Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL pocetak u Srbiji

[es] :: ISP :: ADSL :: ADSL pocetak u Srbiji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 71109 | Odgovora: 364 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 12:56 - pre 243 meseci
Hmm - odgovorio sam ti na mail :) pa da ne ponavljam sve:

Citat:

I sam zans koliko je do juce bili analognih a koliko digitalnih tel brojeva.Ja ne znam kako ljudi zamisljalju da se u takvoj situaciji mogao pruzati ADSL.


- Za ADSL uopste nije potrebna digitalna telefonska mreza (ADSL se modulise posle centrale, tj. na razdelniku)

- Investicije u ADSL su mnogo manje od investicija u, recimo, Mobilnu Telefoniju - pa je Telekom ipak od 1998 gradio svoju mobilnu mrezu na stetu unapredjenja fiksne mreze.

Telekom se mora rasparcati na firme koje ce sa ostalim podruznicama poslovati transparentnoi pod jednakim uslovima kao i sa trecim licima - pravljenje novih Telekom servisa unutar jednog konglomerata ce samo kociti ekonomiju zemlje na duze staze, a jednog dana kad Srbijica bude trebala da udje u EU - to ce svakako morati biti odradjeno.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 14:09 - pre 243 meseci
vuki68, molim te da pises odgovore bez citata posto je vecina poruka koje saljes nepotrebno velika (veci deo predstavlja citat) i necitka (u slucaju sa su poremeceni quote tagovi, a desavalo ti se par puta).
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 14:15 - pre 243 meseci
Sto je najgore mi i za taj ADSL koji i nije neka bog zna kakva napredna usluga, moramo da se borimo i molimo. A da ne pricam sto je adsl usluga za kucne korisnike, a oni ce prvo da ga pruzaju firmama. Gde je tu logika? Da nece firma na asimetricnom linku da drzi sajt, mail server, cvs, itd itd. Ko je to definisao da firmama samo treba surf?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 15:29 - pre 243 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
- Investicije u ADSL su mnogo manje od investicija u, recimo, Mobilnu Telefoniju - pa je Telekom ipak od 1998 gradio svoju mobilnu mrezu na stetu unapredjenja fiksne mreze.


Ko god da je bio na mestu direktora Telekoma a da je odlucio da umesto u mobilnu telefoniju ulozi iste pare u ADSL, morao bi da visi na nekom Telekomovom stubu kao primer idiota. :)

Mobilna telefonija je visokoisplativa investicija. ADSL sanja samo nekolicina nas...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 18:13 - pre 243 meseci
Naravno da si u pravu, ADSL je niche market za sad u Srbiji - ali je poenta da ni jedno ni drugo (mobilna) nije bio posao Telekoma bio po definiciji - mogli su da formiraju nezavisnu kompaniju, MTS AD - koja bi od telekoma kupovala linkove, interkonekcije i poslovala po ekonomskim pravilima. Ovako je MTS bila veliki balast i generisala gubitke do 2003 godine, i usporila razvoj fiksne mreze, i na osnovu ekskluziviteta i specijalnih ugovora su uspeli da narastu uz verovatno znatno manje troskove nego da neko pocne od nule, tipa strani investitor.

No nas zakon protiv monopola to ne poznaje, a neki eto kazu kako bi nas EU sistem unistio - a bi unistio upravo ovo idiotsko ponasanje, no - "narod je odlucio" :)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 19:41 - pre 243 meseci
Citat:
broker:
Ko god da je bio na mestu direktora Telekoma a da je odlucio da umesto u mobilnu telefoniju ulozi iste pare u ADSL, morao bi da visi na nekom Telekomovom stubu kao primer idiota. :)

Mobilna telefonija je visokoisplativa investicija. ADSL sanja samo nekolicina nas...


Ako gledaš da je Telekom privatna firma koja posluje po zakonima tržišta, to stoji. Ali, niti je privatna niti je tržište telekomunikacija liberalno. I nije u pitanju samo ADSL, priča je ulaganju u fiksnu mrežu i Internet servise uopšte. Monopol bez kontrole (ili bolje reći sa kontrolom iz senke) je kancer za privredu.
 
Odgovor na temu

kronos

Član broj: 22590
Poruke: 230
*.226.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji11.05.2004. u 21:07 - pre 243 meseci
Ajde sad onako iskreno, ko od Vas koji kritikujete Telekom radi ili zastupa interese nekog od provajdera (ukljucujuci i Administratora)?

Bez ljutnje molim

cheers,


"Od svih manifestacija moći, suzdržanost najviše impresionira".
Tukidid
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.vdial.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 02:29 - pre 243 meseci
Kronose, ne znam da li i mene tu ubrajaš -- niti radim za Telekom, niti za bilo kog od provajdera -- osim što sam sam sebi hosting provajder :). Nisam od onih koji kritikuju poteze Telekoma po svaku cenu. Sada je krenula priča oko SMIN-a, verovatno se sećate, krenula je velika povika kako te to da uguši sve naše provajdere, proširiti monopol i šta ja već znam. Ja sam tvrdio baš suprotno, što se pokazalo u praksi: da to može dovesti i trebalo bi da dovede do povećanja konkurencije na tržištu i pada cena dial-upa, jer se spušta granica pa i mali provajderi mogu da uzmu deo kolača jer ne moraju da ulažu u skupu pristupnu opremu, telefonske linije i slično, a korisnici u unutrašnjosti najzad imaju internet po ceni lokalnog poziva i tome slično.

I sve je to sjajno (ako izuzmemo "dečije bolesti" zbog kojih se ja na primer ne kačim preko SMIN-a nego običnih linija), i to bi trebao da bude model i za ADSL. Telekom provajderima iznajmljuje pristupne linije i internet linkove, za uzvrat ne mora da se bakće sa krajnjim korisnicima, provajderi mogu međusobno da se takmiče cenom i kvalitetom, nije baš Amerika ali monopol je daleko podnošljiviji.

Međutim, ono što kritikujem i ne razumem kod Telekoma... na primer, čitam pritužbe da se pojedinim provajderima NAMERNO sabotiraju ("pupinizuju") zakupljene linije ("garantujemo samo 64K", "nisu predviđene za više", i sl). Razumem da su se neki pod firmom ISP-ova bavili isključivo VOIP-om (satelitsku na svinjac, i vozi), i ajde da kažemo podržavam što im je to ukinuto. Međutim, ako neko kaže možeš dobiti zakupljenu liniju do bilo kog provajdera osim Verata? Ako pojedinim firmama preko noći "uđe voda u kabl", pa im veza padne sa 2Mb na ispod 64K? Može li mi neko reći čime je to Verat zaslužio da se stavi na crnu listu? Jedino što se sa strane vidi je da su se "drznuli" da uspostave jedini ozbiljan link nezavistan od Telekoma (možda su se bavili Voipom, ali i drugi su, pa nikom ništa).

Ivan pomenu kablovski net... Ono što pogotovu ne mogu da shvatim je, ako su te priče tačne: da PTT-ov KDS već mesecima kasni zato što im Telekom -- praktično firma u njihovom vlasništvu! -- ne dozvoljava korišćenje svoje kanalizacije; a sa druge strane, ustupa ih najvećoj PTT-ovoj konkurenciji po višestruko nižoj ceni? Ako je to zaista istina, i ako tu u pitanju nije zloupotreba monopola ili neki sukob interesa, onda mi objasnite šta je?

Razumem da se pare ulažu u fiksnu mrežu; jeste, jadna je, znam i sam jer živim u samom centru grada, a imam problema sa vezama. I potpuno mi je jasno da je isplativije ulagati u mobilnu telefoniju nego tamo neki internet. Međutim, ako su već nabavljene centrale koje podržavaju ADSL, zašto ih ne pustiti u rad? Bojim se da ne ispadne priča kao sa ISDN-om. Trebalo je koliko, skoro 10 godina da ta usluga od nečega što je bilo dostupno samo izuzetno malom broju korisnika (da ne kažem uz debelu vezu) postane nešto sasvim uobičajeno i normalno. Nadam se samo da tako neće biti i sa ADSL-om.
 
Odgovor na temu

kronos

Član broj: 22590
Poruke: 230
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 07:42 - pre 243 meseci
Citat:
mikis:
Kronose, ne znam da li i mene tu ubrajaš -- niti radim za Telekom, niti za bilo kog od provajdera -- osim što sam sam sebi hosting provajder :). Nisam od onih koji kritikuju poteze Telekoma po svaku cenu. Sada je krenula priča oko SMIN-a, verovatno se sećate, krenula je velika povika kako te to da uguši sve naše ...


Mikis, mislim da smo se dobro razumeli. Ja samo znam da je VERAT u vreme Milosevica bio zasticena zverka i da mu je oprema bila u prostorijama Telekoma u Katicevoj.On je na osnovu toga bio proteziran i bio nelojalna konkurencija u odnosu na druge ISP-ove.
Sad se odjednom javlja da je Verat nesto ostecen i sl.
Pa i ja bih se zalio da mi tako nesto urade i da gubi dobru lovu.

SMIN je odlicna stvar, ali treba da se doradi, jer mali provajderi ne placaju tako veliku cenu kao sto su placali velikim provajderima za zakup kapaciteta.
Protiv toga se niko nije bunio nego smo mi end-user placali.
Pa kome ne odgovara SMIN?

cheers,
"Od svih manifestacija moći, suzdržanost najviše impresionira".
Tukidid
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 08:09 - pre 243 meseci
Pitanje je da li su i drugi provajderi imali opremu u "Katanicevoj" i ko njih protezira :). Doduse selektivno pamcenje je lepa stvar :).

Uostalom zar provajderi ne dobijaju neke dozvole od drzave ? Samim tim svi provajderi koji su radili u Slobino doba su bili na neki nacin ... Slobini provajderi ?
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 08:21 - pre 243 meseci
Kronos radim za jednog provajdera kao sto pise u mom profilu (pogledaj imas link sa leve strane ka profilu), ali nemam ovlascenje da javno govorim u njihovo ime, ja sam ipak samo tehnicko lice tamo kao i vi u svojoj firmi, pa ovo pricamo 'off the record'.
 
Odgovor na temu

kronos

Član broj: 22590
Poruke: 230
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 08:22 - pre 243 meseci
Citat:
chupcko:
Pitanje je da li su i drugi provajderi imali opremu u "Katanicevoj" i ko njih protezira :). Doduse selektivno pamcenje je lepa stvar :).

Uostalom zar provajderi ne dobijaju neke dozvole od drzave ? Samim tim svi provajderi koji su radili u Slobino doba su bili na neki nacin ... Slobini provajderi ?


vidim da si malo vrsio analizu i dosao do cudnih informacija.
Ja iskreno , znam da samo za Verat da je bi povalscen i da su pojedini provajderi bili u vrlo nezavidnom polozaju i ako su bili medju prvima.

cheers,

"Od svih manifestacija moći, suzdržanost najviše impresionira".
Tukidid
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.wireless.org.yu



+82 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 08:59 - pre 243 meseci
Država ne izdaje, niti je ikada izdavala, bilo kakva odobrenja firmama za bavljenje Internet provajdingom. Novi Zakon o telekomunikacijama trebalo bi da izmeni takvu praksu...

Što se tiče rada Verata i ostalih provajdera tokom devedesetih, ono što su oni radili zvalo se -- snalaženje i preživljavanje u izuzetno nepovoljnim i nestabilnim uslovima poslovanja. Neki provajderi su se bolje snašli u toj situaciji, a neki lošije.

No, ono što mi je posebno simpatično jeste način na koji Telekomovi trolovi skreću fokus ove diskusije sa bahatih akcija gušenja konkurencije od strane državnog monopoliste (uz prećutnu podršku državnih organa).
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 09:12 - pre 243 meseci
Tacno tako. Dakle zasto se ne omoguci svim provajderima da ravnopravno pruzaju internet uslugu preko telekomove ADSL pristupne mreze, nesto nalik SMIN-u? Ko je spreman da plati treba i da dobije tu mogucnost, inace je to cist monopol na trenutno jedino vidljivo resenje za last-mile do korisnika koji je trenutno katastrofalan.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 10:11 - pre 243 meseci
Eh, pa sumnjam da tek tako moze da se uzme link ka napolju, prodaj ti internet unutra ako si ga uzeo od telekoma, ali da bi izasao napolje sa nekim "kablom" sigurno moras da zadovoljis nesto. Bar ja da sam vlast trazio bi bar nesto. Ko zna, mozda se pita ministrastvo za telekomunikacije, mozda vojska, mozda Arkan ... .

A kako je to Verat bio povlascen, mislim u cemu se ogladala povlascenost, ako su imali opremu kao i ostali ? Secate se bombardovanja i nestanka struje, tada je eunet obicno radio dok su radile i poste, kako li su to uspeli ??? (jel ima to veze sa nekim tamo akumulatorima od 48V ???) Naravno drugi provajderi nisu.

Mislim da je glupo da neko iz telekoma prica o povlascenom statusu nekih provajdera koje su drali za svaku sitnicu, i naravno kada neki provajder nadje nacina da ne mora da im placa, od jednom su drzavni neprijatelji broj jedan. Malo me podseca na mafiju, ili na onu foru: oces da kupis ciglu, a neceeeeeeeees ...

Ja mislim da treba tu puno truda da se sredi stanje u telekomu, kao i posti i jos u puno drzavnih povlascenih "institucija".

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

kronos

Član broj: 22590
Poruke: 230
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 11:02 - pre 243 meseci
Citat:
twiddle:
Država ne izdaje, niti je ikada izdavala, bilo kakva odobrenja firmama za bavljenje Internet provajdingom. Novi Zakon o telekomunikacijama trebalo bi da izmeni takvu praksu...

Što se tiče rada Verata i ostalih provajdera tokom devedesetih, ono što su oni radili zvalo se -- snalaženje i preživljavanje u izuzetno nepovoljnim i nestabilnim uslovima poslovanja. Neki provajderi su se bolje snašli u toj situaciji, a neki lošije.

No, ono što mi je posebno simpatično jeste način na koji Telekomovi trolovi skreću fokus ove diskusije sa bahatih akcija gušenja konkurencije od strane državnog monopoliste (uz prećutnu podršku državnih organa).


da ti "trolovi" odgovore: tema je bila uvodjenje ADSL , a ne monopol Telekoma.
Tako da kad zelis da se upustis u diksusiju prvo procitas naslov pa krenes od pocetka do kraja , a ne upadas kao padobranac.
I kako to da se ono sto rade privatni provajderi zove snalazenje, kako to da se svinjac provajderi zovu provajderi i imaju isti tretman kao Eunet,Beotel i Infoskay i ostali koji ulazu u ljudstvo i opremu.

cheers,



"Od svih manifestacija moći, suzdržanost najviše impresionira".
Tukidid
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 11:10 - pre 243 meseci
Svinjac provajderi =(def) oni koji ne uzimaju od telekoma sistem prenosa do nekog drugog provajdera i ne daju velike pare za tamo neku optiku.

Normalni provajderi =(def) oni koji uzimaju od telekoma sistem prenosa ili sam net :).

Daj molim te, ovo je tipican primer ne monopola, nego mafijaskog rada, ako neces da uzimas od mene odma si na crnoj listi, a ako se bunis, spomenucemo da si ti u slobino vreme imao sve i svasta, a isti taj telekom u slobino vreme imao gomilu privilegija (trebalo da se obezbede pare za penzije).

Ja bi ako vec se ne stidim sto radim u telekomu, barem cutao i ne prozivao ostale :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 12:55 - pre 243 meseci
Citat:
kronos:
I kako to da se ono sto rade privatni provajderi zove snalazenje, kako to da se svinjac provajderi zovu provajderi i imaju isti tretman kao Eunet,Beotel i Infoskay i ostali koji ulazu u ljudstvo i opremu.


jel? to je novi momenat za mene. :)

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 18:15 - pre 243 meseci
Eunet je sada mali provajder, ne znam uopšte odakle ti ideja da ih izdvajaš? Bilo nekad možda, ali ne više. Imaju ime od ranije ali to je verovatno sve što je ostalo. caboom ti je prva ruka ovde i zna o čemu pričam. ;)
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: ADSL pocetak u Srbiji12.05.2004. u 18:27 - pre 243 meseci
pa mislim da u srbiji trenutno ne postoji ni jedan provajder za koji bi moglo da se kaze da je veliki provajder i mislim da je jedino moguce resenje "potpuna okupacija" od strane nekog stranog investitora (shiba i korbach, pa udri). telekom je tek prica za sebe... koja je vec zamorna za ponavljanje.
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: ADSL pocetak u Srbiji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 71109 | Odgovora: 364 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.