Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

.net vs Java platforma (kuda dalje? + ima li suštinskih razlika?)

[es] :: Advocacy :: .net vs Java platforma (kuda dalje? + ima li suštinskih razlika?)

[ Pregleda: 2412 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Član broj: 6532
Poruke: 279
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 197419540


Profil

icon .net vs Java platforma (kuda dalje? + ima li suštinskih razlika?)18.05.2004. u 02:00 - pre 242 meseci
Da se ne lažemo, započinjem ovu temu zato što imam malo viška vremena, uostalom to je verovatno slučaj sa svim temama u ovom forumu.
Naime, sve je počelo kada sam upisao kurs za MCSD.net (verovatno svi znaju o kom sertifikatu je reč), predznanje mi je bio c++, prešao sam veći deo kursa, lepo naučio C#, razne .net biblioteke, rad sa bazama i da ne smaram dalje.
Pre nekoliko dana iz radoznalosti započeo sam učenje jave (i dobro odmakao, bar kad je sam jezik u pitanju) tako što sam se dohvatio ranije kupljene knjige za javu (J2SE 1.4). prelazeći preko jave uočio sam nekoliko stvari:

C#, kao jezik koji je prvenstveno projektovan za podršku .net platformi je jako sličan javi (baš jako).
.net je jako sličan JVM i to ide do te mere da se mnoge Klase i Interfejsi Jave čak i u nazivu poklapaju sa odgovarajućim .net prostorima imena.

Iz ovoga izvlačim zaključak:

Poslovna politika Microsoft-a pri kreiranju .net platforme je itekako imala kao komponentu potrebu da Java programere privole na korišćenje Microsoft tehnologija.

Prednost koja sigurno ide u prilog javi je multiplatformska podrška (i .net je deklarativno multiplatformski orijentisan ali za sada to videsmo samo na papiru).

Znači želeo bih da čujem (ili vidim napisano) mišljenja zainteresovanih na pitanja iz naslova posta.

Da li uopšte postoje suštinske razlike između .net i Java platforme (osim uočenih po pitanju multiplatformske podrške)?
Da li ima suštinskih napredaka .net u odnosu na Javu?
Kakve su brzinske razlike (Microsoft hvali svoj JIT compiler)?
i sl.

Kuda dalje?
Šta predviđate po pitanjima razvoja jedne i druge platforme:
Da li ćemo .net zaista videti i na drugim sistemima?
Da li će Java platforma biti potisnuta od strane .net?
i sl.
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: .net vs Java platforma (kuda dalje? + ima li suštinskih razlika?)

[ Pregleda: 2412 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.