Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

mb: H410M S2H V2

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: mb: H410M S2H V2
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 4010 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mitkoni
Novi Pazar

Član broj: 154018
Poruke: 449
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+106 Profil

icon mb: H410M S2H V219.10.2021. u 23:01 - pre 29 meseci
Radi se o ploci " 410M S2H V2", naime, rec je o tastaturi i misu, i jedno o drugo su preko USB-a, dok sam i BIOS sve radi besprekorno, isti sam problem imao na starom racunaru - resio sam ga uz pomoc jednog clana sa foruma. Sada tu temu ne mogu da nadjem.
Ta prethodna ploca je bila starija, sada je drugaciji interface i ne mogu da nadjem opciju da uradim enable USB tastature misa.

[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 20.10.2021. u 02:00 GMT+1]
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 03:00 - pre 29 meseci
U BIOSu ides na settings, pa USB setings i tu trazis
Legacy USB Support
Allows USB keyboard/mouse to be used in MS-DOS

Stavi na Enable.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

Mitkoni
Novi Pazar

Član broj: 154018
Poruke: 449
*.dynamic.sbb.rs.



+106 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 14:02 - pre 29 meseci
Da. To sam uradio, Settings>IO Ports>USB Configuration> sve tri stavke (Legacy USB Supp, XHCI Hand-Off, USB Mass Storage driver....) su na enable.
Tako "Super IO Configuration u sekciji "Settings" je na Enable.

Da napomenem, promenio sam u meniju "Boot">Windoes 10 Features>Other OS i tako instalirao win7, kasnije mi je u planu nadograditi na win10.
U pitanju su miš i tastatura, marke "Redragon"
Miš - Cobra, Model: M711
Tastatura: Karura2, Model: K502RGB
Takodje ni u safe mode ne funkcionise...
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 14:50 - pre 29 meseci
Proveri i opciju Fast Boot , iskljuci je ako nije .

Takodje vidi i opciju USB , da bude Full .

Takodje iskljuci PS/2 ako nemas nista od toga .
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 15:14 - pre 29 meseci
Jesi li ti uopste nasao opciju `Allows USB keyboard/mouse to be used in MS-DOS`?
Bas tako se zove jer sam gledao u upustvu za tu plocu.
Ako postoje varijacije, onda moze biti i USB keyboard support`.
Nebitan je model USB tastature, svaka mora da radi.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

Mitkoni
Novi Pazar

Član broj: 154018
Poruke: 449
*.dynamic.sbb.rs.



+106 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 16:50 - pre 29 meseci
@ademare
Iskljucen je Fast Boot.
Nisam nigde video za ovo dan/dva opciju "PS/2" da imam mogucnost Enable/Disable.


@gilopile
I ja sam citao manual pdf za ovu plocu, ali nisam nasao tu opciju.
Kada preko "Settings" udjem u IO Ports nalaze se samo te tri stavke koje sam naveo da sam ih stavio na Enable.
Cini mi se da sam u svakom mogucem polju gledao da naidjem na tu opciju "Allows USB keyboard/mouse to be used in MS-DOS" ali nigde ne mogu da je nadjem.


Ne znam da nije taj nedostsatak opcija zbog (Rev1.0) dok mozda na (Rev.1.1) postoje te opcije - to mu dodje da se BIOS update - ali mozda ne bi trebalo da je do toga, ipak su to neke 'osnovne' stavke podesavanja? Nikad nisam to radio ne znam da li bih pokusao probati, jer mi je racunar pod garancijom.
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 18:14 - pre 29 meseci
Sto se tice ravizije ploce tu ne bi trebao da je problem .

To bi trebalo da je skoro nova ploca iz 2021. godine .


Jel mozes malo detaljnije , to mi nije bas jasno , sta se desava .

Koristis USB tastaturu i misa i kako se oni ponasaju ?

Ulazi ploca u BIOS preko tastature , u BIOS-u rade mis i tastatura ili ne ?

Ne rade u windowsu ?

Jel radi nesto drugo , ako imas u tim USB portovima , tipa USB Flash , citac SD kartica ili bilo sta drugo ?

Jesi li menjao portove ? Probao sa zadnjim , direktno koji su na ploci ?


Sto se tice updejta BIOS-a , mozes da stavis najnoviji ali za tu reviziju koju imas , nikako za drugu reviziju .

To se updejtuje iz windowsa , laganica . Moze i bez njega ali je ovo najlakse , ali za to bi ti trebala tastatura i mis koji rade .
 
0

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.static.zebra.lt.



+536 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 18:46 - pre 29 meseci
Jel i dalje Gigabyte ima CTR+F1 foru da pokaže "skrivene" opcije u BIOSu? Možda je tu ta opcija nestala?

Ovo više liči da Windows 7 nema drajver za USB, nego da je problem do ploče.
 
0

Mitkoni
Novi Pazar

Član broj: 154018
Poruke: 449
*.dynamic.sbb.rs.



+106 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 19:16 - pre 29 meseci
@ademare:
Sto se tice ravizije ploce tu ne bi trebao da je problem .

To bi trebalo da je skoro nova ploca iz 2021. godine .


Jel mozes malo detaljnije , to mi nije bas jasno , sta se desava .

Citat:
Koristis USB tastaturu i misa i kako se oni ponasaju ?


Da. Naveo sam model i marku i tastature i misa. Radi normalno i jedno i drugo, vec sam koristio na prethodnom racunaru.

Citat:
Ulazi ploca u BIOS preko tastature , u BIOS-u rade mis i tastatura ili ne ?


U BIOS-u rade, i tastatura i mis.

Citat:
Ne rade u windowsu ?


Kada se podigne sistem tada se gasi i mis i tastatura. Kada ubacim rezervnu tastaturu sa UPS/2 ulazom ona funkcionise i u windows.
(drajevere nemam instalirane, pokusavao sam da samo preko tastature pokrenem, kada ubacim DISC sa drajverima ali video sam da me samo baca na google chrome i sigurno preko sajta posle da skinem drajvere.)

Citat:
Jel radi nesto drugo , ako imas u tim USB portovima , tipa USB Flash , citac SD kartica ili bilo sta drugo ?

Jesi li menjao portove ? Probao sa zadnjim , direktno koji su na ploci ?


Portovi svi rade. Menjao sam i ulaze i prednji portovi su povezani, USB sa sistetom takodje funkcionise u bilo koji port da ubacim. Tako dok sam u BIOS-u i mis i tastatura rade u bilo koji port da su.



[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 20.10.2021. u 20:32 GMT+1]
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 19:32 - pre 29 meseci
Mora da ima negde opcija.
Polako pretrazi sve.
Bez toga ne mozes ni pod razno da je nateras da radi u DOS-u.
A i nema sanse da ne postoji ta opcija.

Kada si u DOS-u, jel svetli numlock ili caps lock na tastaturi kada aktiviras ta dugmeta?
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 20:47 - pre 29 meseci
Meni ovo takodje , kao sto je napisao @ Miroslav vise lici na problem Windowsa , nego ploce .


Jel Windows , kada USB tastatura nije prikljucena , pa je ubacis " na zivo " javlja zvucno i tekstualno da je ubacen novi uredjaj , za tastaturu i misa ? Posle toga bi trebao da trazi po sistemu drajver . Dok ne prepozna uredjaj .


Svakako mozes da pokusas da Upgrejdujes BIOS . Sansa da nesto ne bude kako treba je minimalna . To rade korisnici , zato imas na sajtu link .

Za reviziju 1.0 imas dva novija i pise sta su promene vecinom bezveze .

Verzija BIOS-a F2 , Add Auto detect ALC105 function .

Najnovija verzija F3a Change default status of Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) to Enabled for addressing basic Windows 11 requirements . Znaci zanimljiva je samo ko hoce da instalira Win 11 .

Koliko vidim ovde se konkretno BIOS updejtuje preko USB Flesha . Ima dobro uputsvo PDF u arhivi koja se skine na linku BIOS-a .

 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 20:57 - pre 29 meseci
Prvo se napravi Butabilni Flash da on moze da podigne sistem i to DOS .

Ne moras da Upgrejdujes BIOS, ali kada sa Flesha butujes kompjuter u DOS-u mozes da vidis da li tastatura radi u DOS modu .
 
0

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 21:08 - pre 29 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić:


Ovo više liči da Windows 7 nema drajver za USB, nego da je problem do ploče.



Ovo sam smetnuo sa uma .

Ploca Uopste nije kompatibilna sa WIN 7 !

Samo win 10 i win 11 .


Tako instliraj jedan od ova dva i radice sve kako treba . Na win 7 nije cudo sto ne radi to i ko zna sta jos nije kako treba . Jer win 7 nema drajvere za plocu u sebi , a ni GA nema drajvere za win 7 !
 
0

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 21:28 - pre 29 meseci
Ne znam zašto uopšte pravite neke pretpostavke ako miš i tastatura rade u biosu i ne rade na windowsu. Očigledno je gde je problem, ovo što predlažete je za obrnute slučajeve.

Kako si uopšte instalirao windows 7 na taj komp, koristio si "obične" periferije? Da li na početku instalacije rade oba, ako si ih koristio?

Bajaga, ja koristim 10 i 11 na prastarim komponentama jer ne umem da kupim nov hardver a neko kupi najnoviju ploču i instalira bajat operativni sistem. To nekako ne razumem, uz dodatak da je usput napisano da se planira prelazak na 10.
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 22:09 - pre 29 meseci
Aman, drajveri i OS nemaju veze sa ovim sta covek hoce.
Radi njemu tastatura i mis u BIOS-u i u win, ali ne radi u dos-u.
Npr. kada imas win7 i nisi ga ugasuo kako treba, nestalo sruje...i ono odborjavanje u DOS-u kada treba da stisnes ENTER nece raditi na USB tastaturi ako pomenuta opcija u BIOS-u nije ENABLE.

Zato cu ponoviti, ta opcija mora da postoji u BIOS-u. Postoji od 1999, na ovamo :D Nema izuzetaka.
Ocito se Mitke ne snalazi.

Ne znam zasto bi konstruktori ove ploce izbacili tu opciju.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.static.zebra.lt.



+536 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 22:48 - pre 29 meseci
@Gile
Zato što to što ti zoveš DOS više nema u novijim Windowsima. Ploča ne podržava starije. Toliko o tome.

Ako sam ja dobro pročitao da je nepodržani W7 instaliran s namerom da se uradi apdejt na W10, onda bi temu trebalo zaključati iz principa. :)



@Mitkoni
Instaliraj lepo W10, kupi licencu za 2€ na ebay i uživaj.
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 23:21 - pre 29 meseci
Sve je moguce.
Posto ima ps2, to radi. Neka korisi ps2 tastaturu i usb zajedno.
Gledao sam manual za ovu plucu i tu ima da se podesi.
Mada je mozda genericki manual...
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V220.10.2021. u 23:38 - pre 29 meseci
Slabo pratiš temu, napisao je da periferije rade u biosu a kad se podigne sistem, onda prestanu. Meni bi bilo interesantno da vidim šta kaže device manager, sa posebnim osvrtom na USB deo. Pretpostavljam da je problem ipak u drajverima tj windows 7 ne može da ih nađe za kontretan čipset a gigabajt ih nije ponudio. Možda je neko rešenje da se potraže takvi drajveri za čipset, možda ih negde i ima. Mada mi je ipak stvarno čudno da neko hoće windows 7 pa posle da ga prebaci na noviju verziju (a zašto ne 11?) umesto da odmah instalira novi OS.
A da li tastatura i miš rade na nekom live linuxu? Da li rade kada se samo pokrene instalacija windowsa 7? Nisi odgovorio kako je windows uopšte instaliran na taj komp ako ovi ne rade. Uz neke PS/2 varijante?

Inače ona opcija postoji i za ploču 1.0 i 1.1, pod Super IO Configuration ali nisam siguran da je bitna za temu.
 
0

Mitkoni
Novi Pazar

Član broj: 154018
Poruke: 449
*.dynamic.sbb.rs.



+106 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V221.10.2021. u 02:13 - pre 29 meseci
Citat:
gilopile:
Aman, drajveri i OS nemaju veze sa ovim sta covek hoce.
Radi njemu tastatura i mis u BIOS-u i u win, ali ne radi u dos-u.
Npr. kada imas win7 i nisi ga ugasuo kako treba, nestalo sruje...i ono odborjavanje u DOS-u kada treba da stisnes ENTER nece raditi na USB tastaturi ako pomenuta opcija u BIOS-u nije ENABLE.

Zato cu ponoviti, ta opcija mora da postoji u BIOS-u. Postoji od 1999, na ovamo :D Nema izuzetaka.
Ocito se Mitke ne snalazi.

Ne znam zasto bi konstruktori ove ploce izbacili tu opciju.


Da, upravo to. Taj sam problem imao na starom racunaru, na nekoj staroj ploci i resio sam ga ovde na forumu, jer racunbar bukvalno ne gasim, podesio sam bio sleep mode na tom starom racunaru, desavalo mi se to da tokom nestanka elektricne energjije ne mogu da pokrenem sistem bez USP/2 tastature koja mi nudi restore defualt, zato sam i ostavio tu rezvervnu tastaturu.... ta ista tastatura meni radi na ovoj novoj ploci ali preko tog USP/2 ulaza, ali USB ulazi se gase.. to sam resio kao sto sam naveo u nekim prethodnim postovima kako sam ga resio na tom starom BIOS-u/
Navodno sam se veceras cuo licno sa 'likom' kaze pa dobro ta ploca ne podrzava novije drajvere, ja razumem sta se podrazumeva pod tim 'novim drajverima', ali kod mene je generalno problem zato sto mi USB tastatura i mis rade u BIOS modu a kada se pokrene sistem prestanu sa radom i taj problem ne mogu da resi.
Malo dolazim do nekih nelogicnosti, recimo na poslu koristim Ubutnu ko zna koja verzija, ma da je i Fedora Core 1.0 USB key/mice ce raditi :)
Jednostavno mi fali ta opcija kao na starijim BIOS da jednostavno ukljcuim USB keyboard/mouse :)

[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 21.10.2021. u 03:30 GMT+1]
 
0

Mitkoni
Novi Pazar

Član broj: 154018
Poruke: 449
*.dynamic.sbb.rs.



+106 Profil

icon Re: mb: H410M S2H V221.10.2021. u 02:31 - pre 29 meseci
Citat:
gilopile:
Aman, drajveri i OS nemaju veze sa ovim sta covek hoce.
Radi njemu tastatura i mis u BIOS-u i u win, ali ne radi u dos-u.
Npr. kada imas win7 i nisi ga ugasuo kako treba, nestalo sruje...i ono odborjavanje u DOS-u kada treba da stisnes ENTER nece raditi na USB tastaturi ako pomenuta opcija u BIOS-u nije ENABLE.

Zato cu ponoviti, ta opcija mora da postoji u BIOS-u. Postoji od 1999, na ovamo :D Nema izuzetaka.
Ocito se Mitke ne snalazi.

Ne znam zasto bi konstruktori ove ploce izbacili tu opciju.


Da, upravo to. Taj sam problem imao na starom racunaru, na nekoj staroj ploci i resio sam ga ovde na forumu, jer racunbar bukvalno ne gasim, podesio sam bio sleep mode na tom starom racunaru, desavalo mi se to da tokom nestanka elektricne energjije ne mogu da pokrenem sistem bez USP/2 tastature koja mi nudi restore defualt, zato sam i ostavio tu rezvervnu tastaturu.... ta ista tastatura meni radi na ovoj novoj ploci ali preko tog USP/2 ulaza, ali USB ulazi se gase.. to sam resio kao sto sam naveo u nekim prethodnim postovima kako sam ga resio na tom starom BIOS-u/
Navodno sam se veceras cuo licno sa 'likom' kaze pa dobro ta ploca ne podrzava novije drajvere, ja razumem sta se podrazumeva pod tim 'novim drajverima', ali kod mene je generalno problem zato sto mi USB tastatura i mis rade u BIOS modu a kada se pokrene sistem prestanu sa radom i taj problem ne mogu da resi.
Malo dolazim do nekih nelogicnosti, recimo na poslu koristim Ubutnu ko zna koja verzija, ma da je i Fedora Core 1.0 USB key/mice ce raditi :)
Jednostavno mi fali ta opcija kao na starijim BIOS da jednostavno ukljcuim USB keyboard/mouse :)
 
0

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: mb: H410M S2H V2
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 4010 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.