Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com

[es] :: E-Kupovina :: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 52666 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com28.10.2007. u 02:01 - pre 200 meseci
Citat:
frenkyshka: Koliko ja znam na vrednost robe ispod 100e se ne placa carina
Od kad to? Nekerman i Kvele su (zlo)upotrebljavale tu foru, onda je drzava primetila i rekla - ne moze vise!

Mnogi su to pozdravili, jer zaista nije fer da neki mali privatnik placa sve dazbine drzavi a ja isto to uvozim za sebe, kuma, brata, tetku, tecu,..., preko amazona bez carine. Drugo je pitanje zasto jos nismo u EU ili necem slicnom, pa da carine budu ili znatno manje ili da ne postoje, a da raznovrsne robe i ovde bude u izobilju, po razumnim cenama, pa da nam ni ne treba amazon.

Ja licno cesto kupujem napolju, bas preko tog istog amazona, stvari koje bi hladno mogle da se proglase glupostima, da mi ne trebaju i da ih ima i ovde. Ali, nas narod, pa i bizMismeni, su na pocetku tehnicko - tehnolosko - komercijalnog opismenjavanja, pa uglavnom imaju samo jednu marku ili samo jednu velicinu ili samo jednu vrstu raznih roba, a ako mu trazis nesto drugo, on ti kaze: "Pa ovo je isto!" Recimo, trazio sam FID sklopku, malu, prenosnu, napred utikac, odpozadi uticnica, a oni navalili pa mi nude tajmer ili zastitu od groma, nikad culi za takvu FID sklopku, a ja ih kupovao u Sloveniji pre 25 godina, toliko dugo vec ja znam za njih. Ovde je prosto sramota biti informisan ili znati nesto sto komsije ne znaju, odma' pcnu da sumnjaju u tvoju moralno - politicku podobnost i patriotizam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

frenkyshka
VR

Član broj: 161088
Poruke: 29
77.46.174.*



Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com28.10.2007. u 14:38 - pre 200 meseci
Moja greska. Nisam znao za uredbu kojom se ogranicava slobodan uvoz robe na 20e. Mislio sam da su nasli neki pametniji nacin da zaustave Nekerman ali ocigledno ne moze to a da ne prodje preko nasih ledja.
 
Odgovor na temu

frenkyshka
VR

Član broj: 161088
Poruke: 29
77.46.249.*



Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com29.10.2007. u 23:37 - pre 200 meseci
Danas se je na aukciji prodao jedan Geil kit 2x1Gb za 31e, a ja ovde treba da ga platim 60e. Stvarno zivimo na tamnoj strani planete.
 
Odgovor na temu

dimmu_

Član broj: 163296
Poruke: 7
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com13.03.2008. u 06:23 - pre 195 meseci
da li je moguce qpovati sa visa karticom iz meridijan banke?
 
Odgovor na temu

Alexxandar
Aleksandar Jovanović
Freelancer/Part time developer
127.0.0.1

Član broj: 16375
Poruke: 84
*.dynamic.sbb.rs.



+59 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com09.12.2009. u 22:51 - pre 174 meseci
Skoro sam procitao izuzetno dobar post od jednog clana (mozda ventura) kako je preko sajta koji stvara virtualnu adresu u USA narucio sa njihovog amazona valjda neki garmin uredjaj koji je kod nas mnogo skuplji. I naravno znatno jeftinije prošao :) Malo sam googlao i našao sajt sa sličnom uslugom za UK http://www.my-uk-mail.co.uk/ nisam isprobao, ako neko to ucini. Molio bih da ostalima prenese utiske :)
 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 07:46 - pre 122 meseci
Vidim da je u ovoj temi poslednji post još od 09.12.2009. ... jel neko imao iskustva sa amazonom (.com ili .co.uk) u skorije vreme? Planiram da kupim neku opremu koja tamo u zbiru košta 85 evra, pa me zanima:

1) Ako je cena na amazonu 85 evra, koliko bi trebalo da očekujem da će me koštati sve ukupno, kada stigne do mene, sa sve carinom, taksama, porezima, transportom i svim raznoraznim čudima? (inače, tamo na amazonu piše "free šiping", ako to nešto znači)

2) Ako je isti proizvod po istoj ceni i na amazon.com i na amazon.co.uk i na amazon.de - koji izabrati?

3) Od momenta naručivanja, tj. izvršenja plaćanja putem internet platne kartice na sajtu amazona - koliko je vremena (otprilike) potrebno da prođe da bi roba stigla do mene?


Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 09:26 - pre 122 meseci
Na Amazonu imas dve razlicite stvari. Jedno je roba sto prodaje sam Amazon , drugo je Amazon market. I na marketu imas dve razlicite stvari, jedno su firme, drugo su pojedinci , fizicka lica .

Amazon za Srbiju ono sto on prodaje ne salje nista osim Knjiga, DVD , i CD-a , znaci muzika i filmovi i Kindle proizvodi. Evo linka gde su sve napisali sta i gde salju.

http://www.amazon.co.uk/gp/hel.../display.html?nodeId=201337930

Evo linka za Free slanje, odnosi se samo na zamlju odakle je Amazon i za jos neke. Linkovi su sa Amazon, co.uk ali politika je ista za svaki. Osim zbog daljine sto USA nema za Evropu nista free.

http://www.amazon.co.uk/gp/hel..._492868_top_ss2?nodeId=1204872

I na kraju link sa postarinama po zemljama. Mi spadamo u 3. grupu Evropa i cene su iste kao za Bugarsku na primer samo za njih salju sve, a za nas vec sam napisao.

http://www.amazon.co.uk/gp/hel...492868_top_oio?nodeId=11072981

Za Srbiju Music / DVD / Blu-ray Per Item 1.79 Per Delivery 2.49 . To znaci da slanje jednog DVD-a na primer kosta 4,28 Funte , a jedna knjiga postarina 9.18 Funti . Vrlo jeftino nema sta i to za obicnu postu , i to neregistrovano !! Za dva predmeta deliveri je fiksno , samo umnozavaju item .

Za market svaki prodavac moze da ima svoju politiku, ali 99,99 % njih prepisuje isti ovaj cenovnik. Jedino Kinezi su nesto raspolozeniji za slanje, ali se po ovim cenama, nikako ne isplati. Kineske robe ima na drugim mestima jeftinije.

Kindle salju samo Kuririma, pa racunaj i carinu i PDV i spediciju, tako da je i to totalno neisplativo.

 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 10:01 - pre 122 meseci
ademare, hvala ti na iscrpnom odgovoru! Sad baš gledam, u mom slučaju je Amazon market - FIRMA. Očigledno da zavisi od firme do firme da li šalju robu za Srbiju ili ne.

E sad, ako se ispostavi da šalju - da li znate koliko bi sve ukupno (sa sve carinom, troškovima transporta, pdv-om itd.) trebalo platiti na kraju, ako tamo na amazonovoj strani te firme (tj. za konkretan njihov proizvod) piše da košta 85 evra? (u pitanju su neke periferije za računar, sve ukupno sa ambalažom ne bi trebalo da bude teže od 400 grama, ako to nešto znači).






 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 10:08 - pre 122 meseci
@QuakeLive
Daj link profila prodavca da bi smo mogli da ti kažemo.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 10:18 - pre 122 meseci
Prvo treba videti sa prodavcem da li hoce da salje za Srbiju, kojim nacinom hoce da salje.

Najbolje je insistirati da posalje obicnom postom, kao registrovanu posiljku. Registrovana znaci da se vodi o njoj evidencija i da je moguce da se prati, gde se nalazi. Obicne posiljke, osim sto je postarina jeftinija nemaju Spediciju koja je oko 40 Eura + , zavisno od speditera, + cena kurirske dopreme. Slanje kuririma bi bilo totalno neisplativo.

Za obicnu postu posto je u pitanju firma, ona ce staviti racun u paket i nasa Carina priznaje racune iz SAD ili EU, Kineske cesto ne priznaje, a i Kinezi retko kada zele i da stave racun.

Dazbine su standardne za tzv. skraceni postupak koji primenjuje Carina kod obicne poste. 10 % carina + 20 % PDV. U cenu se sve racuna i postarina, pa je zato i pozeljno da bude sto manja. A kako se PDV racuna i na carinu onda ispadne 32 % na ukupne troskove po racunu.

Kod kurira je drugacije to sto mora da postoji posrednik - spediter koji naplacuje skupo tu svoju uslugu, posredovanja, ali tako je po zakonu , ali je carinjenje po redovnom postupku , pa svaka roba ima svoju Carinsku tarifu. Na primer za Kompjutere i opremu je 1 %. za mobilne telefone 5 % a za Tv opremu 15 % , za garderobu i odecu preko 20 %. Ali sto se eventualno ustedi par procenata na carini, to visestruko pojede Spedicija, tako da se to isplati samo za narucivanje nekih skupih stvari . I ovde je naravno PDV isti 20 %

Ako se narucuje od firme, bilo bi pametno traziti da se odbije UK PDV u startu, jer je neisplativo placati 2 PDV-a i strani i domaci. Neke firme zele , neke ne da odbijaju EU porez. Kada se kupuje preko SAD tamo PDV ne postoji, pa i nema nikavog umanjenja, oni imaju porez na promet.
 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 10:39 - pre 122 meseci
@ dusans

E ovako, ja sam uzeo za primer dva proizvoda koja bih želeo da kupim (mada ima još dosta drugih stvari za koje sam zainteresovan :)), koji su ponuđeni i na amazon.co.uk (u britanskim funtama), i na amazon.com (u dolarima), i na amazon.de (u evrima)... E sad, iako postoje razlike i ceni između ta tri amazona - recimo da je sve jedno - vi samo odaberite jedan i recite mi otprilike koliko bi trebalo da me izađe sve ukupno (sa sve carinom, troškovima transporta, pdv-om itd.), da znam da li se mnogo poveća ukupna cena na kraju i da li se uopšte isplati kupovati preko amazona :)


amazon.co.uk (u britanskim funtama):

http://www.amazon.co.uk/Zowie-AM-Pro-Gaming-Mouse/dp/B006R3KM52 + http://www.amazon.co.uk/ZOWIE-...Surface-Mousepad/dp/B008LFB84I

Ukupno = £ 73.06



amazon.com (u dolarima):

http://www.amazon.com/Ambidext...-Gaming-AM-Black/dp/B0073SX2S4 + http://www.amazon.com/Zowie-Gear-Speed-SPORT-Gaming/dp/B007TRUXOK

Ukupno = $ 90.85



amazon.de (u evrima):

http://www.amazon.de/ZOWIE-AM-Gaming-Maus-schwarz/dp/B006R3KM52 + http://www.amazon.de/ZOWIE-P-T...Surface-Mousepad/dp/B008LFB84I

Ukupno = EUR 77.28

 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 10:50 - pre 122 meseci
Citat:
ademare:
Prvo treba videti sa prodavcem da li hoce da salje za Srbiju, kojim nacinom hoce da salje.

Najbolje je insistirati da posalje obicnom postom, kao registrovanu posiljku. Registrovana znaci da se vodi o njoj evidencija i da je moguce da se prati, gde se nalazi. Obicne posiljke, osim sto je postarina jeftinija nemaju Spediciju koja je oko 40 Eura + , zavisno od speditera, + cena kurirske dopreme. Slanje kuririma bi bilo totalno neisplativo.

Za obicnu postu posto je u pitanju firma, ona ce staviti racun u paket i nasa Carina priznaje racune iz SAD ili EU, Kineske cesto ne priznaje, a i Kinezi retko kada zele i da stave racun.

Dazbine su standardne za tzv. skraceni postupak koji primenjuje Carina kod obicne poste. 10 % carina + 20 % PDV. U cenu se sve racuna i postarina, pa je zato i pozeljno da bude sto manja. A kako se PDV racuna i na carinu onda ispadne 32 % na ukupne troskove po racunu.

Kod kurira je drugacije to sto mora da postoji posrednik - spediter koji naplacuje skupo tu svoju uslugu, posredovanja, ali tako je po zakonu , ali je carinjenje po redovnom postupku , pa svaka roba ima svoju Carinsku tarifu. Na primer za Kompjutere i opremu je 1 %. za mobilne telefone 5 % a za Tv opremu 15 % , za garderobu i odecu preko 20 %. Ali sto se eventualno ustedi par procenata na carini, to visestruko pojede Spedicija, tako da se to isplati samo za narucivanje nekih skupih stvari . I ovde je naravno PDV isti 20 %

Ako se narucuje od firme, bilo bi pametno traziti da se odbije UK PDV u startu, jer je neisplativo placati 2 PDV-a i strani i domaci. Neke firme zele , neke ne da odbijaju EU porez. Kada se kupuje preko SAD tamo PDV ne postoji, pa i nema nikavog umanjenja, oni imaju porez na promet.

Hvala ademare :)

Znači, ako uopšte šalje za Srbiju - onda treba insistirati:

1) Da se roba pošalje običnom poštom, kao registrovana pošiljka, a ne kuririma;

2) Da se ne plaća i strani PDV (ukoliko nije U.S. u pitanju);

3) Ako je od firme naručeno, ako se šalje običnom poštom i ako roba košta recimo 85 evra - onda će me na kraju sve izaći: 85 + 0.1*85 + 0.2*85 = 110.5 evra.

To je ako sam sve dobro ukapirao? :)
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 11:00 - pre 122 meseci
Ovo što si poslao prodaje baš Amazon. Ako naručiš sa co.uk izašlo bi te otprilike ovoliko na kraju sve živo:

((73.06/1.20) + 6.28)*1.1*1.2 = 88.65 GBP

Ovo je sa opcijom isporuke Standard delivery, 7-10 business days
http://www.amazon.co.uk/gp/hel...r/display.html?nodeId=11072981

Možda i koji dinar jeftinije, ne znam da li carine i trošak dostave ili ne,
ako ne carine dostavu onda malo jeftinije, tipa 87.90 GBP

Nemam vremena da gledam sad to isto na amazon.de
 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 11:17 - pre 122 meseci
@ dusans

Hvala!

Znači, ono nije preko firme nego baš preko amazona.

Onaj deo sa "*1.1*1.2" mi je jasan (carina i PDV), al' malo sam se pogubio sa onim prvim delom unutar zagrade ((73.06/1.20) + 6.28) - cenu si prvo podelio sa 1.20 pa zatim sabrao sa 6.28? Sad bas gledam sta pise za standard http://www.amazon.co.uk/gp/hel...;nodeId=200706080&pop-up=1

i nešto se ne snalazim da povežem stvari?




 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 11:27 - pre 122 meseci
Cena na sajtu je 73.06, kada se salje van EU odbija se VAT(PDV) koji je u UK 20%, zato je ono 73.06/1.2
Per Delivery (po isporuci) je cena 5.69 + Per KG je cena 0.59 i odtale se dobija 6.28

Uglavnom, ono 88.65 GBP ti je najgora varijanta, moze da bude samo jeftinije od toga (ako npr odbiju VAT i na onih 6.28) ali nikako skuplje.
 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 11:38 - pre 122 meseci
Hvala još jednom!

Čudno je da dostava čak od Britanije do Srbije izađe samo 6.28, baš jeftino :)

Inače, pretpostavljam da ako se kupuje od neke firme koja je na amazonu - da ta dostava izađe mnogo više i da tu važi ona priča ademare-a... o tome da treba izabrati da se šalje običnom poštom, da treba naglasiti da se (ukoliko je moguće) ne računa i strani PDV...

 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 11:42 - pre 122 meseci
Videćeš kad budeš poručivao na nekom od zadnjih koraka će da ti izbaci tu cifru koliko te košta isporuka,
to možeš i da probaš i da proveriš a da na kraju odustaneš od plaćanja.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 12:10 - pre 122 meseci
Dobro si razumeo sve, samo si prevideo moj prvi post, da Amazon nece da posalje mis u Srbiju jer to on direktno prodaje, ni pod jednim uslovom.

Imas link u mom prvom postu sta samo salju u Srbiju. Inace i od Amazona treba traziti da ne naplacuje PDV , UK , ali zato ocigledno i ne salju van EU, da ne bi imali tu papirologiju jos da obradjuju.

Kada bi slali onda bi bila ta postarina, a kupci iz zemalja clanica EU placaju samo tu cenu koja pise na sajtu i jos samo postarinu, nema nikavih drzavnih dazbina.
 
Odgovor na temu

QuakeLive

Član broj: 319579
Poruke: 21



+10 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 12:47 - pre 122 meseci
Znači, u mom slučaju nema ništa od amazona kao direktnog prodavca, već moram da tražim neku firmu koja prodaje na amazonu i koja je raspoložena da šalje u Srbiju... :/ Hvala ademare!

Dakle, da rezimiramo - kada se budem obratio prodavcu, bitno je da naglasim sledeće (tj. da proverim kod njega da li je moguće):

1) Poslati običnom poštom, kao registrovanu pošiljku - send by regular mail, as a registered shipment

2) ne naplacivati PDV zemlje iz koje se salje roba - Exclude VAT of the country from which the goods are sent

Nadam se na nisam puno omanuo što se tiče engleskog (Google Transkalte :D), pogotovo kod 1).

Mislim da neke stvari itekako mogu da izađu jeftinije nego da se kupe u Srbiji, sva svim onin porezima, troškovima transporta, carinom... izgleda da je jeftinije naručiti neke stvari iz Londona nego kupiti ih u Beogradu (lol)

Takođe, ako sam dobro primetio, ispade amazon.co.uk skuplji od ostalih.

Hvala vam još jednom!
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com31.03.2014. u 13:39 - pre 122 meseci
Citat:
QuakeLive:

3) Ako je od firme naručeno, ako se šalje običnom poštom i ako roba košta recimo 85 evra - onda će me na kraju sve izaći: 85 + 0.1*85 + 0.2*85 = 110.5 evra.

To je ako sam sve dobro ukapirao? :)


Nisi dobro ukapirao, jer se PDV računa na osnovicu uvećanu za obračunati iznos carine, znači 85 + 0.1*85 + 0.2*(85 + 0.1*85) = 112.2 evra
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Kako "legalno" kupiti na amazon.co.uk i shopping.yahoo.com
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 52666 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.