Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako povezati bunarsku pumpu

[es] :: Elektrotehnika :: Kako povezati bunarsku pumpu

[ Pregleda: 662 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tractus
Goran Petrovic
Telekom
Telekom
Srbija

Član broj: 339713
Poruke: 18
*.ptt.rs.



Profil

icon Kako povezati bunarsku pumpu30.08.2023. u 09:01 - pre 8 meseci

Potrebno je da povežem bunarsku pumpu koja ima plovak, tako da nekom vrstom (ne znam kojom) taster prekidača uključim pumpu. Pumpa treba da radi sve dok je ne isključi pad nivoa vode u bunaru t.j. plovak. Kada nadođe voda ponavlja se procedura ako se pritisne taster.
Šta mi je potrebno od elemenata i kako povezati. Da li je potreban neki relej, sklopka ili postoji neko gotovo rešenje-uređaj.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
*.mediaworksit.net.



+38 Profil

icon Re: Kako povezati bunarsku pumpu30.08.2023. u 11:36 - pre 8 meseci
Potreban ti je kontaktor, mozda i dodatni plovak.
Neznam dali ti mozes da se povezes sigurno na postojeci.. tako da bih ti mozda bilo jeftinije uzeti poseban plovak.
Taj poseban plovak bih bio povezan redno sa samodrzanjem kontaktora...
Znaci tasterom upalis a samodrzanje drzi ukljucen kontaktor dok ne opadne nivo vode i ugasi kontaktor.
Posle cekas da se podigne nivo vode...
 
Odgovor na temu

tractus
Goran Petrovic
Telekom
Telekom
Srbija

Član broj: 339713
Poruke: 18
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Kako povezati bunarsku pumpu31.08.2023. u 08:37 - pre 8 meseci
Be zamerite ako nešto "lupim " ne vladam materijom.
Uspeo bih da povešem relej sa plovkom ili sondom koja bi regulisala nivo vode. Već povezivanje kontaktora u samodržećem režimu pa na to i plovak mi deluje složeno.
Ako bih postavio relej umesto kontaktora što mi je jasnije ne bih mogao da dobijem početnu konstrukciju da tasterom dam impuls da se pumpa uključi i da je nivo vode isključi preko sonde ili plovka. Pod tasterom mislim na prekidač koji se vraća u prvobitni položaj. Nije stalno uključen.
Druga stvar koja mi nije jasna je da kako mi je kuća u kojoj je prekidač za pokretanje pumpe izmeštena daleko od bunara a razvučeni kabal je tropolni i nisam u mogućnosti da obezbedim napajanje releja direktno. Da li to smeta releju koji bi dobio napajanje nakon prekidača koji je u kući.
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 721
109.245.227.*



+38 Profil

icon Re: Kako povezati bunarsku pumpu31.08.2023. u 14:51 - pre 8 meseci
Pod trozilnim, pretpostavljam iz kuce prema pumpi ide faza, nula i zemlja.
Sad ako planiras i taster da drzis u kuci, treba ti jos i vremenac ili neki daljinski prekidac.
Da bih moglo funkcionisati onaj rad pumpe sa jednim ciklusom.
Sto se tice samodrzanja ima i po google i youtube, jednostavno je kad pogledas. Ti bih samo umesto stop tastera povezao plovak...

To je sto se tice neke od principa kako bih mogao izvesti resenje...
Sto se tice sigurnosti i to bih trebao prouciti ili na kraju pozvati nekog elektricara...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Kako povezati bunarsku pumpu

[ Pregleda: 662 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.