i kaze omogucava koristenje nekog mreznog resursa. uz lozinku i korisnicko ime ako je potrebno..

trebalo bi da proradi nekako..

ako ne radi pokusacemo nesto drugo

 
Odgovor na temu

drdrdr
Dragan Rakita
Kanarevo

Član broj: 27028
Poruke: 90
*.199.eunet.yu



Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu21.06.2004. u 20:06 - pre 241 meseci
Moja greska. Izvini. Racunari namaju ista imena. Jedan se zove (ljuban.firma.local), a drugi (ljubannovi.firma.local).
Nalaze se u domenu (firma.local)
Jel taj SID ustvari IP adresa?
Znam ja za tu opciju ADITIONAL DRIVERS, ali tamo mogu samo da potrvrdim polje (kvacicu) za starije operativne sisteme od WIN2000, a meni treba za XP, mada mi nije sta ja imam od toga ako nisam negde instalrao te drajvere za druge operativne sisteme. Nije valjda da cu samo stikliranjem tih polja da obavim posao.
Inace imam dva stampaca. Jedan kacima na USB, a drugi na paralelni.
Znam da te vec uveliko smaram, ali molim te malo mi bolje objasni tu komandu NET USE.
 
Odgovor na temu

neosstr

Član broj: 24265
Poruke: 18
*.w82-126.abo.wanadoo.fr



Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu21.06.2004. u 21:54 - pre 241 meseci
Evo kompletne sintakse komande NET USE

The syntax of this command is:


NET USE
[devicename | *] [\\computername\sharename[\volume] [password | *]]
[/USER:[domainname\]username]
[/USER:[dotted domain name\]username]
[/USER:[username@dotted domain name]
[/SMARTCARD]
[/SAVECRED]
[[/DELETE] | [/PERSISTENT:{YES | NO}]]

NET USE {devicename | *} [password | *] /HOME

NET USE [/PERSISTENT:{YES | NO}]

Filozofija je jako jednostavna> ako hoces da korisitns neki resurs kompjutera na koji inace nemas pristup otkucas tu komandu sa korisnickim imenom i passwordom koji postoje na tom racunaru ili domenu.

Ponavljam ako su ti oba racunara u domenu i ako su oba korisnika logovana sa domenskim a ne lokalnim korisnickim racunima za tim nema potrebe jer je tada pristup transparentan za sve korrisnike iz doemna.

Pogledaj samo kako se logujes na oba kompjutera> da li se logujes lokalno ili na domen.
ako se logujes lokalno onda to sto je kompjuter u domenu nema veze i drugi kompjuter ti nece dati pristup svojim resursima.

Jel pomoglo?






 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.netpro.co.yu

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu22.06.2004. u 11:26 - pre 241 meseci
Nisi nam rekao sta pokusavas da stampas, jel' to nesto iz officea, ili je u pitanju stampa iz DOS aplikacija. Postoji razlika da li je prvi ili drugi slucaj u pitanju kod Win2K i WinXP.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

drdrdr
Dragan Rakita
Kanarevo

Član broj: 27028
Poruke: 90
*.171.EUnet.yu



Profil

icon Re: Prijavljivanje stampaca na mrezu23.06.2004. u 21:04 - pre 241 meseci
Nesto sam ipak uspeo.
Svi racunari su u domenu. Evo sta sam uradio:
Da podsetim print server radi na win 2000 profesional, domen kontroler je na win 2000 server, a ostali klijenti su na win XP.
Prvo sam intalirao stampac na print serveru i definisao sam ga kao deljeni. Zatim sam na klijentu postupio kao sto pise u knjigama: dodao sam stampac, nasao ga u stablu domena itd…
Medjutim nisam nista mogao da stampam, pretpostavljam da je to zbog razlike operativnih sistema na print serveru i klijentima. Iz WORDa nisam mogao da odstampam, ali sam mogao da odsampam test stranu. To verovatno ima veze sa onim sto je pisao Totovic.
Pri deljenju stampaca postoje neka opcija za dodatne drajvere, ali ja nisam uspeo da je provalim.
E, onda sam pokrenuo program za instalaciju drajvera za stampac na svakom stapacu i on me je pitao da li se radi o lokalnom ili mreznom stapacu, ponudio mi da ga pronadjem i zavrsio posao. Sad sve lepo radi.
Ovo verovatno nije najelegantnije resenje (sta bi bilo da imam 200 klijenata?), ali sta da se radi, valjda cu provaliti to.
Hvala za objasnjenje NET USE komande, ali sam sada jos zbunjeniji :-) Razumeo sam za sta sluzi, ali me zbunila ova sintaksa. Verovatno treba da malo citam literaturu. Ipak hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Prijavljivanje stampaca na mrezu

[ Pregleda: 3404 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.