Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči

[es] :: Elektrotehnika :: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči

[ Pregleda: 887 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miodrag96

Član broj: 347473
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: Miodrag96


Profil

icon Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči26.09.2023. u 23:13 - pre 7 meseci
Duže vreme se kanim da pokrenem ovakvu temu.

Gde god sam imao prilike da radim ili da vidim kako se radi situacija je vrlo nakaradna.
Što se tiče same naše struke mislim da nam predstoji ujedno loše i zlatno vreme.

Koliko vidim za energetičare će biti sve više posla a već sada je meni bar očevidan manjak istih na tržištu.
Većina mladih se opredeljuje za programiranje ili autoindustriju, od mojih kolega mislim da se ni 5% nije opredelilo za energetiku kao posao.

Loše vreme predstoji jer će biti sve manje i manje ljudi koji mogu zaista da reše neki problem ili kvar koji se desio na terenu što će značiti
duže vreme otkaza, manje proizvodnje i sl. (već viđeno na elektrani).

Trenutno druga firma u kojoj radim i susrećem sa sa istim problemom a to je da kada se susretnem sa nekom ozbiljnijom tehničkom poteškoćom
nemam koga da pitam da mi pomogne. Starije kolege inženjeri slabo barataju sa materijom i prethodni inženjeri su sve rešavali tako što spuste
na električare da oni to rešavaju što mislim da je apsurdno. (U TN-C-S sistemu nisu spajali nulu i uzemljenje u ormanu i to je prolazilo ko zna koliko dugo)


Sada imam situaciju ormana za napajanje 4 kompresora i još neke opreme sa dovodom od 400A (oko 250A max jednovremeno) i dok sam automatiku i sklopio korektno ostane mi
problematika uzemljenja kako ga izvesti i na takvo pitanje nisam dobio odgovor. Na kraju sam se odlučio za bakarnu šinu i sada mogu samo da se nadam da je sve to dobro, jer nema ko
to da pogleda i kaže to je to.
Kako ja sada da steknem sigurnost kada nemam sa kim da se posavetujem i samo mi se stvara osećaj da će se desiti neka havarija. Taj osećaj proizilazi naravno iz tog takvog nakaradnog rada.

Čitajući postove na ovom forumu sam primetio da ima članova sa velikim kako teorijskim tako i praktičnim iskustvom. Kako ste vi došli do toga i koliko vam je trebalo vremena? Da li imate neki savet
šta mi je činiti?

Jako mi bude glupo da postavljam ovde pitanja iz struke jer mislim da je bezveze da mi neko sa godinama i godinama rada te odgovore daje za dž. Ja bih vrlo rado neku vrstu mentorstva ili članarine plaćao
na mesečnom nivou za tih par pitanja što me muče, jer ne vidim drugi način da se oformim u sigurnog inženjera.


 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
31.223.133.46



+334 Profil

icon Re: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči27.09.2023. u 05:11 - pre 7 meseci
Miodraze,
jos nisi rijesio te kompresore za hladjenje ?

Savjeti i pomoc su besplatni, bar sto se mene tice.

E sad konkretno.
Prvo moras sebi odgovoriti za sta ti treba uzemljenje.
Vjerovatno za zastitu od napona dodira.
Mozda i zastitu od atm. praznjenja -groma.

E sad si rijesio 30% problema.
Kad znas za sta ce ti, onda izracunas koliko max treba da bude otpor uzemljenja.
Najcesce su kljucna dva faktora, koji sistem koristise ( TNxx ili TT) i koje struje iskljucenja ti treba.
Ako je TNxx ( C, S, S-C) obicno nemas problema.
Ako je TT onda imas ( privremeni ) problem i generalno imas vise pravaca za rjesenje problema:
- imas dvostruko izolovan sistem bez metalnih masa, tj nemas mogucnost pojavljivanja napona dodira ( to je izuzetno do nevjerovatno rijetka mogucnost)
- imas potrebu za malim strujama iskljucenja - tipa kuca sa osiguracem 20A - treba ti razuman otpor uzemljivaca
- Imas veliku struju iskljucenja ( slucaj kod tebe 400A prekidac, dakle treba ti struja kvara da bude makar 2kA)
e sad mozes da kopas 2 kilometra trake da probas dobiti tih stotinjak miloma, da pobijas x sondi,.... sve je to klimavo i skupo, ili da stavis neki prekidac sa FID karakteristikom.

* Napominjem da su velicine odprilike, bez matematike i sluze samo da se shvati red velicine *

Ako si u svom pitanju oko bakarne sine mislio na ŠIP ( šinu za izjednačenje potencijala) onda može ta bakarna, može i inox ako je van ormana, može svašta sto ce dati otpor izmedju metalnih masa reda ispod 1 Oma i što će izdržati termiku kratkog spoja ( tu vjerovatno nemaš problem jer kratak spoj treba da traje izuzetno kratko reda 400 ms).
PS ne dajem ti gotovo rješenje nego ALAT DA RIJEŠIŠ SVAKI PROBLEM.


[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 27.09.2023. u 06:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči27.09.2023. u 14:45 - pre 7 meseci
Ja ne mogu da ti dam stručno mišljenje kao @veselinovic, ali mogu da ti dam generalne smernice.

Kada sam ja počinjao, ja sam programer i administrator, imao sam ponekad koga da pitam, često nikoga. Od moje greške verovatno neće niko da pogine, ali materijalne štete mogu da budu mnogo veće.

Dakle, šta sam ja radio.

1. šta god da uradiš dobro dokumentuj. Ja sam zapisivao svaki korak i svaku odluku koju treba da donesem. Na osnovu toga sebi napravim podsetnik, obično papirni formular, nešto kao radni nalog.
2. Prvi put kada to uradiš, to sigurno neće valjati, ali će vremenom podsetnici/instrukcije biti sve bolje napisane i kompletnije.
3. Ako to uradiš svaki put, neko ko dođe posle tebe, znaće šta si ti uradio, a kada vidi lepo napisane instrukcije, ali možda ne kompletno tačne, potrudiće se da ih poboljša.
4. Ljudi, u principu, hoće da urade, ako imaju primer kako se nešto radi. Te instrukcije ne praviš za sebe koji si 50 puta nešto uradio i znaš na pamet, radiš za druge i uvodiš sistem.
5. vremenom, takva kultura dokumentovanja uhvati koren u bilo kojoj organizaciji.

Zamisli budućnost 5 godina unapred, nekog klinca koji je tek izašao sa fakulteta, pa dođe na mesto na kojem si ti sada, pa nađe sve napisano, umesto da pita na forumu šta da radi...
 
Odgovor na temu

Miodrag96

Član broj: 347473
Poruke: 6
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: Miodrag96


Profil

icon Re: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči12.10.2023. u 09:16 - pre 6 meseci
Nažalost prošla ponuda pa došlo na izvršenje.

Nisam ništa hteo ranije da pišem dok nisam otišao na objekat da slikam trenutno stanje.

Pošto je u pitanju zamena elektro ormana, dodao sam slike kako je bilo izvedeno.
Elektro orman je imao dve ŠIP, jednu za nulu i jednu za uzemljenje.

U Elektro šemama je nacrtan spoj uzemljenja i nule, dok u praksi sa instrumentom nisam dobio čist zvuk spoja.
I vizuelno se vidi posebna žila uzemljenja, kao i dvostruka žila nule iz kabla, a međusobnog prespoja ne.


Ja sam za nulu po ormanu razvukao preko distributivnih blokova, a uzemljenje stavio na ŠIP.

Ono što mene sada buni jeste da li da ostavim ovako kako je i da vežem samo uzemljenje na ŠIP,
ili da jednu žilu nule razvučem po ormanu a drugu da spustim na ŠIP.
Žile su 95mm2.


Svi potrošači u ormanu su trofazni(simetrični).
U pitanju je jedan veliki soping centar koji se napaja iz sopstvene trafostanice
(ima kilometre i kilometre Fe-Zn trake na krovu verovatno i preko 10).

Ja sam zahtevao od pretopostavljenih da nakon montaže a pre puštanja u rad neko dođe i izvrši merenja poput
-Atest za efikasnost zaštite TN-C-S
-Atest za otpor izolovanosti strujnih krugova i napojnih kablova
-Atest za otpor petlje najudaljenijeg potrošača
-Atest o zaštiti i bezbednosti za razvodne table

Mislim da će od toga biti mrka kapa, kao i za prethodnih xyz objekata.


Do sada se nisam susreo da nešto nije uspelo da radi ali me nepoznavanje osnovnih procedura ubi.
Ne znam koja su ključna pitanja koja treba da postavim pre samog rada (osim udaljenosti trafostanice pa da radim proračun 3 ili 5 % za pad napona).
Očigledno kuburim sa osnovama i možda je najbolja opcija da se selim u neku projektantsku kucu (ili možda elektrodistribuciju) gde cu proci sve standarde i podići samosvest o svemu jer
čitanje Dotlića nije dovoljno.






Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Miodrag96

Član broj: 347473
Poruke: 6
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: Miodrag96


Profil

icon Re: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči12.10.2023. u 09:38 - pre 6 meseci
Citat:
djoka_l:
Ja ne mogu da ti dam stručno mišljenje kao @veselinovic, ali mogu da ti dam generalne smernice.

Kada sam ja počinjao, ja sam programer i administrator, imao sam ponekad koga da pitam, često nikoga. Od moje greške verovatno neće niko da pogine, ali materijalne štete mogu da budu mnogo veće.

Dakle, šta sam ja radio.

1. šta god da uradiš dobro dokumentuj. Ja sam zapisivao svaki korak i svaku odluku koju treba da donesem. Na osnovu toga sebi napravim podsetnik, obično papirni formular, nešto kao radni nalog.
2. Prvi put kada to uradiš, to sigurno neće valjati, ali će vremenom podsetnici/instrukcije biti sve bolje napisane i kompletnije.
3. Ako to uradiš svaki put, neko ko dođe posle tebe, znaće šta si ti uradio, a kada vidi lepo napisane instrukcije, ali možda ne kompletno tačne, potrudiće se da ih poboljša.
4. Ljudi, u principu, hoće da urade, ako imaju primer kako se nešto radi. Te instrukcije ne praviš za sebe koji si 50 puta nešto uradio i znaš na pamet, radiš za druge i uvodiš sistem.
5. vremenom, takva kultura dokumentovanja uhvati koren u bilo kojoj organizaciji.

Zamisli budućnost 5 godina unapred, nekog klinca koji je tek izašao sa fakulteta, pa dođe na mesto na kojem si ti sada, pa nađe sve napisano, umesto da pita na forumu šta da radi...





Trudim se da vodim svu moguću dokumentaciju najviše zbog sebe samog jer nekad prođe i 6 meseci - godinu dana do ponovne potrebe nekih informacija. Drugima to nažalost slabo znači.
Prethodna pozicija, vodio dokumentaciju za nabavke gde je šta ostavljeno u kancelariji preneo to sve kolegama, pa su posle opet nabavljali neke stvari duplo kad sam otišao.
Počeo da pravim kako da se pristupi kvarovima dizalica za servisere inicirao da im se to ubaci kao pitanja za pripravnički za klince koji dođu, gledali me kao budalu. Nakon mene došao
inženjer koji je prethodno bio u obezbeđenju (ne BZR već baš obezbeđenje) i koji je posle par dana vratio notes direktoru jer nema šta da pise u njega
.
U pitanju je pozicija gde u slucaju sporog reagovanja na pojedinim mestima dolazi do iskakanja celog bloka čija je steta bila oko pola miliona evra na sat (ako se dobro sećam), dok je kod druge bio 10k evra dan.

U trenutnoj mi je sada bivši direktor posle mesec dana u firmi kada sam rekao da je dokumentacija nepostojeća i da mora prvo ona da se postavi na mesto da bi moglo ista drugo da ima smisla od pripreme, nabavke, izvođenja i svega ostalog, rekao da je za njega projektovanje nužno zlo. Pritom firma koja radi skoro 20godina.

21.vek u Srbiji.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mbb.telenor.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči12.10.2023. u 14:25 - pre 6 meseci
Kao prvo, nije to Srbija samo imas to i na zapadu, nije to nas izum.
Na forumu ces to tesko naci. Ja sam tu dugo i sam trazio nesto... Jedino ako ti pomogne neki projektant.

Ja licno izbegavam da cackam TN ili TT. To odredjuje projektant... Drugi menjaju svojevoljno ali nisam video jos neki problem zbog toga u praksi..
Uslikacu ti kako je kod nas ako te zanima. 2 kompresora od po 132KW
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči13.10.2023. u 06:32 - pre 6 meseci
Miodraze, necu ti pomoci oko strucnih pitanja jer to nije nesto sto poznajem ali obzirom da sam prosao pocetak samostalnog rada koji ti trenutno prolazis (pre jedno 12 godina) u masinskoj struci, mogu ti reci sledece stvari:

ne postoje gotova i uvek spremna resenja i odgovori za svako pitanje
ono sto si poneo iz skole je samo osnova i samo usmerenje tvoj buduceg zanimanja i rada
realan rad je mnogo kompleksniji i tezi od skolskih zatadaka koje si imao
mali broj profesora je dovoljno strucan da bude cak i u prvih 25% inzenjera koji rade na projektima (naravno, ima izuzetaka uvek i odredjen broj profesora moze parirati najboljim inzenjerima u toj bransi)
neka ti bude potpuno normalno da ne znas odgovore na mnoga pitanja
neka ti bude normalno da napravis gresku (nemoj da ti bude normalno da ponavljas greske!)

Kada budes prosao i prevazisao brdo problema, bices neko ko je stekao sigurnost u projektovanju, upravo ono sto si napisao u naslovu teme. Za pocetak, nadji firmu u kojoj ces imati inzenjera iznad tebe, od njega ces krati zanat, ti ces raditi, imaces mogucnost da pogresis a on ce biti taj koji ce te ispraviti.

Ako si se u toj drugoj firmi pojavio sa diplomom na prsima, lupnuo saku o sto i trazio te i te uslove... onda i ocekuj da se od tebe trazi da zavrsis posao bez da neko dodje i pogleda jel to to.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Kako do sigurnosti u projektovanju kada nema od koga da se nauči

[ Pregleda: 887 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.