Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem 26 minuta

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Problem 26 minuta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3471 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Problem 26 minuta06.03.2022. u 22:39 - pre 25 meseci
Danas sam nešto razgovarao sa drugarom i kaže da će možda da menja komp. Imao je problem sa kulerom, otkačile se dve nožice onog glupog vešanja koje i dalje postoji pa je komp počeo povremeno da se gasi, verovatno pregrevanje. Onda je to opravio ali je problem ostao. Sve je ovo logično, možda je beli dim izašao ali kaže da se to desi tačno posle 26 minuta. Svejedno da li je startovao windows ili ušao u bios, uvek je to 26 minuta.

Za početak će da apdejtuje bios ali je pitanje da li će da reši problem. Da li je ovo nekome poznato? Moguće je i da je taman toliko potrebno da se procesor pregreje, nisam ništa probao pa nemam pojma.

E da, u pitanju je neki i5 ili i7 procesor otprilike pete generacije, neka skulja Asus ploča i staro tower kućište. Napajanje? Ram? Softverski problem?
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Problem 26 minuta06.03.2022. u 23:03 - pre 25 meseci
Sta drugo nego pregrejavanje.
Neka pogleda/prati temperaturu cpu-a u bios-u ili win ( core temp ) i bice jasno.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 09:54 - pre 25 meseci
Sve upućuje na to ali kako baš 26 minuta? Sad ću da ga pozovem da mu kažem da malo pažljivije proveri, ima načina da se sazna da li je pregrevanje ili neka tajna boljka. :)

Dodatak, komp se gasi na 27 minuta a drugar ga sam gasi na 26 da mu ne zabrljaju pendžeri. Kada ga uključi i ode u bios, posle 27 minuta se sam ugasi a ako ga odmah uključi, opet ide tih 27 minuta. Kaže da gleda na temperaturu i uopšte se ne menja.

Kaže da se prvi put ugasio, namestio je kuler koji je bio labav na procesoru i od tada mu ne radi integruša. Sad čekam da mi javi koja ploča i koji procesor, on misli da je integruša na ploči a nemam pojma od kada je to u procesoru pa ću da proverim. Onda je stavio drugu grafičku i sa njom se gasi na 27 minuta tako de se pojavljuje još jedno sumnjivo lice u priči.
Kada saznam ovo, moram da proverim i odakle mu to da ne radi integruša, da li zna kako se to bira u biosu. Dolazio je tip u čijoj radnji je to (davno, radnja više ne postoji) kupio i probali su drugi procesor ali nisu probali da li radi integruša u njemu, valjda su mislili da je ona u ploči.

Trenutno mi deluje da je ili crkao procesor ako stvarno ne radi integruša ili ta nova grafička ima svoje bube.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 07.03.2022. u 11:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 10:37 - pre 25 meseci
Sto kaze Dragan,..
tesko da je to neki kvar koji ODBROJAVA 26min.

Verovatnije je da se kvar javlja nakon ... oko 26 min,
i to ovako nekako:

-Ako je u sobi hladnije,....Kvar se javlja za 27-28 min,
-Ako je u sobi toplije,.......Kvar se javlja za 24-25 min,

Ako je u sobi normalna temp. onda se kvar javlja nakon 26min.

Slavoljube, proveri to sa čovekom, to je veoma bitno.
Još nisam čuo da se neki kvar javlja uvek na isto vreme --u sekundu,
a da to vreme nema veze zagrevanjem uredjaja.
pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 10:50 - pre 25 meseci
Jedino malo cudna stvar je to da se isto desava u BIOS-u i u win.

Moze biti, jer u BIOS-u je odradjeno tako da je opterecenje CPU-a do 50%, bas zbog realnijeg merenja temperature.
Do win kad dodje, CPU radi i do 100% u nekim momentima, onda prelazi u IDLE.
Pa se mozda to vreme poklapa zbog toga.

Samo nek on prati temperaturu CPU u win i videce da li je to problem ili ko zna.
Ne znam da li postoji neki tajmer u BIOS-u, wake on xxx, turn OFF on xxx min.

Ali kada malo rasmislim, problem se javio kada su pukle zabice.
Sada je to bajagi sredio, ali opet mozda nije kako treba, ne naleze lepo hladnjak na cpu i dovoljno da se pregrejava.
Ja to radim tako sto skinem originalni hladnjak i stavim neki koji moze da stane, stavim komp na stranicu i samo spustim hladjak na CPU i proverim temperaturu.
Ako se i dalje skace nenormalno, moze biti da je pasta u samom CPU popustila.

(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 10:55 - pre 25 meseci
Prvo je bilo pregrevanje .

Od pregrevanja je najverovatnije crkao procesor .

Imaju Procesori zastite , ali nista nije savrseno .


Zato ne radi integrisana grafika , jer je grafika u Procesoru .


Procesor Nije skroz totalno crkao , nego mu je crkao deo za Grafiku i mozda jos nesto jer je i cipset u Procesoru . Mozda neka od tih zastita ?

Na maticnoj je samo dodatni deo cipseta .


Peta generacija Sigurno nije , jer se ona nije prodavala za desktopove , osim za Apple . Znaci ili 4. ili 6. ako je tu neka starost u pitanju .


Znaci za sve i3 i5 i7 od Prve generacije , Graficka je u Procesoru ! Nema graficke integrisane na ploci !!

Procesor upravlja i sa spoljnom grafikom sa PCI-E linijama .

Ali ne sa svim deo je u cipsetu na ploci .


Napisi nam koji je procesor i koji je cipset na ploci , pa da vidimo sta je sta , sta u CPU , sta na ploci .
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 11:25 - pre 25 meseci
Dotle sam i ja došao, moguće je da je procesor delimično stradao ali ... kaže da je stavljao drugi procesor i da se isto ponaša. Nemam pojma o generacijama procesora, ja sam otprilike u to vreme kupio svoj 4. generacije, moguće da je on kupio malo posle mene pa sam lupio da je 5. ali je to manje bitno, otprilike je to vreme.

Zato i čekam da mi javi tačne oznake, ja imam svoj stari procesor pa ako je 4. generacija, mogu da mu dam da proba ili da odem pa da se zajedno mlatimo oko toga.

Mada mi i dalje nije jasno to što posle gašenja opet izgura toliko vremena, ako se nešto pregrejalo, nije moglo da se ohladi za par sekundi. E da, kaže da ne može da restartuje windows, predložio sam da restartuje bez gašenja posle 25-26 minuta ali ne može. Ugasi, upali i dobije novih 26 minuta.

Postoji i opcija da mu se u biosu prebacilo na eksternu grafičku a on pomislio da ne radi integruša, ne znam da li je upućen u to. Možda je i to ok. Sad čekam da se vrati kući pa mi javi šta je otkrio.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 11:35 - pre 25 meseci
Stvarno cudno jer je identicno vreme u BIOS-u i u win.

I to sto pole gasenja `izgura` novih 26 min.

Mora da je neki tamer u BIOS-u. Gde, kako i zasto, jbmlga.
Obicno ima samo za power ON, hmmm


Negde sam davno procitao za slican problem i ne setih se za resenje sta je bilo.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 12:07 - pre 25 meseci
Viđao sam da uglavnom na kraju stradala ploča.

Daklem, u pitanju je Asus Z97-A, kaže da je to oznaka i i5-4440. Sada će da uklj windows, ugasi posle 26 minuta i odmah upali. Nije proveravao u biosu šta je podešeno da bude grafička ... ali nemam pojma šta da mu predložim. Ako sada prebaci na integrušu, a ona stvarno stradala, kako posle da vrati na eksternu grafičku? Ili će to da se automatski prebaci?

Ako sada dva puta zaredom izgura 26 minuta, onda da lovimo tajmer. Kaže da ipak nije do sada odmah palio, ispuši jednu i posle uključi a to može da bude dovoljno da se oladi.

edit: sad sam pogledao kako je kod mene, iako je podešeno da inicijalno ide na PCIe1 slot a ne IGFX, kod mene radi integruša što znači da nema veze kako je podešeno i da je kod drugara stvarno procesor stradao. Jedino mi nije jasno kako je brljalo i sa drugim procesorom.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 07.03.2022. u 13:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mark-ceo

Član broj: 346547
Poruke: 5



Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 12:39 - pre 25 meseci
Neka pogleda u logovima razlog gasenja kompa
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 13:05 - pre 25 meseci
Ok je to, ali gasi se i kada je u BIOS-u za isto vreme.

Tako da je problem negde u BIOS-u, nesto otkucava ili temperatura :D
A moze biti i neispravnost senzora pa ploca zagasi komp zbog sigurnosti.
Vrag ce ga znati, treba to sve ispitati, redom ici pa ce se znati sta zeza.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 13:13 - pre 25 meseci
Malopre je probao, pustio windows 26 minuta, ugasio, upalio i opet prošlo 26 minuta. Rekao sam mu da ponovo proba integrušu, neka uključi televizor na HDMI kako je nekada koristio, posle neka otkači grafičku pa ubode u integrušu ... da se nešto bar izbaci iz razmišljanja.

Teoretski, možda je procesor stvarno ispustio beli dim, mada kaže da je bilo isto i sa drugim. I opet je tu bila grafička, nije ni probao integrušu na drugom procesoru. Možda je onom što mu je prodao komp bilo lakše da mu uvali sumnjivu integrušu nego da mu zameni procesor pa ona pravi probleme.

Da li bi mogao da izvadi grafičku pa uključi komp bez nje i bez monitora?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 13:45 - pre 25 meseci
Evo sad sam malo guglao i more ljudi ima slicne probleme .

Ima jedan ne bas 26 , ali 28-30 minuta mu se gasi .

On je dobio savet , mozda pregrevanje graficke diskretne ? Ko zna .


To bi trebalo sto kaze Gile kod majstora ili kod nekog ko ima sve rezervno .

Probati drugi CPU pa videti .

Ako je isto drugu plocu pa opet videti i tako sve komponente .

Jedino tako moze da se locira gde je problem . Posle kada se zna jedna stvar koja je uzrok gledati dalje .

Ako je maticna , onda prvo BIOS itd.


Graficku diskretnu moze da izbaci , ali treba mu nekakav ekran da vidi jel radi , da li daje sliku .
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 14:05 - pre 25 meseci
Sve bi to bilo lepo i lako ako neko ima sve u rezervi ali nema. Za sada krpimo rešenje, možda tako nešto saznamo.

Ja sam pre 9 godina imao problem da mi je komp baš povremeno dobijao BSOD (ali baš pravi black screen na linuxu) i eliminacijom svega što sam mogao sam došao do toga da su problem ili ploča ili procesor. Nisam imao gde da proverim, nisam hteo da kupujem na sreću i ploča je i dalje tu negde u sobi a ja sam sebi nabavio nove komponente i napravio noviji komp. Tada prešao sa 775 na 1150 i to mi radi i danas. Možda bi bilo dobro da ga ohrabrim da i on uradi nešto slično. ;) Ako sam ja mogao skoro da pazarim sve novo iako ovo radi (ali mislim da je prestaro) onda neka i on to uradi. ;)

Pitao sam za rad bez grafičke jer ako se i onda komp ugasi posle 27 minuta, onda otpada grafička, ostaju ploča i procesor. Ja imam procesor pa bi tu trebalo da bude neko rešenje.

E da, razmišljao je o apdejtu biosa ali nema herc da to uradi.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 16:42 - pre 25 meseci
Ma kakvi to je dva minuta posla .

Jedino je zez ako nestane struje .

Ovako ima 26 minuta fore


Sve novije ploce u zadnjih 15 godina se radi iz widowsa , tako da tu nema nista strasno .


Ako nece tako mnoge ploce imaju u BIOS-u programcic samo se u flesku stavi fajl .


Na kraju podizanje sistema sa fleske , ali to je bas zadnja opcija za pocetnike .
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 17:20 - pre 25 meseci
Nije struja problem, ima UPS ali mislim da nema herca da to proba. Mada mi je prvo to i rekao da planira. Prvo da probamo ono što je manje opasno. Ja tu nemam problema ali samo kad je hardver moj, sa tuđim ne prizivam đavola.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
87.116.181.*



+1450 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 21:55 - pre 25 meseci
Ma spalio ploču čačkajući kuler a možda nije stavio novu pastu? Jel resetovao bios prostim izvlačenjem baterije?

Meni se posle apgrejda novog kompa restartovao do poslednjeg dana kao blesav (asus) i kada oborim brzinu procesora onda radi stabilno neko vreme pa opet krene i onda opet obaram brzinu procesora. Tako sam sa 3 ghz stigao do 1.2 i batalio komp uzo drugi
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta07.03.2022. u 23:14 - pre 25 meseci
Računam da je to znao da uradi tip koji mu je i prodao komp pa je posle pokušao da mu sredi ovo, mada nije sto posto sigurno. Sve u svemu, čekam da se javi sutra da vidim da li je nešto probao a ako se ne javi, onda ništa.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
87.116.165.*



+1450 Profil

icon Re: Problem 26 minuta08.03.2022. u 11:29 - pre 25 meseci
Od tada sam alergičan na amd, asus i te ostale kineske gownurije, kupujem samo brendirane polovnjake i furam po 10-15 godina bez problema.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem 26 minuta08.03.2022. u 12:35 - pre 25 meseci
A možda i te brendirane polovnjake sklapaju u Kini? Koliko ti je dugo iskustvo tj koliko si do sada brendiranih koristio po 10-15 godina? ;)

Ja sam davno izabrao Gigabyte i Intel i tu sam negde, mada sam sada morao da promenim odluku i uzmem ASRock ploču. Uglavnom bi mi hardver trajao ispod deset godina, možda 8-9 a menjao sam ga samo kad nešto bitno ispusti beli dim. Jedino sam sada to uradio bez preke potrebe ali šta da se radi, jednom se živi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Problem 26 minuta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3471 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.