Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cudna struja u cevima

[es] :: Elektrotehnika :: Cudna struja u cevima

[ Pregleda: 928 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bole80

Član broj: 285600
Poruke: 26
2a06:5b05:8b07:100:58e2:9d3d..



Profil

icon Cudna struja u cevima11.09.2023. u 19:46 - pre 7 meseci
Igrom slucaja (ne pitajte kako) spojio sam fazu i uzemljenje i izgoreo je osigurac, tada sam shvatio da ja ustvari nemam nikakvu sklopku u stanu. Mislim, vidim da je nemam kod osiguraca, ali sam se nadao da je ima tamo negde gde su glavni osiguraci kod satova...
Zena se zali povremeno da je drma struja kada pusti vodu da pere sudove, ja sam to smatrao statickim elektricitetoma ali par puta sam i ja osetio, nije nesto jako ali pecka.... Koliko sam uspeo da vidim uzemljenje je nulovano pa je moje pitanje da li postoji sansa da kod nekog komsije se strujno kolo zatvara preko uzemljenja, npr upali grejalicu a ona zatvori kolo preko uzemljenja i onda svi u zgradi imamo struju na uzemljenju? Ne kapiram odake bi se struja drugacije pojavila u cevima? (vidjao sam da uzemljenje prikljucuju i na vodovodne cevi u kupatilu)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Cudna struja u cevima11.09.2023. u 21:23 - pre 7 meseci
Da, od komšijinog bojlera.
Redovna pojava.
Kad si nulovao uzemljenje, nulij i cevi
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Bole80

Član broj: 285600
Poruke: 26
2a06:5b05:8b07:100:2f2:f916:..



Profil

icon Re: Cudna struja u cevima12.09.2023. u 20:14 - pre 7 meseci
Sad ne znam da li se salite ili pricate ozbiljno? I sta ja mogu da uradim u tom slucaju?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Cudna struja u cevima12.09.2023. u 22:26 - pre 7 meseci
Može kako hoćete. Može da ostane tako, nema veze što malo pecka, kažu da je zdravo.
Možete da nabavite papuče sa debljim đonom, tada nećete osećati.
Ako su cevi metalne, možete nulovati i njih i kadu ako je od metala.
Nulovanje je opasno jedino ako dođe do prekida nultog provodnika, što se u 99.9% slučajeva ne desi nikad, ali ako se desi judi ginu kao zečevi, zato što šta god da pipnu tu je faza.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: Cudna struja u cevima13.09.2023. u 06:10 - pre 7 meseci
Ako je stara zgrada u pitanju postoji mogucnost da ste izgubili uzemljenje. Stvar je u tome da su ranije uzemljenje cesto uzimali od metalnih cevi koje su vodile vodu, a onda nakon 50 godina neko dodje i zameni npr glavnu cev za zgradu i stavi plasticnu i eto problema.
Ja sam ovo imao kod sebe na staroj kuci u gradu taj slucaj, morao sam u podrumu da pobijem sipove i razvucem uzemljenje, inace znao sam da imam i po 80V izmedju slavine za vodu i npr metalnog odliva koji je betoniran u podu.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.static.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Cudna struja u cevima13.09.2023. u 08:49 - pre 7 meseci
Citat:
Bole80:
Sad ne znam da li se salite ili pricate ozbiljno? I sta ja mogu da uradim u tom slucaju?


Da sam na tvom mestu, ja bih prvo proverio da li je problem vezan sa nekim od uređaja u mom domaćinstvu.
Prostom metodom, pali/gasi jedan po jedan pa onda proveravati da li pecka.
Ako jeste - onda obratiti pažnju na locirani uređaj, i popraviti ga.

Ako nije, onda problem dići na nivo kućnog saveta, bez odlaganja.
Porazgovarati sa komšijama, da li još neko ima slično "peckanje", i svakako zvati profesionalca da reši problem.
Dal' je nulovanje, dal' je uzemljenje ... profi električar bi to morao znati. Ne možeš to sam.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Cudna struja u cevima

[ Pregleda: 928 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.