Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opel CD30MP3 prazni akumulator

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Opel CD30MP3 prazni akumulator

[ Pregleda: 2452 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nele2
nezaposlen
nezaposlen
Kragujevac

Član broj: 346552
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 12:29 - pre 31 meseci
Pozdrav svima,

imam sledeci problem: Automobil je Opel astra H, audio uređaj Delphi Grundig CD30MP3 počeo da vuče struju kada se auto ugasi, oko 0,3A. E sad, kada se auto svakodnevno vozi, akumulator se osvežava pa se to i ne primeti, ali jednom je stajao 5 dana i nakon toga nije mogao da se pokrene. Tako da ne znam kada je problem počeo, akumulator je nov.

Ja sam radio neke probe i zanimljivo je sledeće:

1. kada se izvadi osigurač radija, u tenutku kada se vrati nazad čuje se malo varničenje, dakle radio opet povuče neku struju, ali nakon nekoliko sekundi potrošnja se vrati na normalni nivo tj. padne na nulu.
2. Radio vuče struju samo kada je prikačena prednja ploča sa komandama. Kada se prednja ploča skine i ostane samo osnovna ploča, uređaj funkcioniše normalno i upravlja se pomoću komandi na volanu, ali ne vuče struju kada se auto ugasi!
3. Pošto snaga nije baš mala (0.3A-12V), pokušao sam da nađem "toplo mesto" na osnovnoj ploči, tj. komponentu koja disipira toplotu, i to je izgleda kolo PHILIPS SAF7730HV/212.

Bilo bi mi od velike koristi ako neko ima ideju kako rešiti problem i u kom pravcu ići!
Hvala unapred!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 14:51 - pre 31 meseci
Citat:
Nele2
PHILIPS SAF7730HV/212.


Ako sve radi kako treba to kolo nije problem.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

puntoo
Šabac

Član broj: 68120
Poruke: 415
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+44 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 16:46 - pre 31 meseci
Izvuci ključ iz brave i sačekaj da se bsi računar isključi.Odspoji plus klemu akumulatora (akumulator mora biti napunjen). Postavi multimetar tako da meri jačinu struje u elektroinstalaciji
Spoji multimetar redno tako da crna pipalica dodiruje plus stbić akumulatora a crvena plus klemu (multimetar namešten da meri jačinu struje ‘’A’’). Prethodno se uverimo da smo sve uređaje koje mogu da koriste električnu energiju isključeni . Pratimo kolika se jačina struje očitava na ampermetru . Ako je veličina do 30 mA , to je struja koja se koristi za osnovno napajanje računara vozila. U slučaju da je struja mnogo veća, znači da imamo konstantnu potrošnju struje zbog problema sa instalacijama.
Otvori kutiju sa osiguračima i izvlačimo osigurače jedan po jedan dok nevidimo pad na ampermetru. Osigurač kod koga je primećen pad , ne vraćamo nazad. Nastavimo dalje sa izvlačenjem osigurača da bi utvrdili da li još u nekom kolu gubimo struju. Svaki osigurač koji pokaže pad nevraćamo nazad jer se u tim el.kolima gubi struja. Uz pomoć šeme utvrdimo za šta nam služe osigurači koje smo izvadili i prekontrolišemo samo električne instalacije u tim el.kolima.
Inaće proizvodjaci preporučuju da se odspoji jedna klema akumulatora ako se vozilo neće koristiti duže od pet dana i na novijim vozilima uvek postoji jedna "automatik"
klema baš iz tih razloga.
 
Odgovor na temu

Nele2
nezaposlen
nezaposlen
Kragujevac

Član broj: 346552
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 17:08 - pre 31 meseci
To sam prvo uradio, vec sam objasnio u prvom postu da struju vuce audio uredjaj CD30MP3, oko 0,3A sto je mnogo. Znaci problem je unutar samog uredjaja.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 18:12 - pre 31 meseci
Citat:
Nele2: To sam prvo uradio, vec sam objasnio u prvom postu da struju vuce audio uredjaj CD30MP3, oko 0,3A sto je mnogo. Znaci problem je unutar samog uredjaja.


I nije mnogo, oko 4W
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Nele2
nezaposlen
nezaposlen
Kragujevac

Član broj: 346552
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 18:40 - pre 31 meseci
Dovoljno da za 4-5 dana iscrpi akumulator. Normalna potrosnja auta je 10x manja. Sam audio ne bi trebalo da vuce struju.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 19:55 - pre 31 meseci
Citat:
Nele2 Sam audio ne bi trebalo da vuce struju.


Naravno, pod uslovom da je ispravan.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Nele2
nezaposlen
nezaposlen
Kragujevac

Član broj: 346552
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 20:42 - pre 31 meseci
Evo sad sam merio napone, izgleda da je uzrok potrosnje step down regulator L5970D 3,3V. Ako dobro razumem datasheet, L5970D se gasi dovodjenjem napona na pin 3? L5970D iz nekog razloga ne dobije signal da se ugasi i ostaje aktivan sve vreme dok je radio prikljucen na bateriju. Signal na pinu 3 dolazi od mikrokontrolera NEC D70F3281YGC.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 20:49 - pre 31 meseci
Tako je kako je. Imaš rešenje da nađeš plus napajanje u bravi auta koje se prekida kad auto nije u "kontaktu" to jest, kad je ključ izvađen iz brave da ne ide struja u radio. Onda jbg moraš da nađeš plus živcu na radiju i da nju povežeš na to "zavisno" napajanje. Onda jbg. ne možeš da slušasš radio dok je auto van kontakta, ali bar si rešio problem sa odvlačenjem struje.

Samo to mora neki električar da ti uradi, jer je zeznuto da sam skidaš plastiku i radio, ako već nisi u tom fazonu. Možeš i radio da skineš i ako ga skineš probaj da nadješ žice koje su za napajanje, pa ga direktno spoj na akumulator i proveri da li onda vuče struju u stanju mirovanja, tj. kad je radio ugašen.
 
Odgovor na temu

Nele2
nezaposlen
nezaposlen
Kragujevac

Član broj: 346552
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator15.08.2021. u 21:16 - pre 31 meseci
Razmišljao sam o tome, ali iskreno takvo "rešenje" bi me samo nerviralo!
Zanimljivo je da je problem prisutan samo kada je prikačena prednja ploča gde se nalaze dugmići uređaja i backlight LED. Signali sa prednje ploče idu na NEC D70F3281YGC. Verovatno dobija neki lažni ulaz i zato ne isključuje step down regulator. kada se prednja ploča skine, sve radi normalno.
Tako da se usredsređujemo na prednju ploču.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 999



+251 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator16.08.2021. u 08:59 - pre 31 meseci
Pa dobro, skini prednju plocu kada ne vozis.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator16.08.2021. u 12:56 - pre 31 meseci
Pa, probaj da nađeš prednju ploču od radija kome je glavna jedinica neispravna (a ploča ispravna) - ako može tako da se kombinuje.
Meni je čudno da radio uopšte ima napajanje kad ključ nije u bravi?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator16.08.2021. u 13:36 - pre 31 meseci
Citat:
mjanjic
Meni je čudno da radio uopšte ima napajanje kad ključ nije u bravi?


Možda su crvena i žuta žica kratko spojene?!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Nele2
nezaposlen
nezaposlen
Kragujevac

Član broj: 346552
Poruke: 6
*.gprswap.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator16.08.2021. u 14:52 - pre 31 meseci
Citat:
mjanjic:
Pa, probaj da nađeš prednju ploču od radija kome je glavna jedinica neispravna (a ploča ispravna) - ako može tako da se kombinuje.
Meni je čudno da radio uopšte ima napajanje kad ključ nije u bravi?


Pa izgleda da ce tako i da bude, da se zameni prednja ploca, samo malo je teze da se nadje neispravan uredjaj.
Tako je, uvek je pod naponom, ima crvena zica BATTERY POSITIVE VOLTAGE i braon GROUND, i to je to. Nema nikakva zuta. Znaci radio moze da se ukljuci i kad je izvadjen kljuc, tako je fabricki. Moze da se resi da se izvuce napajanje koje je aktivno samo kada je kljuc u bravi, ali onda ce svaki put kad se gurne kljuc radio da se pali, da skenira stanice, itd itd....
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Opel CD30MP3 prazni akumulator16.08.2021. u 15:12 - pre 31 meseci
Vica radi probaj sa nekim krštenim radiom. Ako treba pomoć biću u četvrtak u "Maloj Avali" ako znaš gde je to.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Opel CD30MP3 prazni akumulator

[ Pregleda: 2452 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.