Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

staticke rute u linuxu

[es] :: Linux :: staticke rute u linuxu

[ Pregleda: 2175 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dens

Član broj: 16682
Poruke: 2
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon staticke rute u linuxu16.04.2004. u 21:28 - pre 243 meseci
Elem, zanima me da li se pamte staticke rute (nakon reboot-a) koje definisem sa
route add -net x.y.z.0 ....

Ako ne, kako da se namesti da mi zapamti rucno dodatu rutu. Znam da postoji neki fajl koji se moze kreirati koji sadrzi informacije o statickim rutama, ali ne nadjoh format zapisa.

Dalje, generalno, kako da ruting tabelu koja sadrzi rute koje sam dodao i ne sadrzi neke originalne koje sam uklonio da zadrzim posle svakog reboot-a ?

Pri podizanju eternet interfejsa uvek se kreiraju neke rute koje bih recimo zeleo da uklonim..

Nadam se da je pitanje jasno...
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: staticke rute u linuxu16.04.2004. u 21:54 - pre 243 meseci
To je super kad tako pitaš uopšteno. Evo ti i uopšten odgovor: dodaj komande za dodavanje tih ruta route u svoje startup scripte, to je jedno moguće rešenje. Pazi da ih dodaš posle startovanja mreže, na nekim sistemima je to rc.local ali ovo može mnogo varirati jer ti nisi naveo šta ti u stvar koristiš. Osim što mogu da zaključim da je o Linuxu reč, malo šta se još vidi iz pitanja.

E sad kako je ovaj odgovor mogao da izgleda da si ti na primer naveo koju distribuciju koristiš i još neke specifičnosti svog okruženja:

Za RedHat, statičke rute dodaj u /etc/sysconfig/static-routes a za primere pogledaj dokumentaciju svog sistema.

I predlažem da pređeš na iproute2 i da se držiš tog paketa u daljem manipulisanju mrežom. Sretno :)
 
Odgovor na temu

dens

Član broj: 16682
Poruke: 2
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: staticke rute u linuxu16.04.2004. u 22:29 - pre 243 meseci
Hvala na brzom odgovoru... generalno, mnogo toga se najlakše i rešava trpanjem komandi ili skripta u rc.local no to često nije i najelegantnije rešenje.

Što se tiče toga zašto mi to treba... odgovor bi zahtevao duže objašnjenje i nije vredno truda, no u svakom slučaju pogledaću dokumentaciju za /etc/sysconfig/static-routes jer to je upravo taj fajl na koji sam i mislio i za koji nisam našao dokumentaciju... ali guglaću malo, to zaista nije problem naći, samo što nisam mogao da se setim njegovog imena, za starting point na google-u.

Bacio sam skoro pogled na iproute2 i nisam video nešto u stilu da se sačuvaju određene rute, mada priznajem, nisam još detaljno pročitao sve o tome...

Očekivao sam da postoji nešto kao kod Cisco rutera, gde se to može jednostavno uraditi (ako poželiš da imaš statičku rutu) i sačuvati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: staticke rute u linuxu

[ Pregleda: 2175 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.